Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poza kręgami świata nie dosięgniesz tych, co Cię odrzucili." Hurin do Morgotha, Silmarillion

Temat: Zbroje w Śródziemiu. (Strona 6 z 8)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 05-12-2011 23:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W tych współczesnych filmach, to jednak nie dają sobie rady. Skrzydła za duże i zbyt fikuśne, kopie za krótkie. Język wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
Ale tak poważnie, to nie głupi pomysł z tymi jeźdźcami Vanyarów. Uśmiech

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3807

Wysłany: 06-12-2011 00:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W drugiej części klipu wygląda to lepiej, są fajne zbliżenia piór. Podejrzewam, że w wykonaniu elfickim byłoby to jeszcze bardziej udziwnione Z przymrużeniem oka

Tu jest filmowa skrzydlata kawaleria:
http://1.fwcdn.pl/ph/63/99/356399/107533.1.jpg
http://1.fwcdn.pl/ph/63/99/356399/107534.1.jpg
http://1.fwcdn.pl/ph/63/99/356399/107529.1.jpg
http://1.fwcdn.pl/ph/63/99/356399/107508.1.jpg
z http://www.filmweb.pl/film/Rok+1612-2007-356399/photos

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Zair Ugru-nad
Strażnik Północy

Wpisy: 839

Wysłany: 06-12-2011 00:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wiem, że mam tutaj zdanie subiektywne, ale zbroje z XVII wieku nie podobają mi się zwyczajnie pod względem estetycznym Z przymrużeniem oka Dla mnie osobiście szczytem płatnerskiego kunsztu pozostają dzieła "trendu" gotyckiego z połowy XV wieku i nic na to nie poradzę hę? I wydają mi się one być maksymalnie dobrym połączeniem skuteczności ochrony z mobilnością Z przymrużeniem oka Jakoś tak późniejsze zbroje wydają mi się nieco trącić jarmarcznością, która kłóci się z moim wyobrażeniem doskonałości w wyszkoleniu bojowym elfów oraz ich klasą wojenną samą w sobie Z przymrużeniem oka

Nie wiem, na ile jest wierna rekonstrukcje w filmie, bo nie znam się aż tak dobrze na militariach okresów po średniowieczu, ale np. ewolucja podbródka, dającego pełniejszą ochronę szyi i dolnej części twarzy do obojczyka jest w filmie widoczna.

Ale i tak, jakoś ten barok mi do elfów średnio pasuje Z przymrużeniem oka

Żaden człowiek nie może się bronić bez ryzyka.
- J. Liechtenauer
----
Nasz azyl dla zwierząt
shadow of mind
galeria DA
półka w Bibliotece
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wysłany: 06-12-2011 00:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ale Wy się skupiacie na zbroi, a ja na skrzydłach orłów Manwegooooo Orzeł symbolicznie spływających z ramion elfickich wojowników Elfik
Poza tym bardziej podobają mi się zbroje ozdobne z obrazów van Dycka, praktyczne czy nie Z przymrużeniem oka
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Princes_Palatins_Van_Dyck.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Sir_Kenelm_Digby_by_Sir_Anthony_Van_D yck.jpg
Pomijając te wypukłości na brzuchu, to chyba przeciwko kopii turniejowej?
http://www.lib-art.com/imgpainting/4/9/9894-portrait-of-prince-charles- louis-e-sir-anthony-van-dyck.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/Greenwich_armour
i to cudo, już tu chyba linkowałam Love
http://www.flickr.com/photos/12591757@N03/sets/72157603676037715/

Ale nie mówię, że zbroja elficka nie powinna być żywcem przeniesiona z XVw, pomijając spór czy mieli płytówki, czy nie. Trzeba to jakoś przekształcić, tak jak zrobiono w filmie nadając elfickim rzeczom specyficzny wygląd Jestem za

Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 06-12-2011 01:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie zamierzxam się spierac na temat estetyki, bo de gustibus. Choć zbroja husarska z pocz. XVII była jeszcze mało barokowa. Ozdoby były raczej dodatkiem do zbroi niz jej elementem.
Ale jak pisalem de gustibus.
Natomiast nie mogę się zgodzić z teza o wyższej funkcjonalności zbroi gotyckiej. Nie przypadkiem, i to bynajmniej nie tylko nasi rodzimi fascynaci, uważają husarię z przełomu XVI/XVII wieku, za najlepsza ciężką kawalerią jaka kiedykolwiek istniała, łączącą skuteczną ochronę w częściach newralgicznych lepsza niż zbroje XV wieczne, z szybkością i mobilnością kawalerii lżejszego typu. Lubię zbroje XV wieczne, są pod wieloma względami przykładem pomysłowości i skutecznego łączenia ochrony i ruchliwości. Tym niemniej w całokształcie ruchliwość poświecono tam na rzecz ochrony.
A prawdziwa feeria zdobnictwa to XVI wieczne zbroje turniejowe. Najbardziej barokowa zbroja husarska to przy tym szczyt skromności o szczędności. Uśmiech wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Co do skrzydeł, to jednak wiele wskazuje, że były tylko do ozdoby i parady.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wysłany: 06-12-2011 01:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Coś takiego masz na myśli:
http://replikabroni.com/product_info.php?products_id=59

Mi się zdobienia podobają, ale nie dokładnie takie, jak wyżej. IMO zbroje elfickie, poza funkcjonalnością byłyby właśnie ozdobne, szczególnie w czasach, gdy było mało potyczek i masa czasu na ozdabianie, unowocześnianie. Czas oblężenia Angbandu to czas pokoju i wysyp nowych rycerzy, trzeba było coś dla nich wyczarować w kuźniach, a przy okazji można było popuścić wodze fantazji. Byle nie takie, jak w świecie Martina, jednak rogi czy pięści na hełmie nie kojarzą mi się z elfami Z przymrużeniem oka W Gondolinie też mieli trochę czasu na eksperymenty.

Powrót do góry

bellator
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 40

Wysłany: 17-12-2011 08:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wybaczcie , że odbiegam od tematu ale czy jakiś zagorzały Fan Tolkiena posiada reprodukcje jakiejść zbroi? ciekawi mnie jak się w niej poruszą no i oczywiscię iż czy nadawała by się do walki w realu.....

Wyjdzcie ze mna bracia wszyscy w pole , zamiast śmierci walkę wolę Uśmiech
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wysłany: 16-01-2012 16:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zair Ugru-nad napisał(a) (zobacz wpis):
Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):
Co powiecie na taki pancerz dla Glorfindela? Z nadchodzącego serialu Gra o tron HBO. Przez ilustrację J. Dolfen mój Glorfindel musi miec złoty pancerz, a ten wydaje mi się prawie idealny Love

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.

http://www.daemonstv.com/2010/11/22/game-of-thrones-hbo-photos/game-of- thrones-5/

Glorfindel też w sumie byłby z niego niezły Z przymrużeniem oka

Napierśnik/kirys w porządku Z przymrużeniem oka Ładnie zrobiony Uśmiech Łuskowy fartuch poniżej też mi się podoba. Natomiast to, co gość ma na ramionach, to jakaś porażka - mam wrażenie, że to za małe na niego naramienniki. I gdzie reszta osłon górnej kończyny? Rozumiem, że może chwilowo nie mieć rękawic, ale nałokietniki i karwasz? I nie mam pojęcia co on ma pod zbroją - normalnie powinna być przeszywanica lub ewentualnie tzw. arming doublet - jak zwał tak zwał, najważniejsza jest funkcja amortyzacyjna Uśmiech A to, co on ma pod spodem, nie wygląda mi ani na jedno, ani na drugie Z przymrużeniem oka No chyba, że zdjęcie nie oddaje stanu faktycznego, więc specjalnie się nie czepiam Z przymrużeniem oka

Tak więc ogólny design OK i nawet podoba mi się od strony estetycznej, ale szczegóły rażą, przynajmniej mnie Z przymrużeniem oka

Wygląda na to, że rzeczywiście to był ubiór niepełny, pewnie na potrzeby prób do zdjęć. Załączam fragment porządnego promo (zresztą pewnie sama obejrzałaś toto na filmie) - wygląda na to, że pod spodem mają skórzane kaftany, może w miejsce przeszywanic? Inni gwardziści (statyści czy postacie mniej znaczne mają kaftany z materiału, być może maja to być przeszywanice). Nadal mi się bardzo podobają te zbroje Love

Jaime ma najwyraźniej pod zbroją ten kaftan:

Generalnie bardzo podobają mi się zbroje w serialu, szczególnie Lannisterów i Gwardii Królewskiej (na zdjęciu wyżej) oraz bajeranckie esy-floresy na pancerzu Lorasa (ten ma kolczugę pod płytami):

Hełm też ma ciekawy, ale tylko turniejowy, do walki nie bardzo się nadaje. Ale wygląd świetny Uśmiech

Zbroja Tywina Lannistera - świetna kolorystyka Love - też ma coś skórzanego pod spodem (ale już Kevan ma materiał pod spodem):

Względnie Kevan ma koszulę na skórzanym kaftanie, bo coś tam przebija skórzanego przy jego szyi?

I to są IMO fajne wariacje nt. tradycyjnych płytówek Jestem za

Statyści jednak mają przeszywanice, można założyć, że również każdy ważniejszy zbrojny:

I jeszcze jeden gadżet z planu, ale to chyba dla innych postaci:

Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Temat: Zbroje w Śródziemiu. (Strona 6 z 8)

Skocz do: