Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Współczuje ślimakom i wszelkim stworzeniom, które dźwigają swoje domy na własnych plecach." Frodo, Władca Pierścieni

Temat: Długość Hobbita - czy książka nie jest za krótka? (Strona 4 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
von Veron
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 51

Wysłany: 30-06-2009 21:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Esox napisał(a) (zobacz wpis):
To prawda ze majac nascie lat taki Hobbit to bylo prawdziwe wyzwanie, ale teraz jak dochodze do ostatnich kartek to mysle sobie, szkoda ze to juz koniec tej pieknej przygody.

Wyzwanie? Ja mam naście lat i jakoś nie uwarzam "Hobbita" za wyzwanie. To jedna z któtszych książek jakie czytałam (w wieku 10 lat "Hobbit" też nie był dla mnie wyzwaniem Język ...). Moim zdaniem Tolkien dobrze zrobił nie robiąc z "Hobbita" drugiego WP. Krótkość książki sprawia, że niektórzy chętniej po nią sięgają i jest dobra na pierwsze zapoznanie się z Tolkienem w baśniowym klimacie Uśmiech

Ashke Verasca
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 145

Wysłany: 07-12-2012 20:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dla mnie książka jest w sam raz długa - jak na taki styl pisania (prostszy niż we Władcy) i jak na opowiedzianą historię. Czasem dobrze sięgnąć po krótszą książkę, zwłaszcza, jeśli jak ja, czyta się głównie opasłe tomiszcza.

I przyznam się, Hobbita, mimo, że czytałam go już po dorosłemu, wciąż odbieram jak dziecko oops, zawstydzenie Czyli dobrze, że krótko i nie mam żadnych żali.

Nutriasobolowa
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 254

Wysłany: 07-12-2012 21:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie, książka nie jest dla mnie za krótka, gdyby była dłuższa, myślę, że mogłaby nawet zacząć się nudzić. Hobbit jest powieścią dla dzieci, a więc wszystkie informacje o Białej Radzie i o tym, co dzieje się z Gandalfem nie były tam na miejscu. I chociaż w WP lubię czytać o czarodziejach, to brak opisów ich poczynań w H absolutnie mi nie przeszkadza, a wręcz przeciwnie - potrafi zaciekawić.

Natomiast uważam, że H mistrzostwem Tolkiena nie jest i jak już coś Tolkiena na lekturę dawać muszą, to lepszy byłby WP. Moja klasa WP zbyła śmiechem(1500 stron? Kto normalny może chcieć czytać 1500 stron?) no i mamy... Sapkowskiego Skrzywienie Oh nie!

Drift as the chocolate sea's ablaze
Will the moon return my gaze?
The snow makes him quiver, shake and fall
But it's magic traps us all

Thingol żyje!
Powrót do góry

Frodowa
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 37
Nieobecny(a): Kiedy wybieram się do gospody ,,Pod Zielonym Smokiem"

Wysłany: 08-12-2012 22:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jak dla mnie to Hobbit był w sam raz, choć kiedy po raz pierwszy go przeczytałam marzyłam, aby był dłuższy. Ale nie uważam, że Hobbit to książka dla dzieci, no może po części. Czytam go właśnie młodszemu rodzeństwu i jak na razie jedyne co im utkwiło w głowach to piosenki Bilba Jestem rozwalony .
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5710

Wysłany: 09-12-2012 00:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Biorąc pod uwagę przygotowane fragmenty redakcji z 1960 roku, zapewne w tej wersji Hobbit byłby trochę dłuższy. O ile? Tego oczywiście nie da się stwierdzić. Ale biorąc pod uwagę o ile były dłuższe przygotowane rozdziały, to zapewne byłby o 30-50% dłuższy niż obecnie. Tyle, zę w swojej formule to już nie jest opowieść dla dzieci.

Poza tym uważam, że w sumie ma dobra długość. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Nerwena
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 50
Nieobecny(a): Zagubiona na uniwerku w Mordorze

Wysłany: 21-02-2013 17:49    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jeżeli patrzymy na "Hobbita" jak na bajkę dla dzieci to wątpię, aby mogła być długa (dla dzieci w mojej klasie to już jest za długa, a ostatnio spotkałam się z szóstoklasistą, dla którego 25 stron to już dużo nie mam zielonego pojęcia, naprawdę nie wiem, mnie się nie pytaj ). "Hobbit" mógłby być dłuższy, ale co by tam było? Jak już tutaj pisaliście, a nie chcę powtarzać po kilka razy. W książce jest już dużo opisów, przygód, a przecież możemy przeczytać po kilka razy i już grubsza będzie. Nie porównujmy do WP, bo obejmuje więcej wątków, a H jest nazywany prologiem do Władcy, więc chyba dłuższy być nie mógł.
Powrót do góry

Bultom85
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 30

Wysłany: 22-02-2013 00:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tak gdybając, fajnie byłoby gdyby Tolkien (póki żył) przeredagował Hobbita, poszerzając go o zaledwie tknięte w oryginale wątki (Biała Rada, walka z Czarnoksiężnikiem, Radagast, więcej Daina, wątki krasnoludzkie, może rozwinięcie postaci Barda) i upoważniając niektóre przedstawienia, chodzi mi głównie o Rivendell i jego mieszkańców, ale także o gobliny. Mielibyśmy wówczas bardzo poważny prequel do WP Spox

Ale to oczywiście gdybanie...

Brandywina
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 71

Wysłany: 05-04-2013 17:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Tak gdybając, fajnie byłoby gdyby Tolkien (póki żył) przeredagował Hobbita, poszerzając go o zaledwie tknięte w oryginale wątki (Biała Rada, walka z Czarnoksiężnikiem, Radagast, więcej Daina, wątki krasnoludzkie, może rozwinięcie postaci Barda) i upoważniając niektóre przedstawienia, chodzi mi głównie o Rivendell i jego mieszkańców, ale także o gobliny.

W takim wypadku zatraciłby niemal całą magię, mielibyśmy w zasadzie drugie WP (teraz wychodzi na to, że WP nie ma magii Nic nowego oczywiście, że ma, ale innego rodzaju, a nie o to chodzi), a w Hobbicie urzeka (przynajmniej mnie) to, że jest to opowieść, bajka, i pisana z myślą o dzieciach, i mi przynajmniej wystarcza ogólnie zarysowana historia, bez takich szczegółów. Poza tym, brak szczegółów rozwija wyobraźnię - w WP w zasadzie niemal wszystko było dokładnie opisane, a w Hobbicie, o ile pamiętam, nie ma nawet dokładniejszego opisu elfów, wiadomo jedynie, że elfy lubią śmiać się, śpiewać i żartować z krasnoludzkich bród, co jak dla mnie jest ogromnym polem dla fantazji. Dodam jeszcze, że pięcioletnia samodzielnie czytająca ja patrząc na spis treści Hobbita zamartwiałam się, że ma on tylko 19 rozdziałów Uśmiech Moim zdaniem Hobbit jest akurat tak długi, jak może być, zachowując całą swoją hobbitowość.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4

Temat: Długość Hobbita - czy książka nie jest za krótka? (Strona 4 z 4)

Skocz do: