Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Prawda miewa skrzywione oblicze, jeśli na nią patrzą fałszywe oczy." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: Spis słów objętych prawem autorskim przez Tolkien Estate (Strona 2 z 6)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Miriel
Powiernik Pierścienia

Wpisy: 986
Nieobecny(a): ...the waves are washing over half forgotten memory...

Wysłany: 10-09-2008 13:23    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Kristof napisał(a) (zobacz wpis):
Nie znam tej listy, ale mam kilka "faworytów":
[...]
- Hobbici. Wiadomo.
oops, zawstydzenie

A ja dziś się zorientowałam, że słowo hobbit trafiło do naszego polskiego słownika Super śmiech Pserwa Język Więc nie wyobrażam sobie, by to słowo mogło zostać zastrzeżone, biorąc pod uwagę, że jest teraz słowem polskim Z przymrużeniem oka i ma swoje miejsce w Słowniku języka polskiego i w Słowniku ortograficznym. A nawet znalazło się miejsce dla słowa hobbitka Super śmiech

http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=3033337

Tylko zdziwiła mnie definicja... hmmmm...

Cytat:
hobbit "mały stwór występujący w literaturze fantastycznej"

Skrzywienie

Powrót do góry

Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 10-09-2008 13:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

z drugiej strony

http://www.domeny.pl/page/pl/article265.html napisał(a):

Domeny Hobbitów do zwrotu

Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO) nakazała transfer domen: hobbits.com i hobbitts.com do firmy Tolkien Enterprises.

Brian Wick zarejestrował te domeny w 2002 roku. Odbyła się wtedy kinowa premiera pierwszej części trylogii "Władca Pierścieni" (Drużyna Pierścienia). Firma Tolkien Enterprises posiadająca prawo do wykorzystywania dorobku literackiego J.R.R. Tolkiena, np. książek: "Hobbit" i "Władca Pierścieni" oraz mająca licencję na gadżety bezpośrednio związane twórczością pisarza, stwierdziła, że zarejestrowane domeny są zbyt podobne do znaku towarowego 'HOBBIT'. Ponadto, Brian Wick miał nabyć te adresy w złej wierze.

Do użytku handlowego wygląda, że jest to słowo zastrzeżone ale raczej fanfiki pod to się nie łapią. Za to nadruk na koszulkach w tysiącu sztuk imho zostanie już zchargowany.

Lobelia Baggins
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 5

Wysłany: 10-09-2008 20:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:

hobbit "mały stwór występujący w literaturze fantastycznej"

Ratujcie bo go pobiję wściekły No bardzo zabawne. Baaardzo wściekły Ratujcie bo go pobiję To, że mały, to wiadomo. Ale, że stwór to: wal głową w ścianę Oj, nie popisali się autorzy słownika..
Brzmi prawie jak pół-człowiek - wyrażenie, które znalazłam w jednej z tzw. książek tolkienowskich.

Dobrze, że nie napisali, "mały włochaty stwór, któremu często dym nosem i ustami idzie" Złośliwy uśmiech Skrzywienie

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1765

Wysłany: 11-09-2008 02:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja im dam stwora wściekły A który to słownik taki powalający? Super śmiech
A tak przy okazji, niedługo już splunąć nie będzie można, bo ktoś będzie miał zaśliniony i zastrzeżony znak towarowy Złośliwy uśmiech O tempora o mores Śmiech Ale idee są wolne, przepływają sobie po świecie, idei nie można kupić ani sprzedać, tak napisał pan Jefferson i ja mu wierzę Uśmiech
poz
tal

Nerya
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 107

Wysłany: 12-09-2008 16:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

TallisKeeton napisał(a) (zobacz wpis):
Ja im dam stwora wściekły A który to słownik taki powalający? Super śmiech
z tego co widziałam jest to internetowy słownik PWN (www.pwn.pl), osobiście uważam, żę jeżeli już decydują się umieszczać takie hasła, to mogliby przynajmniej podać bardziej wyczerpujące informacje. Jak ktoś nie zna książek Tokiena, to za dużo mu to nie powie, a jak zna to wal głową w ścianę
poz Śmiech
Powrót do góry

Miriel
Powiernik Pierścienia

Wpisy: 986
Nieobecny(a): ...the waves are washing over half forgotten memory...

Wysłany: 14-01-2009 11:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A Sauron jest słowem zastrzeżonym? Złośliwy uśmiech
Bo tutaj użyte jest jako nazwa handlowa Śmiech

Cytat:
EasyTouch ET-6404 SAURON
25-10-2008

EasyTouch wprowadza do sprzedaży w Polsce nową kamerkę internetową oznaczoną symbolem ET-6404 z dopiskiem SAURON. Skojarzenie z dobrze znaną z powieści Tolkiena postacią nie jest przypadkowe. ET-6404 oferuje nam sensor CMOS o rozdzielczości 1.3MPix, pełną regulacje i możliwość montażu na monitorze oraz podświetlenie sceny za pomocą ośmiu diod LED, których natężenie światła możemy płynnie regulować. Kamerka wyróżnia się także atrakcyjną ceną, która została ustalona na poziomie 59 PLN. Więcej informacji znajdziecie w informacji prasowej zamieszczonej poniżej.

http://www.frazpc.pl/news/21743-EasyTouch_ET6404_SAURON
http://www.easytouch.pl/PL/products/computers_products/p33700/et-6404_s auron_usb_black/
(nawiasem mówiąc firma ta wyprodukowała jeszcze kamery o nazwach Sammael i Marduk Złośliwy uśmiech ).

A Oko Saurona wygląda tak:

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1765

Wysłany: 14-01-2009 12:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No właśnie - a co z tymi wszystkimi salonami urody Arwena czy Lorien, koszulkami Frodo, bielizną Eldar itp? Czemu TE czepia się do jakichś inicjatyw fanowskich z neta a nie wyśledzi i poczepia się takich handlowców? hmmmm...
poz
tal

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3820

Wysłany: 14-01-2009 13:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Salony urody Arwena nie pisują na forach tolkienowskich i się nie wychylają, że są Z przymrużeniem oka A jak już ktoś rzekł - zastrzeżona jest nazwa Tolkien i to pisana w określony sposób - tzn. jako znak handlowy pisana określoną czcionką.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Temat: Spis słów objętych prawem autorskim przez Tolkien Estate (Strona 2 z 6)

Skocz do: