Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Lepiej nawet najgorszej prawdzie patrzeć w oczy." Sam Gamgee, Władca Pierścieni

Temat: LotR: Skutki uboczne wyświetlania filmu :-))) (Strona 3 z 6)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Film Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Elenai
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 535

Wysłany: 25-08-2002 00:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

nowicjusz napisał(a):
Czy jestem zatem tym, na kogo wy plujecie, mówiąc o miłośnikach Tolkiena wyhodowanych przez popkulturę?

Nie! Widzisz, jesteś żywym przykładem na to, że są też bardzo pozytywne skutki filmu Uśmiech
Ale przy tym uważam, że najgorszą wadą filmu jest to, że zabija on indywidualną wyobraźnię. Żyjemy otoczeni kulturą masową, obrazkową, i boję się, że wielu ludzi będzie odbierać Tolkiena tylko przez pryzmat filmu... Spazmy

Najpewniejszym dowodem na istnienie inteligentnego życia we wszechświecie jest to, że nigdy nie próbowało się z nami skontaktować
- Calvin and Hobbes

~TLOTR comics~ ~Moi na DA~
Powrót do góry

elfy
Administrator

Wpisy: 1149

Wysłany: 25-08-2002 10:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Elenai napisał(a):
Żyjemy otoczeni kulturą masową, obrazkową, i boję się, że wielu ludzi będzie odbierać Tolkiena tylko przez pryzmat filmu... Spazmy

do takich dyskusji jest inny temat

proszę nie zaczynajcie tego samego tematu ponownie tutaj....

PatriciaEireen
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 4

Wysłany: 21-09-2002 11:25    Temat wpisu: skutki uboczne........ Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

skutki uboczne wyświetlania Tolkiena poczułam na własnej skórze- od dnia kiedy obejrzałam film nie mogłam myśleć o niczym innym jak o przeczytaniu całego Władcy Pierścienia, a od kiedy przeczytałam, zmieniło się moje życie- w moim sercu rozkwitło Śródziemie, przesyca mnie pasja i miłość do tego co stworzył Tolkien..
Rozumiem, że niektórzy "weterani" patrzą bardzo nieprzychylnie na nas, "nowicjuszy", ale mogę Was zapewnić, że pytania typu jak się ktoś nazywał, nie wynikają z Naszej ignorancji tylko po prostu z faktu, że nie mieliśmy jeszcze kontaktu z taką liczbą źródeł jak Wy i nie zawsze wszystko wiemy!(oczywiście nie mówię o ogóle!!) I jeśli ktoś potem się z Nas śmieje nie udzielając odpowiedzi, to jedyne co mogę powiedzieć, że ta osoba tak naprawdę nie rozumie o co chodzi we Władcy i jaką ideę chciał przekazać Tolkien...bo tak naprawdę chodzi o to, że każdy ma w sercu swoje Śródziemie i my wszyscy po nim podróżujemy i odkrywamy jego piękno, każdy na swój własny sposób i w tym powinniśmy sobie zawsze pomagać a nie przeszkadzać!!!! Mam nadzieję, że społeczność fanów Tolkiena będzie się rozrastać a Śródziemie odżyje w sercach coraz to nowych osób. I mam też nadzieję, że niektórzy dorosną do tego by podać pomocną dłoń..
Pozdrawiam Was wszystkich o Podróżnicy..Elen sÍla lÚmenn' omentielvo...

Íverin the elf (PatriciaEireen)

ps. Jestem wdzięczna, że powstał film, bo dzięki niemu odkryłam coś znacznie cenniejszego- książkę i Tolkiena....

so much time we spent together.. so much time.. now I have to go away to the shore where my ship awaits me..and I will never come back...my soul is crying, my eyes are catching the last sight of Middle- Earth..Namarie to all you, who remains...
Powrót do góry

Beleg
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 157

Wysłany: 01-10-2002 11:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Pozytywnym skutkiem ekranizacji WP jest gwałtowny wzrost zainteresowania Tolkienem przez media. Dzięki temu można dotrzeć do materiałów o których posiadaniu można było pomarzyć jeszcze parę lat temu. Oczywiście jest też masę tandetnych podróbek, ale tego nie dało się uniknąć. Co do nowych fanów to generalnie jestem zadowolony. W szkole średniej byłem obiektem drwin, bo czytałem o "krasnoludkach i skrzatach". Teraz nie należę już do marginesu społecznego. Uśmiech
M.L. napisał(a):
A tak poza tym idę właśnie czytać "Hobbita" do snu mojemu 5-letniemu synowi.

Fajnie masz. Mój syn ma dopiero 2 lata i jeszcze nie trawi Hobbita, bo ma za mało obrazków. Śmiech

Trzeba cieszyć się lotem i podziwiać widoki.
Powrót do góry

Niesmiertelna
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 23

Wysłany: 06-12-2002 19:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Schemat wygląda tak:
Film-Książka
l l
Zrozumienie Nie zrozumienie
l l l
Radość - Ból Prędzej czy póżniej
przestaje to go interesować.
Pomyśleliście o tym że z filmu-książki może wyniknąć nie tylko radość, oczarowanie światem Tolkiena, ale i ból, zwłaszcza u małych dzieci. Przykład mój brat. Jest na to za młody i gdy zrozumiał( udało mu się to!) zaczął być smutny! Dlaczego?
-Bo ja bym chciał mieszkać w śródziemiu i umieć czarowasć...
Widziały gały co brały musiałam się zabawić w psychologa i wytłumaczyć mu o co biega.
Nie żeby to była wina Tolkiena, ale książka jest tak wyrazista,że nie dla wszystkichsię nadaje.

Jesteśmy niebezpieczni...
Powrót do góry

cichociemna
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 13

Wysłany: 06-12-2002 23:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Film fakt faktem dużo dał. Gdyby nie ten cały szum w masmediach nie zmusiłabym się do przeczytania kisiążki, która była grubsza ( dużo ) od moich pozostałych lektur oops, zawstydzenie . Powiedziałam sobie jednak: najpierw książka potem film. Słowa dotrzymałam i bardzo się z tego cieszę Uśmiech . Mimo, że w moim otoczeniu wzrosło zainteresowanie Tolkienem, to nie wszyscy sięgnęli po resztę jego dzieł. Najlepszym przykładem jest tu Silmarillion. Niektórzy nie doszli nawet do połowy, choć tak byli zapaleni. Przeczytałam go, i mówcie sobie co chcecie, ale dle mnie był naprawdę interesujący. Wcale przez to nie uważam się za znawcę. Wprost przeciwnie! Moja wiedza jest tym bardziej znikoma. Moje zdanie jest takie: by pojąć ogrom tego dzieła trzeba przeczytać go przynajmniej 3 razy. Nie w tym jednak rzecz by się znać. TO trzeba poczuć. Właśnie to odróżnia ludzi z "tolkienowskim piętnem" Z przymrużeniem oka od pozerów.

Ale wracając do tematu.

Film powiększył rzeszę czytelników - fakt. Nie każda jednak osoba, której się film podobał ( nawet bardzo ) sięgnie po książkę. Znam multum takich osób. Te przynajmniej niczego nie udają. Nie podoba mi się jednak ten cały handel gadżetami. Bo to wszystko może sprowadzić komercję. Boję się tego. Większość filmów, które stały się z woli ludzi od marketingu komercją, w oczach ludzi powoli stawały się poprostu bzdetem. Na szczęście Śródziemiu to chyba nie grozi - prawda Proooszę prooooooszę ?

Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5891

Wysłany: 06-12-2002 23:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Niesmiertelna napisał(a):
Pomyśleliście o tym że z filmu-książki może wyniknąć nie tylko radość, oczarowanie światem Tolkiena, ale i ból, zwłaszcza u małych dzieci. Przykład mój brat. Jest na to za młody i gdy zrozumiał( udało mu się to!) zaczął być smutny! Dlaczego?
-Bo ja bym chciał mieszkać w śródziemiu i umieć czarowasć...
Widziały gały co brały musiałam się zabawić w psychologa i wytłumaczyć mu o co biega.
Nie żeby to była wina Tolkiena, ale książka jest tak wyrazista,że nie dla wszystkichsię nadaje.

Bo WP nie jest dla małych dzieci. Szczerze mowiąc jak słucham historuii, że ktoś poszedl z 5-8 letnim dzieckiem na film, to bierze mnie przerażenie. Podobnie z książką. Hobbit owszem nadaje sie dla dzieci od lat 5 (może 4), choc mój 5-letni syn przyjął go z umiarkowanym entuzjazmem (zobaczymy co będzie za rok). Ale WP nie spróbuje z nim wcześniej niz przed ósmym rokiem życia.
Ja przeczytałem po raz pierwszy gdy mialem 15 lat i było w sam raz (pewnie 2-3 lata wcześniej nie zrobiłoby różnicy. Tak więc z powodu własnej fascynacji, nie katujmy na siłę swoich dzieci, czy młodszego rodzeństwa WP, bo może się okazać, że zamiast zarazić zrazimy ich.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Firiel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 160

Wysłany: 09-12-2002 12:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Kazda rzecz ma swoje dobre i zle strony.
Na pewno dobra strona obecnego szumu wokol Tolkiena jest coraz wieksza liczba jego milosnikow, wiecej dostepnych materialow, publikacji, itp. Ja sama, tak, jak niektorzy tu, zaczelam czytac WP gdy uslyszalam, ze ma byc jego ekranizacja. A poniewaz jestem milosniczka kina, wiedzialam, ze na film pojde i spodziewalam sie, ze mnie zainteresuje - siegnelam po ksiazke, by uniknac sytuacji, w ktorej czytalabym ksiazke juz po obejrzeniu filmu. {byl tez skutek uboczny przeczytania ksiazki: Śmiech film nie podobal mi sie az tak jak moglby, gdybym jej nie przeczytala Skrzywienie Język }. Oczywiscie, na pewno sa 'pseudofani', jednak ja osobiscie nie stykam sie osobiscie z takimjavascript:emoticon('wściekły') zjawiskiem. Spox
Sa natomiast zle strony: i to jest cos, co mnie BARDZO wkurza wściekły Furia . Mianowicie traktowanie WP i ogolnie tematow z tym zwiazanych jako maszynki do robienia kasy wściekły . Wszedzie, na kazdym kroku komercja, komercja, jeszcze raz komercja. Koszulki, figurki i takie rzeczy jeszcze zrozumiem, zeszyty, dlugopisy, kubki przezyje jakos Szok , ale albumy z naklejkami, karty w czi[psach, zetony, jakies aluzje wszedzie i we wszystkim - nie, nie i jeszcze raz nie. Ostatnio widzialam kredki Wladca Pierscieni i farby plakatowe Wladca Pierscieni Widziały gały co brały Skrzywienie wściekły
Najgorsze jest to, ze wiekszosc znajomych (tych majacych o mojej pasji blade pojecie Nic nowego ) jest przekonana, ze te naklejki, zetony itd to szczyt moich marzen - i jak trafia np. w lay'sach na karte aragorna , albo w jakims brawo girl na naklejke z napisem "zgubilem pierscien - wladca" (przyklad autentyczny - rzeczywiscie dostalam taka naklejke), przynosza mi ze slowami "masz, ty sie tym przeciez interesujesz".
Grrrrrrr... wściekły wal głową w ścianę
Mam wtedy ochote bęcki

[Uff. Uspokoj sie, uspokoj sie... Ommmm niewinne dziecko, początkujący
Jestem rozwalony ]

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Film Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Temat: LotR: Skutki uboczne wyświetlania filmu :-))) (Strona 3 z 6)

Skocz do: