Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Ktoś musi ciągnąć dalej zaczęty wątek." Bilbo, Władca Pierścieni

Temat: Spis słów objętych prawem autorskim przez Tolkien Estate (Strona 4 z 6)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 29-01-2010 22:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Balduran napisał(a) (zobacz wpis):

Prawami autorskimi najbardziej są objęte nazwy geograficzne i imiona (Ale co do ostatniego nie jestem pewien bo w Szczecinie widziałem sklep z sukniami ślubnymi "Arvena" Pserwa )

U nas we Wrocu jest salon kosmetyczny Arwena Śmiech Poza tym o ile pamiętam ktoś się w Polsce nie tak dawno proceosował o niziołki i krasnoludy (potomek Skibniewskiej się obudził po latach), ale sąd go wyśmiał, bo to są już powszechnie używane slowa we wszelkich książkach fantasy - musiałby pozwać wszystki autorów łącznie z Sapkowskim. A z folkloru to jest wszystko, łącznie z gnomem i hobbitem. Więc myślę, że po prostu nikt sie tym nie przejmuje. To i ty nie musisz. Zwłaszcza, że to tylko opowiadanie a nie działalnośc komercyjna.
poz Uśmiech
tal

Balduran
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 452

Nieobecny(a): Breathing Water

Wysłany: 30-01-2010 09:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

TallisKeeton napisał(a) (zobacz wpis):

U nas we Wrocu jest salon kosmetyczny Arwena Śmiech Poza tym o ile pamiętam ktoś się w Polsce nie tak dawno proceosował o niziołki i krasnoludy (potomek Skibniewskiej się obudził po latach), ale sąd go wyśmiał, bo to są już powszechnie używane slowa we wszelkich książkach fantasy - musiałby pozwać wszystki autorów łącznie z Sapkowskim.

To brawa dla sądu Jestem za

Golden
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 72

Wysłany: 30-01-2010 09:49    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czyli podsumowując, tak często spotykane rasy jak: krasnoludy, gnomy, trolle, elfy itp, nie są nazwami zastrzeżonymi dla jednego autora, bo jak się faktycznie zastanowić w obecnej literaturze fantasy są one używane przez większość pisarzy.

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3820

Wysłany: 30-01-2010 12:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W temacie, który podlinkował Ci Nero znajdziesz detale Jestem za Z tego co wiem to JRRT wymyslił dwarf & dwarves i liczbę mnoga elves w odróżnieniu od elfs, które były poprawna liczbą mnogą elf. Bo Quendi to nie elfy z bajek. W języku polskim powstały krasnoludy zamiast baśniowych krasnoludków, by owo dwarves przetłumaczyć i o to się procesował syn pani Skibniewskiej. Ale naprawdę zerknij do tamtego tematu. I nie, używanie tych nazw nie jest zabronione, ba, cały przemysł gier i autorzy fantasy szybko przejęli te okreslenia, pomimo że elves miało właśnie odróżniać Quendich od elfs z fairy tales, mitów, bajek i legend. Aczkolwiek zamiast hobbitów wymyślili halflings/niziołki, widać hobbit jest słowem zastrzeżonym. Przeczytaj uważnie tamten temat Jestem za

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Golden
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 72

Wysłany: 30-01-2010 13:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dzięki, już się biorę za dokładne czytanie tego wątku.
Jeszcze raz dzięki za wszystkie pomocne odpowiedzi !

Pozdrawiam

TallisKeeton
Brehon

Wysłany: 30-01-2010 19:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):
syn pani Skibniewskiej.

Nie syn tylko siostrzeniec czy bratanek. Ona dzieci nie miała. Hobbici to także nie jest słowo stworzone przez Tolkiena, chociaż mogłabym się uprzeć, że stworzył nową rasę ale nazwał ją słowejm, które już istniało w angielskim folklorze i gwarach. Wyraz hobbits zawiera przecież "lista faerie" z "The Denham Tracs" z XIX w. Gdzieś był tu o tym wątek.
poz Uśmiech
tal

TallisKeeton
Brehon

Wysłany: 30-01-2010 19:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Lobelia Baggins napisał(a) (zobacz wpis):
Cytat:

hobbit "mały stwór występujący w literaturze fantastycznej"

A swoją drogą powinni napisać w jakiej literaturze fantastycznej,bo to jest tak napisane, że czytelnik mógłby pomyśleć, że występuje w każdej literaturze łącznie z urugwajską i bajkami Lema. Elfik Fantastyka to nie to samo co fantasy. Nie rozumiem, jak tacy biorą się za robienie słownika. hmmmm...
poz
tal

TallisKeeton
Brehon

Wysłany: 01-12-2010 07:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A propos zastrzegania słów. Wprawdzie nie wydaje mi się, by w polskim prawie był możliwy do zrobienia taki myk, ale to troche przerażające, gdy się słyszy, że Facebook zapłacił w sądzie za zarejestrowanie mu słowa "face", a raczej odwrotnie zarejestrowano mu je i potem wniósł opłatę sądową. I od tej pory tylko oni, ta jedna firma może używać w sieci (jak rozumiem tylko w sieci) tytułów ze słowem face. Gdyby ktoś chciał nazwać swoją stronę My Face albo Facepalm Śmiech to już nie może. Prawo amerykańskie przypomina mi prawo goblinów z cyklu potterowego (które uważają, że to co wytworzyły same i sprzedały tak naprawdę tylko pozyczyły i nadal jest ich, bo one to wytwrorzyły, wiec mają większe prawa do swego produktu niż nabywcy), albo krasnoludów z Pratchetta (które uważają, że wszystko da się sprzedać a wartość ma tylko to, co można wycenić i sprzedać). Obie te rasy zmonopolizowałyby nawet handel powietrzem, gdyby znalazły na to sposób.
poz Uśmiech
tal

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Temat: Spis słów objętych prawem autorskim przez Tolkien Estate (Strona 4 z 6)

Skocz do: