Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poprzez mrok można czasem dotrzeć do światła." Gelmir, Niedokończone Opowieści

Temat: Poglądy Tolkiena zawarte w jego książkach? (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Asheri
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 67

Wysłany: 25-12-2005 21:20    Temat wpisu: Poglądy Tolkiena zawarte w jego książkach? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Niedawno przeczytałam artykuł pochodzący z magazynu "Mówią wieki" pt. "władca Pierścieni: Różnymi drogami do Śródziemia".
Ogólnie wypowiedzi zawarte w nim dość ciekawe, ale jedno mnie zdenerwowało.
Autorzy ciągle doszukiwali się w utworach Tolkiena metafory jego poglądów. Na przykład jeden profesor (bodajże historii, ale pewna nie jestem) twierdził iż Władca Pierścieni jest alegoria antytotalitarną, inny, że raczej antynaziztowską. Pojawiły się także liczne stwierdzenia, że Mistrz w swoich ksiązkach (głównie w WP, ale nie tylko) chciał pokazać, że jest przeciwny szybkiemu rozwojowi techniki.

Jak uważacie, czy Tolkien rzeczywiście chciał poprzez swoją twórczość przekazać nam swoje spojrzenie na świat?

Ja szczerze mówiąc jestem przeciwna takim osądom. Nie przeczę, że Tolkien miał takie poglądy, ale nie sądzę, że wplatał je w swoje powieści. Był profesorem, człowiekiem mądrym i wykształconym. Swoje zdanie mógł przekazywać poprzez listy, wykłady, eseje, prace naukowe itp. (co zresztą z tego co wiem czynił). Myślę, że realia świata mogły jakos podświadomie odbić się na jego dziełach, ale raczej nie robił tego świadomie. Dlatego według mnie takie doszukiwanie się przekazów mija się z celem i zabija przyjemność czytania.

szalcia
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 133

Wysłany: 26-12-2005 13:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Asheri napisała:
Cytat:

Jak uważacie, czy Tolkien rzeczywiście chciał poprzez swoją twórczość przekazać nam swoje spojrzenie na świat?

Moim skromnym zdaniem to nie prawda. Chciał przekazać spojrzenie na świat, w którym żył - Śródziemie. Całym umysłem i sercem pochłonięty był przez stworzony przez siebie świat. Czyżby jako głeboki katolik umieszczął w swych dziełach jakieś przesłania nakłaniające do katolicyzmu lub przeciwnie odpychające od niego? Nie, tworząc nową równoległa rzeczywistość nie pozwolił na przenikanie swoich poglądów do tego nowego świata.

Cytat:
Na przykład jeden profesor (bodajże historii, ale pewna nie jestem) twierdził iż Władca Pierścieni jest alegoria antytotalitarną, inny, że raczej antynaziztowską.

Takie poglądy ludzie mają ze względu na okres w jakim tworzył Mistrz. Gdyby tworzył w starożytnym rzymie to ludzie mówiliby, że jego dzieła są antycesarskie, bo nie każdy wtedy popierał absolutną władzę cezara.

Takie jest mje zdanie na ten temat. Wielu może myśleć inaczej ale ja wiem swoje Śmiech .

Pozdrowienia Elfik

...
Złamany miecz swą moc odzyska,
Król tułacz wróci na stolicę."

† Arek Gołaś †
Powrót do góry

mata
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 109

Wysłany: 26-12-2005 18:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jak się chce, to się wszędzie zobaczy to co się chce zobaczyć !
Najgorsze jest, że przypisuje się Tolkienowi swoje przymyślenia i wyobrażenia i całkowicie " olewa " to co Mistrz przekazał w 'Listach ". To wypowiedź z gatunku " mówisz że czerwone, ale ja widzę ze zielone i tak to światu ogłosimy ".Jakaś taka filozofia rodem z tabloidów. Taki jeden z drugim mądrala pisze co Tolkien mał na myśli nie zapoznawszy się przedtem z ' Listami " albo jeszcze lepiej ignorując treść " Listów ". bo ich treść akurat niezgadzalaby się z tym co chce Tolkienowi przypisać albo niezgadza się z jego światopoglądem. Ale się nie przyzna. Niestety to dość powszechne zjawisko, okropnie denerwujące. Naprawdę nie potrafię zrozumieć dlaczego osoby uważające się za opiniotwórcze przed wypowiedzeniem się na temat twórczości Tolkiena nie zapoznają się z " Listami " ! I potem mamt takie " kwiaty " jak w MÓWIĄ WIEKI " . Śmiech
Powrót do góry

szalcia
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 133

Wysłany: 28-12-2005 12:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zalazłem odpowiedni cytat, w któym sam MIstrz o tym pisze:
Cytat:

"Co do myśli przewodniejczy "przesłania" zawartego w tej opowieści, to stwierdzam, że autor nie miał żadnych intencji tego rodzaju. Moja opowieść nie jest alegorią ani aluzją do aktualnych zdarzeń i sytuacji. Rozwijając się wypuściła korzenie (w przeszłość) i nieoczekiwane gałęzie, lecz zasadnicza fabuła była od początku nieuchronnie wyznaczona przez wybór Pierścienia jako motywu łączącego ją z Hobbitem. Najbardziej istotny rozdział, "Cień z przeszłości", napisałem wcześniej niż inne, gdy jeszcze na horyzoncie nie gromadziły sięgrożne chmury zapowiadajace kataklizm 1939 roku; moja historia rozwinęłaby isę w zasadie tak samo, gdyby świat zdolałby uniknąć wojennej katastrofy. Książka zrodziła się z myśli od dawna mnie nurtujących, a częściowoteż wyrażanych w innych utworach; wojna rozpoczęta w 1939 roku oraz jej konsekwencje nie wywarły żadnego wpłytu na jej treść, a jeśli ją zmodyfikowały, to jedynie w znikomym stopniu.
prawdziwe wojny nie są podobne do legendarnych anie w swoim przebiegu, anie w skutkach."

Władca Pierścieni, "Przedmowa do drugiego wydania angielskiego".

To właśnie na tym opiera się mója poprzedni post, tyle, że nie mogłem sobie przypomnieć gdzie to czytałem, aż w końcu znalazłem i wrzuciłem tutaj.

Pozdrowienia Elfik[/i]

...
Złamany miecz swą moc odzyska,
Król tułacz wróci na stolicę."

† Arek Gołaś †
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 02-01-2006 14:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Szalciu, to nie do końca tak. Owszem Tolkien zarzeka się, że nie lubi alegorii i jego ksiązki nie mają alegorycznego charakteru, ale warto pamietać, że kiedy tak pisal, to pisał o pewnym typie przkeazu. Tym typie alegoryczności, ktory spotykamy w Narnii Lewisa, czy w Drzewo i Liść, samego Tolkiena. Alegorii bardzo w prost, niosacej jasne przesłanie moralne. W innym miejscu Tolkien wyjaśnia, ze tak na prawde nie lubi alegorii religijnych, alebo raczej o religijnym przesłaniu.

Tylko, że to nie znaczy iż nie mozemy znaleźć w jego tekstach jego poglądu na świat. Mozęmy. Po pierwsze widziamy jak się zmieniał w trakcie procesu twórczego.

Tyle, ze to raczej poszukiwanie, niz odczytywanie. On che bysmy w jego działach szukali, prawd, jego poglądow, a nie zwyczajni sobie odeczytywali wedle takiego, czy innego szablonu.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Asheri
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 67

Wysłany: 02-01-2006 17:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Tyle, ze to raczej poszukiwanie, niz odczytywanie. On che bysmy w jego działach szukali, prawd, jego poglądow, a nie zwyczajni sobie odeczytywali wedle takiego, czy innego szablonu.

Jeszcze z takim poglądem na upartego mogę się zgodzić, chociaż ogólnie wolę nie odczytywać żadnych poglądów Tolkiena w jego książkach. Natomiast to, co wielu ludzi robi, to zwyczajne szukanie tego, co się chce koniecznie znaleźć. To mnie najbardziej wkurza wściekły

mata
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 109

Wysłany: 02-01-2006 20:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A co tu się dzwić takiemu " nietolkienowskiemu " pismu jak Mówią Wieki skoro takie sytuacje trafiają się na dużo poważniejszych forach. Złośliwy uśmiech Np swgo czasu weszlam na fajne formu Elendili Jestem za i trafiłam na dyskusję - nie pamiętam czego, bodaj pochodzenia hobbitów czy religii w Śródziemu, w każdym razie tematu obszernie wyjaśnionego i omówionego przez Mistrza w LISTACH. Dyskutanci zaciekle omawiali temat dowodząc swoich racji - skądinąd zupełnie przeciwnych Tolkienowi .Jakaś dobra dusza zacytowała obszrnie wlaściwy LIST , co , borąc na zdrowy rozum, winno zakoczyć spór bądź skierować dyskusję na inny tor. I wiecie co się stało ? Nic ! Dyskutanci zgrabnie " olali " wypowiedz i cytat z LISTOW i dyskutowali sobie dalej - w końcu zdanie Tolkiena ne było ważne, oni mieli swoją ide fix i jej dowodzili . I co z tego ze sam autor wyjaśnił problem skoro oni byli innego zdania i chyba wiedzieli lepiej co Tolkien chciał powiedzieć ! Może to wypadek przy pracy, ale nie był to pojedyńczy wypadek takiego podejścia na tym forum. Elfik Super śmiech Śmiech
Uwaga ! oja wypowiedź nie miała na celu ośmieszyć ani zdyskredytować Elendili ! chwała wam, chylę czoła, dzięki
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 02-01-2006 23:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Asheri napisał(a) (zobacz wpis):
chociaż ogólnie wolę nie odczytywać żadnych poglądów Tolkiena w jego książkach.

Szlachetna idea, ale siłą rzeczy kiedy się coś pisze wkłada sie w to jakąś częśc siebie. W efekcie na podstawie tego co napisał dany autor, można doszukiwac się jego poglądów choć zawsze warto mieć świadomość ryzyka i możliwości popełnienia błędu.

Cytat:
Natomiast to, co wielu ludzi robi, to zwyczajne szukanie tego, co się chce koniecznie znaleźć. To mnie najbardziej wkurza wściekły

Wiesz, mnie tez to wkurza, ale ... Ale tekst zwłaszcza popularny zawsze zaczyna żyć własnym życiem. Takie osądy sa nieuniknione. Pozostaje zawsze pytanie, co jest niby tym, czego szukamy na siłę? W niektórych wypadkach jest to oczywiste. W innych nie bardzo. Pytanie na ile Tolkien był pisarzem katolickim? Czy doszukiwanie sie wątkow i elementów chrześcijańskich i katolickich, jest dorabianiem ideologii, czy nie? Czy istnieja inspiracje manichejskie, czy gnostyczne? I powiedzmy sobie szczerze bardzo czesto odpowiedź na te pytania, bedzie zalezeć nie tyle od tego co znajdziemy w tekstach i listach Tolkiena, ale od tego jakie sa nasze w tym względzie poglądy?

I jest druga strona medalu, nawet najlepiej udokumentowaną tezę możemy zbyc stwierdzeniem, że jest to dowodzenie na siłę, czy naginanie faktów.

Tak więc choc zgadzam się z tobą, to jest wkurzające, ale chyba nieuniknione. :/

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Poglądy Tolkiena zawarte w jego książkach? (Strona 1 z 3)

Skocz do: