Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Piękne słowa kryją czasami niepiękne serce." Sam Gamgee, Władca Pierścieni

Temat: W jakim polskim mieście zamieszkałby J.R.R.Tolkien? (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Chester Herugrim
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 11

Wysłany: 24-10-2006 10:16    Temat wpisu: W jakim polskim mieście zamieszkałby J.R.R.Tolkien? Odpowiedz z cytatem

Tak się ostatnio zastanawiałem, co by było gdyby Tolkien urodził sie Polakiem? I chciałem Was zapytac jak sądzicie: w jakim polskim mieście by zamieszkał? Oczywiście byłoby świetnie gdyby ewentualne odpowiedzi miały uzasadnieni.
Moim zdaniem takim wspaniałym polskim odpowiednikiem Oxfordu mógłby być Cieszyn, moje ukochane miasto (Chwała Bogu, że mieszkam w Tychach i mam stosunkowo blisko do Cieszyna Język ) Dlaczego? Miasto jest odpowiedniej wielkości, poniżej 100 tyś, więc nie jest to jakas metropolia, ma sporych rozmiarów stare miasto, pełne pięknych wieżyczek, wspaniałych kościołów, wąskich, urokliwych uliczek, kawiarni i herbaciarni, jest piękny teatr, pozostałości po średniowiecznym zamku i uniwersytet. A jakie jest Wasze zdanie?[/b]

Galadhorn
Strażnik Północy

Wpisy: 851

Wysłany: 24-10-2006 10:47    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem Tolkien (jako np. Jan Romuald Robert Tołkowski) rozpocząłby studia filologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, chyba najlepszym polskim odpowiedniku Uniwersytetu Oksfordzkiego (średniowieczne tradycje, znakomite dokonania itd.), tam zostałby w końcu profesorem (z krótkim epizodem na Uniwersytecie Warszawskim - jak w Anglii w Leeds) i tam by zamieszkał. A więc ja w tej zabawie stawiam na Kraków.

J.R.R. Tolkien, Zapiski Klubu Mniemań
Powrót do góry

Arfael
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 109

Wysłany: 24-10-2006 13:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Popieram w 100% Galadhorna. Zdecydowanie Kraków. Piękne Stare Miasto, zamek na wawelu Rządzę , no i oczywiście jaskinia smoka( może nie Glaurunga czy Ankalagona, ale dla Smauga byłaby w sam raz). Poza tym niedaleko Krakowa roztacza się cudowna Jura Krakowsko-Częstochowska, która mogła by być natchnieniem dla Mistrza. No i mógłby jeszcze zostać kibicem wisełki... . Język
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2723
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 24-10-2006 14:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Kraków to dobry wybór, ale właściwie dlaczego nie Wrocław Spox ? Tolkien pewnie mieszkałby tam, gdzie by mu zaproponowano pracę, a na szybką profesurę na UJ-ocie raczej nie mógłby liczyć Z przymrużeniem oka Gdyby się urodził we Wrocławiu na ten przykład, to pewnie tam by studiował, doktoryzował się i osiągał kolejne akademickie szlify.

Ha, a gdyby się urodził w Gliwicach to mógłby wybierać, gdzie chce złożyć papiery Z przymrużeniem oka Język Jagielloński, Śląski, Wrocławski a może nawet Warszawski? Język

Myślę, że Tolkiena, miłośnika lingwistyki pociągałyby nie tylko miasta i ich klimat ale także sławy filologiczne, przy których mógłby się rozwijać. To mogłoby decydować, gdzie chciałby studiować, a potem możliwe że wpłynęłoby również na propozycje pracy.

Tym niemniej - jak zauważyliśmy nie raz i nie dwa na tym forum (między innymi -tu-, co potwierdzają pracownicy uczelni w Polsce, u nas nie ma dobrego klimatu, sprzyjającego prowadzeniu badań i poszerzaniu zainteresowań pokrewnych Tolkienowi.

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Chester Herugrim
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 24-10-2006 14:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Galadhornie, przyznam, że rozważałem Kraków, ale wydaje mi się, że gdyby Janek Romuald Ryszard Tolekowski miał wybierac nie pod kątem uczelnii, a samego miasta, to jednak wolałby Cieszyn, bo jest znacznie spokojniejszy, niż zatłoczony turystami Kraków (który równiez kocham) a wcale nie jest brzydszy. A z tego co mi wiadomo Janek Romuald lubił względny przynajmniej spokój. Przy okazji pozdrawiam Cieszyn i KrakówŚmiech

Foriss
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 24-10-2006 15:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

a dlaczego nie wieś??przcież Tolkien kochał drzewa i lasy oraz wiejskie krajobrazy których nie brakuje na naszej pieknej warmii....ja stawiam ze wybrałby polską piękną wieś....

Arfael
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 109

Wysłany: 24-10-2006 16:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

[quote="Nifrodel";p="54243"]

Myślę, że Tolkiena, miłośnika lingwistyki pociągałyby nie tylko miasta i ich klimat ale także sławy filologiczne, przy których mógłby się rozwijać. To mogłoby decydować, gdzie chciałby studiować, a potem możliwe że wpłynęłoby również na propozycje pracy.

Sławy filologiczne napewno tak, ale poza tym zabytki i bogate dziedzictwo kulturalne, a tych trudno znależć więcej niż w Krakowie.
No i na samopoczucie i wenę twórczą Mistrza mógłbaby wpływać pozytywnie mistyczna moc czakramu, który o ile dobrze pamiętam znajdije się w Krakowie.
Powrót do góry

Chester Herugrim
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 25-10-2006 05:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Ar Farazon, wybacz, ale z tym czakramem to chyba żartujesz:P, Tolkien jak mało kto daleki był od ufności w tego rodzaju okultystyczne zabobony:D, A pomysł z ty, ze zamieszkałby na wsi tez mi się podoba:). Kraków jest piękny, ale zdecydowanie zbyt tłoczny.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
       Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: W jakim polskim mieście zamieszkałby J.R.R.Tolkien? (Strona 1 z 3)

Skocz do: