Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: The Lord of the Rings: A Reader's Companion (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5709

Wysłany: 24-10-2005 23:37    Temat wpisu: The Lord of the Rings: A Reader's Companion Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wreszcie ukazala się długo oczekiwana publikacja Wayne'a G. Hammonda i Christiny Scull, The Lord of the Rings; A Reader's Companion, HarperCollinsPublishers, London 2005.

Nie, to nie jest ta najbardziej oczekiwana, dwutomowa pozycja, ale tym niemeniej publikacja niezmiernie ciekawa, choć w formie nie koniecnzie pasjonująca. A w każdym razie nie dla każdego.

Jej idea jest podobna do idei kryjącej się za Annotated Hobbit Douglasa A. Andersona. Chodzi o pokazanie najważniejszych zmian w publikowanych tekstach WP. Forma która wybrali jest jednak nieco inna, przede wszystkim ze względu na objętość oryginału. Nie mamy wiec do czynienia z opatrzonym notami i przypisami wydaniem pełnego tekstu WP, gdyż taka publikacja byłaby zwyczajnie zbyt obszerna (ok. 1200 stron oryginału plus adnotacje). A i tak dostajemy pozycję o objętości de facto ponad 900 stron. Na to się składaja 65 stron komentarzy redkatorskich odnoście historii Władcy (s.XVIII-XLIV), kwestie związane z wewętrzną chronologią ksiązki, kalendarzami i fazami księżyca (s.XLV-L). Kwestie bezpośrednio poprzedzajace publikację WP (s.LI-LIV). Komentarze do map zawartych w WP (s.LV-LXVII) i komentarze odnośnie wstepu do II wyd. WP (s.LXVIII-LXXXII).
Potem mamy omowienie poszczegolnych fraz i zmian w kolejnych rozdziałach WP z Dodatkami włącznie (s.1-741)

Następnie zostały zamieszczone: Wyjątki z Listu do Miltona Waldmana, s.742-749
Tekst Tolkiena o zasadach tłumaczenia WP, s.750-782
Zmiany w wydaniach lat 2004-2005, s.783-812

A do tego indeksy i bibliografia.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword

Ostatnio zmieniony przez M.L. dnia 28-10-2005 11:30, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 25-10-2005 00:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To jeszcze zdradź ile to cudo kosztuje Uśmiech
poz
tal

M.L.

Wysłany: 25-10-2005 01:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

TallisKeeton napisał(a) (zobacz wpis):
To jeszcze zdradź ile to cudo kosztuje Uśmiech

Zdziwisz się, bo w paperbacku, kosztuje 7,99 GBP. Na Amazonie 6,99 GBP + koszty przesyłki. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy
Powrót do góry

Galadhorn
Strażnik Północy

Wpisy: 879

Wysłany: 27-10-2005 12:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czy gdzieś zaprezentowano już okładkę tej książki? Wciąż też widzę ją tylko w zapowiedziach... Czy ona na pewno się już ukazała?
Powrót do góry

Ring
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 617
Nieobecny(a): Operacja Tolk Folk 2012 może...

Wysłany: 27-10-2005 13:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Galadhorn napisał(a) (zobacz wpis):
Czy gdzieś zaprezentowano już okładkę tej książki? Wciąż też widzę ją tylko w zapowiedziach... Czy ona na pewno się już ukazała?

Ukazała się. Jest dostępna np. na Amazonie
A okładki poniżej.

Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 08-11-2005 18:27    Temat wpisu: Re: The Lord of the Rings: A Reader's Companion Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Następnie zostały zamieszczone: Wyjątki z Listu do Miltona Waldmana, s.742-749.

Kiedy zamieszczałem powyższą notkę, w tym ten fragment, byłem pewien, że po raz kolejny jesteśmy czestowani znanym listem do Miltona Waldmana z 1951 roku (nr 131). Tymczasem jest to niepublikowany wcześniej fragment tego listu, omawiający WP. Tak więc mamy do czynienia z nieznanym wczesniej materiałe. Tak to jest jak czlowiek niezbyt uwaznie czyta. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 14-11-2005 23:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Odnosząc się jeszcze, do poprzendiego wpisu. Jedną z głównych wartości pracy Wayne'a Hammonda i Christiny Scull, jest wykorzystanie i zamieszczenie nieznanych, archiwalnych materiałów (głownie z ze zbiorów Marquette University). Śmiem nawet twierdzić, że to wazniejsze niż żmudna i niezwykle potrzebna praca polegająca na wyłapywaniu róznic miedzy wydaniami i wyjaśnianiu wielu, czesto bardzo szczegółowych kwestii, ktore pojawiają sie w WP.
Zamieszczenie takich fragmentow jak pominęty fragment listu do Miltona Waldmana, czy zamieszczone na s.22-23 miary długości obowiązujące wśród Hobbitów, pokazują, jak wiele i jak ciekawych materiałów ciągle mozemy znaleźć w archiwach. A to zonacza, ze wszystkie twierdzenia, jakie dzisiaj, mniej lub bardziej autorytatywnie wygłaszamy, powinny byc optarzone formułką - "w świetle publikowanych materiałów i listów".

Cieszyć się tez nalezy, ze badacze tacy jak J.Garth (Tolkien and The Great War), czy wydawcy A Reader's Companion, coraz częściej sięgają do materiałów archiwalnych, co umożliwia czytelnikom, przynajmniej pośrednie skorzystanie z nich.

For the home of the holy
Powrót do góry

Frangern
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 366

Wysłany: 29-12-2016 14:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ech oops, zawstydzenie , dawno już miałem napisać o swych wrażeniach z lektury, ale ciągle to odkładałem lub wręcz zapominałem o tym, tak że dopiero teraz, po upływie kilku lat od "zdobycia" egzemplarza The Lord of the Rings: A Reader's Companion, zabieram głos w tej dyskusji.

Książkę Hammonda i Scull oceniam niezwykle pozytywnie Jestem za , cześć i chwała autorom za "benedyktyńsko-tolkienowską" pracę, jaką w nią włożyli chwała wam, chylę czoła, dzięki .
Może mój entuzjazm wynika też z tego, iż przypadkiem zrealizowali coś, co próbowałem sobie wyobrazić, gdy jeszcze byłem młody Z przymrużeniem oka , gdy wchodziłem w twórczość J.R.R. i pewnego razu zastanawiałem się, jak mógłby wyglądać Władca Pierścieni w wydaniu serii Biblioteki Narodowej. hmmmm... Niewykluczone, że dlatego przeczytałem to dzieło od deski do deski, choć ten "zbiór przypisów" niekoniecznie do tego jest przeznaczony, a wśród osób postronnych budziło to zdziwienie.

Z pewnością A Reader's Companion zrobił na mnie ogromne wrażenie nie tylko rozmiarami, ale przede wszystkim "nowinkami", zaczerpniętymi z nieopublikowanych archiwaliów. Zaskoczyło mnie wręcz istnienie tekstu tzw. time scheme, gdzie J.R.R. pozostawił tak drobiazgowy zapis posunięć kolejnych postaci, skąd przytoczono np. informacje o działaniach Uglúka czy Grísnakha przed Amon Hen. To wzbudza we mnie jeszcze większy podziw dla Tolkiena, który włożył tak wiele wysiłku w swoje dzieło. Do tego fragmenty niedrukowanych listów czy możliwość przeczytania tekstów o których gdzieś słyszałem, ale nie miałem możliwości ich przeczytania, jak wstęp do pierwszego wydania powieści, tekst Tolkiena o zasadach tłumaczenia, passus z listu do Waldmana.
Ale wartością książki Hammonda i Scull jest także zawarcie kwestii znanych już z NO, HoME czy Listów - wszystko (lub prawie wszystko) zebrane odtąd w jednym miejscu, czy ściślej w jednym tomie. Do tego możliwość poznania zmian i poprawek w kolejnych wydaniach powieści, wskazanie śladów innego przebiegu wydarzeń czy pierwotnych zamysłów wobec postaci, który zachowały się w tekście niby już znanym, a także przedstawienie historii powstania Władcy Pierścieni - zagadnienia znanego, ale, jak dla mnie, rozsianego po biografiach i innych książkach.

Krótko mówiąc: wspaniała praca o wspaniałej powieści.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: The Lord of the Rings: A Reader's Companion (Strona 1 z 2)

Skocz do: