Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Burza nadciąga i wszyscy przyjaciele powinni trzymać się w gromadzie, żeby każdego z osobna nie powaliła wichura." Gandalf do Theodena, Władca Pierścieni


Temat: Kto zbudował port UMBAR i co o nim wiemy ?? (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nowok
Mieszkaniec Shire


Dołączył(a): 09 Gru 2005
Wpisy: 10Wysłany: 20-08-2006 18:52    Temat wpisu: Kto zbudował port UMBAR i co o nim wiemy ?? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Przegladałem sobie dzisiaj forum i nagle natknołem sie na pewien cytat który niestety przymusił mnie do rozpoczecia nowego tematu Smutek
Czy ktoś z was mógłby mnie oświecić ??
jedyne co wiem to to ze niezbudowali go Numenorejczycy lecz był on ich portem , to właśnie oni uczynili UMBAR potęznom twierdzą (ok roku 2280) Czy mozecie powiedziec coś więcej o tym miejscu ??

_________________
Piootr Nowak
Powrót do góry
 
 
Mellorn
Weteran Bitwy Pięciu Armii


Dołączył(a): 07 Paź 2004
Wpisy: 590Wysłany: 20-08-2006 22:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
jedyne co wiem to to ze niezbudowali go Numenorejczycy lecz był on ich portem


Port Umbar wybudowali Numenorejczycy w naturalnej przystani na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia DE. Z przymrużeniem oka

_________________
''Najpiękniejszą rzeczą są zagadki - albowiem to one są źródłem nauki.'

-Albert Einstein
Powrót do góry
 
 
Arfael
Członek Kompanii Thorina


Dołączył(a): 12 Maj 2006
Wpisy: 109
Skąd: Kwidzyn


Wysłany: 21-08-2006 11:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zbudowali go Numenoryjczycy i był ich największym portem. Był to port stronników króla podczas gdy "wierni" woleli korzystać z innych portów. Potem należał on do Gondoru,jednak często był przedmiotem walk i przechodził z rąk do rąk. w pewnym okresie był przystanią buntowników takich jak np. synowie Castamira Samozwańca. Warto tez zaznaczyć,że Umbar odbity został przez Thorongila vel Aragorna dla Ectheliona, namiestnika Gondoru. Jednak w czasach wojny o pierscień Umbar staje po stronie Saurona.
Powrót do góry
 
 
Frangern
Weteran Bitwy Pięciu Armii


Dołączył(a): 31 Lip 2004
Wpisy: 375
Skąd: Piękne Miasto Kraków ;)


Wysłany: 21-08-2006 16:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W sumie najwięcej informacji na temat Umbaru można znaleść w Dodatku A do Władcy pierścieni. Zajrzeć też możesz do Encyklopedii Śródziemia Fostera.

Ar-Farazon napisał(a) (zobacz wpis):

Warto tez zaznaczyć,że Umbar odbity został przez Thorongila vel Aragorna dla Ectheliona, namiestnika Gondoru. Jednak w czasach wojny o pierscień Umbar staje po stronie Saurona.


hmmmm... Wiesz nie do końca się z tobą zgodzę. Oddział Thorongila jedynie zniszczył flotę Korsarzy, po czym wycofał się do Pelargiru.
Na temat Umbaru ( a ściślej przez kogo został założony) prowadzona była dyskusja na forum Elendili: http://elendili.pl/viewtopic.php?t=808&highlight=umbar
Powrót do góry
 
 
Nowok
Mieszkaniec Shire


Dołączył(a): 09 Gru 2005
Wpisy: 10Wysłany: 21-08-2006 20:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

o znalazłem ten cytat
Cytat:
"Gdzie numenorejczycy mieli port wspaniały chociaż niezbudowały go ręce ludzki"

Elfik no właśnie niezbudowały go rece ludzkie to znaczy że niemogli go zbudowac NUMENOREJCZYCY Śmiech Nic nowego

Jesli niezbudowali go ludzie to kto ELFY ??
Napewno niezbudowlai go krasnoludzi (gdzies przeczytąłem że właśnie oni go zbudowali) gdyz niepszepadaja oni za wodą


Moze jakieś pomysły ??

_________________
Piootr Nowak
Powrót do góry
 
 
Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!


Dołączył(a): 02 Lis 2001
Wpisy: 1231
Skąd: Kame House


Wysłany: 22-08-2006 00:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nowok napisał(a) (zobacz wpis):

Napewno niezbudowlai go krasnoludzi (gdzies przeczytąłem że właśnie oni go zbudowali) gdyz niepszepadaja oni za wodą

Spox ile tu fragmentów dedykowanych dla Achiki Język Pserwa coś pięknego Język Mam coś dla ciebie

Kiedyś na stopklatce Angbad walnął przypowiastkę "Lennicy Saurona" i w niej był również fragment o Umbarze ( http://wladca-pierscieni.stopklatka.pl/krainy.asp?race=-1888555240 )

Paweł Angbad na stopklatka.pl napisał(a):

Umbar

Umbarem przyjęło się zwać obszar nadbrzeży w Haradzie, w skład którego wchodziły: przylądek, głęboka zatoka, port i forteca. Jego budowniczymi były najprawdopodobniej Elfy, lub Krasnoludy. "Lecz flota królewska płynęła aż do miejsca zwanego Umbarem, gdzie Numenorejczycy mieli port wspaniały, chociaż nie zbudowały go ręce ludzkie."

Już w 2280 r. Drugiej Ery Umbar staje się potężną twierdzą Numenoru. Osiadało tam coraz więcej kolonistów, którzy zamiast uczyć swych pobratymców stawali się ich władcami. W 3261 r. do Umbaru w celu przeciwstawienia się rosnącej potędze Saurona przybywa Ar- Farazon, król Numenoru. Z wiadomym skutkiem...

Po upadku Numenoru Dundainowie z Umbaru ulegają wpływowi Saurona i stają się Czarnymi Numenorejczykami. Ci ponad wszystko nienawidzili Elendila i wszystkich jego zwolenników. Rozpoczyna się okres nieustannych wojen z północnym sąsiadem, Gondorem. Gondor odszedł od działań obronnych i przestawił się na morską ofensywę. W 933 r. III Ery zdobyto główny port Umbaru. Twierdza ta trwała w morzu wrogów przez 117 lat, ciągnąc za sobą trupy Earnila i Kiryandila, królów Gondoru. Dopiero w 1050 r. Kiryaher, syn Kiryandila, zgromadziwszy wielkie siły zaatakował od lądu i morza i rozbił doszczętnie wojska Haradrimów.

W roku 1448 r. wybucha wojna domowa. Część Gondorczyków nie chciała zaakceptować pół-Dunedaina, Eldacara, jako władcy. Eldacar bronił się w obleganym Osgiliath do 1437 roku, aż w końcu uciekł z płonącego miasta na północ. Wybrano nowego władcę- Kastamira, który po dziesięciu latach uzurpatorstwa był już znienawidzony przez cały lud. Sprowadzono Eldacara, który ruszył na południe i rozbił armię Kastamira pod Erui. Przeciwnik poległ, a jego ludzie wycofali się pod Pelargir, skąd uciekli, stając się Korsarzami z Umbaru. Wojowali oni wraz z Haradrimami przeciw Gondorowi, tak na morzu, jak i na lądzie. W 1551 r. Hyarmendacil II zadał im pierwszą klęskę. Jednak już w 1634 r. Korsarze złupili Pelargir i zabili króla.

"Umbar stał się odtąd schronieniem wszystkich wrogom króla i państewkiem niezależnym od korony; przez wiele pokoleń prowadził z Gondorem wojnę zagrażając nadbrzeżnym prowincjom i żegludze królewskiej floty. Nigdy się całkowicie nie poddał- dopóki nie powrócił król Elessar- a cały południowy Gondor stał się na długie wieki ziemią sporną między korsarzami a królem..."

Czy wiecie, że...

Umbar jest także nazwą szóstej tangwy z alfabetu quenyi, używanej do oznaczenia kombinacji "mb", a w innych językach głoski "b".

Patrzcie także...

"Władca Pierścieni. Dwie Wieże"- " O ziołach i potrawce z królika", "Władca Pierścieni. Powrót Króla"- Dodatek A- "Gondor i spadkobiercy Anariona", "Silmarillion"- "Akallabeth"- "Upadek Numenoru."

_________________
play dirty, play dead - just be yourself
Powrót do góry
 
 
Nowok
Mieszkaniec Shire


Dołączył(a): 09 Gru 2005
Wpisy: 10Wysłany: 22-08-2006 11:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jestem rozwalony jak miło być początkującym

Cytat:
Umbar to port w zatoce oraz krainie o tej samej nazwie, położony na południe od zatoki Belfalas i na wschód od Haradu. Przez większość czasu był on zamieszkiwany przez korsarzy. Został on zbudowany w Drugiej Erze - jednak nie przez ludzi.. Należał on do Númenorejczyków, którzy w 2280 roku uczynili go potężną twierdzą. Osiedlało się tam coraz więcej kolonistów. Po upadku Númenoru, Umbar dostał się pod wpływ Saurona. Ludzie zamieszkujący go, stali się Czarnymi Numenorejczykami. Umbar rozpoczął walkę ze swym północnym sąsiadem, Gondorem. Gondorczycy odeszli od działań obronnych i przeszli na morską ofensywę. Wreszcie król Gondoru Eärnil I zdobył port w 933 roku Trzeciej Ery. Przez kolejne 500 lat miasto broniło się przed próbującymi je odbić korsarzami i Haradrimami. W 1050 roku ówczesny król Gondoru, Hyarmendacil I, syn Ciryandila, zgromadziwszy wielkie siły zaatakował najeźdźców od lądu oraz od morza i rozbił doszczętnie wojska Haradu. Po wojnie domowej w 1448 roku korsarze odbili z powrotem Umbar i kontynuowali walkę z Gondorem, łupiąc wybrzeża. Przez resztę Trzeciej Ery, Umbar stanowił siedzibę nowej generacji Korsarzy z Umbaru, którzy musieli być blisko spokrewnieni z Haradrimami (o ile sami nimi nie byli). Korsarze ci często okrutnie najeżdżali wybrzeża Belfalas i Anfalas w Gondorze. W czasie Wojny o Pierścień Umbar był sprzymierzony z Sauronem i nie poddał się, aż do powrotu króla Elessara, czyli Aragorna.


no to tyle co znalazłem na necie co do UMBARu
a teraz część 1 TEMATU

Kto zbudował UMBAR ??


chwała wam, chylę czoła, dzięki prosze o szybką odpowiedź

_________________
Piootr Nowak
Powrót do góry
 
 
Frangern
Weteran Bitwy Pięciu Armii


Dołączył(a): 31 Lip 2004
Wpisy: 375
Skąd: Piękne Miasto Kraków ;)


Wysłany: 22-08-2006 11:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nowok napisał(a) (zobacz wpis):

Kto zbudował UMBAR ??


chwała wam, chylę czoła, dzięki prosze o szybką odpowiedź


hmmmm... No cóż... Jak twierdzą niektórzy (patrz dyskujsa na forum Elendili, Wikipedia, cytat przedstawiony przez Goku) Umbar został założony nie przez ludzi, tylko prawdopodbnie/ być może przez elfy lub krasnoludy.
Inni (choćby Foster w swojej encykopedii) twierdzą że Umbar był naturalnym portem. I w sumie ja przychylam się do tej opinii.
Powrót do góry
 
 
Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: Kto zbudował port UMBAR i co o nim wiemy ?? (Strona 1 z 2)

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wpisów
Nie możesz usuwać swoich wpisów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników w tym dziale
Nie możesz ściągać plików w tym dziale

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.