Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Nawet działając z dobrego serca czasem łatwo zadać cios bardziej bolesny niż cios wroga." Hurin, Silmarillion

Temat: Oko Saurona - jego kształt i czemu tylko jedno? (Strona 1 z 4)

Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ellasar
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 8

Wysłany: 21-02-2002 17:35    Temat wpisu: Oko Saurona - jego kształt i czemu tylko jedno? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ostatnio zaintrygowala mnie jedna rzecz... Wszedzie, w ksiazce, w filmie jest mowa o Bezpowiekim Oku Saurona, Wszechwidzacym Oku, Oku Zlego, ewentualnie Oku Mordoru... Na filmie jest ono pokazane kilka razy
- wielkie, tajemnicze, zle Oko.
Tak sobie patrze w te oko i zastanawiam sie, czemu jest tylko jedno Oko?
Zdaje sobie sprawe, ze "Oko Zlego" brzmi bardziej klimatycznie niz "Oczy Zlego". Ale nie moge sobie wyobrazic kogos z dwoma TAKIMI oczami...
A moze Sauron byl cyklopem...
Napiszcie, co o tym sadzicie.
Oko
czy tez
Oko Oko
?

Anja
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 9

Wysłany: 21-02-2002 18:03    Temat wpisu: Oko Saurona Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zły nie posiada ciała ( już kiedyś został zabity), więc może również oko jest tylko przenośnią? A może poprostu istnieje jedynie wielkie oko spoglądające naświat. Diabelski uśmiech
Powrót do góry

Monisia
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 349

Wysłany: 21-02-2002 18:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A wiesz, że się nad tym nie zastanawiałam? Ja myślę, że to raczej wynika z tego, że wszędzie (nie tylko w Tolkienie) mowa jest o jednym oku. Zauważcie, że jedno oko jest w przysłowiach, jak na przykład "mieć na kogoś oko". Poza tym myślę, że to wynikało po trosze z tego, że Sauron jednym okiem szukał Pierścienia, a drugie zajmowało się sprawami Mordoru. W końcu zarządzanie mialiardowymi zastępami niewolników nie jest takie proste, jak się wydaje. Oko

Sevolas
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 127

Wysłany: 21-02-2002 18:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Monisia napisał(a):

Ja myślę, że to raczej wynika z tego, że wszędzie (nie tylko w Tolkienie) mowa jest o jednym oku. Zauważcie, że jedno oko jest w przysłowiach, jak na przykład "mieć na kogoś oko". Poza tym myślę, że to wynikało po trosze z tego, że Sauron jednym okiem szukał Pierścienia, a drugie zajmowało się sprawami Mordoru. W końcu zarządzanie mialiardowymi zastępami niewolników nie jest takie proste, jak się wydaje. Oko

Myślę, ze jeszcze co innego. W chrześcijaństwie, którego Tolkien jest niezaprzeczalnym przedstawicielem Bóg jest symbolicznie przedstawiany jako oko własnie (opatrzność). Sądzę, że oko sauronowe jest tego odpowiednikiem x (-1). (I tu wychodzi moje techniczne wykształcenie Z przymrużeniem oka )
Podobnie jak "oko w trójkącie" oko Saurona jest wszechwidzace i wszechprzenikające, oczywiscie jak się później okazuje nie do końca, za co słoną płaci cenę.
Powrót do góry

Monisia

Wpisy: 349

Wysłany: 21-02-2002 18:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Egipski bóg Re też przedstawiany był pod postacią jednego oka. Coś w tym jest. Zauważyliście, że odnajdujemy w książkach Tolkiena coraz to nowe elementy? I pomyśleć, że sam "Władca Pierścieni" ma ponad 40 lat, a my wciąz potrafimy znajdywać nowe niespodzianki. Znacie jakąś inną tak kultową książkę, o której można powiedzieć to samo? (to tak off-topicowo, elfy, nie zabijcie mnie).

Avari

Wpisy: 566

Wysłany: 13-02-2003 19:47    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Kiedy po raz kolejny delektowałam się WP, trafiłam na wypowiedź Golluma:
WP, tom II, rozdz.3 napisał(a):
- Tak, tak, ma tylko cztery palce u Czarnej Ręki, ale i cztery mu wystarczają - powiedział wzdrygając się Gollum. - Znienawidził gród Ilsidura.

Przecież Gollum zawędrował do Mordoru krótko przed Wojną o Pierścień, kiedy już Sauron miał postać Oka, którą przybrał nie mogąc odbudować sobie całego ciała - tak twierdzą wszyscy (Gandalf, Saruman i inni Mędrcy) przez całe WP.
Więc jak z tą ręką z palcami?
Czy to było tylko Oko (jak np pokazali na filmie), czy oko z resztą ciała, a przynajmniej z ręką Śmiech

~~~Eldalairië~~~
~~~Aiglos - almanach tolkienowski~~~
Powrót do góry

Thoronnil
Orzeł Manwego

Wpisy: 333

Wysłany: 13-02-2003 20:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
WP, tom II, rozdz.3 napisał(a):
- Tak, tak, ma tylko cztery palce u Czarnej Ręki, ale i cztery mu wystarczają - powiedział wzdrygając się Gollum. - Znienawidził gród Ilsidura.

Przecież Gollum zawędrował do Mordoru krótko przed Wojną o Pierścień, kiedy już Sauron miał postać Oka, którą przybrał nie mogąc odbudować sobie całego ciała - tak twierdzą wszyscy (Gandalf, Saruman i inni Mędrcy) przez całe WP.
Więc jak z tą ręką z palcami?
Czy to było tylko Oko (jak np pokazali na filmie), czy oko z resztą ciała, a przynajmniej z ręką

4 palce miał Sauron, gdyz Isildur mu jeden odciął. a oko symbolizuje inwigilację całego swiata, aby skazic go złem, poprzez poznanie sekretow.
odkąd sauron utracił zdolność przyjmowania postaci, był tylko dduchem, w zwiazku z czym nie było widac ani oka, ani 4 palców, ani nawet jednego kawałka ciała.

Firiel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 160

Wysłany: 14-02-2003 12:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Thoronnil napisał(a):
oko symbolizuje inwigilację całego swiata, aby skazic go złem, poprzez poznanie sekretow.
odkąd sauron utracił zdolność przyjmowania postaci, był tylko dduchem, w zwiazku z czym nie było widac ani oka, ani 4 palców, ani nawet jednego kawałka ciała.

No właśnie, mnie się wydaje, że Oko Saurona nie jest tworem materialnym, dotykalnym - no bo to by musiało być nieco dziwne (do wyobrażenia sobie i do wytłumaczenia: jak by było wtedy z przemieszczaniem się takiego oka - czy też może z transportem Elfik - gdzie by przebywało, jakie by miało mieć właściwości fizyczne, z czego się składać, itd...).
Oko Saurona jest IMHO wizją, wyobrażeniem, czymś, co prześladuje i napawa strachem tych, których Sauron sobie wybrał, o których myśli.
Dla tych, którzy się Saurona boją, cała jego postać, zło i okrucieństwo jest uosobiona w jego Oku Oko . Oku bez powieki, symbolizującemu kogoś, kto nigdy nie śpi, zawsze czuwa i wszystko widzi - co wszystko razem wzięte daje taki przerażający efekt Ooooo
Czemu nie dwoje oczu? Bo, żeby coś zobaczyć, wystarczy jedno.
No, i jedno jest bardziej przerażające Z przymrużeniem oka .

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Temat: Oko Saurona - jego kształt i czemu tylko jedno? (Strona 1 z 4)

Skocz do: