Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Współczuje ślimakom i wszelkim stworzeniom, które dźwigają swoje domy na własnych plecach." Frodo, Władca Pierścieni

Temat: "Elfie" głosy (Strona 13 z 13)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 11, 12, 13
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Muzyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Thirdiwena
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 42
Nieobecny(a): "Czekam na dopełnienie sie dni"

Wysłany: 13-05-2013 17:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wszystko, co tu wstawiacie i czego tu słucham jest piękne, ale moje serce już od pół roku należy do tej oto dzieweczki. Proszę państwa, oto Adele McAllister:

Link

Link

Link

Link

(i jak już przy niej jestem, to zapraszam zainteresowanych 9a przede wszystkim zauroczonych0 do podpisania petycji- http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=121566#121566)

http://namiestnik-faraeofanfiction.blogspot.com/

Ostatnio zmieniony przez Thirdiwena dnia 13-05-2013 17:07, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3820

Wysłany: 15-08-2013 15:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):
(...) pięknym przykładem jest dla mnie głos śpiewający w utworze Medwyn Goodall 'Whisper On The Moors' ze składanki Celtic Sounds of Middle-earth. Oczywiście na moje potrzeby jest to Finrod wędrujący po Beleriandzie.

Trafiłam mojego Finroda na YT Elfik Miłość, Zakochanie

Link

Elenwe napisał(a) (zobacz wpis):
(...) Inspiracja do założenia tego tematu naszła mnie przy lekturze fanfiku Ivanneth Notka "Krok w krok" ("The Follower") - Aiglos nr 3. Autorka tak opisała głos Maglora:
Cytat:
(...) drugi syn mego wuja był rzeczywiście obdarzony wspaniałym głosem. Czystym, słodkim, dźwięcznym; wydawało się, że zbyt mocnym, by mógł się wydobywać z tak wątłej piersi, a tak miękkim, że można by go wziąć za ptasi trel. Z zamkniętymi oczyma trudno było czasem stwierdzić, czy to śpiewa mężczyzna, kobieta, czy dziecko: skalę miał nadzwyczajną, a barwę niepodobną do żadnego innego głosu.

Proszę na mnie nie krzyczeć Kwiatkiem ją!, wiem, że powinnam bazować wyłacznie na tekstach Tolkiena, lecz Profesor, niestety, dokładnych opisów nie pozostawił. Ale do rzeczy. Zaczęłam się zastanawiać, czy Ivanneth, pisząc ten tekst, nie wyobrażała sobie śpiewu Maglora jako udoskonalony głos kontratenorowy nio nie wiem. Dla muzycznych laików wyjaśnienie: kontratenor to rzadko spotykany, wysoki głos męski o skali i brzmieniu zbliżonym do kobiecego altu (czasem ciężko odgadnąć, nie widząc śpiewaka, czy to mężczyzna, czy kobieta widzę gwiazdy - patrz opis!). Przykład tutaj.
Im głębiej się nad tym zastanawiałam, tym bardziej ten pomysł do mnie przemawiał. tak, tak, zgadzam się Po pierwsze: elfowie mieli raczej wysokie głosy (to krasnoludowie słynęli swoimi "studziennymi" basami). Po drugie: w Anglii istniała długa i bogata (Purcell, tzw. śpiewy lutnicze) tradycja śpiewu kontratenorowego, może więc Tolkien trochę się nią sugerował (ech, ta niepoparta cytatami gdybologia!).

Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):
Elenwë, chyba masz racje - w przypisach do 4 rozdzialu The Follower Ivanneth napisala:

Ivanneth napisał(a):
On the subject of Maglor’s singing: I see it soaring across the entire tenor to alto range. Now that’s just me; I can’t seem to associate him with anything deeper. Comparison to mortals is bound to be inadequate. But countertenor Yoshikazu Mera gives me a taste of what ‘my’ Maglor might sound like. I can only recommend Mr. Mera’s albums “Romance” and “Baroque Arias” (Vol.1).

Jego też znalazłam i głos bardzo ciekawy, ale nie, mój Maglor nie ma takiego głosu:

Link

Link

Jak my funkcjonowaliśmy w czasach przed YT!? wszystko mi się pomieszało Pserwa Z przymrużeniem oka

Przy okazji uzupełniłam brakujące utwory w starym wpisie mam pomysł!!!
http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=53676#53676

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3820

Wysłany: 08-10-2014 21:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Trafiłam na coś ciekawego - śpiew alikwotowy. Zdecydowanie coś dla Quendich!

Anna-Maria Hefele i jej "Polifoniczny śpiew alikwotowy" (org. polyphonic overtone singing):

Link

Link

Więcej na stronie Anny - Marii Hefele: http://www.anna-maria-hefele.com/

(Koniecznie uruchomcie to w 480p, a najlepiej 720p dla lepszego dźwięku.)

I przy okazji inny rodzaj śpiewu alikwotowego:
"Chöömej – rodzaj śpiewu alikwotowego (gardłowego) spotykanego w tuwińskiej i mongolskiej muzyce ludowej." (cytat z Wikipedii)
- Alex Glenfield i siedem stylów śpiewu gardłowego, może od 2:11 to coś dla krasnoludów? Nawet brzmi nazwa stylu brzmi krasnoludzko Dag Kargyraa:

Link

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Saundarya
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 62

Wysłany: 22-05-2016 00:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mi osobiście z ,,elfim głosem" bardzo kojarzy się wokalistka Asja Kadric. Konkretnie w utworze ,,Fear not this night", z którym zetknęłam się podczas gry Guild Wars (cała ścieżka dźwiękowa jest tam zresztą naprawdę piękna).
Pomijając fakt, że sam tekst utworu również kojarzy mi się z elfami, głos Asji mnie urzeka:

Link

Poprawiłam link na osadzony klip.
Sirielle

Everything a wish for the night"

Nightwish - Dead Boy's Poem
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Muzyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 11, 12, 13

Temat: "Elfie" głosy (Strona 13 z 13)

Skocz do: