Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"(...)ale nie kocham lśniącego miecza za ostrość jego stali, nie kocham strzały za jej chyżość ani żołnierza za wojenną sławę. Kocham tylko to, czego bronią miecze, strzały i żołnierze(...)" Faramir, Władca Pierścieni

Temat: Oko Saurona - jego kształt i czemu tylko jedno? (Strona 1 z 4)

Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ellasar
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 8

Wysłany: 21-02-2002 17:35    Temat wpisu: Oko Saurona - jego kształt i czemu tylko jedno? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ostatnio zaintrygowala mnie jedna rzecz... Wszedzie, w ksiazce, w filmie jest mowa o Bezpowiekim Oku Saurona, Wszechwidzacym Oku, Oku Zlego, ewentualnie Oku Mordoru... Na filmie jest ono pokazane kilka razy
- wielkie, tajemnicze, zle Oko.
Tak sobie patrze w te oko i zastanawiam sie, czemu jest tylko jedno Oko?
Zdaje sobie sprawe, ze "Oko Zlego" brzmi bardziej klimatycznie niz "Oczy Zlego". Ale nie moge sobie wyobrazic kogos z dwoma TAKIMI oczami...
A moze Sauron byl cyklopem...
Napiszcie, co o tym sadzicie.
Oko
czy tez
Oko Oko
?

Anja
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 9

Wysłany: 21-02-2002 18:03    Temat wpisu: Oko Saurona Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zły nie posiada ciała ( już kiedyś został zabity), więc może również oko jest tylko przenośnią? A może poprostu istnieje jedynie wielkie oko spoglądające naświat. Diabelski uśmiech
Powrót do góry

Monisia
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 349

Wysłany: 21-02-2002 18:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A wiesz, że się nad tym nie zastanawiałam? Ja myślę, że to raczej wynika z tego, że wszędzie (nie tylko w Tolkienie) mowa jest o jednym oku. Zauważcie, że jedno oko jest w przysłowiach, jak na przykład "mieć na kogoś oko". Poza tym myślę, że to wynikało po trosze z tego, że Sauron jednym okiem szukał Pierścienia, a drugie zajmowało się sprawami Mordoru. W końcu zarządzanie mialiardowymi zastępami niewolników nie jest takie proste, jak się wydaje. Oko

Sevolas
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 127

Wysłany: 21-02-2002 18:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Monisia napisał(a):

Ja myślę, że to raczej wynika z tego, że wszędzie (nie tylko w Tolkienie) mowa jest o jednym oku. Zauważcie, że jedno oko jest w przysłowiach, jak na przykład "mieć na kogoś oko". Poza tym myślę, że to wynikało po trosze z tego, że Sauron jednym okiem szukał Pierścienia, a drugie zajmowało się sprawami Mordoru. W końcu zarządzanie mialiardowymi zastępami niewolników nie jest takie proste, jak się wydaje. Oko

Myślę, ze jeszcze co innego. W chrześcijaństwie, którego Tolkien jest niezaprzeczalnym przedstawicielem Bóg jest symbolicznie przedstawiany jako oko własnie (opatrzność). Sądzę, że oko sauronowe jest tego odpowiednikiem x (-1). (I tu wychodzi moje techniczne wykształcenie Z przymrużeniem oka )
Podobnie jak "oko w trójkącie" oko Saurona jest wszechwidzace i wszechprzenikające, oczywiscie jak się później okazuje nie do końca, za co słoną płaci cenę.
Powrót do góry

Monisia

Wpisy: 349

Wysłany: 21-02-2002 18:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Egipski bóg Re też przedstawiany był pod postacią jednego oka. Coś w tym jest. Zauważyliście, że odnajdujemy w książkach Tolkiena coraz to nowe elementy? I pomyśleć, że sam "Władca Pierścieni" ma ponad 40 lat, a my wciąz potrafimy znajdywać nowe niespodzianki. Znacie jakąś inną tak kultową książkę, o której można powiedzieć to samo? (to tak off-topicowo, elfy, nie zabijcie mnie).

Avari

Wpisy: 566

Wysłany: 13-02-2003 19:47    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Kiedy po raz kolejny delektowałam się WP, trafiłam na wypowiedź Golluma:
WP, tom II, rozdz.3 napisał(a):
- Tak, tak, ma tylko cztery palce u Czarnej Ręki, ale i cztery mu wystarczają - powiedział wzdrygając się Gollum. - Znienawidził gród Ilsidura.

Przecież Gollum zawędrował do Mordoru krótko przed Wojną o Pierścień, kiedy już Sauron miał postać Oka, którą przybrał nie mogąc odbudować sobie całego ciała - tak twierdzą wszyscy (Gandalf, Saruman i inni Mędrcy) przez całe WP.
Więc jak z tą ręką z palcami?
Czy to było tylko Oko (jak np pokazali na filmie), czy oko z resztą ciała, a przynajmniej z ręką Śmiech

~~~Eldalairië~~~
~~~Aiglos - almanach tolkienowski~~~
Powrót do góry

Thoronnil
Orzeł Manwego

Wpisy: 333

Wysłany: 13-02-2003 20:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
WP, tom II, rozdz.3 napisał(a):
- Tak, tak, ma tylko cztery palce u Czarnej Ręki, ale i cztery mu wystarczają - powiedział wzdrygając się Gollum. - Znienawidził gród Ilsidura.

Przecież Gollum zawędrował do Mordoru krótko przed Wojną o Pierścień, kiedy już Sauron miał postać Oka, którą przybrał nie mogąc odbudować sobie całego ciała - tak twierdzą wszyscy (Gandalf, Saruman i inni Mędrcy) przez całe WP.
Więc jak z tą ręką z palcami?
Czy to było tylko Oko (jak np pokazali na filmie), czy oko z resztą ciała, a przynajmniej z ręką

4 palce miał Sauron, gdyz Isildur mu jeden odciął. a oko symbolizuje inwigilację całego swiata, aby skazic go złem, poprzez poznanie sekretow.
odkąd sauron utracił zdolność przyjmowania postaci, był tylko dduchem, w zwiazku z czym nie było widac ani oka, ani 4 palców, ani nawet jednego kawałka ciała.

Firiel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 160

Wysłany: 14-02-2003 12:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Thoronnil napisał(a):
oko symbolizuje inwigilację całego swiata, aby skazic go złem, poprzez poznanie sekretow.
odkąd sauron utracił zdolność przyjmowania postaci, był tylko dduchem, w zwiazku z czym nie było widac ani oka, ani 4 palców, ani nawet jednego kawałka ciała.

No właśnie, mnie się wydaje, że Oko Saurona nie jest tworem materialnym, dotykalnym - no bo to by musiało być nieco dziwne (do wyobrażenia sobie i do wytłumaczenia: jak by było wtedy z przemieszczaniem się takiego oka - czy też może z transportem Elfik - gdzie by przebywało, jakie by miało mieć właściwości fizyczne, z czego się składać, itd...).
Oko Saurona jest IMHO wizją, wyobrażeniem, czymś, co prześladuje i napawa strachem tych, których Sauron sobie wybrał, o których myśli.
Dla tych, którzy się Saurona boją, cała jego postać, zło i okrucieństwo jest uosobiona w jego Oku Oko . Oku bez powieki, symbolizującemu kogoś, kto nigdy nie śpi, zawsze czuwa i wszystko widzi - co wszystko razem wzięte daje taki przerażający efekt Ooooo
Czemu nie dwoje oczu? Bo, żeby coś zobaczyć, wystarczy jedno.
No, i jedno jest bardziej przerażające Z przymrużeniem oka .

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Temat: Oko Saurona - jego kształt i czemu tylko jedno? (Strona 1 z 4)

Skocz do: