Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Kto psuje jakąś rzecz, żeby lepiej poznać jej istotę, ten zbacza ze ścieżek mądrości." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: Mało znane, oryginalne ilustracje z publikacji dzieł JRRT (Strona 3 z 7)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 17-07-2008 07:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To ciekawostka rzeczywiście, czemu prawie wszyscy rysują Gimlego z rudą brodą? Zakładając, że nie ma o tym żadnych wzmianek w tekście to ja bym stawiał na "papugowanie" na zasadzie "inni tak rysowali i było ok, więc lepiej i ja tak narysuję bo może gdzieś w XXX tomie HoME taki kolor brody Gimlego jest opisany?" Jestem rozwalony

To wszystko chyba zaczęło się od wyklinanego Z przymrużeniem oka filmu Bakshiego z lat 70-tych. Jeśli się nie mylę to chyba pierwszy oficjalnie zaprezentowany masowej publiczności wizerunek Gimlego:

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

Geirve napisał(a) (zobacz wpis):

czy kto widział kiedyś Gimlego, na oficjalnej ilustracji, z brodą inną niż rudą czy rudobrązową?

Do oficjalnych ilustratorów można raczej zaliczyć tych, którzy ilustrowali książki Tolkiena i kalendarze tolkienowskie wydawane przez wydawnictwa dzierżące światowe prawa do książek Tolkiena.
Czyli głównie będą to ilustratorzy:
- bracia Hildebrandt
- Ted Nasmith
- John Howe

Gimli Hildebrandtow:

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.

ma rudą brodę

Gimli Johna Howe też ma rudą chociaż na ostatnim obrazku jest jakby innego koloru(?)

Cytat:
Czarnobrody lub jasnobrody Gimli poszukiwany!

Proszę bardzo Z przymrużeniem oka Ten potworek po prawej stronie to Gimli w wyobrażeniu Teda Nasmitha. Broda jest czarna.

Casus Tedzia pokazuje, że nie wszyscy rysują rudą brodę ale jednak zdecydowana większość. Zmowa więc odpada Z przymrużeniem oka i zostaje chyba tylko papugowanie "na wszelki wypadek" Pserwa

Geirve
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 459

Wysłany: 17-07-2008 11:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Goku napisał(a) (zobacz wpis):
To ciekawostka rzeczywiście, czemu prawie wszyscy rysują Gimlego z rudą brodą? Zakładając, że nie ma o tym żadnych wzmianek w tekście to ja bym stawiał na "papugowanie" na zasadzie "inni tak rysowali i było ok, więc lepiej i ja tak narysuję bo może gdzieś w XXX tomie HoME taki kolor brody Gimlego jest opisany?"

Tak pewnie było. Nie ma wzmianek w teście (a sprawdzałam w każdym tekście Tolkiena, HoME, "Annotated Hobbit", "History of LoTR" jeszcze mi tylko "History of The Hobbit" została). Żeby było jeszcze śmieszniej, nie ma u Tolkiena żadnego rudobrodego krasnoluda w ogóle. (Jest klan "Firebeards" z Ered Luin, co sugeruje, ze pewnie oni byli, ale explicite żaden nie jest opisany jako rudobrody - Kili&Fili byli blondynami, Dwalin miał brodę błękitną (blue), Balin i Gloin w WP białe).

Bakshi wyklinany? E, ludzie się nie znają. Przynajmniej scenariusz miał dobry.

Dzięki wielkie za Teda Nasmitha. Faktycznie potworek (i moja pierwsza reakcja była - czemu on chustkę ma na głowie?), jak tak, to niech Gimli już tę rudą brodę ma. Howe, jak zwykle, najlepszy.
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3814

Wysłany: 17-07-2008 15:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To nie papugowanie, a świadoma kontynuacja - skoro jakaś postać otrzymała w fandomie określony wizerunek i nie jest to sprzeczne z kanonem, to czemu tego nie podtrzymać? Szczególnie, jeśli pasuje to do wyobrażeń własnych danego twórcy. Do tego mamy też fanony (np. rudowłosa Nerdanela). Ktoś mógł też najzwyczajniej widzieć wcześniej rudo czy brązowobrodego Gimlego i bez namysłu namalować podobnie, bo mu się spodobało.
Papugowanie to określenie negatywne. Gdyby ktoś kopiował rysunek kogoś innego pasowałoby, ale do koloru brody czepić się w ten sposób nie można.

Mamy też coś takiego, jak nieświadomy plagiat, gdy coś kopiujemy nie pamiętając w ogóle oryginału, dopiero po ptakach się okazuje, że inni już gdzieś to widzieli i zdajemy sobie sprawę, że faktycznie, my też widzieliśmy kiedyś taki obrazek, słyszeliśmy melodię itd. Znowu do koloru włosów czy brody to nie ma zastosowania, chyba, żeby ktoś był ekstra oryginalny i dał Fëanorowi zielono-czerwone pasemka, a inni to podchwycili Z przymrużeniem oka

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Balduran

Wpisy: 452

Nieobecny(a): Breathing Water

Wysłany: 17-07-2008 19:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja tylko wtrącę od siebie że stereotypowy krasnolud ma właśnie rude albo brązowe włosy&brodę Z przymrużeniem oka

Geirve

Wysłany: 23-07-2008 08:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wracając bardziej do tematu i do przedstawień krasnoludów - widziałam gdzieś (oczywiście nie pamiętam gdzie i czyje) ilustracje do Hobbita, czarno-biała grafika to chyba była (ale nie na pewno), gdzie Thorin et comp w ostatnich rozdziałach przedstawieni byli w rogatych hełmach a la Wikingowie (zwłaszcza Thorin z krukiem mi stoi w oczach). Osobliwe to dość było, ale nawet mi się podobało. Czy kto może kojarzy, o czym ja piszę? Uśmiech
Powrót do góry

Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 23-07-2008 09:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To chyba ta ilustracja.

Geirve

Wysłany: 23-07-2008 11:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dziekuje bardzo, Goku, aż wstyd nie pamiętać (moja pamięć wzrokowa niestety nie istnieje). Oczywiście Howe, jedyny, który krasnoludy traktuje z należnym im szacunkiem.
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3814

Wysłany: 28-07-2008 23:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Przypadkiem natknęłam się na ilustracje Moniki Rokickiej do opowiadania pt: Turambar i Foalókë w Nowej Fantastyce wieeeeeeeeeelgachny uśmiech Jestem za

http://neorealproject.republika.pl/srodziemie.html

Nic dziwnego, że nie można było Moniki wyszukać po nazwisku z publikacji w NF, skoro je zmieniła.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Temat: Mało znane, oryginalne ilustracje z publikacji dzieł JRRT (Strona 3 z 7)

Skocz do: