Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(2) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Nie należy bowiem narażać się orłom, gdy się ma wzrost hobbita i siedzi się nocą w orlim gnieździe." Bilbo, Hobbit

Temat: Wysokość Drzewca (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mauhur
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 334
Nieobecny(a): TAK

Wysłany: 28-05-2006 18:48    Temat wpisu: Wysokość Drzewca Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

WP w tłumaczeniu pana Jurka często zaskakuje... Język
Gdy w czasie drogi powrotnej nasi bohaterowie zatrzymują się w Isengardzie, Gandalf rozmawia z Drzewcem. W pewnej chwili zaczynają mówić o Sarumanie, że Drzewiec "raczył go nowinami". Gandalf mówi: "A czy musiał ich słuchać? CZYŻBYŚ WSZEDŁ DO WIEŻY? [wyszczególnienie moje]". No właśnie, pamiętamy przecież, że Drzewiec nie mógł się schylać. Więc czy to drzwi do Orthanku były tak wysokie, czy Ent tak niski?

A tak przy okazji, to przyszedł mi do głowy szalony pomysł. mam pomysł!!! Zdałem sobie sprawę, że ani tłumaczenie pani Marii (Drzewiec), ani pana Jurka (Drzewacz) imienia "Treebeard" (tree + beard = drzewo + broda) nie jest do końca dobre. Pomyślałem: "Drzewo + broda = DRZEWOBRODY" (patrz: Rudobrody, Czarnobrody). Spox

Ugrunîlo

Wpisy: 349

Wysłany: 28-05-2006 21:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A to ciekawe, ciekawe Z przymrużeniem oka
Nie jestem pewna czy ten post się bardziej nadaje jako wpis do "Nielogiczności Mistrza Tolkiena - temat dla spostrzegawczych" czy też do "Kłopoty z pamięcią u Gandalfa??"
Powrót do góry

Earnil
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 83
Nieobecny(a): w górach, będę jak wróce :D

Wysłany: 28-05-2006 21:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
They found that they were looking at a most extraordinary face. It belonged to a large Man-like, almost Troll-like, figure, at least fourteen foot high, very sturdy, with a tall head, and hardly any neck.

14 stóp hmmmm... Nie wiem czy drzwi do Orthanku mogły mieć ponad 4 metry wysokości hmmmm...

Sarnond

Wpisy: 495

Wysłany: 28-05-2006 22:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Earnil napisał(a) (zobacz wpis):
14 stóp hmmmm... Nie wiem czy drzwi do Orthanku mogły mieć ponad 4 metry wysokości hmmmm...

Były podobno 'olbrzymie', to może - jako główne i jedyne wejście do wieży - mogły mieć chyba koło 4 m. hmmmm...

Cytat:
On the eastern side, in the angle of two piers, there was a great door, high above the ground; and over it was a shuttered window, opening upon a balcony hedged with iron bars.

Mithrandir_RotN
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 184

Wysłany: 28-05-2006 23:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Z tego co pamiętam u M.S. jest "Czyżby Cię zaprosił do środka?" Więc takie samo było znaczenie (drugie wydanie).

4 metry to nic specjalnego na wrota. Większość znanych mi bram ma ponad 3m. Sufity w niektórych krakowskich kamienicach są wyżej. Skoro wrota Orthanku były opisane jako "olbrzymie" można nawet spróbować założyć 7m. A to już jest wysokość dla drzewka.

Myślę jednak, że należy tutaj inaczej intepretować słowa Gandalfa. Takie sformułowanie jest typowo ironiczne. Wydaje mi się, że Gandalf wyrażał tym swoje zdziwienie, że takie rozmowy miały miejsce. Przecież gdyby powiedział "ale jak tam wszedłeś, przecież jest za niskie wejście?" to brzmiałoby to głupio Uśmiech

Nie wydaje mi się, żeby taka ironia znacząca odbiegała od standardowych wypowiedzi ludzi itp.

Ale oczywiście, mogę się mylić lub czegoś nie rozumieć Uśmiech

Mauhur

Wpisy: 334
Nieobecny(a): TAK

Wysłany: 29-05-2006 13:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
4 metry to nic specjalnego na wrota. Większość znanych mi bram ma ponad 3m. Sufity w niektórych krakowskich kamienicach są wyżej. Skoro wrota Orthanku były opisane jako "olbrzymie" można nawet spróbować założyć 7m. A to już jest wysokość dla drzewka.

No, nie byłbym taki pewny... Bregalad dopadłby uciekającego Sarumana, gdyby ten nie "zatrzasnął" ich szybko. A skoro staruszek mógł je prędko zamknąć, nie mogły być ciężkie. Z drugiej strony, powinny być z twardego drewna, na dodatek okute żelazem...

PS: Odpowiedź Drzewca na wyszczególnione przeze mnie pytanie brzmi: "Nie, nie do Orthanku." hmmmm...

Ring

Wpisy: 617
Nieobecny(a): Operacja Tolk Folk 2012 może...

Wysłany: 29-05-2006 16:01    Temat wpisu: Re: Wysokość Drzewca Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mauhur napisał(a) (zobacz wpis):
A tak przy okazji, to przyszedł mi do głowy szalony pomysł. mam pomysł!!! Zdałem sobie sprawę, że ani tłumaczenie pani Marii (Drzewiec), ani pana Jurka (Drzewacz) imienia "Treebeard" (tree + beard = drzewo + broda) nie jest do końca dobre. Pomyślałem: "Drzewo + broda = DRZEWOBRODY" (patrz: Rudobrody, Czarnobrody). Spox

Zaiste szalony! Śmiech
Drzewobrody oznaczałby raczej kogoś o brodzie z drewna, a raczej w kolorze drewna (patrz właśnie: Rudobrody, Czarnobrody) Ble Ble ;D
Istotę o takiej ekhm... budowie Z przymrużeniem oka jak Ent, słowo Drzewiec (które zapewne nie bardzo słusznie, ale kojarzy mi się fonetycznie ze zwrotem "żywe drzewo") imo opisuje najlepiej. Co do "Drzewacza" się nie wypowiadam. Nie chcę popełniać samobójstwa w Orodruinie... Złośliwy uśmiech

Powrót do góry

Mithrandir_RotN
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 184

Wysłany: 29-05-2006 21:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mauhur napisał(a) (zobacz wpis):
Cytat:

No, nie byłbym taki pewny... Bregalad dopadłby uciekającego Sarumana, gdyby ten nie "zatrzasnął" ich szybko. A skoro staruszek mógł je prędko zamknąć, nie mogły być ciężkie. Z drugiej strony, powinny być z twardego drewna, na dodatek okute żelazem...

Były mistrzowskiej roboty w siedzibie mistrza wiedzy... dobrze wyważone wrota nie muszą być ciężkie. To by tłumaczyło czemu sobie z nimi poradził. Jakie by jednak nie były, to jest w tym "trzaskaniu" coś podejrzanego. Spróbujcie trzasnąć kiedyś bramą do kamienicy... uciekając przed entem Język

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: Wysokość Drzewca (Strona 1 z 2)

Skocz do: