Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Tuor stanął na szczycie skały i rozłożył szeroko ramiona. Jego serce wypełniła ogromna tęsknota, powiadają, że był on pierwszym z Ludzi, który dotarł do Wielkiego Morza i nikt, poza samymi Eldarami nie czuł na widok jego fal głębszej tęsknoty." , Niedokończone Opowieści

Temat: Keltowie - nauczyciele "barbarzyńskiej" Europy (Strona 4 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 04-05-2016 19:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witajcie Uśmiech

Ostatnio chciałam napisać coś o Celtach. Chciałam podpytać znających się, będących na bieżąco jakie są teraz najnowsze teorie dotyczące Goidelów i Celtów tj ich etnogenezy, mieszania się i migracji itp.
A to dlatego, że pisząc rozdział o Irolach - który mi dobrze idzie, ale tylko wtedy kiedy mam wystarczająco dobry nastój (czyli nie mam doła), aby do niego siąść Uśmiech - zauważyłam duże różnice pomiędzy iryjskim prawem a resztą średniowiecza i tak sobie myślę, czy jeśli migracja Celtów do Irlandii jaką uznawano do niedawna, a teraz gdzieś przeczytałam, że nie ma na nią dowodów, a kultura ta przejęła język od jakichś przyjezdnych Galów, ale genetycznie jest pochodzenia jeszcze praceltyckiego, to czy mogłoby to znajdować odbicie w odmiennościach ustroju prawa wyspiarzy?
Bo wcześniej w historii prawa te odmienności kultury prawnej Irlandii były tłumaczone w ten sposób, że to Celtowie, a nie Germanie i, że długo nie byli pod wpływem Rzymskim no i, że jeszcze byli na wyspie, więc jakby kontakt z innymi kulturami prawnymi był trudniejszy.
No, i teraz sobie myślę, że te odmienności ustroju, jakie widoczne są u nich w porównaniu do kultur prawnych z kontynentu (ciekawe i zawikłane rozwiązania problemów prawnych, ale oparte - mi się zdaje Uśmiech - o znacznie starszą od kontynentalnej "ideologię", czy "filozofię" prawną, niektóre rzeczy wręcz wydają mi się jakimiś reliktami rodem z jakiejś "pierwotnej wspólnoty") mogą się okazać wcześniejsze, tj.
1.
albo są one sprzed przybycia Celtów, skoro mogło nie być żadnej celtyckiej migracji do Irlandii,
2.
albo pochodzą z czasu, gdy ludność tubylcza przejęła celtycki język i trochę innych spraw (np wlasnie ową "filozofię" prawa - za pewne w powiązaniu z jakimiś podstawami religii i kultu) od niewielkiej grupki Celtów, która była na tyle niewielka, że nie pozostawiła wielu genów na wyspie
(gdzieś mi się napatoczyły wyniki badań genetycznych mówiące, że obecna ludność Irlandii w dość niedużym stopniu dziedziczy geny jakichś grup celtyckich, a więcej ma tych z wcześniejszej epoki),
ale na tyle wyższa kulturowo, że pozostawiła tubylcom swój język?

No bo teraz, skoro nie ma dowodów na przybycie Celtów do Irlandii jako masowej migracji, która kompletnie odmieniła tamtejszą kulturę, i rozwinęła własny ustrój prawny to myślę, że też na prawo brehonów powinno się już przestać patrzeć jako na "unikalny produkt" Irlandii z racji jej celtyckości?

Jest też kwestia czy to co historycy mieli wcześniej za Goidelów, to jest - jak zrozumiałam nowe doniesienia - w większości kultura i ludność przed celtycka, a wcale nie koniecznie przybysze z Galii w 5 w. p.n.e.
Więc może kultura goidelska stworzyła te odmienności prawne wcale nie dlatego, że była galijską czy celtycką z pochodzenia ale dlatego, że nią NIE była? Uśmiech
I, że była starszą kulturą od tej, której migracja wg starszych koncepcji miała ją stworzyć?
poz Uśmiech
tal

leszli
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 142

Wysłany: 04-05-2016 23:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

O ile pamiętam to Celtowie z Irlandii mieli dość dobrze zachowane elementy praindoeuropejskie (rytuały związane z końmi, rodzaje małżeństw), których najbliższe im analogiczne zwyczaje można odnaleźć w Indiach (stąd i te wnioski). Co za tym idzie - trwałe i charakterystyczne (w oczach innych - osobliwe) elementy kultury i prawa byłyby pochodzenia zewnętrznego (gdzie była siedziba ludów praindoeuropejskich nie wiemy, ale na pewno nie była nią Irlandia) są właśnie zewnętrzne - przyniesione przez Celtów. Chyba, że ludność, którą podbili też była z naszej grupy językowej ( i kulturowej, bo są to rzeczy w tym wypadku powiązane), wtedy można się zastanawiać.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4

Temat: Keltowie - nauczyciele "barbarzyńskiej" Europy (Strona 4 z 4)

Skocz do: