Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Skąd hobbici wiedzieli o Olifantach? (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Arfael
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 109

Wysłany: 30-05-2006 19:57    Temat wpisu: Skąd hobbici wiedzieli o Olifantach? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wielki - jak mur,
Mój nos jak wąż, jak trąba.
Kiedy śród trawy stąpam,
Szary jestem jak szczur,
Dokoła ziemia drży
I drzewa trzeszczą.
W pysku mi błyszczą kły
Złowieszczo,
A uszy kłapią - kłap,
Gdy na południe człapię - człap!
Od iluż, iluż lat
Przemierzam świat -
Lecz nawet w śmierci chwili,
Gdy mi się łeb pochyli -
Nikt mnie nie ujrzy, bym się kładł!
Ja jestem O-li-fant,
Pustyni pan,
Olbrzymi, stary Olifant...
Kto raz mnie ujrzał, taki człek,
Zachowa obraz mój przez wiek.
Kto mnie nie widział, bądźmy szczerzy -
W istnienie moje nie uwierzy,
Bom Olifant, co rzadziej
Wędruje, niż się kładzie

Jestem ciekaw skąd rasa tak mało zainteresowana sprawami świata, jak hobbici mogła wiedzieć o mumakilach? Generalnie jest to chyba jedyna wiadomość, którą posiadali hobbici na temat dalekich krain. A poza tym skąd wogle mogła wziąć się nazwa "olifant"?
Powrót do góry

Mellorn
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 590

Wysłany: 30-05-2006 20:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Jestem ciekaw skąd rasa tak mało zainteresowana sprawami świata, jak hobbici mogła wiedzieć o mumakilach?

Hobbici ową rasę uznawali za legendę, bajkę wmawianą dzieciom, a hobbici lubili baśnie. Mieszkańcy Shire nie byli, aż tak bardzo odcięci od świata. W sumie ten na pozór mały ludek odwiedzał, wcale nie rzadko Gandalf. On miał swój ogromny wkład w tej materii. Potem Bilbo, który de facto spotykał się z elfami oraz krasnoludami. A jak pamiętamy Sam był pod dużym wpływem pana Bagginsa, tak więc nie dziwi, że wiedział kim są owe olbrzymie stwory.

Cytat:
Generalnie jest to chyba jedyna wiadomość, którą posiadali hobbici na temat dalekich krain.

Pewnie znalazłoby się ich więcej. Z przymrużeniem oka

Cytat:
A poza tym skąd wogle mogła wziąć się nazwa "olifant"?

Jedynym sensownym źródłem tego słowa jest elephant (ang. słoń)

-Albert Einstein
Powrót do góry

Arfael
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 109

Wysłany: 30-05-2006 20:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Z tym elephantem to sie kapnąłem,tyle tylko że angielski nie był językiem hobbitów... Poza tym Gandalf zaczął przychodzić do Shire dopiero gdy zorientował się że Bilbo ma Jedynego,wcześniej nie odwiedzał tej krainy, bo i po co? A hobbicka rymowanka o olifantach była bardzo stara, więc na pewno nie od niego hobbici dowiedzieli się o tych stworzeniach.
Powrót do góry

Mithrandir_RotN
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 184

Wysłany: 30-05-2006 20:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Al-Farazonie Uśmiech Polecam pierwszą rozmowę Gandalfa z Bilbem jeszcze z Hobbita Złośliwy uśmiech I chyba nie czytałeś dokładnie władcy - tam wielokrotnie jest wspominane, że Gandalf był przyjacielem Bilba. A jak wiadomo, wcześniej jedynie podejrzewał Język

Do tego skądś się wziął pod norką Bilba zanim go na wyprawę wyciągnął Uśmiech

Dodajmy do tego pochodzenie hobbitów i zamiłowanie dzieci do bajek.

Skąd wiedzieli? Z legend. I jeżeli nawet skądś indziej też, to już samo to wystarczy Uśmiech

Earnil
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 83
Nieobecny(a): w górach, będę jak wróce :D

Wysłany: 30-05-2006 21:01    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ar-Farazon napisał(a):
Z tym elephantem to sie kapnąłem,tyle tylko że angielski nie był językiem hobbitów...

W czasach WP hobbici mówili prawie tylko i wyłącznie westronem który jak wiadomo pochodził od númenorejskiego języka adûnaic.
Tolkien w książce przedstawił westron jako angielski więc nazwy hobbickie musiał napisać też jako pochodzące z angielskiego. Jestem rozwalony wszystko mi się pomieszało
Tak mi się wydaje Język

Mellorn

Wpisy: 590

Wysłany: 30-05-2006 21:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ar-Farazon napisał(a) (zobacz wpis):
Z tym elephantem to sie kapnąłem,tyle tylko że angielski nie był językiem hobbitów...

To jest tak samo jak z nazwą Bree. Znaczy to tyle co wzgórze (wyraz jest pochodzenia celtyckiego), a czy ludzie z Bree byli Celtami? Zresztą bree w Szkocji znaczy również rosół Jestem rozwalony .

Cytat:
Poza tym Gandalf zaczął przychodzić do Shire dopiero gdy zorientował się że Bilbo ma Jedynego,wcześniej nie odwiedzał tej krainy, bo i po co?

Tu odsyłam Cię do Władcy Pierścieni i Hobbita. Z przymrużeniem oka

Cytat:
A hobbicka rymowanka o olifantach była bardzo stara, więc na pewno nie od niego hobbici dowiedzieli się o tych stworzeniach.

W istocie to Gandalf jest o wiele starszy niż Shire, ale ok, być może od niego się tego nie dowiedzieli. Jednak sam Sam Uśmiech mówi tak, i to rozwiewa chyba wszelkie pytania:

WP II pisze:

Cytat:
- To jest wierszyk, który wszyscy znają w Shire - oświadczył na zakończenie. - Może głupstwo, a może nie. Mamy swoje legendy i także coś niecoś słyszeliśmy o krajach na południu. Za dawnych dni hobbici od czasu do czasu wypuszczali się w szeroki świat. Nie wszyscy i nie we wszystko, co opowiadano, wierzyli. Jest nawet porzekadło: "nowinki z Bree" i "tyle prawdy, ile w plotkach z Shire". Ale słyszałem opowieści o dużych ludziach z południa. Nazywamy ich Swertami w tych legendach. Podobno dosiadają olifantów, kiedy jadą na wojnę. na grzbietach olifantów stawiają domy i wieże, i różne rzeczy, a te olifanty wyrywają drzewa i skały i rzucają nimi. Więc kiedy powiedziałeś, że jadą ludzie z południa w czerwieni i w złocie, spytałem, czy widziałeś też olifanty. Bo gdyby one tam były, niech tam, zaryzykowałbym i wytknąłbym głowę, żeby je zobaczyć. No, ale pewnie już nie będę miał w życiu okazji. Może zresztą wcale nie ma żadnych olifantów.

Ciekawy jest również dalszy fragment

Cytat:
- Nie, nie ma olifantów - rzekł Gollum. - Smeagol nigdy o nich nie słyszał. Nie chce ich widzieć. Nie chce, żeby były na świecie. Smeagol chce odejść stąd i schować się w bezpieczniejszym miejscu. Smeagol chce, żeby pan stąd odszedł. Dobry pan, czy nie pójdzie za Smeagolem?

Skoro Gollum ich nie znał, oznacza to, że legendy o nich zaczęły powstawać dopiero w Shire. Może to właśnie podczas owej wielkiej, hobbickiej emigracji hobbici spotkali olifanty? Uśmiech

-Albert Einstein
Powrót do góry

Misiek_h

Wpisy: 302
Nieobecny(a): duchem

Wysłany: 30-05-2006 21:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Jestem ciekaw skąd rasa tak mało zainteresowana sprawami świata, jak hobbici mogła wiedzieć o mumakilach?

Może jeszcze z czasów wędrówki od Anduiny na zachód? Uśmiech Tam mogli się kontaktować z Gondorczykami, którzy z kolei wojowali przecież w Haradzie Uśmiech

Cytat:
Generalnie jest to chyba jedyna wiadomość, którą posiadali hobbici na temat dalekich krain.

No co Ty Uśmiech. Na 100% wiedzieli też, czym jest Mordor Uśmiech (patrz WP)

Cytat:
Poza tym Gandalf zaczął przychodzić do Shire dopiero gdy zorientował się że Bilbo ma Jedynego,wcześniej nie odwiedzał tej krainy, bo i po co?

Niezupełnie. Na pewno odwiedzał też Starego Tuka Uśmiech.

Cytat:
A hobbicka rymowanka o olifantach była bardzo stara, więc na pewno nie od niego hobbici dowiedzieli się o tych stworzeniach.

Tu się zgodzę Uśmiech

Cytat:
- Nie, nie ma olifantów - rzekł Gollum. - Smeagol nigdy o nich nie słyszał. Nie chce ich widzieć. Nie chce, żeby były na świecie. Smeagol chce odejść stąd i schować się w bezpieczniejszym miejscu. Smeagol chce, żeby pan stąd odszedł. Dobry pan, czy nie pójdzie za Smeagolem?

Ten cytat psuje mi hipotezę o pochodzeniu baśni o olifantach z czasów zamieszkiwania hobbitów nad Anduiną Z przymrużeniem oka. Ale jakim cudem mogli się tego nie dowiedzieć tam, a usłyszeć o tym już po powstaniu Shire? Uśmiech

Mithrandir_RotN
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 184

Wysłany: 30-05-2006 21:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Gandalf od lat siedział w Shire Z przymrużeniem oka (no powiedzmy odwiedzał), ponadto Shire leżało "po drodze" do Szarych Przystani. Wydaje mi się, że bardziej w tym należy upatrywać wiedzy tamtejszych hobbitów.

Jeżeli mnie pamięć nie myli, to Smeagol należał do plemienia żyjącego bardziej na południu. Możliwe, że plotki tam faktycznie nie zdążyły dotrzeć. Możliwe też, że Gollum nie pamiętał, lub nie chciał pamiętać (a ja nie pamiętam dokładnie tego fragmentu Uśmiech). W końcu wszyscy wiemy jaki on był Uśmiech

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: Skąd hobbici wiedzieli o Olifantach? (Strona 1 z 2)

Skocz do: