Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Sam odetchnął głęboko. - Ano, wróciłem! - powiedział." Sam Gamgee, Władca Pierścieni


Temat: Hobbit a Homo Sapiens (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Elek
Weteran Bitwy Pięciu Armii


Dołączył(a): 13 Lis 2001
Wpisy: 606
Skąd: Bielawa


Wysłany: 25-10-2005 17:21    Temat wpisu: Hobbit a Homo Sapiens Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie wiem czy ktos już się spotkałz taką hipotezą, czy też teorią, ale3 oglądając niedawno program na temat historii powstania człowieka okazało się, że jednym z ogniw jest Homo Erectus. Jakie było moje zdziwienie, kiedy narrator powiuedział, że od Homo Erectusa pochodzą kolejne, nazwijmy to "dwa ogniwa"> jedno z nich to Goliat, osobnik potężny o wielkich dłoniach i stopach, a drugi to, zagubiony gdzieś na wyspach pacyfiku ....... Hobbit. I rzeczywiście graficy komputerowi zadbali o pokazanie tego "ogniwa" przypominające trochę polinezyjskiego Pigmeja. Zaciekawiła mnie wtym momencie geneza nazwy. Bo jeśli Goliat, to rozumiem. Już występuje w Biblii. Co do Hobbita???????? hmmmm... Czy jego szczątki zostały znalezione po powstaniu H i LOTRa i zapożyczono nazwe od Tolkiena? Czy może też, badania na ten temat trwały trochę wcześniej i John gdzieś tę nazwę podsłyszał u antropologów i stworzył własnego Hobbita? Próbuję coś cały czas znaleźć w necie na ten temat, ale bez powodzenia.

Co ciekawe Super śmiech Od tego Homo Erectusa pochodzi tez Homo Sapiens.

_________________
Elek Bregalad - Pomarańczowy Szerszeń
Powrót do góry
 
 
Elek
Weteran Bitwy Pięciu Armii


Dołączył(a): 13 Lis 2001
Wpisy: 606
Skąd: Bielawa


Wysłany: 25-10-2005 17:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jednak coś znalazłem. Człowieka lilipuciego znalezionow w 2003 na wyspach Indonezji. Ale kto pierwszy nzwał go Hobbitem jeszcze nie wiem.
Super śmiech Czyżbny JRRT zapisał się również w antropologii Rządzę

Odkryte w 2003 r. na indonezyjskiej wyspie Flores szczątki lilipuciego Homo floresiensis wywołały prawdziwą burzę w środowisku antropologów i zapoczątkowały namiętną dyskusję, która trwa do dziś. Uczeni spierają się, czy Hobbit był przedstawicielem nowego gatunku człowieka, czy też pojedynczym osobnikiem cierpiącym na niedorozwój mózgu. Opisane w dzisiejszym numerze „Nature" wyniki badań wyjaśniają przynajmniej niektóre z najbardziej kontrowersyjnych spraw. Okazuje się, że Hobbit był normalnym przedstawicielem gatunku, który istniał naprawdę. Choć, zdaniem wielu, istnieć nie powinien.

_________________
Elek Bregalad - Pomarańczowy Szerszeń
Powrót do góry
 
 
Mellorn
Weteran Bitwy Pięciu Armii


Dołączył(a): 07 Paź 2004
Wpisy: 590Wysłany: 25-10-2005 18:49    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Elek napisał(a) (zobacz wpis):
Ale kto pierwszy nzwał go Hobbitem jeszcze nie wiem.


Ja też nie wiem, ale być może dowiemy się coś to tym oglądając ten program na TVP2, o którym tu ( http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=2809 ) pisze Ring Z przymrużeniem oka

Pozdrawiam Język
Powrót do góry
 
 
Elek
Weteran Bitwy Pięciu Armii


Dołączył(a): 13 Lis 2001
Wpisy: 606
Skąd: Bielawa


Wysłany: 25-10-2005 19:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dzięki za informacjęUśmiech
Widzę że temat juz jakby zaczęty. Ja oglądałem film poświęcony powstaniu człowika w ogóle. Ten btyć może będzie poświęcony tylko Hobbitowi. Ciekaw bardzo jestem kto wpadł na pomysł nazwania znaleziska hobbitem Uśmiech

_________________
Elek Bregalad - Pomarańczowy Szerszeń
Powrót do góry
 
 
mata
Członek Kompanii Thorina


Dołączył(a): 04 Lut 2004
Wpisy: 109
Skąd: warszawa


Wysłany: 26-10-2005 19:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Naukowiec czytający Tolkiena, albo dziennikarz czytający Tolkiena, a obydwaj jego miłośnicy. O ile dobrze pamiętam z lektury prasy to uzyto tego określenia niejako spontanicznie, a autor nie był przywoływany. Niemniej samo odkrycie wywolało rewolucję w sposobie spojrzenia na ewolucję, bo ów hobbit nie był niski dlatego ze cierpiał na niedprozwój móżgu powodujący niski wzrost jak przypuszczano, ale jego mózg był rozwinięt prawidłowo.Pozdr. Uśmiech Uśmiech Uśmiech
Powrót do góry
 
 
Elek
Weteran Bitwy Pięciu Armii


Dołączył(a): 13 Lis 2001
Wpisy: 606
Skąd: Bielawa


Wysłany: 27-10-2005 08:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Narrator w tym programie tez o tym mówił. Że był to w pełni rozwinięty osobink człekokształtny. Z grafiki komputerowej, którą stworzono po badniach kości znalezionego osobnika wygląda on jednka jak pigmej. Przyznam że spodziewałem się po nazwie, jakiegos owłosienia jak w przypadku póxniej oglądanego Goliata, czy Neandertalczyka, a hobbit posiadał jednie krótkie włosy na głowie. Dlatego tez tym bardziej zaciekawiło mnie nazwanie go Hobbitem. Może program,który będzie emitowany w telewizji cos przybliży Uśmiech A z drugiej strony to rzeczywiście ciekawe odkrycie mam pomysł!!!
_________________
Elek Bregalad - Pomarańczowy Szerszeń
Powrót do góry
 
 
Mellorn
Weteran Bitwy Pięciu Armii


Dołączył(a): 07 Paź 2004
Wpisy: 590Wysłany: 20-11-2005 12:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Odnośnie tematu, dziś na wp.pl pojawił się ciekawy artykuł. Zapraszam do przeczytania Z przymrużeniem oka - http://media.wp.pl/kat,38208,wid,8094799,wiadomosc.html?rfbawp=11324858 04.403&ticaid=193d

________________________________________________________

Poszedłem za sugestią Nif i dołączam art. do mojego wpisu Język . A to dlatego, że po pewnym czasie on zniknie i pozostanie tylko bezwartościowy link w mym wpisie. Wszelkie prawa autorskie należą do autora.

Cytat:
Fantasy naukowa
Nowa Fantastyka 12:16


Opisany przez Tolkiena świat jest bardziej prawdopodobny, niż nam się dotąd wydawało. Antropolodzy odkryli już szczątki hobbitów, kolejne baśniowe rasy czekają w kolejce.

Przywykliśmy traktować światy fantasy wyłącznie jako twór wyobraźni pisarzy. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że wyobraźnia ta jest zasilana licznymi legendami i opowieściami o tajemniczych, niepodobnych do człowieka stworzeniach z odległych krain czy niedostępnych puszczy, ale uczonym zdarzało się zapominać, że w każdej bajce tkwi ziarno prawdy.

Teraz jednak nauka będzie musiała przeprosić się z fantasy i zacząć traktować ją poważniej niż do tej pory. Upada jeden z najtrwalszych mitów antropologii, według którego Homo sapiens był jedynym inteligentnym (wedle naszych kryteriów) gatunkiem człowieka na Ziemi, swoistym ukoronowaniem ewolucji. Okazuje się, że przez wiele tysięcy lat obok siebie żyły różne, dość daleko spokrewnione rasy istot ludzkich.

NIZIOŁKI Z FLORES

Pierwszym, ale zapewne nie ostatnim dowodem są znaleziska z jaskini Liang Bua na indonezyjskiej wyspie Flores. Antropolodzy natrafili w niej na szczątki, które początkowo wzięli za szkielet dziecka. Jednak gdy zbadali je dokładniej, przekonali się, że to kości trzydziestoletniej kobiety. Był tylko jeden problem – kobieta ta mierzyła zaledwie metr wzrostu! Budową nie przypominała współczesnych karzełków takich jak Pigmeje – jej ciało było w pełni proporcjonalne. Oczywiście jeden szkielet mógł należeć do unikalnego mutanta, ale wkrótce odnaleziono ich więcej. Uczeni zyskali pewność, że udało im się odkryć zupełnie nowy gatunek – ni mniej, ni więcej tylko niziołków, żyjących na tej wyspie przed 18 tysiącami lat.

Człowiek z Flores, czyli Homo floresiensis, przypomina baśniowe istoty do tego stopnia, że badacze nieoficjalnie nazywają go hobbitem. W wieku dojrzałym osiągał wzrost trzyletniego dziecka Homo sapiens i wagę 25–36 kg. Poruszał się w pozycji wyprostowanej i – mimo mózgu trzykrotnie mniejszego niż nasz – był inteligentny: umiał polować zespołowo, gotować, wytwarzać narzędzia i budować konstrukcje takie jak tratwy, dzięki którym skolonizował Flores. Zdaniem uczonych oznacza to, że hobbity posługiwały się złożonym językiem mówionym.

Być może jednak ludzie z Flores bardziej pasowaliby do opisu krasnoludów czy gnomów, ponieważ zamieszkiwali jaskinie i mieli dość dzikie obyczaje. Skąd to wiemy? Otóż legendy na temat „małych ludzi z piekła” krążą do dziś wśród mieszkańców wyspy i wiele wskazuje na to, że ten drugi gatunek człowieka żył na niej jeszcze trzysta lat temu! Dopiero przybycie europejskich kupców położyło kres pokojowej koegzystencji, a niziołki musiały ustąpić pola bardziej ekspansywnemu gatunkowi. I zapewne występowały nie tylko na jednej wysepce, bo legendy o małych ludziach od wieków krążyły po Europie.

ZAGADKA NIEŚMIERTELNOŚCI

Homo sapiens i Homo floresiensis mieli wspólnego przodka – człowieka wyprostowanego, czyli Homo erectus. Do niedawna uważano, że zniknął on z powierzchni Ziemi 300 tysięcy lat temu. Teraz jednak uczeni zaczynają podejrzewać, że ewolucja człowieka wcale nie przebiegała po linii prostej – obok siebie mogły żyć różne, być może bardzo odmienne gatunki ludzi. Jedni byli karłowaci, tak jak niziołki z Flores, inni mogli z kolei uchodzić za biblijnych gigantów.
Być może wśród naszych zaginionych kuzynów znajdzie się też rasa odpowiadająca rysopisowi elfów czy czarodziejów – istot od nas doskonalszych, bardziej rozwiniętych cywilizacyjnie i „nieśmiertelnych” (co mogło oznaczać po prostu dłuższy przeciętny czas życia, który u naszych przodków nie przekraczał trzydziestu kilku lat). Wyjąwszy kosmiczne pomysły Ericha von Dänikena, do dziś nie umiemy wytłumaczyć ich obecności we wszelkiego rodzaju legendach. Od biedy można uznać czarodziejów za wyjątkowo sprawnych kapłanów czy szamanów, ale zaginiona cywilizacja elfów to zupełnie inna sprawa. Być może chodzi tu o mityczną Atlantydę, którą z uporem tropią uczeni – wedle najnowszych koncepcji znajdowała się ona u południowo-zachodnich wybrzeży Hiszpanii.

CIEMNA STRONA EWOLUCJI
Łatwiej natomiast wyobrazić sobie, skąd wzięły się wszelkie siły ciemności, takie jak orki, gobliny czy trolle. Ich wygląd, tak przekonująco oddany w filmowej wersji „Władcy Pierścieni”, nasuwa od razu jedno skojarzenie – liczne wady wrodzone. Błędy genetyczne mogły doprowadzić do powstania oszpeconych istot o silnie rozwiniętych mięśniach i znacznie słabszym mózgu (co tłumaczyłoby, dlaczego stanowią tak łatwe do zwerbowania mięso armatnie), na dodatek cierpiących na światłowstręt. Można sobie wyobrazić nawet taki scenariusz: mutanty wykluczone ze społeczności zdrowych tworzą odrębne plemię, które – wskutek nieuniknionego „chowu wsobnego” – utrwala owe cechy w kolejnych pokoleniach. Mało jednak prawdopodobne, aby taka rasa mogła długo przetrwać, ponieważ wiele mutacji okazuje się śmiercionośnymi już na poziomie kilkukomórkowego zarodka.

Niewykluczone też, że legendy o trollach i orkach wywodzą się ze spotkań Homo sapiens z nielicznymi przedstawicielami dawnych hominidów. Stworzenia te – owłosione, dziwnie się zachowujące i o „brzydkim” wedle naszych kanonów piękna wyglądzie – z łatwością można było wziąć za sługi mocy piekielnych.

KREWNI I ZNAJOMI CZŁOWIEKA
Paleontologia wielokrotnie już dowiodła, że zwierzęta niegdyś uważane za wytwór fantazji bajkopisarzy naprawdę zamieszkiwały w przeszłości naszą planetę. Przypadek smoków jest już klasyczny – na wyobraźnię naszych przodków podziałały odnajdywane przez nich przypadkiem kości dinozaurów, nie bez znaczenia były też spotkania dawnych podróżników z gigantycznymi jaszczurkami, takimi jak warany z Komodo. Z najnowszych znalezisk warto wspomnieć wielkie orły Haasta żyjące w Nowej Zelandii 700 lat temu; rozpiętość ich skrzydeł dochodziła do trzech metrów i jak ulał pasowały do opisu ptaków znanych z powieści Tolkiena.

Po odkryciu Homo floresiensis na nowo odżyły nadzieje tropicieli yeti, więc być może wkrótce poznamy więcej naszych biologicznych krewnych, choć nie zawsze będą oni tak piękni i rozumni, jak byśmy sobie tego życzyli. Warto jednak pamiętać, że ewolucja jest ślepa – tworzy nie tylko to, co „piękne” czy „najbardziej rozwinięte”, lecz także po prostu próbuje różnych ścieżek. To, że akurat człowiek współczesny okazał się gatunkiem, który dominuje dziś na świecie, mogło być dziełem biologicznego przypadku.

Jan Stradowski
autor jest dziennikarzem naukowym tygodnika „Wprost”


_________________
''Najpiękniejszą rzeczą są zagadki - albowiem to one są źródłem nauki.'

-Albert Einstein
Powrót do góry
 
 
Slawin
Członek Kompanii Thorina


Dołączył(a): 23 Wrz 2004
Wpisy: 123Wysłany: 21-05-2006 13:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Naukowe teorie o pochodzeniu hobbita
Wbrew ogłoszonym w roku 2003 rewelacjom, znaleziony na indonezyjskiej wyspie Flores "hobbit", nie był nieznanym gatunkiem człowieka, ale osobą chorą na mikrocefalię - twierdzą autorzy artykułu w "Science".

Odkryte w wapiennej jaskini Liang Bua na Flores kości drobnej istoty o niewielkim mózgu sprzed 18 000 lat zidentyfikowano wówczas jako wymarły gatunek człowieka - Homo floresiensis. Nazwany przez naukowców "hobbitem" ze względu na pewne podobieństwo do bohaterów "Władcy pierścieni", Homo floresiensis został uznany z prawdziwa rewelację - kolejny, obok Homo sapiens, gatunek ludzki zamieszkujący Ziemię przed tysiącami lat. Odkrycie spotkało się z zainteresowaniem naukowców całego świata, nie mówiąc już o mediach

Jednak istnienie niezwykłego gatunku człowieka podważa wspólnie z kolegami dr Robert D. Martin, światowej sławy specjalista od rozwoju i ewolucji naczelnych. Uważa on, że czaszka należy do osoby z patologicznie małą głową (mikrocefalia). Osoby z taką wadą rozwojową są zwykle niewielkiego wzrostu. Homo floresiensis opisano na podstawie szkieletu nazwanego LB1 - małej, ale należącej ewidentnie do dorosłego czaszki oraz szkieletu, na podstawie którego wzrost określono na około metra, a wagę - na 25 kilogramów. Początkowo uważano, że "hobbit" jest skarłowaciałą na odizolowanej wyspie formą wcześniejszego Homo erectus. Zwierzęta mieszkające na wyspach niekiedy karłowacieją, by łatwiej przetrwać w warunkach niedoboru pożywienia.

Jednak zmniejszone rozmiary ciała u żadnego ssaka nie pociągnęły za sobą wyraźnego zmniejszenia wymiarów mózgu. Mający objętość 400 centymetrów sześciennych mózg Homo floresiensis za bardzo odbiega od doświadczalnie ustalonych reguł. Jest mniejszy niż mózg jakiegokolwiek hominida sprzed mniej niż 3 milionów lat. By ciało pasowało do tak małego mózgu, "hobbit" musiałby mieć 30 centymetrów wzrostu i ważyć dwa kilo. Wydaje się nieprawdopodobne, by ktoś o równie niewielkim mózgu był zdolny wytworzyć znalezione w pobliżu szkieletu dobrze wykonane kamienne narzędzia. Są one raczej dziełem Homo sapiens, który dotarł na Flores właśnie około 18 000 lat temu.

Porównanie czaszki z Flores oraz odlewu jej wnętrza z czaszką współczesnej osoby z mikrocefalią ze zbiorów Royal College of Surgeons w Londynie wykazuje bardzo duże podobieństwo. Zwolennicy istnienia "hobbita" porównywali czaszkę z Flores tylko z mikrocefaliczną czaszką dziesięciolatka - a raczej z jej gipsową kopią marnej jakości. To jedna z najmniejszych czaszek osoby z mikrocefalią znanych nauce i trudno ją uważać za typowy przykład tej wady - twierdzi dr Robert Martin. "Zbyt wiele było szumu medialnego, a za mało krytycznej oceny naukowej - mówi.

A jednak! Język
Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/

_________________
"Sam odetchnął głęboko.- Ano, wróciłem!- powiedział."
Powrót do góry
 
 
Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: Hobbit a Homo Sapiens (Strona 1 z 2)

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wpisów
Nie możesz usuwać swoich wpisów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników w tym dziale
Nie możesz ściągać plików w tym dziale

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.