Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Głupcem jest ten, kto wchodzi w układy z Morgothem." Hurin, Silmarillion

Temat: Spis słów objętych prawem autorskim przez Tolkien Estate (Strona 3 z 6)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
darekpionki
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 66

Wysłany: 07-09-2009 16:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Listy słów zastrzeżonych nie znam, ale mogę podać te występujące we wspomnianej Eddzie Poetyckiej. Do nich na pewno nie można się doczepić, gdyż nie są własnością intelektualną Profesora. Oto fragment:

Cytat:

Tam wtedy Madsognir stworzony został,
Najznamienitszy, Durin jako drugi;
Ci ulepili z gliny mnóstwo karłów
Na podobieństwo ludzkie - tak zaświadczył Durin.

Nyi i Nidi, Nordri i Sudri
Austri i Westri, Althjof, Dwalin,
Nar i Nain, Niping i Dain,
Bifur, Bafur, Bombur, Nori,
An i Onar, Ai, Mjödwitnir

Wig i Gandalf, Windalf, Thorin,
- Thror i Thrain, Thekk, Witr i Lit,
Nyr i Nyrad - teraz ja karłów
- Reginn i Radswid - wiernie wyliczyłam.

Fili, Kili, Fundin, Nali,
Heptifili, Hannar, Swiur,
Frar, Hornobori, Frägr i Loni,
Aurwangr, Jari, Eikinskjaldi.

Pora powiedzieć ludziom Dwalina
Rzeszy karłów - Lofar ród ten zaczął -
Co z skalistych stron bagnistym szlakiem
Na piaszczyste ciągnęli ławice.

Tam był Draupnir i Dolgthrasir,
Hor, Haugspori, Hlewang, Gloin,
Dori, Ori, Duf, Andwari,
Skirfir, Wirfir, Skafid, Ai.

Alf i Yngwi, Eikinskjaldi,
Fjalar i Frosti, Fidr i Ginnar;
Póki ludzkość trwać będzie, wiadomo,
że rodu praojcem jest Lofar.

,,Edda Poetycka" przeł. Apolonia Załuska Strömberg wyd. Zakład Narodowy im. Ossolińskich

(Prz 26:12, Biblia Tysiąclecia)

piszę, piszę, piszę: www.sieMowi.blogspot.com Zapraszam Uśmiech
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 07-09-2009 17:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Siedzę na tym Forum, już niemal siedem lat. Praktycznie od poczatku słyszalem o strasznym TE, ktore niby jakiś Kraken siedzi i wszystkiego zakazuje. I sam w jakimś wymiarze przyczyniałem się do tworzenia czarnej legendy. Nie oznacza to, że nagle wszystko mi się podoba. Nie, nadal wiele elementow polityki TE jest dla mnie niezrozumiałe. Ale za tym ciągłym straszeniem, że zaraz bedą likwidować domeny internetowe, adresy tego rodzaju, jak w przypadku tego Forum, nic nie stoi. Jakoś nie widać wielkich akcji. Domeny i strony istnieja, fanfiki powstają, fanfilmy się kręci, nazw się używa i nic.
Gros szumu tworzą sami interneuci i fani. Już nie wspomnę o tym, że czesto myli się Tolkien Estate i Tolkien Enterprises.
Tak jak napisał darekpionki, wielu nazw tolkienowskich nie da się zarezerwować, bo należą do ogólnego sztafarzu dóbr kultury.
Po drugie, TE chodzi przede wszystkim o zarabianie na Tolkienie, lub wykorzystywanie go do zarabiania. Więc nie przesadzajmy. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech Co piszę także, a może przede wszystkim do siebie. Język

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Golden
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 72

Wysłany: 29-01-2010 09:45    Temat wpisu: Prawa autoskie do nazw Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witam, chciałbym się poradzić.
Od pewnego czasu siedzę nad opowiadaniem, może kiedyś wyjdzie z tego coś dłuższego, ale nie zamierzam się tu chwalić bo nie ma czym a potrzebuje rady. Rozmawiałem wczoraj z moją narzeczoną o tej mojej historii i zaskoczyła mnie jednym pytaniem, czy nazwy których używam nie są przez kogoś już zastrzeżone ? Nie chodzi mi tu o np imiona, nazwy miast bo to oczywiste że nie dubluje się czyjegoś świata. Ale głownie chodziło o rasy, użyłem w mojej historii krasnoludów, trolli, gnomów i wielu tego typu stworzeń. Jak by mi nie zadała tego pytania nawet przez moment nie pomyślałbym że te określenia mogą być zastrzeżone i użycie ich w we własnej książce może być posądzone o plagiat.
Co sadzicie na ten temat ??

Balduran
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 452

Nieobecny(a): Breathing Water

Wysłany: 29-01-2010 12:34    Temat wpisu: Re: Prawa autoskie do nazw Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Golden napisał(a) (zobacz wpis):
Witam, chciałbym się poradzić.
Od pewnego czasu siedzę nad opowiadaniem, może kiedyś wyjdzie z tego coś dłuższego, ale nie zamierzam się tu chwalić bo nie ma czym a potrzebuje rady. Rozmawiałem wczoraj z moją narzeczoną o tej mojej historii i zaskoczyła mnie jednym pytaniem, czy nazwy których używam nie są przez kogoś już zastrzeżone ? Nie chodzi mi tu o np imiona, nazwy miast bo to oczywiste że nie dubluje się czyjegoś świata. Ale głownie chodziło o rasy, użyłem w mojej historii krasnoludów, trolli, gnomów i wielu tego typu stworzeń. Jak by mi nie zadała tego pytania nawet przez moment nie pomyślałbym że te określenia mogą być zastrzeżone i użycie ich w we własnej książce może być posądzone o plagiat.
Co sadzicie na ten temat ??

A mógłbyś sprecyzować? Tolkien Estate ma prawa autorskie bodaj tylko na "Hobbit" jesli chodzi o stworzenia, wszelkiego rodzaju trolle, elfy, niziołki, orki, krasnoludy, gnomy (których nawet nie ma u Tolkiena AFAIK) pochodzą z różnego rodzaju mitów.

Halcatra
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 188

Wysłany: 29-01-2010 12:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Gnomy są u Tolkiena, jeśli dobrze pamiętam w "Hobbicie". Chyba w jakimś monologu Gandalfa, może Elronda. W odniesieniu bodaj do mieczy wziętych z pieczary trollów.
Powrót do góry

Balduran
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 452

Nieobecny(a): Breathing Water

Wysłany: 29-01-2010 13:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Halcatra napisał(a) (zobacz wpis):
Gnomy są u Tolkiena, jeśli dobrze pamiętam w "Hobbicie". Chyba w jakimś monologu Gandalfa, może Elronda. W odniesieniu bodaj do mieczy wziętych z pieczary trollów.

Nie przypominam sobie niczego takiego... Może mam inne tłumaczenie.
W każdym bądź razie Gnomy też są z folkloru Z przymrużeniem oka

Prawami autorskimi najbardziej są objęte nazwy geograficzne i imiona (Ale co do ostatniego nie jestem pewien bo w Szczecinie widziałem sklep z sukniami ślubnymi "Arvena" Pserwa )

Kaile
Strażnik Północy

Wpisy: 766

Wysłany: 29-01-2010 13:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

"Gnomy" sa tez w The Fall of Gondolin, bynajmniej w sensie potworow
Cytat:

sweet and sad were their mouths, and their eyes had ever a joy within quivering to tears; for in those times the Gnomes were exiles at heart, haunted
with a desire for their ancient home that faded not.

W Hobbicie "gnomy" odnosza sie tez do Noldorow

Cytat:
- To nie jest robota trollow, ale stare, prastare miecze elfow, dzis zwanych gnomami

No bo u JRRT jest Arwena, nie Arvena Super śmiech

'Here once was light, that the Valar begrudged to Middle-earth, but now dark levels all. Shall we mourn here deedless for ever, a shadow-folk, mist-haunting, dropping vain tears in the salt thankless Sea?'
Powrót do góry

Halcatra
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 188

Wysłany: 29-01-2010 13:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tak, Kaile, masz rację, o ten fragment z "Hobbita" mi chodziło Uśmiech
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Temat: Spis słów objętych prawem autorskim przez Tolkien Estate (Strona 3 z 6)

Skocz do: