Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poprzez mrok można czasem dotrzeć do światła." Gelmir, Niedokończone Opowieści

Temat: Alkohol w Śródziemiu (Strona 2 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
fanatic
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 23

Wysłany: 23-04-2010 14:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

lady dragon napisał(a) (zobacz wpis):
Według mnie, piwo nie było głównym napojem wyskokowym w śródziemiu . Wino tez często pito ,zwłaszcza wśród elfów. Miody pitne też zapewne się pojawiały na obszarach ardy.

Owszem pojawiły się, Krasnoludy w Hobbicie często wspominały o miodzie %%

Thuringwethil
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 164

Wysłany: 26-04-2010 13:38    Temat wpisu: Re: Alkohol w Śródziemiu Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Arfael napisał(a) (zobacz wpis):
Ale tak naprawdę interesują mnie możliwości elfów. Jakoś nie mogę wyobrazić sobie żadnego elfa, który nie wylewałby za kołnierz i byłby naprawdę dobry w piciu. Raczej wydaje mi się, że "takiemu to dużo nie trzeba"...

Co do alkoholu (nie w śródziemiu, tylko w Beleriandzie w opowieści o Turambarze w KZO, napisane jest, że Orgof, dobrze pijany powiedział to głupstwo o Mavwin. Czyli wychodzi na to, że elfom rzeczywiście dużo nie było trzeba. Ale ja nigdy nie uważałam ich za wylewającą za kołnierz rasę! I na pewno nie byli pijakami Jestem rozwalony .
Najsłabszą głowę mieli chyba po prostu... ludzie Super śmiech .
A co z entami i ich tajemniczym trunkiem do rośnięcia? Czyżby nie była to jakaś odmiana alkoholu Z przymrużeniem oka ?
Powrót do góry

Eruanna
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 31

Wysłany: 26-04-2010 18:37    Temat wpisu: Re: Alkohol w Śródziemiu Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

[quote="Turingwetil";p="94803"]
A co z entami i ich tajemniczym trunkiem do rośnięcia? Czyżby nie była to jakaś odmiana alkoholu Z przymrużeniem oka ?

no niewiem... co do tajemniczych napojów to prędzej ten orkowy zawierał jakieś procenty Jestem rozwalony entów bym o to nie podejżewała. w końcu ciągle zaznaczałi że "entom wystarczy tylko woda" Z przymrużeniem oka

Alqualaure
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 557
Nieobecny(a): Błąkam się pewnie po świecie, Númello Rómenna ar Formello Hyarmenna ;)

Wysłany: 26-04-2010 23:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Turingwetil, zauważ, że w KZO jest zupełnie inny obraz elfów niż w późniejszych tekstach. Tam ci, którzy w późniejszej twórczości JRRT są wysokimi Noldorami, byli niskimi gnomami, na ten przykład...

Śmierć: NIE MA SPRAWIEDLIWOŚCI. JESTEM TYLKO JA.

Półeczka w Bibliotece Minas Tirith
Mój dA
LiveJournal
Powrót do góry

Thuringwethil
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 164

Wysłany: 27-04-2010 13:23    Temat wpisu: Re: Alkohol w Śródziemiu Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Eruanna napisał(a) (zobacz wpis):
Eruanno, to ja napisałam, nie Arfael Uśmiech .
Alqualaure napisał(a) (zobacz wpis):
Turingwetil, zauważ, że w KZO jest zupełnie inny obraz elfów niż w późniejszych tekstach. Tam ci, którzy w późniejszej twórczości JRRT są wysokimi Noldorami, byli niskimi gnomami, na ten przykład...

Nno dobrze, wiem, ale to jest przykład na picie Super śmiech . Swoją drogą w Hobbicie też jest trochę inaczej niż w Silu.
Powrót do góry

Geirve
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 459

Wysłany: 27-04-2010 14:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

fanatic napisał(a) (zobacz wpis):

Owszem pojawiły się, Krasnoludy w Hobbicie często wspominały o miodzie %%

??

W Hobbicie miód pije się tylko u Beorna, żadnych wypowiedzi krasnoludów na ten temat sobie nie przypominam. W WP miód pojawia się wyłącznie w Lórien (spodziewałabym się też w Rohanie, a tu nic).
Powrót do góry

kot
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 54

Wysłany: 28-04-2010 09:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tolkien mógł jako angol nie znać takiego napitku jak miód. Może coś mu się obiło o uszy, ale raczej wątpię aby miał okazje spróbować, albo wogóle smakować w takim rodzaju alkocholu.
Powrót do góry

Aroddor
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 6

Wysłany: 28-04-2010 22:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

kot napisał(a) (zobacz wpis):
Tolkien mógł jako angol nie znać takiego napitku jak miód. Może coś mu się obiło o uszy, ale raczej wątpię aby miał okazje spróbować, albo wogóle smakować w takim rodzaju alkocholu.

Przecież miód to nie alkohol tylko takie coś co pszczoły robią z nektaru. Chybaże chodzi o sztuczny xD.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Temat: Alkohol w Śródziemiu (Strona 2 z 3)

Skocz do: