Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: Oxford i Tolkien (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
flora
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 2

Wysłany: 24-08-2005 14:15    Temat wpisu: Oxford i Tolkien Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów i miłośników Tolkiena ! Jest to mój pierwszy post tutaj i mam nadzieję, że nie ostatni. Do rzeczy jednak...

Udało mi się tego lata w końcu pojechać do Anglii i odwiedzić m.in. Oxford, w którym , jak wszyscy wiemy przez długie lata żył i pracował Tolkien wraz z rodziną, jak również jego przyjaciel C.S. Lewis. Muszę powiedzieć, że miasteczko i jego atmosfera wywarły na mnie ogromne wrażenie. Jest to miejsce niepowtarzalne i przypadło mi do gustu daleko bardziej, jako miejsce w którym mogłabym dłużej przebywać (marzenia) niż ogromny, zatłoczony i hałaśliwy Londyn. Niestety, nie miałam jednak czasu aby zobaczyć zbyt wiele, dlatego mam pretekst do kolejnej wizyty.

Udało mi się jednak odwiedzić Exeter College, w których to starych malowniczych murach i ogrodach studiował profesor. Jedyną widoczną oznaką bytności Tollersa jest jego popiersie stające w zakurzonym kącie należącej do koledżu kaplicy i które, o zgrozo !, przeoczyłabym gdyby nie wzmianka przechodzącej obok przewodniczki.

Po południu skierowałam swe kroki ku słynnemu "The Eagle and Child". Jest to typowy tradycyjny angielski pub i rzeczywiście zawiera zdjęcia i tablicę pamiątkową poświęconą Tolkienowi i Inklingom. Miejsce gdzie są umieszczone, notabene blisko kominka, przy którym zapewne lubili wygrzewać się "Przeczuwający", cieszy się jednak tak wielką popularnością, że nieudało mi się go zająć w ciągu paru godzin jakie spędziłam w pubie. Z wielką satysfakcją jednak jadłam (takie sobie jedzenie) i piłam pintę piwa, okazując tym samym poświęcenie Tolkienowi, jako że ogólnie piwa nie lubię poza kilkoma słodszymi odmianami. Pinta okazała się sporą ilością i pijąc ją czułam się oszołomiona jak Merry w słynnej scenie w "The Prancing Pony".

Rozweselona trunkiem postanowiłam odwiedzić jeszcze grób Tolkiena i uzbrojona w literacki przewodnik po Oxfordzie, zawierający niezbyt dokładną mapkę miejsc związanych z profesorem, ruszyłam pełna zapału na przechadzkę, która okazała się parokilometrowa i pełna wątpliwości co do słusznego kierunku marszu. Po kilku kilometrach okazało się, że źle skręciłyśmy (ja z koleżanką która towarzyszyła mi przez cały czas) i choć do cmentarza było już w miarę niedaleko, dowiedziałyśmy się też, że bramy zamykają za 15 minut, w którym to czasie z pewnością nie zdążyłybyśmy dotrzeć i w spokoju oddać hołdu grobowi Mistrza. Zawróciłyśmy więc z powrotem i pocieszeniem wobec dłuuugiej drogi powrotnej do centrum była jedynie świadomość, że Tolkien lubił długie spacery. Wszystkim pragnącym odwiedzić miejsce wiecznego spoczynku profesora radzę jednak wziąść autobus, który jedzie z centrum i zatrzymuje się przy cmentarzu, a na którym to my chciałyśmy oszczędzić Z przymrużeniem oka Pewnie gdybyśmy skorzystały z tego środka lokomocji zdażyłybyśmy dotrzeć na czas. Odległość na mapce jednak zmyliła nas.

Z żalem wyjeżdżałam z tego miasta, które gościło i gości tak wiele nieprzeciętnych umysłów ( mieszka tam np. Philip Pullman którego trylogię His Dark Materials bardzo cenię) i z pewnością jeszcze do niego wrócę. Co mnie jednak zdziwiło to brak specjalnego zainteresowania miasta Tolkienem, czy C.C Lewisem, którzy to przecież mają miliony fanów na całym świecie, a których obecność w tym mieście nie jest specjalnie zaznaczona. W oficjalnym przewodniku znajduje sie tylko niewielka wzmianka o pubie, a mieście brak drogowskazów prowadzących do miejsc związanych z Tolkienem. Przydałby się też sklep fantasy, na którego przyjeżdzając do Oxfordu skrycie liczyłam, tym bardziej, że w mieście znajduje się sklep poświęcony Alicji w Krainie Czarów (Lewis Carrol wykładał w Christ Church).

Ogólnie jednak wizytę będę z pewnością wspominać przez długi czas z rozrzewnieniem i nie mogę się doczekać kolejnej. Jestem ciekawa, czy ktokolwiek z forumowiczów nawiedził któreś ze wspomnianych miejsc i jakie były jego wrażenia, a może komuś udało się odwiedzić wszystkie domy Tolkiena w Oxfordzie ? Z radością czekam na wszelkie uwagi.
Powrót do góry

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 24-08-2005 20:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hej Flora Uśmiech
Wysłaliśmy specjalną ekipę forumową Jestem rozwalony -re(we)lacje znajdziesz tutaj: http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=2622 Spox
Ja też się wybiorę, tylko ustukam trochę kasy Pserwa Język

Powrót do góry

Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 27-08-2005 15:35    Temat wpisu: Re: kto był w Oxfordzie Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

flora napisał(a) (zobacz wpis):
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów i miłośników Tolkiena !

A Koniczyna, koniiiiczinaaa Jestem rozwalony Pserwa
Rośnij zdrowo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech w naszym skromnych progach Co złego to nie ja ;D

Tak jak napisał Adi, dużo o przeżyciach związanych ze zwiedzaniem Oksfordu znajdziesz w temacie o konferencji w Birmingham: w relacjach Nif, Sarniego i Nelle Uśmiech Jest tam też dużo zdjęć z Oksfordu oczami Widziały gały co brały tolkienisty wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Co do mnie Pserwa to również, miałem szczęście brawo odwiedzić Oksford, nawet 2 razy (aj so łiszju laki, laaaki, laki, laki czy jak tam śpiewała Sabrina/Sandra(?) wieeeeeeeeeelgachny uśmiech łoever i tak nikt jej nie słuchał i wszyscy patrzyli na co innego Jestem rozwalony Pserwa ) Pierwszy raz zawitałem tam Z przymrużeniem oka w 1998 roku a drugi raz przeżyłem wieeeeeeeeeelgachny uśmiech bliskie z nim spotkanie to takie wspaniale że nie moge powstrzymac ślinienia na klawiaturę niecałe 3 tygodnie temu Love

Obie wizyty łączy jedno Pserwa Było super Wykrzyknik Za pierwszym razem moim priorytetem był odwiedzenie grobu Tolkiena Uśmiech Udałem się od razu na mały, katolicki cementarzyk gdzie po chwili poszukiwań, kierowany już chyba kultową Z przymrużeniem oka wśród tolkienistów tabliczką (TOLKIEN -> ) Pserwa odnalazłem miejsce spoczynku ciała Mistrza Uśmiech Grób jest bardzo skromny ale otoczony zewsząd zielenią, nie jest przykryty marmurową płytą tylko pokryty ziemią z której również wyrastają kwiaty i krzewy Uśmiech Oczywiście na marmurowej pionowej płycie (sorry za nieprofesjonalne słownictwo Pserwa ) jest słynna inskrypcja:

Zapewne nie byłem pierwszym na którym zrobiła niesamowite wrażenie... Cmentarz był pusty, byłem jedynym odwiedzającym. Trudno mi opisać co czułem stojąc przed jego grobem i patrząc na wyryte słowa. Gdy przeszła pierwsza fala podekscytowania Uśmiech (tak, w końcu dotarłem tutaj! Z przymrużeniem oka ech Uśmiech ) ogarnęła mnie przyjemna zaduma nad tym jaki dziwny jest ten świat Z przymrużeniem oka Pserwa Refleksja nad człowiekiem, który swoim piórem uczynił dla nas i dla siebie tak wiele Uśmiech Czasami to wygląda jak szaleństwo ale prawdziwe szaleństwo chce nami zawładnąć codziennie gdy tylko opuścimy Śródziemie..
Pewnie Mistrz, nie byłby kontent Z przymrużeniem oka że tyle osób odwiedza jego grób, często flashując i kamerując Z przymrużeniem oka ze wszystkich możliwych kątów Uśmiech każdy jego skrawek Uśmiech ale stojąc przed nim odczuwałem Wielką Radość Uśmiech i myślę, że ta szczerość uczucia Mistrzowi się spodobała Uśmiech i wybaczył mi ten najazd Z przymrużeniem oka Jestem rozwalony
Pomyślałem sobie wtedy Jestem rozwalony Uśmiech "Muzułmanie muszą przynajmniej raz w życiu odwiedzić Mekkę a tolkienista grób Tolkiena w Oksfordzie. Mi się udało i czuję się wspaniale!" Głupiutkie to było wieeeeeeeeeelgachny uśmiech Jestem rozwalony Fanatyczne? dosyć Pserwa Być może dlatego, że aby zobaczyć to miejsce musiałem pokonać tysiące kilometrów a nie dojść spacerkiem w 30 minut Uśmiech W każdym razie do dzisiaj zapamiętałem to uczucie euforii raz, dwa, raz, dwa, tempo! victory to takie wspaniale że nie moge powstrzymac ślinienia na klawiaturę Miłość

Będąc w Oksfordzie 2 tyg. temu nie odczuwałem już tak silnej potrzeby zobaczenia grobu Mistrza a że czas gonił to w końcu go nie odwiedziłem. Za to dzięki Nelle owacje na stojąco, ach dziękuję, dziękuję drink palmiasty (i jej przewodniczkowi Książka ) zwiedziłem wiele ciekawych miejsc związanych z Tolkienem (gdzie pracował, mieszkał, przechadzał się Jestem rozwalony , spędzał wieczory na dyskusjach z Lewisem). Tego w czasie swojej pierwszej wizyty nie miałem okazji obejrzeć ponieważ zjawiłem się w Oksfordzie mocno nieprzygotowany merytorycznie Z przymrużeniem oka No, ale wtedy numerem Wykrzyknik 1 Wykrzyknik było odwiedzenie grobu, reszta się nie liczyła Uśmiech (miałem nawet misję od Ruginwaldusa, żebym pstrykał jak najwięcej zdjęć i przekazał od niego pozdrowienia Z przymrużeniem oka Mission ofcoz has been completed Uśmiech )

Oksford w 2005 roku Uśmiech wygląda pięknie Kwiatek Nie wiem jak slumsy, nie wiem jak dworce, te "zakamarki" pewnie wyglądają jak wszędzie. Ale "stare" centrum Oksfordu mnie oczarowało Uśmiech Wspaniała, klimatyczna architektura Jestem za Wąskie uliczki, piękne budynki, nikły ruch samochodowy przez co można się łatwo wczuć w rolę Z przymrużeniem oka przechadzającego się Tolkiena Jestem rozwalony Pserwa Prawie wszędzie czuć wiekowość tego miejsca, jest super klimatycznie to takie wspaniale że nie moge powstrzymac ślinienia na klawiaturę chwała wam, chylę czoła, dzięki

Odwiedziliśmy (tzn. ja+Nif+Nelle+Sarni) full of koledżas Uśmiech Exeter, Megdalen, Merton Uśmiech (patrz zdjęcia) Najbardziej podobał mi się Magdalen Uśmiech Strasznie dużo w nim zieleni Jestem za Spotkałem tam największego Enta jakiego widziałem w życiu. Był GIGANTYCZNY, nie tam jakiś roztyły ala baobab Z przymrużeniem oka wieeeeeeeeeelgachny uśmiech lecz wysportowany (w obwodzie miał na oko zaledwie Z przymrużeniem oka 4-5 metrów), ogromny, silny Ent wieeeeeeeeeelgachny uśmiech Jego korona (gałęzie) nie zmieściły się w kadrze na zdjęciu pomimo tego, że było robione z odległości około 70 metrów Jestem rozwalony Później okazało się, że Ent ma już 204 lata Uśmiech Bardzo polubiłem to drzewo z otwartymi ramionami, i`m all your`s

"Zwiedziliśmy" także ogród botaniczny w Oksfordzie. Piszę w cudzysłowiu bo wpadliśmy tam już po zamknięciu dla wchodzących i tylko sile przekonywania żeńskiej części Wyprawy Z przymrużeniem oka "only Pinus Nigra, only one photo!!!" wieeeeeeeeeelgachny uśmiech zawdzięczaliśmy możliwość porozmawiania z jednym z ulubionych entów Mistrza (słynną Pinus Nigra z którą zrobił sobie ostatnie zdjęcie w życiu )

Ogród botaniczny jest przepiękny Love Można w nim spędzić cały dzień (nam miła pani z okienka dała tylko 15 minut ale i tak jestem jej wdzięczny Róża ) na delektowaniu się pięknem i bogactwem przyrody Uśmiech Jest bardzo nastrojowy to takie wspaniale że nie moge powstrzymac ślinienia na klawiaturę z małą rzeczką płynącą na obrzeżu. Wprost nie chce się z nego wychodzić Nie Nie Polecam Jestem za Z przymrużeniem oka każdemu kto będzie w Oksfordzie, zajrzyjcie tam a nie pożyłujecie Pserwa (czy jakoś tak Jestem rozwalony )

Pinus nigra ofcoz została obcałowana Pserwa, przytulona, pogłaskana i popieszczona wieeeeeeeeeelgachny uśmiech Króliczek z otwartymi ramionami, i`m all your`s Na koniec wziąłem na pamiątkę fragment jej drzewnego paznokcia Jestem rozwalony Szok czyli mały kawałek kory których pod drzewem było pełno Uśmiech Teraz w każdej chwili mogę go sobie powąchać Jestem rozwalony Super śmiech Pserwa

Na końcu odwiedziliśmy słynny pub Eagle and Child w którym przez wiele lat Tolkien i Lewis spotykali się co tydzień Uśmiech Miejsce gdzie siedzieli było oblężone szpiegować, chować się i ciągle ktoś je zajmował pomidorem go! ale to nas nie powstrzymało Gandalf na Cienistogrzywym od wepchnięcia się Bang! i porobienia serii zdjęć Jestem za Później wypiliśmy piwko Piwko (wziąłem Guinessa i smakował zupełnie inaczej niźli w Polszcze czyli dobrze Jestem za ) i tak zakończyło się (chlip Spazmy Z przymrużeniem oka ) dla mnie superowe hurrra!! impreza!! szampan!! zwiedzanie Oksfordu 2005 jeeeeej! skaczę z radości

[truizm mode on]Oksford wspaniałym miastem jest Tom Bombadil [/truizm mode off] Pserwa i jeśli trafi się wam okazja żeby je odwiedzić to nie zastanawiajcie się ani sekundy Smoczek

Pomyślałem sobie, że fajnie by było wspólnie opracować naszą własną (tolkienistyczną) ścieżkę zwiedzania Oksfordu. Może jako punkt startowy przyjmiemy Oxford Information Center które znajduje się prawie w samym centrum Jestem rozwalony a stamtąd najbliżej jest do... pomocy! ano nie pamiętam już dokąd Jestem rozwalony Pserwa

Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 08-09-2005 23:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Znalazłem ciekawą stronę, chyba warto ją odwiedzić przed wyjazdem do Oksfordu Uśmiech

http://users.ox.ac.uk/~tolksoc/TolkiensOxford/

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3820

Wysłany: 10-10-2014 21:47    Temat wpisu: Re: kto był w Oxfordzie Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Goku napisał(a) (zobacz wpis):
"Zwiedziliśmy" także ogród botaniczny w Oksfordzie. Piszę w cudzysłowiu bo wpadliśmy tam już po zamknięciu dla wchodzących i tylko sile przekonywania żeńskiej części Wyprawy Z przymrużeniem oka "only Pinus Nigra, only one photo!!!" wieeeeeeeeeelgachny uśmiech zawdzięczaliśmy możliwość porozmawiania z jednym z ulubionych entów Mistrza (słynną Pinus Nigra z którą zrobił sobie ostatnie zdjęcie w życiu )

Ogród botaniczny jest przepiękny Love Można w nim spędzić cały dzień (nam miła pani z okienka dała tylko 15 minut ale i tak jestem jej wdzięczny Róża ) na delektowaniu się pięknem i bogactwem przyrody Uśmiech Jest bardzo nastrojowy to takie wspaniale że nie moge powstrzymac ślinienia na klawiaturę z małą rzeczką płynącą na obrzeżu. Wprost nie chce się z nego wychodzić Nie Nie Polecam Jestem za Z przymrużeniem oka każdemu kto będzie w Oksfordzie, zajrzyjcie tam a nie pożyłujecie Pserwa (czy jakoś tak Jestem rozwalony )

Pinus nigra ofcoz została obcałowana Pserwa, przytulona, pogłaskana i popieszczona wieeeeeeeeeelgachny uśmiech Króliczek z otwartymi ramionami, i`m all your`s Na koniec wziąłem na pamiątkę fragment jej drzewnego paznokcia Jestem rozwalony Szok czyli mały kawałek kory których pod drzewem było pełno Uśmiech Teraz w każdej chwili mogę go sobie powąchać Jestem rozwalony Super śmiech Pserwa

Przykra wiadomość, choć nie nowa - nie ma już sosny Tolkiena, został jedynie sam pień:

http://www.oxfordtoday.ox.ac.uk/culture/videos-podcasts-galleries/giant -falls-tolkien%E2%80%99s-tree

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Oxford i Tolkien (Strona 1 z 1)

Skocz do: