Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Współczuje ślimakom i wszelkim stworzeniom, które dźwigają swoje domy na własnych plecach." Frodo, Władca Pierścieni

Temat: Prośba o pomoc - prezentacja maturalna (Strona 47 z 49)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 46, 47, 48, 49  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dag O'Berth
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 267

Wysłany: 02-02-2014 18:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hmm. Czyli "oscylowanie w" np. "w książki" jest bez sensu ale też "oscylowanie wokół" także nieprecyzyjnie (ja intuicyjnie przy oscylowaniu myślałem zawsze o ruchu okrężnym a nie wahadłowym).

Ale nie tak bardzo się myliłem, bo ruch "wokół" czegoś co jest na jednym wymiarze (czyli na linii nie na płaszczyźnie) to chyba właśnie oscylacja. Bo ruch po okręgu w jedym wymiarze (ruch kamyka co uwiązł w oponie jadącego roweru widziany z przodu/tyłu roweru) jest chyba oscylacją?

Najprecyzyjniej będzie "oscylować pomiędzy". No i oczywiście bez sensu mówić o książkach co najwyżej stronach np. "oscylowałym pomiędzy 13 a 28 stroną". Uśmiech

Durzo

Wpisy: 0

Wysłany: 09-02-2014 19:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witam
Jestem nowy na forum i chciałbym podłączyć się do pytania mój temat brzmi Motyw przeznaczenia w wybranych powieściach fantastycznych.Omów na wybranych przykładach.
Jako literaturę podmiotu wybrałem 3 części WP oraz trylogię Nocnego Anioła
i tu pojawia się pytanie czego użyć jako literatury przedmiotu jeśli chodzi o WP. Z tej właśnie trylogii chciałbym omówić przeznaczenie Aragorna i prawdopodobnie Froda lecz głównie Aragorna gdyż bohater drugiej serii tworzy z nim dobry kontrast. Byłbym wdzięczny za wszelkie podpowiedzi i rady.
Powrót do góry

Annael
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 426

Wysłany: 09-02-2014 21:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jakbyś się postarał to znalazłbyś kilka tematów na tym forum np

Wolna wolai przeznaczenie w dziełach Tolkiena

oraz :

Przeznaczenie w Śródziemiu

W Wp nie zauważam zbytnio tematu przeznaczenia. Nie sądzę aby Aragorn był "przeznaczony" zarówno Aragorn jak i Frodo ma do spełnienia zadanie, ma cel do którego dąży z pomocą ale to oddzielny temat

W Dzieciach Hurina to może bardziej coś by się dało wycisnąć

mimo mojego sceptycyzmu życzę powodzenia Jestem za

Powrót do góry

Lassemista
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 201

Wysłany: 09-02-2014 21:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W 15 ,,Aiglosie" był artykuł T. A. Olszańskiego o przeznaczeniu i wolnej woli u Tolkiena, na przykładzie Froda i Turina, w ,,Aiglosie" 9 tekst K. Stopy-Olszańskiej na ten temat.
Na pewno kwestię przeznaczenia poruszył też A. Szyjewski w Od Valinoru do Mordoru.

I IMHO, Aragorn nie jest najlepszym przykładem na opisywanie przeznaczenia. Wydaje mi się, że w jego historii jednak przeważa wolna wola i działanie.

Drelson

Wysłany: 25-02-2014 18:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mam do Was dwa pytania byłbym wdzięczy gdybyście mi na nie odpowiedzieli.
1. Gdzie w WP jest wzmianka o tym ,że Gimli i Legolas tak się zaprzyjaźnili , że odpłynęli za morzę?
2. Gdzie mogę znaleźć informacje dotyczących inspiracji Tolkiena do napisania Hobbita i WP?
Powrót do góry

Kaile
Strażnik Północy

Wpisy: 766

Wysłany: 25-02-2014 20:01    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Drelson napisał(a) (zobacz wpis):
Mam do Was dwa pytania byłbym wdzięczy gdybyście mi na nie odpowiedzieli.
1. Gdzie w WP jest wzmianka o tym ,że Gimli i Legolas tak się zaprzyjaźnili , że odpłynęli za morzę?
2. Gdzie mogę znaleźć informacje dotyczących inspiracji Tolkiena do napisania Hobbita i WP?

1. Dodatek B
2. Ogolna dyskusja - "inspiracje" do szukajki, jest tego pelno.

'Here once was light, that the Valar begrudged to Middle-earth, but now dark levels all. Shall we mourn here deedless for ever, a shadow-folk, mist-haunting, dropping vain tears in the salt thankless Sea?'
Powrót do góry

Drelson

Wysłany: 09-03-2014 11:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mam do was kolejną prośbę. Jednym przykładem w mojej prezentacji ma być przyjaźń ponad podziałami kulturowymi w "Hobbicie" i czy macie może na ten temat jakieś wiadomości sceny, które warto przytoczyć wykorzystać w tym argumencie (chodzi mi o relacje pomiędzy Bilbem ,a Krasnoludami)? Bardzo proszę o pomoc.
Powrót do góry

Normadus

Wysłany: 01-04-2014 16:55    Temat wpisu: Matura - Motyw Wędrówki Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witam

Mam w tym roku maturę na którą wziąłem temat :
Motyw Wędrówki w literaturze. Omów różne jego wersje na wybranych utworach.

Na Literaturę podmiotu planuję wybrać :
1a. Władca Pierścieni ( motyw wędrówki jako próba ocalenia świata )
LUB
1b. Hobbit ( wędrówka jako :
- przygoda ( blilbo )
- próba odbicia królestwa lub zarobienia ( krasnoludowie )

2.Odyseja ( Tułaczka Odyseusza podczas próby powrotu do domu )

3.Czarnoksiężnik z Archipelagu ( z tego co zdążyłem się zorientować występują w niej 3 rodzaje wędrówki : pielgrzymka , tułaczka i ucieczka )

4.Biblia , Księga Wyjścia

5. Wiedźmin

Literatura przedmiotu :
1.Szkolny Słownik motywów literackich (?)
2...... ????

I tutaj chciałbym poprosić was o pomoc.

I. Czy Władca Pierścieni i Hobbit się nie wykluczą ?

II. Czy w jakiejś z tych książek motyw wędrówki prawie identyczny ? ( żeby nie opowiadać 2 razy o tym samym rodzaju wędrówki

III. Polecacie jakąś jedną Książkę z Sagi o Wiedźminie gdzie motyw wędrówki jest dokładnie przedstawiony ?? (np. tułaczka po świecie w celu zarobienia pieniędzy za zabijanie potworów lub inne )

IV. Macie jakieś pomysły co by można wrzucić do Literatury przedmiotu ???
Bo to chyba najtrudniejsza część.

Będę wdzięczny za wszelką pomoc
Pozdrawiam
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 46, 47, 48, 49  Następna

Temat: Prośba o pomoc - prezentacja maturalna (Strona 47 z 49)

Skocz do: