Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: Spis słów objętych prawem autorskim przez Tolkien Estate (Strona 1 z 6)

Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 19-01-2006 20:31    Temat wpisu: Spis słów objętych prawem autorskim przez Tolkien Estate Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Co jakiś czas słychać o tym, że smoki z Tolkien Ezdead Balrog Jestem przeciw wyłaniają się ze swoich jaskiń i żądają mieszków mithrilu do roboty od nieświadomych niczego autorów Smażenie lembasa grafik, tekstów piosenek itd. w zamian za możliwość używania w ich dziełach określonych słów z twórczości Tolkiena. Tym samym pojedyńcze słowa stały się towarem tak jak deska do prasowania czy opona samochodowa na allegro. Szkoda, że dotyczy to twórczości Mistrza, uważam że byłby on przeciwny przejmowaniu sobie na własność pojedyńczych słów i pobieraniu za ich używanie opłat. Tolkien kochał słowa i kochał się nimi dzielić.

Wracając do meritum, czy ktoś ma albo gdzieś widział chociaż tę "słynną" listę Notka ? Jakie słowa z książek Tolkiena ona obejmuje? hmmmm...

Zair Ugru-nad
Strażnik Północy

Wpisy: 839

Wysłany: 19-01-2006 23:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czytając takie wieści od razu nachodzi człowieka (i nie tylko człowieka) wizja serii nakazów zamykania fanowskich stron o tematyce tolkienistycznej, ponieważ publicznie używają słów i nazw własnych związanych z Tolkienem. A jak się ma do tego niekomercyjna twórczość fanowska, wynikająca wyłącznie z fascynacji i miłości do świata Tolkiena i chęcią podzielenia się tym z innymi? Przecież tak naprawdę ci sami fani przyczyniają się do wzrostu zapotrzebowania na kolejne wznowienia wydań dzieł Profesora, jak i innych związanych z Jego twórczością, a zatem i do napełniania mithrilem sakiewek panów z instytucji, o której mowa Skrzywienie

Mam nadzieję, że do takiego czarnego scenariusza jednak nie dojdzie, bo byłoby to nic innego, jak podcinanie sobie gałęzi, na której się siedzi Jestem przeciw

Żaden człowiek nie może się bronić bez ryzyka.
- J. Liechtenauer
----
Nasz azyl dla zwierząt
shadow of mind
galeria DA
półka w Bibliotece
Powrót do góry

Kristof
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 279
Nieobecny(a): Zaglądam tylko w tematach TFowych

Wysłany: 20-01-2006 16:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie znam tej listy, ale mam kilka "faworytów":
- Orkowie. To na pewno słowo wymyślone przez Tolkiena (potwierdza to m.in. Andrzej Sapkowski w "Rękopisie znalezionym w Smoczej Jaskinii).
- Hobbici. Wiadomo.
- Wszystkie nazwy geograficzne. Z oczywistych powodów - to on je wymyślił.
- Jeśli naprawdę chcą się podciąć i w ogóle są pomyleni, to wszystkie imiona. Bo też wymyślone przez Tolkiena. W tym także imiona broni itp.

To chyba wszystko co mogą chcieć zastrzec. Istoty takie jak Trolle, Elfy, Krasnoludy, Gobliny to folklor, więc wartość wspólna. Oczywiście chodzi mi tutaj o nazwy, bo mogą chyba zastrzec prawa do Elfów w takiej postaci, o jakiej mówi Tolkien. To samo tyczy się reszty wymienionych przeze mnie istot.

Natomiast nie do końca wiem, co z Entami. Czy to jakiś folklor, czy wymysł Mistrza? Nie pamiętam
oops, zawstydzenie

Na zachód wysyła!
Powrót do góry

Sarnond

Wpisy: 495

Wysłany: 20-01-2006 18:21    Temat wpisu: Re: Spis słów objętych prawem autorskim przez Tolkien Estate Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Goku napisał(a) (zobacz wpis):
Wracając do meritum, czy ktoś ma albo gdzieś widział chociaż tę "słynną" listę Notka ? Jakie słowa z książek Tolkiena ona obejmuje? hmmmm...

Przegooglałem wszystkie możliwe, a prawdopodobne zapytania, nigdzie nikt ani półsłówkiem nawet nie wspomina o czymś podobnym. Szukałem też na paru dużych anglojęzycznych forach tolkienowskich - skutek jak wyżej. Jesteś pewien, że taka zwarta lista istnieje? Bo jeśli tak, to, znając jej cel, należałoby ją - z "ich" Nic nowego punktu widzenia - chyba właśnie rozpropagować, a nie kamuflować. hmmmm...
Może komuś innemu bardziej się poszczęści w poszukiwaniach. Jestem za

Valhalla napisał(a):
Czytając takie wieści od razu nachodzi człowieka (i nie tylko człowieka) wizja serii nakazów zamykania fanowskich stron o tematyce tolkienistycznej

Zamykania może jeszcze nie, ale zmianę nazwy i adresu co poniektórych już prawnie wywalczyli. Skrzywienie Nie wiem jak to się ma do polskich realiów, a pośrednio do tego Forum, ale na zachodzie zabronione jest już rejestowanie i użytkowanie domen z terminem tolkien wewnątrz.

Jeśli ta lista to nie mit i dalej tak pójdzie, to przerzucam się panie na Pottera. Z przymrużeniem oka Język

Ring

Wpisy: 617
Nieobecny(a): Operacja Tolk Folk 2012 może...

Wysłany: 20-01-2006 18:54    Temat wpisu: Re: Spis słów objętych prawem autorskim przez Tolkien Estate Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Goku napisał(a) (zobacz wpis):

Podobnie jak Sarnond zarzuciłem sieci w sieci, Śmiech ale połów marniutki. Smutek
IMO taka lista nie istnieje, bo wiązałoby to chciwe rączki osobnikom z TE.
Można byłoby udowadniać przed sądem, że jeśli czegoś na niej nie ma, to wolno tego używać. A przecież w tej zabawie chodzi o to, żeby dozwolone było jak najmniej. Jestem przeciw Jestem przeciw
Hipotetyzując, można założyć, że taka lista zawierała by wszystkie słowa, które zostały wymyślone przez Tolkiena, a wprawę w tym posiadał. Śmiech Jeśli do tego dodać zwykłe zasady stosowania prawa autorskiego, to już mamy cały torcik. W koło dużo łasuchów, ale łyżeczkę trzyma TE i Mam coś dla ciebie

Powrót do góry

Mellorn

Wpisy: 590

Wysłany: 20-01-2006 19:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Natomiast nie do końca wiem, co z Entami. Czy to jakiś folklor, czy wymysł Mistrza? Nie pamiętam

Słowo ent jest jednym z synonimów określających anglosaskich olbrzymów. Patrz choćby Magia, mity i tajemnice średniowiecza Briana Batesa rozdział 17 (str.198-206). Kawałek owego rozdziału zacytował tu elfy- http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=2710

-Albert Einstein
Powrót do góry

Misiek_h

Wpisy: 302
Nieobecny(a): duchem

Wysłany: 20-01-2006 19:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ale entowie jako istoty znane z WP są pomysłem Tolkiena, który wymyślił ich, bo czuł się zawiedziony zmyłką z lasem podchodzącym pod zamek w "Makbecie" Z przymrużeniem oka. Więc entowie jako chodzące, gadające drzewa mogliby się spokojnie znaleźć na takiej liście.

Mellorn

Wpisy: 590

Wysłany: 21-01-2006 13:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tak jeszcze apropo.

Kristof napisał:

Cytat:
Jeśli naprawdę chcą się podciąć i w ogóle są pomyleni, to wszystkie imiona. Bo też wymyślone przez Tolkiena. W tym także imiona broni itp.

Wszystkie to raczej nie, bowiem wiele z nich nie jest autorstwa Mistrza. Weźmy np. samego Gandalfa, przecież to imię nosi jeden z karłów w Eddzie Poetyckiej. Podobnie jest z imionami krasnoludów z Hobbita.Kolejny przykład - Ælfwine, bądź niektóre imiona mieszkańców Rohanu. Są to imiona wzięte z historii. Takich przykładów można by znaleźć więcej.

Misiek_h napisał(a) (zobacz wpis):

Ale entowie jako istoty znane z WP są pomysłem Tolkiena, który wymyślił ich, bo czuł się zawiedziony zmyłką z lasem podchodzącym pod zamek w "Makbecie" Z przymrużeniem oka. Więc entowie jako chodzące, gadające drzewa mogliby się spokojnie znaleźć na takiej liście.

Jako istoty owszem. Ale tu chodzi o słowa Z przymrużeniem oka

-Albert Einstein
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Temat: Spis słów objętych prawem autorskim przez Tolkien Estate (Strona 1 z 6)

Skocz do: