Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(11) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

Tolk Folk 2014 

więcej informacji znajdziecie tutaj oraz na www.tolk-folk.pl

"Słyszałem, że dziwne rzeczy dzieją się w tym kraju, ale pierwszy raz widzę, żeby hobbit nocował pod gołym niebem u stóp drzewa. Nawet trzech hobbitów! To jest coś nadzwyczajnego!" lis, Władca Pierścieni

Temat: W jakim polskim mieście zamieszkałby J.R.R.Tolkien? (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Chester Herugrim
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 11

Wysłany: 24-10-2006 11:16    Temat wpisu: W jakim polskim mieście zamieszkałby J.R.R.Tolkien? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tak się ostatnio zastanawiałem, co by było gdyby Tolkien urodził sie Polakiem? I chciałem Was zapytac jak sądzicie: w jakim polskim mieście by zamieszkał? Oczywiście byłoby świetnie gdyby ewentualne odpowiedzi miały uzasadnieni.
Moim zdaniem takim wspaniałym polskim odpowiednikiem Oxfordu mógłby być Cieszyn, moje ukochane miasto (Chwała Bogu, że mieszkam w Tychach i mam stosunkowo blisko do Cieszyna Język ) Dlaczego? Miasto jest odpowiedniej wielkości, poniżej 100 tyś, więc nie jest to jakas metropolia, ma sporych rozmiarów stare miasto, pełne pięknych wieżyczek, wspaniałych kościołów, wąskich, urokliwych uliczek, kawiarni i herbaciarni, jest piękny teatr, pozostałości po średniowiecznym zamku i uniwersytet. A jakie jest Wasze zdanie?[/b]

Galadhorn
Strażnik Północy

Wpisy: 829

Wysłany: 24-10-2006 11:47    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Moim zdaniem Tolkien (jako np. Jan Romuald Robert Tołkowski) rozpocząłby studia filologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, chyba najlepszym polskim odpowiedniku Uniwersytetu Oksfordzkiego (średniowieczne tradycje, znakomite dokonania itd.), tam zostałby w końcu profesorem (z krótkim epizodem na Uniwersytecie Warszawskim - jak w Anglii w Leeds) i tam by zamieszkał. A więc ja w tej zabawie stawiam na Kraków.

J.R.R. Tolkien, Zapiski Klubu Mniemań
Powrót do góry

Arfael
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 109

Wysłany: 24-10-2006 14:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Popieram w 100% Galadhorna. Zdecydowanie Kraków. Piękne Stare Miasto, zamek na wawelu Rządzę , no i oczywiście jaskinia smoka( może nie Glaurunga czy Ankalagona, ale dla Smauga byłaby w sam raz). Poza tym niedaleko Krakowa roztacza się cudowna Jura Krakowsko-Częstochowska, która mogła by być natchnieniem dla Mistrza. No i mógłby jeszcze zostać kibicem wisełki... . Język
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2718
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 24-10-2006 15:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Kraków to dobry wybór, ale właściwie dlaczego nie Wrocław Spox ? Tolkien pewnie mieszkałby tam, gdzie by mu zaproponowano pracę, a na szybką profesurę na UJ-ocie raczej nie mógłby liczyć Z przymrużeniem oka Gdyby się urodził we Wrocławiu na ten przykład, to pewnie tam by studiował, doktoryzował się i osiągał kolejne akademickie szlify.

Ha, a gdyby się urodził w Gliwicach to mógłby wybierać, gdzie chce złożyć papiery Z przymrużeniem oka Język Jagielloński, Śląski, Wrocławski a może nawet Warszawski? Język

Myślę, że Tolkiena, miłośnika lingwistyki pociągałyby nie tylko miasta i ich klimat ale także sławy filologiczne, przy których mógłby się rozwijać. To mogłoby decydować, gdzie chciałby studiować, a potem możliwe że wpłynęłoby również na propozycje pracy.

Tym niemniej - jak zauważyliśmy nie raz i nie dwa na tym forum (między innymi -tu-, co potwierdzają pracownicy uczelni w Polsce, u nas nie ma dobrego klimatu, sprzyjającego prowadzeniu badań i poszerzaniu zainteresowań pokrewnych Tolkienowi.

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Chester Herugrim
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 24-10-2006 15:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Galadhornie, przyznam, że rozważałem Kraków, ale wydaje mi się, że gdyby Janek Romuald Ryszard Tolekowski miał wybierac nie pod kątem uczelnii, a samego miasta, to jednak wolałby Cieszyn, bo jest znacznie spokojniejszy, niż zatłoczony turystami Kraków (który równiez kocham) a wcale nie jest brzydszy. A z tego co mi wiadomo Janek Romuald lubił względny przynajmniej spokój. Przy okazji pozdrawiam Cieszyn i KrakówŚmiech

Foriss
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 24-10-2006 16:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

a dlaczego nie wieś??przcież Tolkien kochał drzewa i lasy oraz wiejskie krajobrazy których nie brakuje na naszej pieknej warmii....ja stawiam ze wybrałby polską piękną wieś....

Arfael
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 109

Wysłany: 24-10-2006 17:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

[quote="Nifrodel";p="54243"]

Myślę, że Tolkiena, miłośnika lingwistyki pociągałyby nie tylko miasta i ich klimat ale także sławy filologiczne, przy których mógłby się rozwijać. To mogłoby decydować, gdzie chciałby studiować, a potem możliwe że wpłynęłoby również na propozycje pracy.

Sławy filologiczne napewno tak, ale poza tym zabytki i bogate dziedzictwo kulturalne, a tych trudno znależć więcej niż w Krakowie.
No i na samopoczucie i wenę twórczą Mistrza mógłbaby wpływać pozytywnie mistyczna moc czakramu, który o ile dobrze pamiętam znajdije się w Krakowie.
Powrót do góry

Chester Herugrim
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 25-10-2006 06:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ar Farazon, wybacz, ale z tym czakramem to chyba żartujesz:P, Tolkien jak mało kto daleki był od ufności w tego rodzaju okultystyczne zabobony:D, A pomysł z ty, ze zamieszkałby na wsi tez mi się podoba:). Kraków jest piękny, ale zdecydowanie zbyt tłoczny.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: W jakim polskim mieście zamieszkałby J.R.R.Tolkien? (Strona 1 z 3)

Skocz do: