Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"-Pozdrowiony bądź, Gurthangu, śmierci żelazna! Ty jeden mi pozostałeś! Ale czy znasz innego pana, niż ten, który tobą włada? Komu jesteś posłuszny, prócz dłoni, która cię ściska? Nie wzdragasz się przed żadną krwią! Czy zabierzesz Túrina Turambara? Czy szybką śmierć mi zadasz?" Turin Turambar, Silmarillion

Temat: Alkohol w Śródziemiu (Strona 2 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
fanatic
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 23

Wysłany: 23-04-2010 14:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

lady dragon napisał(a) (zobacz wpis):
Według mnie, piwo nie było głównym napojem wyskokowym w śródziemiu . Wino tez często pito ,zwłaszcza wśród elfów. Miody pitne też zapewne się pojawiały na obszarach ardy.

Owszem pojawiły się, Krasnoludy w Hobbicie często wspominały o miodzie %%

Thuringwethil
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 164

Wysłany: 26-04-2010 13:38    Temat wpisu: Re: Alkohol w Śródziemiu Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Arfael napisał(a) (zobacz wpis):
Ale tak naprawdę interesują mnie możliwości elfów. Jakoś nie mogę wyobrazić sobie żadnego elfa, który nie wylewałby za kołnierz i byłby naprawdę dobry w piciu. Raczej wydaje mi się, że "takiemu to dużo nie trzeba"...

Co do alkoholu (nie w śródziemiu, tylko w Beleriandzie w opowieści o Turambarze w KZO, napisane jest, że Orgof, dobrze pijany powiedział to głupstwo o Mavwin. Czyli wychodzi na to, że elfom rzeczywiście dużo nie było trzeba. Ale ja nigdy nie uważałam ich za wylewającą za kołnierz rasę! I na pewno nie byli pijakami Jestem rozwalony .
Najsłabszą głowę mieli chyba po prostu... ludzie Super śmiech .
A co z entami i ich tajemniczym trunkiem do rośnięcia? Czyżby nie była to jakaś odmiana alkoholu Z przymrużeniem oka ?
Powrót do góry

Eruanna
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 31

Wysłany: 26-04-2010 18:37    Temat wpisu: Re: Alkohol w Śródziemiu Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

[quote="Turingwetil";p="94803"]
A co z entami i ich tajemniczym trunkiem do rośnięcia? Czyżby nie była to jakaś odmiana alkoholu Z przymrużeniem oka ?

no niewiem... co do tajemniczych napojów to prędzej ten orkowy zawierał jakieś procenty Jestem rozwalony entów bym o to nie podejżewała. w końcu ciągle zaznaczałi że "entom wystarczy tylko woda" Z przymrużeniem oka

Alqualaure
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 557
Nieobecny(a): Błąkam się pewnie po świecie, Númello Rómenna ar Formello Hyarmenna ;)

Wysłany: 26-04-2010 23:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Turingwetil, zauważ, że w KZO jest zupełnie inny obraz elfów niż w późniejszych tekstach. Tam ci, którzy w późniejszej twórczości JRRT są wysokimi Noldorami, byli niskimi gnomami, na ten przykład...

Śmierć: NIE MA SPRAWIEDLIWOŚCI. JESTEM TYLKO JA.

Półeczka w Bibliotece Minas Tirith
Mój dA
LiveJournal
Powrót do góry

Thuringwethil
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 164

Wysłany: 27-04-2010 13:23    Temat wpisu: Re: Alkohol w Śródziemiu Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Eruanna napisał(a) (zobacz wpis):
Eruanno, to ja napisałam, nie Arfael Uśmiech .
Alqualaure napisał(a) (zobacz wpis):
Turingwetil, zauważ, że w KZO jest zupełnie inny obraz elfów niż w późniejszych tekstach. Tam ci, którzy w późniejszej twórczości JRRT są wysokimi Noldorami, byli niskimi gnomami, na ten przykład...

Nno dobrze, wiem, ale to jest przykład na picie Super śmiech . Swoją drogą w Hobbicie też jest trochę inaczej niż w Silu.
Powrót do góry

Geirve
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 459

Wysłany: 27-04-2010 14:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

fanatic napisał(a) (zobacz wpis):

Owszem pojawiły się, Krasnoludy w Hobbicie często wspominały o miodzie %%

??

W Hobbicie miód pije się tylko u Beorna, żadnych wypowiedzi krasnoludów na ten temat sobie nie przypominam. W WP miód pojawia się wyłącznie w Lórien (spodziewałabym się też w Rohanie, a tu nic).
Powrót do góry

kot
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 54

Wysłany: 28-04-2010 09:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tolkien mógł jako angol nie znać takiego napitku jak miód. Może coś mu się obiło o uszy, ale raczej wątpię aby miał okazje spróbować, albo wogóle smakować w takim rodzaju alkocholu.
Powrót do góry

Aroddor
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 6

Wysłany: 28-04-2010 22:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

kot napisał(a) (zobacz wpis):
Tolkien mógł jako angol nie znać takiego napitku jak miód. Może coś mu się obiło o uszy, ale raczej wątpię aby miał okazje spróbować, albo wogóle smakować w takim rodzaju alkocholu.

Przecież miód to nie alkohol tylko takie coś co pszczoły robią z nektaru. Chybaże chodzi o sztuczny xD.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Temat: Alkohol w Śródziemiu (Strona 2 z 3)

Skocz do: