Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poprzez mrok można czasem dotrzeć do światła." Gelmir, Niedokończone Opowieści

Temat: Loria=Doriath? (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Dzieci Hurina i Niedokończone Opowieści Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Arfael
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 109

Wysłany: 05-09-2006 16:20    Temat wpisu: Loria=Doriath? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czytając ostatnio Silmarillion zacząłem się zastanawiać, czy Galadriela mogła użyć podobnych czarów do ochrony Lorii jak Meliana do ochrony Doriathu. Gandalf powiedział, że aby zdobyc te krainę Sauron musiałby stawić się do walki osobiście co znaczy, że oprócz elfowych strażników broniły Lorii również zaklęcia, gdyż nie wierzę, że armia dowodzona np. przez wodza Nazguli nie dałaby sobie rady ze "zwykłą" obroną.
Poza tym Galadriela była bliską znajomą Meliany, spędzała dużo czasu w Doriatcie podczas trwania królestw Noldorów w Beleriandzie i mogła nauczyć się paru "sztuczek". Poza tym wiadomo, że Keleborn pochodził z Doriathu.
Jednak z drugiej strony Galadriela i Keleborn na pewno nie posiadali takiej mocy jak Meliana- jedna z majarek.
Powrót do góry

Lomendil
Strażnik Północy

Wpisy: 776

Nieobecny(a): in tenebris

Wysłany: 05-09-2006 16:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Loria? Chyba chodzi o Lórien?

M. Burns pisze w swojej książce "Perilous Realms", że Lórien był niejako ukształtowane [modelled] na Doriath, tzn. że Galadriela w podobny sposób jak Meliana je chroniła.

Ring
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 617
Nieobecny(a): Operacja Tolk Folk 2012 może...

Wysłany: 05-09-2006 21:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Lomendil napisał(a) (zobacz wpis):
Loria? Chyba chodzi o Lórien?

Lomendilu, widzę, że jesteś niezorientowany w temacie przekładów. Super śmiech Jakeś ty się uchował? Jestem rozwalony
"Loria" jest wynalazkiem niejakiego pana Łozińskiego, ale znaczy to samo, co Lorien.

Powrót do góry

RednaskelA
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 25

Wysłany: 05-10-2006 09:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Bardzo prawdopodobny jest taki "Pierścień Galadrieli" wokoło Lothlorien choć albo nie dość scisły albo dość mały bo przecież orki weszły do lasu w pogoni za Drużyną.
Uprawdopodobnia ten fakt długi pobyt Galadrieli u Meliany, oraz przyrodzona elfom Wysokiego Rodu moc nieco tylko mniejsza od mocy Majarów.Przecież G. była na tyle silną osobowością i potężnym magiem, że swoją wolę mogła narzucać Białej Radzie (vide: wybór Gandalfa nie Sarumana na głowę rady, który nie powiódł się moim zdaniem tylko dlatego że Gandalf wolał być "tym kamieniem co toczy się po swiecie")
Gandalfowi mogło chodzić także o sama osobę Galadrieli właśnie jako osoby potrafiacej powstrzymać sługi Saurona tak jak na swoim terenie potrafiła walczyć z myślą Czarnego.
Pewnie też Lórien samo w sobie posiadało swoja magię i wybór tego lasu na siedzibę nie był przypadkowy.

Riand
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 62

Wysłany: 05-10-2006 09:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie jestem pewien czy moja skromna wiedza wyrażająca się pewnym, adekwatnym do tego tematu, przypuszczeniem pozwala mi na wypowiedzenie się, ale może i ja wtrącę swoje 3 malutkie grosiki Śmiech

Otóż, sam las Lorien napewno był chroniony potężnymi zaklęciami, które to były podparte siłą pierścienia elfów. Pierścień ten jednakże miał stracić swoją moc po zniszczeniu pierścienia nad pierścieniami, co było powodem tego, iż Galadriela będzie musiała opuścić swoje lokum w Lorien.

Nie wiedziałem czy to napisać, gdyż chyba więcej razy niż książkę, oglądałem film i mogło mi się coś pomylić hmmmm... oops, zawstydzenie

z uszanowaniem:

Riand

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 05-10-2006 10:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zwierciadło Galadrieli, Wyprawa napisał(a):
- Wiem, co zobaczyłeś na zakończenie - powiedziała - bo ten sam obraz ukazał się moim myślom. Nie lękaj się! Wiedz, że nie tylko śpiew elfów wśród drzew i nawet nie wysmukłe ich łuki bronią krainy Lothlorien przeciw zakusom Nieprzyjaciela. Powiadam ci, Frodo, że nawet w tej chwili, gdy z tobą rozmawiam, widzę Czarnego Władcę i przenikam jego zamysły, jeśli dotyczą elfów. On zaś od wieków usiłuje dostrzec mnie i poznać moje myśli. Ale drzwi są przed nim wciąż jeszcze zamknięte.
Podniosła białe ramiona i wyciągnęła dłonie ku wschodowi takim gestem, jakby cos odrzucała i odpierała
Myślę, że jakieś -przynajmniej częściowe- potwierdzenie, dlaczego grupie orków z Morii udało się wedrzeć poza "Obręcz Galadrieli" znajduje się powyżej: skoncentrowana była głównie na wschodzie, poważniejszego ataku spodziewając się z Dol Guldur (co nastąpiło). Druga sprawa to ta, że jej moc była znacznie mniejsza w porównaniu z mocą Meliany, dlatego i sama obręcz musiała być znacznie słabsza.
Powrót do góry

RednaskelA
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 25

Wysłany: 05-10-2006 19:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zdecydowanie zgadzam sie i z Riandem i z Adiemusem. Muszę równiez ze wstydem przyznać, że po prostu zapomniałem o jednym "z trzech dla władców elfów".
Co do kregu to mógł on równiez nie obejmować całego lasu lecz jego wydzieloną część, ścisłe centrum życia Galadrimów, co tłumaczyło by utrzymywanie wysunietych, acz małych liczebnie placówek na skraju lasu, mających za zadanie nie bronić ale ostrzegać o zblizaniu się nieprzyjaciół.

Thuringwethil
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 164

Wysłany: 16-04-2010 12:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Riand napisał(a) (zobacz wpis):
Otóż, sam las Lorien napewno był chroniony potężnymi zaklęciami, które to były podparte siłą pierścienia elfów. Pierścień ten jednakże miał stracić swoją moc po zniszczeniu pierścienia nad pierścieniami, co było powodem tego, iż Galadriela będzie musiała opuścić swoje lokum w Lorien.

Nie, moim zdaniem Galadriela nie miała żadnej mocy. Chroniła Lorien w sposób "zwyczajny" czyli na przykład wystawiała straże. Tylko Lorien było jakieś zaczarowane... zwyczjne drzewa na jesień nie okrywają się w złoto, nie było tam nawet zimy! Gdy Frodo wyszedl z Morii to już była jakaś późna jesień, a w Lorien nic nie dało się zauważyć.
a może leżało tam gdzie, w dawnych czasach, przed zniszczeniem Beleriandu Doriath i "odziediczyło" magiczność Uśmiech ??
Można tam było wejść-przykład: Gimlemu i drużynie zawiązano oczy, aby nie zdradzili, gdzie jest wejście do Złotych Lasów. Bali się, żeby nie wyjawili nieprzyjacielowi tajemnicy. Myślę, że do Doriathu człowiek nie mógłby wejść nawet, jakby wiedział, gdzie Nie Nie .
PS. dobrze mówię Z przymrużeniem oka ?
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Dzieci Hurina i Niedokończone Opowieści Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: Loria=Doriath? (Strona 1 z 2)

Skocz do: