Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Avallone zniknęła z ziemi, Aman został zabrany gdzieś daleko i nie można ich znaleźć w świecie dzisiejszych ciemności. Niegdyś wszakże były, a więc ciągle są w swej prawdziwej postaci, będąc częścią takiego świata, jaki został pierwotnie zaplanowany." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Nawiązania do LotR (Strona 1 z 5)

Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Belethrond
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 23

Wysłany: 15-04-2006 11:45    Temat wpisu: Nawiązania do LotR Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie znalazłem takiego tematu, ale jakby co, to pozwalam usunąć Super śmiech
Oglądając ostatnio z młodszą siostrą Cartoon Network widziałem bajkę pt. "Dom dla zmyślonych Przyjaciół pani Foster" czy jakoś tak, a w nim
pewną rozmowę, która mnie rozwaliła:

- Bloo, spadaj !
- Och, mów do mnie po imieniu...
- czyli jak?
- Orlando Bloom Jestem rozwalony
A wy znacie takie nawiązania ( w książkach, filmach etc.) ?

Mauhur
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 334
Nieobecny(a): TAK

Wysłany: 15-04-2006 14:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie jestem pewien, czy dobrze rozumiem temat, ale jeśli chodzi o "bezczelną zrzynkę z LOTR-a" Super śmiech to mogę Ci coś opowiedzieć.
Dawno, dawno temu (wtedy jeszcze nie znałem WP) wypożyczyłem mojej młodszej siostrze pięknie ilustrowaną książkę pt. "Przygody Maffina Pigduma". Dobrze pamiętam tą książkę, w której wprost roiło się od nawiązań do "Władcy". Opowiada ona o przygodach niewielkich stworków (nie pamiętam ich miana, ale brzmiało to podobnie do hobbita), a szczególnie jednego z nich - małego Maffina i jego rodziny Pigdumów. "Stworki" niezbyt przypominają hobbitów - mają wielkie uszy, różki i ogony z chwostem, ale są bardzo miłe, sympatyczne i gościnne (skąd my to znamy...). Krainą tych stworzeń oficjalnie rządzi Lord Mulciber (Sauron) przy pomocy band Urgów (orków), które również na ilustracjach wyglądają na klasycznych orków z Mordoru. Dowodzi nimi kapitan Szumowina (Grishnakh). "Stworki" od niepamiętnych czasów marzą o wolności, ale spiskowców wyłapują przysyłani przez Mulcibera Jarli - postaci w czarnych pelerynach z kapturem, którym tylko oczy świecą czerwono (Nazgule). Ich liczba też oscyluje wokół dziewięciu... W jednym z rozdziałów małego Maffina i jego młodszą siostrę porywają Urgowie. Na pomoc przychodzi im miły staruszek - wynalazca, ubrany w szary płaszcz (Gandalf).
Na ostatnich stronach mamy piękną mapę świata, w którym rozgrywa się akcja. Wiele nazw geograficznych brzmi znajomo.
Autor tej (mimo wszystko sympatycznej) opowieści niewątpliwie ściągał z Tolkiena. Skrzywienie

Ring

Wpisy: 617
Nieobecny(a): Operacja Tolk Folk 2012 może...

Wysłany: 15-04-2006 20:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mauhur napisał(a) (zobacz wpis):
Autor tej (mimo wszystko sympatycznej) opowieści niewątpliwie ściągał z Tolkiena. Skrzywienie

A zrzynaczem jest niejaki Paul Warren. Książka nosi tytuł "Muffin Pigdoom and the Keeper: Tales from the Three Countries"
W zasadzie jest to seria trzech opowieści, pozostałe to: "Muffin and the Urgs" and "Muffin and the Mouth of Doom".

Powrót do góry

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 15-04-2006 21:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hie Język wcalę się nie zdziwię, jak ostatnia z książek o chorym Portierze będzie nosiła tytuł "Chory Portier and the Chamber of Doom" Jestem rozwalony
Powrót do góry

Villentretenmerth
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 177

Wysłany: 15-04-2006 21:47    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Chory Portier i Cząber Dumania? Jestem rozwalony
To taka przyprawa, ale nie słyszałem, żeby miała wpływ na dumanie...

Doppler zarzucił Villentretenmerthowi rasizm, szowinizm i brak elementarnego pojęcia o istocie dyskusji. Urażony Villentretenmerth przybrał więc na chwilę postać smoka, niszcząc trochę mebli i doprowadzając do ogólnej paniki.
Powrót do góry

Mauhur

Wpisy: 334
Nieobecny(a): TAK

Wysłany: 16-04-2006 19:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No nie - znowu ten @#&#$*@%! Nabija sobie tylko licznik wpisów! Nie można tego tolerować. Vill, PROSZĘ - nie spamuj... Proooszę prooooooszę Proooszę prooooooszę Proooszę prooooooszę

Belethrond, co ma wspólnego Bloom z WP, poza tym, że grał w filmie? Trudno to nazwać nawiązaniem do Tolkiena...

Dzięki Ringu za doinformowanie. Czy Warren również ilustrował swoje książki? A może ilustratorem jest ktoś inny?

Właściwie to gry RPG wykorzystują tylko przetworzony i zniekształcony świat Tolkiena. Jeden z moich kolegów ma hopla na punkcie Warhammera, ale "Hobbita" przestał czytać, bo mu się nie spodobał (sic!).

McSilesian
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 31

Wysłany: 17-04-2006 12:01    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Denerwujące nawiązanie jakie przychodzi mi do głowy, to średniej jakości przeróbka "Adiemusa" (utworu muzycznego, nie P. S(pa)merfa) w reklamie nie wiem czego emitowanej ostatnimi czasy w TVP. Melodia prawie ta sama, oprócz kilku pojedyńczych dżwięków...plagiat.

mONA
Mieszkanka Shire

Wpisy: 745
Nieobecny(a): jestem. gdzieś. gdziekolwiek. w Shire :-)

Wysłany: 17-04-2006 12:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ulubione "nawiązanie"?? Swego czasu miałam je w opisie...

"Urwała.
Wśród szumu podziemnej rzeki, zakłócanego czasem pluskiem spadających ze sklepienia kropli, usłyszały ciche chlupanie. Ktoś wiosłował za nimi.
- Gonią nas! - syknęła Magrat.
Na granicy kręgu światła lampy pojawiły się dwie blade plamy, które okazały się oczami niewielkiego szarego stworzenia, podobnego trochę do żaby. Wiosłowało rękami, leżąc na klodzie.
Dogoniło łódź. Długie, wilgotne palce chwyciły burtę i przed nianią Ogg pojawiło się smutne oblicze.
- Dossskonale - powiedziało. - Dziś ssssą moje urodziny...
Wszystkie trzy przez chwilę wpatrywały się w przybsza. W końcu babcia Weatherwax ujęła wiosło i mocno uderzyła go w głowę. Rozległ się plusk i coraz cichsze przekleństwa.
- Paskudny mały stwór - stwierdziła babcia, gdy powiosłowały dalej. - Nie podobał mi się.
- Fakt - przyznała niania. - Trzeba uważać na takich oślizłych.
- Ciekawe, czego chciał - zastanowiła się Magrat."
"Wyprawa czarownic" T. Pratchett wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Moje Śródziemie
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Temat: Nawiązania do LotR (Strona 1 z 5)

Skocz do: