Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Współczuje ślimakom i wszelkim stworzeniom, które dźwigają swoje domy na własnych plecach." Frodo, Władca Pierścieni

Temat: Sensy i bezsensy postawy Tolkien Estate (Strona 7 z 9)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3820

Wysłany: 20-12-2014 20:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dla porządku - rzecz dotyczy Hobbita wykaligrafowanego tengwarem:
Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):
"Parma Eldalieva" to kaligraficzny projekt Tsveteliny V. Krumovej, która brała udział w wystawie prac podczas tegorocznego Oxonmoot (2014). Tsvetelina wykaligrafowała tengwarem całego Hobbita chwała wam, chylę czoła, dzięki (w wersji oryginalnej - anglojęzycznej), zajęło jej to 5 lat. Na Oxonmoot miała ze sobą kilka stron i map.

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

http://www.parmaeldalieva.com/

Niedawno odbyła się wystawa jej kaligrafii, zdjęcia można zobaczyć na fanpage "Parma Eldalieva" na Facebooku:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.690452221070779.1073741835.38 7623901353614

w tym pojawiła się moja ulubiona strona - z tych, które widziałam na Oxonmoot - z wizerunkiem Elronda:

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

https://www.facebook.com/ParmaEldalieva

Za dużo nie widać, ale nie ma lepszych skanów, Tsvetelina inaczej nie publikuje prac dopóki nie uda jej się wydać książki w druku. Zapewniam Was, że w naturze nie tylko kaligrafia jest niesamowita, ale i Elrond robi wrażenie Love Oczywiście TE zablokowało publikację tej książki, ale mam nadzieję, że tylko czasowo i wykaligrafowany tengwarem Hobbit jednak się kiedyś ukaże Trzymam kciuki

Wszystko działo się legalnie. Tsvetelina miała już dogadaną sprawę z wydawcą, odmowa od TE przyszła w ostatniej chwili. Uzasadnienie w stylu - bo jak ona wyda coś takiego, to inni też będą chcieli Zdziwienie Oczywiście, mogłam coś nie do końca dosłyszeć w gwarze rozmów, tak więc nie wiem czy była wstępna zgoda od TE i jej cofnięcie, czy też wydawca nie dogadał sprawy i za późno ich zapytał. Jakby nie patrzeć to projekt, któremu na zdrowy rozsądek TE powinno przyklasnąć i się cieszyć, że są ludzie chętni dzień w dzień, przez 5 lat kaligrafować słowa Tolkiena. A tu odmowa, najwyraźniej ze strachu, że pojawią się kolejni chętni by wydawać podobne rzeczy Jestem przeciw

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5709

Wysłany: 20-12-2014 20:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ręce, nogi i szczęka opadają. Nawet nie wiem co napisać. Na prawdę wątpię by JRRT chodziło o taką ochronę jego dzieł. Skutkiem jest rozwijający się alternatywny obieg kultury.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wysłany: 20-12-2014 20:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tym bardziej, że Hobbit to tylko rozgrzewka, w planach był Silmarillion Love A tak... Smutek Tsvetelina przyjechała z tym na Oxonmoot z nadzieją, że ludzie z Tolkien Society jej pomogą w wydaniu książki. Nie wiem, czy coś się ruszyło, w trakcie konwentu dostała takie same porady, jakich i ja jej próbowałam udzielić. Szkoda, że Priscilla Tolkien, przez lata honorowy gość Oxonmoot, była tym razem nieobecna, bo znając opowieści o niej podejrzewam, że gdyby zobaczyła prace Tsveteliny próbowałaby jej pomóc.

Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 20-12-2014 21:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Niestety co do Priscilli jest jeden problem. Jak byliśmy w Birmingham, gdzie spodobał się jej niejaki Sarnond wieeeeeeeeeelgachny uśmiech, na pytanie z sali dotyczące polityki TE powiedziała, że niestety nie jest osoba decyzyjną.
For the home of the holy
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wysłany: 20-12-2014 21:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie jest osobą decyzyjną, ale dzięki niej Lingalad wydaje płyty bez problemu, więc jakiś wpływ na TE pewnie ma Uśmiech

Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1060
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 20-12-2014 22:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Szkoda Artystki, tyle się napracowała na darmo. Dobrze chociaż, że jej kaligrafie mogły ujrzeć światło dzienne na Oxonmoot i na FB.
And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

Aragorn7
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 597

Wysłany: 22-12-2014 11:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

TallisKeeton napisał(a) (zobacz wpis):
Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):
Oczywiście TE zablokowało publikację tej książki, ale mam nadzieję, że tylko czasowo i wykaligrafowany tengwarem Hobbit jednak się kiedyś ukaże Trzymam kciuki

Nie rozumiem, przecież takie wydanie musiałoby się z nimi podzielić kasą, nie?
...
Czego tu nie rozumiem. Nie można mieć ciastko i zjesc ciastko Uśmiech Albo ganimy za brak zysków albo za zyski. Ale nie jedno i drugie??? hmmmm...
Zaczynam podejrzewać, że nie robią tego ani dla kasy ani z szacunku dla autora, tylko zwyczajnie lubią niszczyć czyjąś pracę. wściekły
poz Uśmiech
tal

To mi przypomina trochę działania ZAiKS-u , który prawa autorskie wykorzystuje do własnych celów - nabijania własnej kasy oraz prowadzenia takiej a nie innej polityki, często wbrew interesom Twórców.
Tutaj dodatkowo nawet możliwość, że ktoś cokolwiek zarobi tworząc w świecie tolkienowskim jest torpedowane, niezależnie od tego jakie zyski mogłoby to przynieść.

TallisKeeton napisał(a) (zobacz wpis):

Znaczy się jak, np. raz ktoś zrobi coś za darmo i każą mu to usunąć z YT, mimo, że nie miał z tego zysku (jak autor audiobooka LOTR - niekomercyjny projekt Phila Dragasha - pięknie przeczytał całą książkę z podziałem na głosy, podkładem muzyki itd),

Jestem przeciw piractwu, ale dzięki takim audiobookom nie tylko wysłucham i coś tam zrozumiem, ale i coś tam poduczę się angielskiego, więc pozwoliłem sobie znaleźć aktualne źródło tych audioboków.
Nie zamieszczam tu, tylko w temacie o audiobookach - http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=134937#134937
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 22-12-2014 12:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dla mnie skala piractwa jest skutkiem kombinacji pojawiających się możliwości technologicznych i coraz bardziej restrykcyjnej interpretacji praw autorskich w duchu prawa patentowego. Pamiętam, jak podczas Polconu w Elblągu TAO przestrzegał , przed kierunkiem ewolucji interpretacji prawa autorskiego. Dzisiaj właściwie tak się stało. Ochronie podlega już nie tylko utwór i prawa autora, ale faktycznie, w wielu wypadkach poszczególne składowe utworu. Nie wolno używać nazw własnych, zredukowano objętość dozwolonego kopiowania z 10 do 5%, wydłużono czas działania praw autorskich z 26 lat, jeszcze w latach 70-tych XX wieku, do 70 lat obecnie, o ile nie więcej. Na pewno wiem, że jest presja by wydłużyć obowiązywanie praw do lat 100. Własność intelektualna (nie tylko prawa do dochodów z niej) podlega dziedziczeniu.
To prowadzi do rozwoju piractwa, zwłaszcza, że ludzie widzą dwie kwestie. Po pierwsze ceny, niewspółmierne do kosztów wyprodukowania, czy fakt, że gros dochodów wcale nie trafia do autorów, tylko do producentów i pośredników.
Warto mieć świadomość, że w większości przypadków, kiedy kupujesz książkę za 50 PLN, to zysk autora w tej cenie to zazwyczaj 1,25-2,5 PLN, koszt redakcji i korekty o ile są w ogóle robione, to przy nakładzie 1000 egz. i objętości 20 arkuszy, maksymalnie 3 PLN, a przy 3.000 nakładu to 1 PLN.
TE tylko wpisuje się we współczesną tendencję i radośnie ja wykorzystuje. I pocieszajace jest tylko to, ze gros korzyści zostaje w rodzinie Tolkiena, w tym u współautora, za którego można uznać Christophera Tolkiena.

For the home of the holy
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna

Temat: Sensy i bezsensy postawy Tolkien Estate (Strona 7 z 9)

Skocz do: