Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Ulubione cytaty z dzieł Tolkiena (Strona 13 z 15)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 12, 13, 14, 15  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Anchiti
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 10

Wysłany: 07-12-2007 10:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Niezwykle podoba mi się opis pieczar Helmowego Jaru, który wypłynął jak niezwykły hymn pochwalny z ust Gimliego
Cytat:
Są tu olbrzymie sale, rozbrzmiewające wieczną muzyką wody, która kropliście ścieka do jezior tak pięknych, jak Kheled-zaram w blasku gwiazd. W dodatku, Legolasie, gdy zapalono łuczywa i ludzie szli po piaszczystym dnie pod dzwoniącymi od ech stropami, drogie kamienie, kryształy i żyły bezcennego złota zalśniły na gładkich ścianach. Światło prześwieca przez bryły marmuru mieniące się perłowo, przeźroczyste jak żywe ręce królowej Galadrieli. Legolasie, tam są kolumny białe i szafranowe, i różowe jak jutrzenka, żłobione i wygięte w kształty z marzeń sennych. Wyrastają z różnokolorowej posadzki na spotkanie błyszczących sopli, które zwisają od stropu niby skrzydła, sznury, zasłony delikatne jak zamarznięty obłok, włócznie, sztandary, wieżyczki napowietrznych zamków. Ich obraz odbija się w cichych jeziorach; z ciemnych wód, pokrytych szkłem lodu, wyziera migocąca blaskami kraina, jakiej nawet Durin w najpiękniejszym śnie pewnie by nie wymarzył, sięgająca alejami i krużgankami w głąb, do ciemnych czeluści, gdzie nigdy nie dosięga światło. Nagle - plum! - spada srebrna kropla, w kręgach zmarszczek na zwierciadle wieże gną się i chwieją jak wodorosty i korale w morskiej grocie. nadchodzi wieczór, obraz blednie i gaśnie, łuczywa przechodzą do następnej komnaty, ukazuje się inny sen. Otwierają się coraz to nowe komory, sale, kopuły, schody, kręte ścieżki prowadzą wciąż dalej, aż do serca gór. Pieczary! Pieczary Helmowego Jaru! Szczęśliwy los, który mnie do nich przywiódł!

W opisie tym jest tyle piękna, tyle "ognia" i tyle pasji, że zawsze "widzę" po prostu to o czym Gimli opowiada. I wzrusza mnie piękno opisywanych tu podziemi do tego stopnia, że chciałabym je zobaczyć własnymi oczami. Uśmiech
Powrót do góry

Lothlos
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 2

Wysłany: 26-12-2007 22:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hmm...może:
(...)ale nie kocham lśniącego miecza za ostrość jego stali, nie kocham strzały za jej chyżość ani żołnierza za wojenną sławę. Kocham tylko to, czego bronią miecze, strzały i żołnierze(...)" - władca pierścieni Dwie wieże (nie jestem pewna...przyznam, pisałam z pamięci więc jak są jakieś braki to przepraszam)

"Po ogniu zawsze przychodzi śnieg, a nawet smoki nie mogą żyć wiecznie."- Hobbit

hmm...więcej nie moge sobie przypomnieć, były jeszcze w Silmarilionie i Księdze Zaginionych Opowieści. Jutro zaczynam Silmariliona więc niedługo zedytuję posta Język.
Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1059
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 27-12-2007 00:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Oto kilka fragmentów z Silmarillionu, które zapadły mi głęboko w pamięc. Istnieje jeszcze mnóstwo przepięknych cytatów, zarówno z Silmarillionu, jak i WP czy KZO, jednak nie mam przy sobie tych dwóch ostatnich. Dlatego Sil musi tymczasowo wystarczyć.

Są dzieła, których mniej możni tak samo jak najmożniejsi mogą dokonać tylko jeden jedyny raz! I w takie dzieło twórca wkłada swoje serce na zawsze. Może zdołałbym rozbić te klejnoty, ale już nigdy nie zrobiłbym nic równie wspaniałego. A niszcząc je, rozstrzaskam własne serce i będę pierwszym Eldarem zabitym w Amanie.
-Nie, nie pierwszym – rzekł Mandos, lecz słuchający go nie zrozumieli tych słów.

Słowa Mandosa są wstrząsające, mają w sobie nieokreśloną grozę, którą potęguje jeszcez fakt, iż żaden z Valarów ani Eldarów nie zrozumial ich sensu.

Powiadają, że po ucieczce Melkora Valarowie długo siedzieli bez ruchu na swoich tronach w Kręgu Przeznaczenia, mylił się jednak Fëanor, gdy zaślepiony szaleństwem oskarżal ich o próżnowanie. Valarowie bowiem wiele mogą dokonać samą myślą, niekoniecznie pracą rąk, a naradzają się między sobą w milczeniu. Czuwali więc wśród nocy Valinoru, a myśli ich biegły poza granice Ei i w przyszłość, Aż do końca Dni, lecz ani moc, ani mądrość nie łagodziła ich smutku, nie przesłaniała zła, które się w tej godzinie działo.
Jak czytam ten fragment zawsze mam przed oczami wizję posępnych, majestatcycznych Valarów na tronach w kręgu pod pociemniałym niebem... oraz wszechobecne milczenie.

Czyn Fingona zasłynął szeroko i wszyscy Noldorowie wychwalali go, a nienawiść dzieląca rody Fingolfina i Fëanora przygasłą. Maedhros bowiem prosił o przebaczenie winy, jaką było pozostawienie współplemienców w Aramanie. Zrzekł się też roszczeń do zwierzchniej władzy królewskiej nad wszystkimi Nolodrami mówiąc do Fingolfina:
- Nawet gdyby nas nie rozdzieliły dawne urazy, godność króla tobie by się słusznie należała, jako najstarszemu z potomków Finwëgo i najmądrzejszemu.

Cieszę się, że najstarszy syn Fëanora zdobył sie na taki gest i słowa. Śmiech

Również porusza mnie do głębi fragment opisujący ostatnią rozmowę Maedhrosa i Maglora przed ich ostatnią próbą przejęcia Silmarili, gdzie Maglor rozważa stawienie się przed Valarami w Kręgu Przeznaczenia.
Tak samo fragment Ballady o Leithian, przedstawiający walkę Finroda z Sauronem, ktory juz Lomendil chyba tutaj cytował. Uśmiech

And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1059
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 27-12-2007 22:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Kolejny fragment z cytowanej już tutaj (o ile dobrze pamiętam) rozmowy Finroda z Andreth Atrabeth Finrod Ah Andreth w tłumaczeniu R. Derdzińskiego z t.10 HoME Morgoth's Ring:
On już na zawsze zapamięta cię w słońcu poranka i wiecznie już będzie miał w pamięci ten ostatni wieczór nad wodami Aeluin, w których odbiciu widział po raz ostatni twą twarz i gwiazdę zaplątaną w twe włosy - na zawsze, aż wicher z Północy przyniesie noc jego światłu jego płomienia. O tak, a także potem, siedząc w Domu Mandosa w Salach Oczekiwania aż do końca Ardy.
- A co ja powinnam zapamiętać? - zapytała - A kiedy wyruszę, ku którym salom mam się udać? Czy ku ciemnościom, w których nawet wspomnienie ostrego płomienia zagaśnie? Nawet wspomnienie bycia odrzuconą. Co najmniej ono.
Finrod westchnął i powstał - Eldarowie nie znają słów, które mogą uzdrowić od takich myśli, adaneth - powiedział - Ale czy chciałabyś by Elfy i Ludzie nigdy się nie spotkali? Czyż blask płomienia, którego byś w inny sposób nie ujrzała, nie ma żadnej wartości właśnie teraz? Czy myślisz o sobie z pogardą? Odrzuć wreszcie te myśli, które pochodzą z Ciemności, a wtedy nasza rozmowa nie pójdzie całkiem na marne. Zegnaj!

Jeszcze inny fragment: Niezależnie jednak od waszych zasług ja powtarzam: "cóż wy wiecie o śmierci?". Dla was może być cierpieniem, może być goryczą i stratą - ale tylko na pewien czas - drobna ofiara z przysługującej wam obfitości; a może mówię nieprawdę? Bo wyście pewni, że umierając nie opuszczacie świata, że możecie powrócić do życia. Chciałoby się przytaknąć, święte słowa, Andreth. Uśmiech

W sumie najchętniej zacytowałabym całą Atrabeth Finrod Ah Andreth, jest ona skarbnicą pięknych i wzruszających cytatów, a zwłaszcza ciekawych przemyśleń na temat kondycji ludzkiego i elfiego istnienia. Elfik

And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

Olórin
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 13

Wysłany: 28-12-2007 09:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Moje ulubione Super śmiech to:
Cytat:
Nie powiem: nie płaczcie, bo nie wszystkie łzy są złe.

Cytat:
Nie przejdziesz!Jam jest sługa tajemnego ognia władam płomieniem Anoru!
Czarny ogień na nic Ci się nie przyda płomieniu z Udunu! Wracaj w cień!

Cytat:
"...Jedyne co możemy to decydować o tym, co zrobić z czasem który został nam dany..."

Roxanne
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 175

Wysłany: 04-01-2008 19:49    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Olórin napisał(a) (zobacz wpis):

Moje ulubione Super śmiech to:
Cytat:
Nie powiem: nie płaczcie, bo nie wszystkie łzy są złe.

Cytat:
Nie przejdziesz!Jam jest sługa tajemnego ognia władam płomieniem Anoru!
Czarny ogień na nic Ci się nie przyda płomieniu z Udunu! Wracaj w cień!

Cytat:
...Jedyne co możemy to decydować o tym, co zrobić z czasem który został nam dany...

Hym, widzę że fan Gandalfa Jestem rozwalony Czego mogłam się z resztą domyślić po emblemacie hmmmm... ...

Dorzucę do tego jeszcze jeden cytat fajny, który powiedział Gandalf:
Cytat:
(...)Jestem groźny!(...)Aragorn jest groźny i Legolas jest groźny. Otoczony jesteś niebezpiecznymi istotami Gimli, synu Glóina, a sam również jesteś na swój sposób groźny!

Elfik

Baranek, Christopher Moore

DA
Powrót do góry

Selena
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 8

Wysłany: 06-01-2008 12:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mnie zapadły w pamięć słowa:

Cytat:
Zwyciężają bowiem ci, którzy nie znają lęku

Cytat:
I ja mam patrzeć spokojnie, jak przez własną głupotę wydajecie nas wszystkich na pastwę Nieprzyjaciela! Głupcy! Uparte osły!

Cytat:
Kiedy usłysze twoje imię, mistrzu koni, podam ci swoje i dodam jeszcze to i owo

Alqualaure
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 557
Nieobecny(a): Błąkam się pewnie po świecie, Númello Rómenna ar Formello Hyarmenna ;)

Wysłany: 11-01-2008 22:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Bardzo mi się podoba początek Silmarillionu (polskiej wersji, niestety, nie mam):
Cytat:
There was Eru, the One, who in Arda is called Ilúvatar; and he made first the Ainur, the Holy Ones, that were the off-spring of his thought, and they were with him before aught else was made. And he spoke to them, propounding to them themes of music; and they sang before him, and he was glad.

Jednak ze wszystkich możliwych cytatów, nic nie jest dla mnie jak przepowiednia o Aragornie (osobiście wolę polską wersję, ze względu na początek, tj. zamyślone powtórzenia):
Cytat:
Nie każde złoto jasno błyszczy,
Nie każdy błądzi, kto wędruje,
Nie każdą siłę starość zniszczy,
Korzeni w głębi lód nie skuje.

Z popiołów strzelą znów ogniska
I mrok rozświetlą błyskawice.
Złamany miecz swą moc odzyska,
Król-Tułacz wróci na stolicę

Zawsze przypominam sobie te słowa, kiedy tracę nadzieję.

Śmierć: NIE MA SPRAWIEDLIWOŚCI. JESTEM TYLKO JA.

Półeczka w Bibliotece Minas Tirith
Mój dA
LiveJournal
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 12, 13, 14, 15  Następna

Temat: Ulubione cytaty z dzieł Tolkiena (Strona 13 z 15)

Skocz do: