Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Umarli nie mogą być przyjaciółmi żywych ani obdarzać ich podarkami." Ghan-buri-Ghan, Władca Pierścieni

Temat: o artykulach w 'polityce' (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany wpisów lub pisania odpowiedzi    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Monisia
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 349

Wysłany: 09-02-2002 15:16    Temat wpisu: o artykulach w 'polityce' Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Pamiętacie ten beznadziejny artykuł w "Polityce", o którym była tu kiedyś tak gorąca dyskusja? Otóż ukazał się w owej gazecie kolejny, tym razem pióra pana Macieja Parowskiego, nie wiele lepszy, jeżeli nie gorszy od poprzedniego. Rozeźliłam się i napisałam apel do redaktora naczelnego, by coś z tym zrobił. Napisałam go także w Waszym imieniu, lecz mam nadzieję, że mnie za to nie zlinczujecie Śmiech. Oto treść mojego apelu:

Cytat:
Chciałabym gorąco zaapelować w imieniu rzeszy prawdziwych fanów Tolkiena do redaktora naczelnego "Polityki", by wziął w karby swoich dziennikarzy i kazał im przeczytać książkę, zanim zaczną o niej pisać. Lub przynajmniej skonsultować się z kimś, kto się na rzeczy zna. Bo jakże nieprzyjemne, ba! - dołujące, jest widzieć w gazecie, którą bardzo się ceni, takie gafy jak "poszukiwanie Pierścienia" u pana Wróblewskiego, czy też stwierdzenie, iż "Władca Pierścieni" jest wielopoziomową (itd.) alegorią, a Tolkien, o dziwo!, temu zaprzecza! A przecież każdy, kto w miarę uważnie przeczytał "Listy" Tolkiena, wie, że pisarz z całego serca, głeboko i serdecznie nienawidził alegorii we wszelkich formach. Ponadto wyczytać z nich także można, że Tolkien chciał stworzyć świat alternatywny do naszego, wolny od jego wad i zalet, od jego zgubnych i dobroczynnych wpływów. I przecież mu się to udało, a dziennikarze, i inni tak zwani eksperci, próbują na siłę to zniszczyć! Oto cytat z artykułu pana Parowskiego: "Orwell użył czytelnej aluzji, Tolkien - subtelnej, wielopoziomowej, rozbudowanej alegorii, inspirowanej przez stare teksty germańskie, celtyckie, niosącej też echa biblijne. Tymczasem, o dziwo, Tolkien temu przeczył. Powtarzał, że we "Władcy pierścieni" nie chodziło mu o alegoryzację ani mitologizację, ale o kreację wtórną. O stworzenie drugiego świata, w którym mógłby sprawdzić swoją językową maszynerię. Ważne było oczywiście jedno i drugie" - koniec cytatu. I teraz się pytam, kto dał prawo panu Parowskiemu, do zadawaniu kłamu słowom Tolkiena?!
Z całym szacunkiem, jaki mam dla "Polityki", proszę w swoim jak i wielu innych imieniu, by coś z tym zrobić! Bo przecież czytelnik, który nie czytał wcześniej "Władcy Pierścieni" może wyrobić sobie fałszywe wyobrażenie.
Monika Klimczak
oraz wszyscy stali bywalcy kanalu #tolkien.pl, forum tolkienowskiego forum.tolkien.com.pl oraz ekipa strony www.tolkien.art.pl.

Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 09-02-2002 16:17    Temat wpisu: o artykulach w 'poiltyce' Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Monisia napisał(a):
oraz wszyscy stali bywalcy kanalu #tolkien.pl, forum tolkienowskiego forum.tolkien.com.pl oraz ekipa strony www.tolkien.art.pl.

no z tym trochę przegięłaś bo nikogo z nas nie spytałaś o zdanie a teraz wygląda to jak jakaś nasza zorganizowana akcja przeprowadzona po godzinach dyskusji... Nie Nie Skrzywienie

poza tym sfakałaś naczelnego "Nowej Fantastyki" do którego mam duży szacunek i nie myślę, żeby chciał zaszkodzić Tolkienowi a jego interpretacja to własne zdanie do którego ma prawo i na pewno jest w stanie je obronić (w kontekście swojej filozofii równie dobrej jak Twoja)

ja nie identyfikuję się z twoim listem i uważam, że powinnaś spytać forumowiczów wcześniej o zdanie Skrzywienie

nie ma co "rwać szat" Uśmiech ale w przyszłości nie zabieraj głosu w moim imieniu bez pytania Nic nowego

the_Aragorn
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 209

Wysłany: 09-02-2002 22:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jeżeli chodzi o "Politykę" to im już nic nie pomoże (nawet kilkuletni pobyt w domku bez klamek i z papierowymi sztućcami). Ja bym trpchę skrócił ten liścik (bez obaw, podpisuję się całkowicie Z przymrużeniem oka ) ale najwarzniejsze to wysłać im tapete na której widnieją twarze wszystkich warzniejszych aktorów z podpisami (najpierw legolas-aragorn, a teraz na Sarumana wołają Gandalf Super śmiech Super śmiech Super śmiech )!

!! mín echedithar úm !! mín peliathar úm !!
Powrót do góry

Ruginwaldus

Wpisy: 385

Wysłany: 09-02-2002 22:36    Temat wpisu: o artykulach w 'poiltyce' Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Goku napisał(a):

ja nie identyfikuję się z twoim listem i uważam, że powinnaś spytać forumowiczów wcześniej o zdanie Skrzywienie

Rajt, stary, ja również stanę z boku. Tolkien rzeczywiście odcinał się od alegorii, ale każdy czytelnik, a tym bardziej taki erudyta, jakim niewątpliwie jest Maciek Parowski, ma niezbywalne prawo doszukania się tejże w pewnych elementach WP. Czemu nie-w dobie usprawiedliwiania orków... Język I na pewno nie jest to "zadawanie kłamu"-przecież MP nie ukrywa stanowiska JRRT.

glorfindel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 69

Wysłany: 10-02-2002 11:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W sumie każdy robi to co lubi , i nie możesz linczować ludzi za ich odbiór dzieł Mistrza , zapewne każdy ma swoją interpretację jego dzieł, pod listem raczej bym się nie podpisał, chociaż polityki nie lubię i nie czytuję.
Jednak prawdą jest, żę przed filmem, kiedy prawie każda gazeta zamieszcza artykuły o Mistrzu, osobiście nie spotkałem się jeszcze z żadnym dobrym lub chociaż zadowalającym Nie Nie

Tnących cienkie deski na stoku gór
Wyruszyć na niepewne, pełne zasadzek drogi;
Bo niektórzy dotarli poza legendarny Zachód.
Powrót do góry

Monisia

Wpisy: 349

Wysłany: 10-02-2002 13:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No dobra, może trochę przesadziłam z tym podpisem, ale pomyślałam sobie, że skoro tamten wcześniejszy artykuł wywołał tak zażartą dyskusję i tylu ludzi się wypowiadało (negatywnie), że mogę ro zrobić. Cóż, jak widzę tak nie jest, wobec czego przyznaję się do błędu i przepraszam. Ale pamiętajcie też, że wyjątki zdarzają się od każdej reguły. To pierwsza sprawa.
Po drugie, ja nikogo nie zfakałam. Stwierdziłam tylko, że pan Parowski i Wróblewski (nie ważne kim są) napisali artykuły, wykazując się nieznajomością rzeczy. No bo chyba mi nie powiecie, że "poszukiwania Pierścienia" na przykład to interpretacja! A co do tej alegorii, to Parowski wyraźnie zaprzeczył słowom Tolkiena! Że ten, o dziwo!, użyciu alegorii zaprzeczał. No, ale oczywiście "ważne było jedno i drugie"
Nikogo też nie zlinczowałam. Poprosiłam tylko redaktora naczelnego, by trochę ich zdyscyplinował. Bo jak można pisać o czymś, o czym się nie ma zielonego pojęcia?! Czasem jak czytam te artykuły, to krew mnie zalewa, kiedy widzę co niektóre głupoty (jak wcześniej wymienione "poszukiwania Pierścienia", czy napisanie "Hobbita" na wojnie).
A co do skracania listu, to w sumie nie widzę takiej konieczności. Starałam się by list był w miarę liberalny i łagodny. To by było na tyle. Jeżeli ktokolwiek stąd nie zgadza się ze stanowiskiem przedstawionym w liście, moge tylko powiedzieć, że mi przykro.

meledhel
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 36

Wysłany: 10-02-2002 13:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja bym listu nie skracał, a wręcz go wydłużył!
Jak czytam bzdury, które wypisują w róznych gazetach, to aż krew człowieka zalewa.
Wiesz, ciekawe czy dostaniesz jakąkolwiek odpowiedź. Ja swego czasu, po zdjęciu w Wyborczej przedstawiającym zakutego w blachę Eycka z Denesle szarżującego na złotego smoka i podpisie, że to był niby Wiedźmin-Żebrowski, wysłałem do Wyborczej list, w którym grzecznie i kulturalnie zwróciłem im uwagę żeby nie pisali takich głupot i nie szargali swojego imienia. Do tej pory nie dostałem odpowiedzi....
Powrót do góry

Helevorn
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 212

Wysłany: 10-02-2002 15:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W sumie sprawa aby napisac list jest sluszna... jednak nie podoba mi sie
to ze podpisujesz jakies listy naszymi imionami ze tak powiem...
A poza tym nie sadze zeby ten list wywolal jakis efekt..

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany wpisów lub pisania odpowiedzi    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: o artykulach w 'polityce' (Strona 1 z 3)

Skocz do: