Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Współczuje ślimakom i wszelkim stworzeniom, które dźwigają swoje domy na własnych plecach." Frodo, Władca Pierścieni

Temat: Rozmnażanie ras w Śródziemiu (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sevolas
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 127

Wysłany: 21-02-2002 14:06    Temat wpisu: Rozmnażanie ras w Śródziemiu Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Moglibyście mnie oswiecić jak rozmnażają się rózne rasy opisane przez Tolkiena? Jeśli chodzi o ludzi, hobbitów, elfów czy nawet entów to jasne. A orkowie, trole i inne schwarz charaktery? Są gdzieś opisy? Przeoczyłem coś?
I poważnie pytam, nie róbcie jaj. Uśmiech
Powrót do góry

wawrzyniec
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 39

Wysłany: 21-02-2002 15:04    Temat wpisu: rozmanażanie i kwestie płci Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

no to jest problem, ponieważ zauważyć możemy brak orków goblinów i innego plugastwa rodzaju żeńskiego, Wnioski - albo mężczyźni są z natury źli, a kobitek to nie dotyka, albo w przypadku ras związanych z Złym - kwestia płci nie grała roli - zarówno żeński jaki męski światek zgodnie ruszał do boju....? Na pewno ludzie/elfy/hobbici i entowie posiadali żony, co ewidentnie wskazuje na sposób rozmnażania:-) Co do kransoludów - nie pamiętam, ale ładnie to ujął dziennikarz w Gazecie WYborczej (abstrahując od całego artykułu) - gdzie jest Siedem Matek Krasnoludów, skoro było Siedmiu Ojców Uśmiech No i jak to w końcu jest ze smokami...... Skoro Glaurung był ojcem wszystkich smoków "wyprodukowanych" przez Saurona, to gdzie były matki? A może po prostu Zły Władca posiadł tajemną i na nowo odkrywaną sztukę klonowania. Którą to sztukę wykorzystali również panowie z firmy WETA dając nam wizję bitwy na Polach Gladden:-))

wawrzyniec
Powrót do góry

Tom Goold
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 291

Wysłany: 21-02-2002 15:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ekhm, co do kobiet krasnoludów - to dam spokój "dziennikarzowi", bym nie musiał ponownie czegoś odszczekiwać, ale powszechnie wiadomo, że kobiety kransnoludzkie istniały (nawet miały brody), więc sposób rozmnażania krasnoludów jest chyba dość oczywisty...

Uniosłem twarz ku ciemnemu niebu, wiatr - nareszcie ruch powietrza!

(Jacek Dukaj "Serce Mroku")
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2725
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 21-02-2002 15:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Primo: Temat rozmnażania się smoków, ich pochodzenia już był rozstrząsany w obu tematach : smoki...zachęcam do lektury.

Secundo: To samo w stosunku do innych paskudstw i bestii. Tolkien jak widać oszczędził sobie szczegółów choćby zasugerowania tego, co tak zaprząta głowy nie tylko (....Eli eli lama sabachtani Diabelski uśmiech )dziennikarzy GW Elfik I może tak zostanie Panie i Panowie?
Ja w każdym razie mówię HOUGH. Skoro Mistrz nie zaszczycił tego tematu nawet wzmianką, to nie ma sensu snuć (poniekąd lubieżnych) domysłów. Język

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Lugluk
nieznajomy

Wysłany: 22-02-2002 16:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Khem, khem, ...
O ile moge wniesc cos nowego do tej ispirujacej dyskusji, to chcialbym zasugerowac, ze Mistrz wspomina bodajze ze gdzies w dodatkach do Wladcy... (albo w Silmarilionie?) o tym ze istnialy kobiety kransoludzkie, ale ze stanowily tylko trzecia czesc calej populacji krasnoludzkiej, stroje nosily podobne do mezczyzn-krasnoludow, tak ze wogole trudno je bylo odroznic, stad tez poszla fama, ze krasnoludy na kamieniu sie rodza. Śmiech
Co do orkow, to w Silmarilionie gdzies stoi, ze pochodza oni od zniewolonych przez Melkora elfow, ze rozmnazaja sie i odzywiaja podobnie jak inne zywe istoty, ale jest to bodaj ze jedyna wzmianka, gdzie mozna wnosic o istnieniu orczych kobiet.
Diabelski uśmiech
To co pisze powyzej przywoluje z pamieci, bo moja tolkienowska biblioteczka jest teraz oddalona ode mnie o jakies 1000km, i nie moge siegnac reka na polke zeby to sprawdzic dokladnie. Z przymrużeniem oka
Oczywiscie, mozna oprzec sie tylko na tym, co rzekl Mistrz, albo i analizujac jego teksty, dojsc do jakis dalszych wnioskow, explicite przez Mistrza niewylozonych. Diabelski uśmiech
Ja probowalem takich dzialan w dyskusji "Biedni orkowie..." na stronie 6, ale zostalem z lekka zrugany przez dwoch innych uczestnikow dyskusji, wiec nie wiem czy bedzie mi sie w przyszlosci chcialo jeszcze z jakimis takimi (nad)interpretacjami wyjezdzac. Jestem rozwalony
Atoli obaczym Super śmiech
Powrót do góry

glorfindel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 69

Wysłany: 22-02-2002 20:49    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zgodnie z tym co powiedział Mistrz, ze świat wykreowany przez autora w jego głowie musi byc pozornie jak najbardziej podobny do naszego realnego świata, i także wiedząc , że Tolkien był człowiekim bardzo religijnym, myślę, ze przyjmował tradycyjny model "rodziny" Z przymrużeniem oka nawet wśród orków, co do smoków były chyba po prostu "tworzone" za pomocą złych mocy
Tnących cienkie deski na stoku gór
Wyruszyć na niepewne, pełne zasadzek drogi;
Bo niektórzy dotarli poza legendarny Zachód.
Powrót do góry

Dis
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 214

Wysłany: 17-12-2002 19:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja też myślę, że były kobiety-orki. Mistrz o nich nie pisze, bo nie lubi opisywać kobiet złych. Orczyce musiały być tak samo paskudne jak ich mężowie. Myśle, że też walczyły, bo po to je Sauron hodował. Były też młode orki (Frodo ubrany w strój orka uchodził za młodego przedstawiciela tej rasy). Problem jest czy dzieci orków rodziły się jako elfy czy tez cechy nabyte sie dziedziczyły (niezgodnie z prawami przyrody w realnym świecie). Myślę, że jeśli rodziły się jako elfy to były od początku poddawane takim procesom jak ich rodzice.
Uruk-hai (wyhodowane przez Sarumana) mogły nie mieć swych żeńskich odpowiedników. Jeśli były wynikiem krzyżówki z ludżmi to ich matkami mogły być po prostu ludzkie kobiety. Choć musiały też powstawć dziewczynki... No, może za daleko się posuwam. To bardziej materiał na fan-fiction. Z góry przepraszam wszystkich "ortodoksyjnych" tolkienowców.
Co do smoków to też nie widzę przeszkód żeby też były osobniki żeńskie. To nawet łatwiej sobie wyobrazić, bo gady są obojga płci.
O krasnoludach już było. Dodam tylko, że te męskie stroje zakładane były do podróży. Być może były też zakładane sztuczne brody. Ja to bardziej rozumiem jako kamuflaż niż faktyczny wygląd. Co prawda głos miały niski, więc to już chyba nie kamuflaż.
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3820

Wysłany: 21-09-2004 22:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hmmm, nie bardzo rozumiem, jak to dzieci orkow mialyby sie rodzic jako elfy? Skrzywienie Przeciez elfowie byli poddani "przemianie" - ujmujac to nad wyraz lagodnie - jeszcze w Utumno, zaraz po przebudzeniu sie pierwszych elfow... Przemianie nieodwracalnej, ktora zniszczyla nie tylko ich ciala, ale i dusze. Orkowie czuja gdzies w glebi, ze niegdys byli elfami, dlatego tym bardziej nienawidza wszystkiego, co piekne. Czytalam cos o tym w jakims opracowaniu, jesli kiedys je znajde, to przytocze bezposredni fragment. Ich dzieci z pewnoscia sa podobne do rodzicow i od dziecka wychowywane we wlasciwym "duchu i kulturze"...
Poza tym kobiety orkow prawdopodonie niczym specjalnie sie nie roznia od mezczyzn - przynajmniej z naszego punktu widzenia = orkowie obu plci sa jednakowo odrazajacy. Mysle, ze potrafia walczyc, gdy zajdzie taka potrzebna, ale raczej trzymaja sie z tylu i plodza potomstwo, o ktore nikt specjalnie nie dba. Najagresywniejsze przezyja, reszta sie pozagryza...

Co do smokow - jest mozliwosc, ze byly bezplciowe.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Rozmnażanie ras w Śródziemiu (Strona 1 z 1)

Skocz do: