Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Głupcem jest ten, kto wchodzi w układy z Morgothem." Hurin, Silmarillion

Temat: Synowie Feanora i ich ... palantiry? (Strona 2 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Michael
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 241

Wysłany: 22-08-2013 20:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tallis, imo niesłusznie zakładasz, że palantir musi mieć taki sam stosunek wielkości do masy jak kamień czy szkło. Afair nie wiemy, z czego były zrobione, ale przypuszczam, że nie było to nic zwyczajnego, a raczej jakaś tajemnicza elfia substancja (podobnie jak Silmarile nie były szklane Z przymrużeniem oka), której właściwości znać nie możemy. Z cytatu przypomnianego przez Agnes wynika, że sam Pippin (zapewne rozumując podobnie jak Ty Z przymrużeniem oka) spodziewał się czegoś cięższego i został zaskoczony.

Nie wiem, jaka jest podstawa przedstawienia palantiru jako 'kulki, które mieści się w obu dłoniach', ale raczej nic kanonicznego. Wielkość filmowa wydaje mi się dość prawdopodobna.

Taki mithril też był o wiele lżejszy niż wyglądał. Z przymrużeniem oka

Benedicamus Domino!

- H. Belloc
_____

Truth Himself speaks truly, or there's nothing true.
Powrót do góry

Legolas 2931
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 106
Nieobecny(a): zdecydowanie (a). Zazwyczaj duchem

Wysłany: 22-08-2013 20:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Imo palantiry musiały być dość lekkie - taki król nie mógł przecież prosić całego garnizonu o obrócenie kryształu w celu dostrojenia go [a to chyba byłoby ciężkie nawet mimo gładkiej powierzchni, gdyby kryształ ważył tonę].

Gdyby założyć, że Synowie Feanora istotnie mieli ze sobą palantiry w Śródziemiu [ja tak zakładam] to nasuwa mi się pytanie: Co zrobili z kryształami przed Nirnaeth?
Gdyby zostawili je w 'domach', to palantiry można by uznać za stracone - po Piątej Bitwie nie wrócili przecież, by je zabrać [możliwe, że coś mieszam]. Wówczas dobraliby się do nich orkowie i inne stwory Morgotha, ktore, jak sądzę, nie miałyby szacunku dla dzieł Eldarów [tutaj zaczynam zastanawiać się nad wytrzymałością palantirow różne zniszczenia]. Możliwe też, że słudzy Morgotha stwierdziliby, że po co trudzić się ze zniszczeniem kryształów, skoro i tak nikt ich nie używa Uśmiech Saurona ;D
Z drugiej strony - jeśli wzięliby je ze sobą na Bitwę, to byłoby to raczej... niewygodne. I potem targaliby je po lasach Beleriandu, takiego Osgiliathowego giganta na przykład? hmmmm...
A może zostawili je, a po Wojnie Gniewu wrócili i zabrali? hmmmm...

Zastanawia mnie też to, ile mogli zobaczyć za pomocą kryształów. Czy udałoby im się 'zajrzeć' do Angbandu? Czy moc Morgotha by ich powstrzymała?

~Nindë
---
Kham wciąż żyje!
---
Szczerba Maglora - bo LOS tak chciał
Powrót do góry

Kaile
Strażnik Północy

Wpisy: 766

Wysłany: 22-08-2013 21:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Po Wojnie Gniewu? Synowie Feanora? Khe? Uśmiech
Tallis chodzi raczej o to, ze palantir byl wielkosci glowy Pippina, co zakladajac ze hobbit ma 120cm wzrostu, daje mniej niz 20cm Uśmiech

'Here once was light, that the Valar begrudged to Middle-earth, but now dark levels all. Shall we mourn here deedless for ever, a shadow-folk, mist-haunting, dropping vain tears in the salt thankless Sea?'
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 23-08-2013 02:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ok, dorośli hobbici są zapewne sporo silniejsi niż dziecko odpowiadające im wzrostem, (sporo tych bagaży tachali do Mordoru) a palantiry są z niezwykłego (superfeanorskiego, magicznego) materiału dużo lżejszego od kamieni i od zwykłego kryształu, ale kula min 30 cm srednicy nadal jest dość za duża, aby nie mogła sie zmiescić w dłoniach o rozmiarach dłoni 10 latka. Swoją drogą afair Pippin w którymś miejscu obejmował ją i przyciskał do piersi, wiec chyba nie radził sobie z niesieniem w dłoni. Ale i tak wiele ilustracji np ilustracja Kasiopejowa w "Synu Gondoru" z Pippinem trzymającym palantira wygląda tak, że ta kula jest tam za mała - jakby miała parę cm a nie 30 lub wiecej. A ile mogły miec te większe kule, pol metra, więcej?
poz Uśmiech
tal

Frangern
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 366

Wysłany: 23-08-2013 10:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Legolas 2931 napisał(a) (zobacz wpis):
Gdyby założyć, że Synowie Feanora istotnie mieli ze sobą palantiry w Śródziemiu [ja tak zakładam] to nasuwa mi się pytanie: Co zrobili z kryształami przed Nirnaeth?

hmmmm... Tylko, że takie założenie, jak sadzę, wyklucza wyjaśnienie tego, jak znalazły się w Númenorze i potem w Śródziemiu, fakt iż to elfowie z Tol Eressei podarowali palatíry Amandilowi. Chyba nie było żadnej możliwości, aby kryształy tak wędrowały z Valionoru do Beleriandu, z Beleriandu na Tol Eresseę, i w końcu do Amandila.

Ominous
Ogarniacz nieogarniających

Wpisy: 514

Wysłany: 23-08-2013 10:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

TallisKeeton napisał(a) (zobacz wpis):
Ale i tak wiele ilustracji np ilustracja Kasiopejowa w "Synu Gondoru" z Pippinem trzymającym palantira wygląda tak, że ta kula jest tam za mała - jakby miała parę cm a nie 30 lub wiecej. A ile mogły miec te większe kule, pol metra, więcej?
E tam ilustracje, nawet Kasiopea nie jest nieomylna. Ja zawsze uznawałem te ok. 30 cm i nie wydawało mi się to nigdy nierealne.
A te większe, napisane jest, że jeden człowiek by ich nie udźwigną, więc spokojnie pół metra imho. Poza tym jakby wielkość obrazy zależała od wielkości kryształu, im większe,tym więcej, lepiej widać. W takim Amon Sul czy Osgiliath musieli mieć niezłe HD Jestem rozwalony

Btw, moja wizja ze zróżnicowaną wielkością, najbardziej na prawo kryształ Orthanku Z przymrużeniem oka :

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

A tak, żeby nie odbiegać za nadto ot tematu:
Frangern napisał(a):
Tylko, że takie założenie, jak sadzę, wyklucza wyjaśnienie tego, jak znalazły się w Númenorze i potem w Śródziemiu, fakt iż to elfowie z Tol Eressei podarowali palatíry Amandilowi. Chyba nie było żadnej możliwości, aby kryształy tak wędrowały z Valionoru do Beleriandu, z Beleriandu na Tol Eresseę, i w końcu do Amandila.
I ja się z tym jak najbardziej zgadzam, rozumiem, że one były wyjąykowe, ale coś za dużo przeprowadzek, by to było przekonujące Z przymrużeniem oka

"Nawet jak jest obłędnie wesoły, to jest bezuczuciową szują."

Nie pytaj, co Tolk-Folk może zrobić dla Ciebie, ale co Ty, Anonymous możesz zrobić dla Tolk-Folku!
do roboty

Okosaur czuwa!
Powrót do góry

Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 23-08-2013 11:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

TallisKeeton napisał(a) (zobacz wpis):
ale kula min 30 cm srednicy nadal jest dość za duża, aby nie mogła sie zmiescić w dłoniach o rozmiarach dłoni 10 latka.

Tallis, możesz podać cytat z Tolkiena lub jego rysunek autorski, że palantir miał średnicę 30 cm bo się zgubiłem...

Co do wagi itp. to zgadzam się z Michaelem. To był przedmiot magiczny i mógł ważyć tyle co piórko. Jak wydmuchasz bombkę na choinkę o średnicy 50cm i pomalujesz to też ktoś może powiedzieć, że ona waży 40kg (bombka choinkowa Pudziana) bo 10 razy mniejszy kokos z drzewa waży 4kg.

Ominous
Ogarniacz nieogarniających

Wpisy: 514

Wysłany: 23-08-2013 11:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Goku napisał(a) (zobacz wpis):
Tallis, możesz podać cytat z Tolkiena lub jego rysunek autorski, że palantir miał średnicę 30 cm bo się zgubiłem...
Daruj Goku, że się wyrywam, ale właśnie mialem NO pod ręką:

papcio Tolkien w NO napisał(a):
Najmniejsze miały około stopy średnicy, ale niektóre, szczególnie te w Osgiliath i Amon Sûl były o wiele większe...

Z przymrużeniem oka

"Nawet jak jest obłędnie wesoły, to jest bezuczuciową szują."

Nie pytaj, co Tolk-Folk może zrobić dla Ciebie, ale co Ty, Anonymous możesz zrobić dla Tolk-Folku!
do roboty

Okosaur czuwa!
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Temat: Synowie Feanora i ich ... palantiry? (Strona 2 z 3)

Skocz do: