Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Całe życie trzeba się uczyć." Dziadunio, Władca Pierścieni

Temat: Nightfall in Middle-Earth a Silmarillion, analiza treści (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Muzyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
spoxgreq
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 58

Wysłany: 06-03-2006 12:23    Temat wpisu: Nightfall in Middle-Earth a Silmarillion, analiza treści Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witam!

Spędziłem wczoraj parę długich godzin by to zebrać i poszukać kontekstów, mam nadzieję, że jaśnie oświeceni forumowicze mi pomogą Elfik

Słówko do wszechmocnych elfów - teoretycznie temat powienien byc w dziale Muzyka, ale lepiej by był tutaj z kilku powodów:

a) Tutaj więcej osób uczęszcza, które mogą okazać fachową pomoc
b) W temacie nie chodzi o warstwę techniczno-muzyczną, a liryczną, która jest zaczerpnięta właśnie z Silmarilliona
c)Większośc osób i tak słucha tej płyty, bo jest tego warta Elfik

Postanowiłem przeanalizować liryki płyty Blind Guardian - Nightfall in Middle-Earth w celu odnalezienia konktekstów do naszej ukochanej historii.

Byłbym wdzięczny o poprawienie mnie, w kwestiach w których się mylę, lub waham(a takich jest kilka).

Liryki znajdują się pod adresem

http://www.blind-guardian.com/new_version/discography/albums/Nightfall_ in_Middle-Earth/lyrics.html

Kolejno:

War of Wrath - Dialog Morgotha i Saurona chwilę przed pojmaniem z lochów Morgotha, Wojna Gniewu.

Into the Storm - Melkor i Ungolianta (swoją drogą świetny wokal przy kwestiach Ungolianty)

Lammoth - BRAK TEKSTU, ale kontynuacja 'Into the Storm'. Po tamtejszym dialogu walka Morgotha z Ungoliantą, który nie chciał oddać jej tego co trzyma w drugim ręku "Blackheart show me what you hold in hand", przeraźliwy krzyk Melkora od którego nazwa tej krainy - "Lammoth".

Nightfall - Moja teoria jest taka, że tekst mówi o sytuacji po zniszczeniu drzew. O ucieczce Noldorów z Valinoru, zapowiedź klątwy Feanora [która zresztą będzie następnym utworem], "old king was slain" - zamordowanie przywódcy rodów Feanora, Fingolfina i Finarfina - Finwego, "The words of a banished king "I swear revenge"" - tu już jasno o klątwie Feanora. O ciemności nad Valinorem po zniszczeniu drzew - "Immortal land lies down in agony".

The Minstrel - ?????????????

The Curse of Feanor - naturalnie chodzi o klątwę Feanora, którą w obecności 7 synów wypowiedział jeszcze w Valinorze [Będę ściagać Nieprzyjaciela i walczyć z nim aż nie odzyskają Silmarilów, dzieł Feanora, a jeżeli zaniechają tego - ogarną ich wszystkich Wieczne Ciemności] ), tekst opowiada o przybyciu Feanora z synami do Śródziemia, ale skupia się na samej klątwie. "There's still smoke near the shore
But I arrived Revenge be mine"

Captured -Po 2 Bitwie o Beleriand, zwanej Dagor-nuin-Giliath, 'Bitwa pod Gwiazdami' i śmierci Feanora, Morgoth obwieścił, że chce zawrzeć z Noldorami pokój. Jednak Nieprzyjaciel nie był szczery w swych intencjach i przy pomocy Balrogów wybił cały elficki oddział, a syna Feanora - Maedhrosa przykuł za rękę do skały. Do niego też kierowane są słowa w piosence. [thx to Elanor za naprowadzenie na wątek]

Blood Tears - Maedhros i Fingon (odcięcie ręki przykutego do skały Maedhrosa - ta historia) [btw trochę by się tu chronologia załamała]

Mirror Mirror - Chronologicznie zgodna i najbardziej prawdopodobna wersja -przybycie na fiord Drengist [polecam okładkę singla - przywódca jednego z hufców brnie z flagą przez śnieg i lód], "True hope lies beyond the coast"- chodzi o Śródziemie, tam zmierzają, lecz nie wiedzą którędy - "A hidden gate to save us from the shadow fall", a "damned king" to naturalnie Feanor. Jeszcze jedna istotna kwestia - "The lord of water spoke in the silence words of wisdom" - chodzi pewnie o Ulma, ktory zsyła sztormy za rzeź Telerich. Wspomnienia błogich czasów Valinoru, które nie powrócą.

Face the Truth - Przybycie Noldorów do Beleriandu, opuszczeniu fiordu Drengist i przetrwaniu pierwszych żniw klątwy Feanora.

Noldor (Dead Winter Reigns) - Ucieczka Noldorów z Amanu do Krain Zewnętrznych (Śródziemia). O klątwie nałożonej na wszystkich Noldorów w Aramanie przez heralda Manwego(Eonwego) lub Mandosa[autor tekstu utworu zgadza się z niektórymi Noldorami, że to był sam Mandos] za karę za ich ucieczkę i przede wszystkim rzeź Telerich w Alqualonde - "Łabędziej Przystani".

Battle of Sudden Flame - 4 wojna o Beleriand, Dagor Bragollach, "Bitwa Nagłego Płomienia", słowa mógłby wypowiedzieć Fingolfin w formie modlitwy do Eru przed wyruszeniem pod wrota Angbadu w celu zmierzenia się z samym Morgothem, taka moja teoria, która mi się podoba Uśmiech

Time Stands still (At the iron Hill) - Pieśń opiewa heroiczny i szaleńczy czyn króla Noldorów - Fingolfina, który samotnie stawia czoła Morgothowi - ciąg dalszy "Battle of Sudden Flame".

The Dark Elf - "The dark seed of evil is grown'. Tytuł mógłby wskazywać na Eola, zwanego Ciemnym Elfem, ale krótki tekst..hmm. Eol dobry nie był Uśmiech Zły też nie, elfy nie są złe, najwyżej mogą być zaślepione nienawiścią(Feanor) albo spętane przysięgą(synowie Feanora). Jednakże Eol był kowalem, żył w puszczy cały czas, był swego rodzaju uparty i zahartowany wewnętrznie. Zaślepiony, wolał zginąć wraz z synem niz pozostać z Aredhela w królestwie jej ojca - Gondolinie. Rzucił zatrutym sztyletem w Maeglina, którego zasłoniła Aredhela. Za karę Eola zrzucono w przepaść.

Thorn - Syn Aredheli i Eola[Teraz jasne, że The Dark Elf to Eol] Maeglin, mieszkał w Gondolinie. Jednak Tuor, który pokochał królewską córkę Idril wzbudził zazdrość Maeglina, który jej pożądał. Pewnego razu Maeglin wpadł w ręce Morghota, który go okrutnie torturował, aż ten wydał mu lokalizację Ukrytego Królestwa, zaślepiony też nienawiścią do Tuora i miłością do Idril. Tekst ładnie oddaje to wszystko.

The Eldar - Ogólna historia Eldarów, nawiązanie do pojawienia się w Kuivienen, a później do wygnania Noldorów (I've tasted poison when I drank the wine of fate)

Nom The Wise - Beren opowiada o poświęceniu Finroda Felagunda, który został rozszarpany w lochach Angbadu zamiast Berena.

When Sorrow Sang - Naturalnie ciąg dalszy 'Nom the Wise' czyli tym razem na temat historii miłości Berena i Luthien. Śpiewa Beren.

Out on the water - Krótki utwór kończący motyw miłości Berena i Luthien na albumie. Mówi on o wyspie, na której pozostali razem zmartwychwstały Beren i Luthien, aż się dopełni czas.

The Steadfast - Mówi Morgoth. Zapewne słowa wypowiedziane do więzionego Hurina, który podczas Bitwy Nieprzeliczonych Łez, to jest Nirnaeth Arnoediad z okrzykiem 'Aure entuluva' wyciął 70 żołnierzy Nieprzyjaciela, po czym został pojmany i więziony w Angbadzie. Morgoth nawiązuje do tego, że jest panem przeznaczenia, gdyż syn Hurina - Turin najpierw w amoku zaszlachtował najlepszego przyjaciela Belega, potem ożenił się z siostrą, która za sprawą smoka Morgotha - Glaurunga - straciła pamięc i orientację, a na końcu popełnił samiobójstwo. Hurin w tej rozmowie był bardzo butny i pewny siebie, co znalazło odzwierciedlenie w słowach Morgotha 'Thou shall not question my power Nor shall thou defy me further'
A Dark Passage - Chronologia wskazuje na Bitwę Nieprzeliczonych Łez, także tekst "allied the elves and men they shall be damned" jest adekwatny do sytuacji (zdrada ludzi, oprócz 3 plemion Edainów, o których jest też mowa w następnym utworze). Nie umiem wyjaśnić "Valinor's empty now". [Słowa jak przy najeździe Numenoru na Valinor, ale sens płyty, która jest de facto o 1 erze, to wyklucza].

Final Chapter (Thus Ends...) - Podsumowanie przegranej 5 wojny o Beleriand, czyli Nirnaeth Arnoediad, "Bitwa Nieprzeliczonych Łez". O zdradzie ludzi oprócz Edainów, którzy pierwsi przybyli do Beleriandu oraz o tym, że ostatnia nadzieja leży w ukrytym królestwie Gondolinu, kończy płytę.

Pomóżcie bracia i siostry i uzupełnijmy to wspólnie Uśmiech Niektóre rzeczy rozwinąłem, bo możliwe, że trafi tu jakiś fan Blind Guardian, który wpadnie w głębię Silmarilliona i zechce go przeczytać (o ile są jeszcze tacy Z przymrużeniem oka )

I na koniec jeszcze okładka - naturalnie scena, gdy Luthien tańczy przed Morgothem, a koło tronu leży zamieniony w wilka Beren.

Ostatnio zmieniony przez spoxgreq dnia 08-03-2006 16:01, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry

Elanor
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 365

Wysłany: 06-03-2006 15:03    Temat wpisu: Re: Nightfall in Middle-Earth a Silmarillion, analiza treści Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
"old king was slain" - o kogo tu chodzi? Ktoś z Telerich?

O Finwego?

Cytat:
Captured - O kogo chodzi ????????????????

Teoretycznie może chodzić o Maedhrosa albo Hurina, ale chronologia i sasiedztwo "Blood Tears" wskazuje na tego pierwszego.

Cytat:
Mirror Mirror - Chronologicznie zgodna i najbardziej prawdopodobna wersja -przybycie na fiord Drengist [polecam okładkę singla - przywódca jednego z hufców brnie z flagą przez śnieg i lód], "True hope lies beyond the coast"- chodzi o Śródziemie, tam zmierzają, lecz nie wiedzą którędy - "A hidden gate to save us from the shadow fall", a "damned king" to naturalnie Feanor. Jeszcze jedna istotna kwestia - "The lord of water spoke in the silence words of wisdom" - chodzi pewnie o Ulma, ktory zsyła sztormy za rzeź Telerich. Wspomnienia błogich czasów Valinoru, które nie powrócą.

Ale jak mi powiesz co tu robi lustereczko, to Cię ozłocę Z przymrużeniem oka

Cytat:
Time Stands still (At the iron Hill) - ??????

Pojedynek Fingolfina z Morgothem.

Cytat:
Thorn - ????????

Również mam z tym tekstem problem - kawałki jak z historii o Maeglinie, kawałki jak z Berena i Luthien.
Powrót do góry

Indis
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 89

Wysłany: 06-03-2006 15:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dwa razy usiłowałam cos odpowiedzieć, i dwa razy mi zeżarło bardzo długiego posta :/

Proponuje więc, zajrzyj tutaj

He rides into his glorious battle alone
Farewell to the valiant warlord

forum blind guardian
mój blog
moje zdjęcia
Powrót do góry

spoxgreq
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 06-03-2006 19:00    Temat wpisu: Re: Nightfall in Middle-Earth a Silmarillion, analiza treści Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Elanor napisał(a):
O Finwego?

O fuck, no jasne. Ale początków prawie w ogóle nie pamiętam, dziury w głowie Jestem rozwalony Jestem rozwalony Jestem rozwalony

Elanor napisał(a):
Teoretycznie może chodzić o Maedhrosa albo Hurina, ale chronologia i sasiedztwo "Blood Tears" wskazuje na tego pierwszego.

Bankowo o Maedhrosa, ponownie jak wyżej, pamięć szwanuje. Rozważyłem Hurina, ale to zbyt późno, a poza tym Hurin został potem wypuszczony z tego co pamiętam i ten "guest forever mwahahah" nie pasuje tam Uśmiech

Elanor napisał(a):
Ale jak mi powiesz co tu robi lustereczko, to Cię ozłocę Z przymrużeniem oka

No niestety, nie wiem ale chętnie się dowiem Elfik

Elanor napisał(a):
Pojedynek Fingolfina z Morgothem.

O żeś mać w żyć.... grzmię jak Manwe Rozkminiłem "Battle of sudden flame" że to cos w stylu modlitwy Fingolfina przed pojedynkiem z Morgothem, a następnego nie wiedzialem, co za idiota Jestem rozwalony Elfik Super śmiech Dzięki Elanor, dawno mi tak głupio nie było Ratujcie bo go pobiję

Elanor napisał(a):
Co do Thorna - Również mam z tym tekstem problem - kawałki jak z historii o Maeglinie, kawałki jak z Berena i Luthien.

Już mam interpretację! Elfik Spójrz na poprzedni utwór - "The Dark Elf" o Eolu. Thorn jest o mekach i cierpieniu jego syna Maeglina, jak to słusznie wywnioskowałeś, ale moim jedynie słusznym zdaniem te kawałki o miłości to nie Beren i Luthien, bo co by to tam robiło(mieli swoje 5 minut w Nom the Wise i When Sorrow Sang), ale o uczuciu Maeglina do Idril naturalnie Love Jestem rozwalony

Wprowadziłem uzupełnienia do naszego tekstu wyjściowego, ale ciągle jest tam trochę niejasności, które czekają na Waszą pomoc Elfik Jestem rozwalony

Indis - byłem tam, ciekawe forum, ale w wiekszosci rozkminili to tak samo jak ja wyżej, tyle, ze mniej an temat utworu a wiecej na temat calej historii itd takze nie wiadomo dokladnie na jakim wydarzeniu utwor sie skupia wg. tamtych interpretacji. Ja chce to deko uściślić Śmiech No i nie ma wszystkich.

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3820

Wysłany: 06-03-2006 19:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Battle of a Sudden Flame to Bitwa Naglego Płlomienia (IV Bitwa Beleriandu), to raczej elfowie strozujacy na Ard Galen skladaja posmiertny hold.
Gdzies w sieci byla kiedys rozpiska wszystkich piosenek po kolei, angielska i polska, moze na forum podlinkowanym przez Indis jest link. Nie wiem czy to nie bylo na Circle of Polish Bards.

nt Mirror mirror napisał(a):
"The lord of water spoke in the silence words of wisdom" - chodzi pewnie o Ulma, ktory zsyła sztormy za rzeź Telerich.

Piosenki nie sa chyba ulozone chronologicznie, a to jest raczej odwolanie do slow, ktore Ulmo wypowiedzial podczas snu do Finroda i Turgona - o ukrytych krolestwach. Ulmo nie zsylal sztormow, zabronil Ossemu interweniowac, morze samo sie burzylo na Noldorow za rzez.
'Shall we dare the dragon' - Fingon czy Turin kontra Glaurung? Tez musze zerknac na forum.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Elanor
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 365

Wysłany: 06-03-2006 21:14    Temat wpisu: Re: Nightfall in Middle-Earth a Silmarillion, analiza treści Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

spoxgreq napisał(a) (zobacz wpis):
Już mam interpretację! Elfik Spójrz na poprzedni utwór - "The Dark Elf" o Eolu. Thorn jest o mekach i cierpieniu jego syna Maeglina, jak to słusznie wywnioskowałeś, ale moim jedynie słusznym zdaniem te kawałki o miłości to nie Beren i Luthien, bo co by to tam robiło(mieli swoje 5 minut w Nom the Wise i When Sorrow Sang), ale o uczuciu Maeglina do Idril naturalnie Love Jestem rozwalony

Do wersji z Berenem i Luthien jakoś mnie zawsze skłaniał kawałek o "edge of thorns", który niemalże od pierwszego przeczytania tekstu skojarzyłam z wyjściem Berena z Dorthonionu. Chociaż rzeczywiście reszta piosenki nie za bardzo ma się akurat do tej opowieści.
Powrót do góry

spoxgreq
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 07-03-2006 15:20    Temat wpisu: Re: Nightfall in Middle-Earth a Silmarillion, analiza treści Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Elanor napisał(a) (zobacz wpis):
spoxgreq napisał(a) (zobacz wpis):

Do wersji z Berenem i Luthien jakoś mnie zawsze skłaniał kawałek o "edge of thorns", który niemalże od pierwszego przeczytania tekstu skojarzyłam z wyjściem Berena z Dorthonionu. Chociaż rzeczywiście reszta piosenki nie za bardzo ma się akurat do tej opowieści.

No nie, Thorn jest bankowo o pojmaniu, mękach i zdradzie Maeglina.

Sirielle - Battle of Sudden Flame chyba nie jest pośmiertny, bo to są wyraźnie słowa Fingolfina, a nastepny utwor(Time Stands Still) traktuje o pojedynku, od początku do końca.

A co do Ulma to masz rację, poprostu nie czytałem Silmarilliona od nowa przed tą analizą, tylko zerkałem tu i tam - były takie sny faktycznie i na pewno o nie chodzi Jestem za Elfik

Indis
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 89

Wysłany: 07-03-2006 18:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mirror, Mirror - na pewno o rozmowie Ulma z Turgonem i o Gondolinie ("Deep down it lies my secret vision, I better keep it safe"). I o tym, ze to tylko tymczasowa kryjówka, bo w Śródziemiu nie ma co liczyc na ratunek, on może przyjść tylko z Zachodu ("True hope lies beyond the coast"). Ale co samo "mirror" ma tu oznaczać - zabijcie, nie wiem. Może o wyjawienie prawdy - tak jak magiczne lustro w Królewnie Śnieżce? Język

Out On the water - wg mnie o tym, jak Beren i Luthien zamieszkali samotnie na wyspie po zmartwychwstaniu Berena

The Steadfast - z pewnościa słowa wypowiedziane przez Morgotha do Hurina, gdy pokazywał mu, jaki los spotkał jego dzieci

He rides into his glorious battle alone
Farewell to the valiant warlord

forum blind guardian
mój blog
moje zdjęcia
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Muzyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Nightfall in Middle-Earth a Silmarillion, analiza treści (Strona 1 z 3)

Skocz do: