Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poprzez mrok można czasem dotrzeć do światła." Gelmir, Niedokończone Opowieści

Temat: Ennorath - strona od tolkienistów dla tolkienistów (Strona 5 z 7)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Linki Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lassemista
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 201

Wysłany: 18-11-2011 23:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jakby ktoś napisał o myślących lisach... Love Biedne, są tak często niedoceniane, a tak urocze i pożyteczne.

Annael
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 426

Wysłany: 19-11-2011 06:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Lassemista napisał(a) (zobacz wpis):
Jakby ktoś napisał o myślących lisach... Love Biedne, są tak często niedoceniane, a tak urocze i pożyteczne.

Urocze przyznaję, ale o pożyteczności hmmmm... te pospolite są zapewne pożyteczne na miarę jaką im Natura czyli Kementari przydzieliła ( muszę to jeszcze przestudiować)
Oftopikowo
Moja przyjaciółka, póki ją alergia nie zwaliła, hodowała z mężem gęsi (gęgające po gęsiemu) Opowiadał jej pan mąż, że mieli ich 1000 sztuk żywca Zdziwienie i prawdą jest, że gęsi idą gęsiego nawet jak droga szersza niż jedna gęś. Wyobraźmy sobie, że pan i gospodarz idzie pierwszy na gęsią łączkę - a za nim krok w krok, gęsiego sunie 1000 sztuk gąsek (tłuśśśśśściutkich, sssssssmacznych, mój ssssskarbie ) i pan widzi jak na samym końcu czai się lis, niczym Melko na wędrujące szczepy Elfów, aby co poniektórą porwać na śniadanko, albo kolacyjkę.
hmmmm... Nie wiem jak to jest z myślącymi lisami, legendarium to nie Narnia Nie Nie Nie Nie
Zwierzątka po jednej i drugiej stronie:
Orzeł kolejne zwierzątko forumowe Gandalf na Cienistogrzywym Smoczek Ungolianta Szeloba złościć się, pokazywać kły Balrog
Koniec dygresji

Jeszcze nie przeczytałam całych zasobów Ennorath, zamierzam dopiero przysiąść, ale dziś muszę się nieco od palantirka oddalić, jak wrócę poczytam Książka Książka Książka Książka Książka Książka do białego rana Mdleję...

mam pomysł!!! ale mam pomysł gdyby tak rzucić hasło - apel do wszelakich miłośników wszelakich smoczydeł...wśród nich są zapewne niebywali znawcy kelvarów
niektórzy są rzekłabym nader "cytatni" ( chciałam powiedzieć - dysponują zasobem cytatów wielojęzycznych Z przymrużeniem oka ) rozumiem, że ci "cytatni" są również zapracowani w naszej IV n potęgi erze. Ktoś ciśnie cytatem, ktoś to opracuje i tak może wspólnymi miłośnikowymi siłami temat zostałby opracowany.

Jeśli chodzi o naszego lisa to wiem jedynie o tym, który nocą spotkał Hobbitów nocujących w lasku pod Shire.

Przepraszam za ten nieco żartobliwy ton, wiem, że temat jest poważny zastanawiam się jak mogłoby to wyglądać. Sądzę, że dodany do ras Śródziemia - wolnych i inteligentnych. Może jako kelvary i olvary hmmmm...
Jeśli o olvary to można dać ten link
Inspiracje przyrodnicze

Powrót do góry

Lassemista
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 201

Wysłany: 19-11-2011 10:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Scena z myślącym lisem jest po prostu jedną z moich ulubionych. Pojawia się w momencie, kiedy ,,robi się poważnie" i jest jedną z ostatnich o tak całkowicie bajkowym charakterze. Myślący lis jest pożyteczny, bo przydaje się do łagodnego połączenia sielskiego Shire z dalszą wędrówką. Przypomina w tym trochę Toma Bombadila Uśmiech

Przepraszam za offtop, ale honoru myślących lisów będę bronić za wszelką cenę Śmiech

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3807

Wysłany: 19-11-2011 11:23    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To jeszcze napiszcie, gdzie ten myślący lis się pojawia, bo nie pamiętam takowego?

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2724
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 19-11-2011 14:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Lassemista napisał(a) (zobacz wpis):

Scena z myślącym lisem jest po prostu jedną z moich ulubionych. Pojawia się w momencie, kiedy ,,robi się poważnie" i jest jedną z ostatnich o tak całkowicie bajkowym charakterze. Myślący lis jest pożyteczny, bo przydaje się do łagodnego połączenia sielskiego Shire z dalszą wędrówką. Przypomina w tym trochę Toma Bombadila Uśmiech

Przepraszam za offtop, ale honoru myślących lisów będę bronić za wszelką cenę Śmiech

Ja również bardzo lubię ten moment Lassemisto Love Jestem za Czasem mam ochotę przeczytać WP znowu od początku, niespiesznie, delektując się każdym zdaniem Książka A czasu brak Smutek

Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):
To jeszcze napiszcie, gdzie ten myślący lis się pojawia, bo nie pamiętam takowego?

Sirielle, Wyprawa Z przymrużeniem oka Język czeka na odświeżenie (tam też są Elfy Pserwa )

J.R.R Tolkien, Drużyna Pierścienia napisał(a):
Warty nie wystawiali; nawet Frodo nie obawiał się niczego tutaj, w samym sercu Shire’u. Kiedy ognisko zagasło, zbliżyło się do nich kilka zwierząt leśnych. Lis, spieszący lasem w jakichś sobie tylko wiadomych sprawach, przystanął na parę minut węsząc. „Hobbici! - pomyślał. - Świat się kończy! Słyszałem, że dziwne rzeczy dzieją się w tym kraju, ale pierwszy raz w życiu widzę, żeby hobbit nocował pod gołym niebem u stóp drzewa. Nawet trzech hobbitów! To jest coś nadzwyczajnego!” Lis miał słuszność; nigdy jednak nie dowiedział się czegoś więcej o tym zagadkowym przypadku.

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3807

Wysłany: 19-11-2011 15:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wielkie dzięki za fragment z lisem Jestem za Kiedy to było pisane? Myślę, że te bajkowe wtrącenia to wpływ Lewisa i Narnii, w końcu Inklingowie czytali sobie nawzajem fragmenty tekstów. Tyle w ramach offtopu Z przymrużeniem oka

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Nadia

Wpisy: 293
Nieobecny(a): Nie leczę swojej adsięwłombaktrii NN.

Wysłany: 19-11-2011 18:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Skoro już offtopujemy, to jeszcze taka refleksyjka Pserwa :
Ogólnie jest taka tendencja na Ardzie, że zwierzęta pozytywne to ssaki i ptaki mam pomysł!!! , a negatywne to gady i bezkręgowce (o płazach chyba ni ma mowy Nie Nie, a ryby nie przejawiają tej spersonifikowanej "inteligiencji" Język ), przy czym, mówiąc bezkręgowce, mam na myśli pająki, bo chyba nic innego inteligentnego i bez kręgosłupa się nie pojawia. Z przymrużeniem oka
Wyjątki to krebainy z ptaków oraz wilki i nietoperzyca ze ssaków (kurczę, czemu akurat wilki musiały być negatywne, to mnie boli Skrzywienie ).
Są też takie fenomeny, jak na przykład olifanty, z tym że te to raczej żadnej spersonifikowanej inteligencji nie posiadały, tylko były posłuszne swoim panom.

Z pozytywnych zwierzów to największe role odgrywają chyba: orły, konie (nie zawsze pozytywne) i pies. Uśmiech
Ogólnie z pozytywnych to jeszcze drozdy i kruki. Uśmiech
A lis to chyba nic szczególnego nie robi poza tym, że myśli. Elfik

Zastanawiam się, co z kotami... hmmmm...

Z negatywnych to na pewno pająki, smoki, latające gady Nazgúli, wilki (chociaż czy Huan nie mógł być wilkiem hmmmm... ), nietoperzyca (ciekawe czy tylko jedna służyła Morgothowi hmmmm... ), krebainy i wargi Super śmiech .

Ciekawe, czy coś jeszcze...
Powrót do góry

Annael

Wpisy: 426

Wysłany: 21-11-2011 14:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

O kotach to za bardzo nie wiem, chyba jedynie w przysłowiu. Ale ptaki to nie zawsze pozytywne stworzenia. Są jeszcze takie jakby krebainy -? Trzeba poszukać gdzie to było, poza tym jak Legolas woła w filmie: Krebainy, kryć się
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Linki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Temat: Ennorath - strona od tolkienistów dla tolkienistów (Strona 5 z 7)

Skocz do: