Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Całe życie trzeba się uczyć." Dziadunio, Władca Pierścieni

Temat: Michael Martinez, Parma Endorion (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mellorn
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 590

Wysłany: 11-06-2005 22:59    Temat wpisu: Michael Martinez, Parma Endorion Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Adiemus napisał(a) (zobacz wpis):
M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Sprobuj tez dotrzeć do ksiązki Michaela Martineza, Parma Endorion, (wydana tylko w internecie, dostępna za darmo, wystarczy na Google, czy Yahoo wrzucić Parma Endorion) Pozycja jest taka sobie, ale myslę, że znajdziesz tam trochę ciekawych informacji.
Ściągnąłem właśnie stąd: http://www.free-ebooks.net/index.html (to sznurek dla leniwych lub tych, którzy nie mają zainstalowanych Googli Jestem rozwalony Jestem rozwalony Jestem rozwalony w Internet Eksplorerze Super śmiech Super śmiech Super śmiech ) -może założymy krytycznoopisowy topik o tej pozycji w dziale "tolkienistyka"? Jak poczytam, to coś dodam od siebie Język

Więc zakładam Z przymrużeniem oka . Mam tą pozycje na dysku, ale niesty nie znam na tyle angielskiego ( a ja chciałem sie porwac na HoME Jestem rozwalony ) by zrozumiec większąść z tej ksiązki. Więc prosze Was ( anglojęzyczni fani mistrza ) moglibyście krótko zrecenzowac nimniejszą ksiązkę. Z góry dziekuję. Uśmiech

-Albert Einstein
Powrót do góry

elfy
Administrator

Wpisy: 1145

Wysłany: 12-06-2005 19:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

wendrowycz napisał(a) (zobacz wpis):
Tutaj, drogi Mellornie masz dostępną polską wersję: http://www.lodz.tpsa.pl/bez/Tolkien/parma.html

Ta wersja jest bardzo stara i od tego czasu eseje Martineza byly wiele razy przez niego poprawiane i zmieniane.

Mellorn
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 590

Wysłany: 12-06-2005 19:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tutaj, drogi Mellornie masz dostępną polską wersję: http://www.lodz.tpsa.pl/bez/Tolkien/parma.html

dzieki WIELKIE Uśmiech

elfy napisał(a) (zobacz wpis):

Ta wersja jest bardzo stara i od tego czasu eseje Martineza byly wiele razy przez niego poprawiane i zmieniane.

Lepsza stara niz po angielsku Uśmiech

-Albert Einstein
Powrót do góry

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 13-09-2005 21:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mellorn napisał(a):
Lepsza stara niz po angielsku Uśmiech
hmmmm... Chyba jednak lepsza po angielsku Język
Skończyłem sobie właśnie czytać kawałek o Rohirrimach i wyprowadzaniu ich kultury oraz języka od Gotów i Beowulfa, po czym skoczyłem -w celu porównania niektórych szczegółów- na link podany przez Wendrowycza i stwierdziłem ze zdumieniem, że nie mogę czytać po polsku wszystko mi się pomieszało widzę gwiazdy Oh nie!
Czy to przez brak polskich literek? Błędy interpunkcyjne? (tłumacz -lub osoba wklepująca tłumaczenie na stronę wyraźnie nie cierpi przecinków Jestem rozwalony ) Czy przez "adiemusopodobne" tłumaczenie? (no dooobra, ja niektóre rzeczy wypisuję specjalnie "dla jaj", a w momentach, w których nie jestem pewien, podaję inne możliwości Super śmiech -to na tepsie.sa wydaje się być niezamierzonym efektem). Może mały przykładzik dla naprzykładu w celu aby nie być nagosłownym Super śmiech :
http://www.lodz.tpsa.pl/bez/Tolkien/ludziepn.html napisał(a):
Rohirrimi roznili sie tez od Anglosasow w tym ze nie byli zbitkiem plemion. Gdy mowimy o Anglosasach mamy w rzeczywistosci na mysli wiele grup Sasow i Anglow, jak rowniez Jutow i nieco Fryzjan. Sasi byli ludem z zachodnich Niemiec, spokrewnionym z Frankami, ale Anglowie i zapewne Juci przybyli z Jutlandii - byli wiec zasadniczo Dunczykami. W rzeczy samej Danelaw, region Anglii ktory dunscy Wikingowie skolonizowali w IX i X wieku, pokrywal sie prawie z caloscia dawnych krajow Anglow.

Wsrod Rohirrimow nie bylo podzialow plemiennych. Rohan nigdy tez nie dzielil sie na wiele krolestw. A i wladza w Rohanie zdawala sie opierac na mocniejszej monarchii niz Anglosasi byli kiedykolwiek w stanie ustanowic. W istocie, najblizszym w Rohanie odpowiednikiem wielkich angielskich earlow mogliby byc Panowie Zachodniej Bruzdy, z ktorych Erkebrand zyl w czasie Wojny o Pierscien. Lecz byl on nie tylko mocno lojalny wobec Theodena, ale rowniez o wiele bardziej znajdowal sie pod wladza krola niz wielu angielskich earlow.

Oczywiscie Rohirrimowie rozwijali cala swoja kulture wokol uzywania i hodowli koni. Hodowali tez inne zwierzeta (Eomer wspomina o stadach, tak wiec musiano tam hodowac rowniez owce i zapewne bydlo). Ale kon byl centrum rohirrimskiej kultury. Wsrod Anglosasow nie bylo podobnego spoleczenstwa.

Rohirrimowie mieszkali rowniez w gorach. Anglosasi z kolei nie byli przewaznie ludem gorali. Wszystkie rohirrimskie miasta i wioski znajduja sie w wielkich dolinach, a do ich schronien nielatwo bylo sie dostac. Anglosasi mieszkali na nizinach i miedzy lasami.
I to samo z oryginału:
Michael Martinez napisał(a):
The Rohirrim also differed from the Anglo-Saxons in that they were not several tribes drawn together. When we speak of the Anglo-Saxons we really are referring to many groups of Saxons and Angles, as well as the Jutes and some Frisians. The Saxons were a West German people, related to the Franks, but the Angles and probably the Jutes came from Jutland -- they wereessentially Danes.

In fact, the Danelaw, the region of England that was colonized by the Danish Vikings in the 9th and 10th Centuries, overlapped with almost all of the ancient lands of the Angles.

There are no tribal divisions among the Rohirrim. Nor was Rohan ever divided into many kingdoms. And the government of Rohan seems to be centered on a stronger monarchy than the Anglo-Saxons were ever able to establish. In fact, the nearest parallel in Rohan to the great English Earls would be the Lords of Westfold, of whom Erkenbrand was the one living at the time of the War of the Ring. Yet he was not only intensely loyal to Theoden, he apparently was much more under the King's authority than many of the English earls were.

Of course, the Rohirrim developed their entire culture around the use and breeding of horses. They raised other animals (Eomer makes reference to herds and flocks, so they seem also to have raised sheep and perhaps cattle). But the horse was the center of the Rohirric culture. There was no similar society among the Anglo-Saxons.

The Rohirrim lived in the mountains, too. The Anglo-Saxons were not a particularly mountainous folk. All of the Rohirric towns and villages were situated in the great valleys, and their refuges were hard to reach. The Anglo-Saxons lived in the lowlands and between the forests.
Tak czy inaczej, warto się z tym tekstem zapoznać. Świetne kompendium wiedzy dla początkujących i średniozaawansowanych tolkienistów (ja się zaliczam do tzw. "międzaków", czyli pomiędzy pierwszymi a drugimi Jestem rozwalony ), bo dla zaawansowanych MumakiLów faktycznie to jak "rozmówki angielskie dla jadących do pracy" dla tłumacza przysięgłego Elfik
Oprócz tego solidnego kawałka o Rohirrimach dużo ciekawych rzeczy o orkach; sporo też ciekawych "pytań bez odpowiedzi", na które jeszcze na forumie nie wpadliśmy wszystko mi się pomieszało Jestem rozwalony , np. co się stało z Thuringwethil, posłannicą Saurona w I Erze, która najprawdopodobniej była jedną ze zbuntowanych Mai (no, nie o Pszczółkę mi chodzi przecież Pserwa , bez wygłupów proszę! Złośliwy uśmiech ) -czy przeżyła Wojnę Gniewu? I to samo pytanie, które gdzie indziej zadała Nifrodel: co też właściwie Elfy porabiały w Amanie Elfik Elfik Elfik

Jestem za Stanowczo warto przeczytać. Nawet w tym dostępnym na tolkientepsie tłumaczeniu...

Powrót do góry

ladysherlockian
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 119

Wysłany: 23-01-2012 18:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W zeszły weekend zaczęłam to czytać, chociaż już od dawna miałam gdzieś zagrzebane na twardym dysku. Ta wersja jest po angielsku, zaglądałam też na stronę z polskim tłumaczeniem, ale rzeczywiście nie najlepiej to się czyta. Na szczęście znam angielski Uśmiech Początkowo styl autora jest dość drętwy, encyklopedyczny, ale jak głosi recenzja z GoodReads, w dalszej części ma być ciekawiej. W każdym bądź razie wydaje mi się, że książka świetnie nadaje się do powtórzenia sobie najważniejszych wiadomości na temat Tolkienowskiego świata, i przyda się każdemu, kto po dłuższej przerwie powraca do lektury dzieł Profesora, tak jak ja Z przymrużeniem oka

"(...)The book of memory
Can still be read but there is nothing more to write."
Jonathan Bate
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5711

Wysłany: 20-08-2015 08:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tak ostatnio biegałem trochę po stronach Martineza. Ktoś z was przeglądał może ostatnie, trzecie wydanie Parma Endorion. A jeżeli tak to ciekawi mnie czy są tam jakieś zasadnicze lub większe różnice wobec wydań wcześniejszych?
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1765

Wysłany: 20-08-2015 16:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Co to sa Fryzjanie i Juci? Uśmiech Zawsze kojarzę, że mówimy Fryzowie i Jutowie. Tak samo, jak Anglowie a nie Angli czy Anglianie?
poz Uśmiech
tal

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5711

Wysłany: 20-08-2015 16:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

TallisKeeton napisał(a) (zobacz wpis):

Co to sa Fryzjanie i Juci? Uśmiech Zawsze kojarzę, że mówimy Fryzowie i Jutowie. Tak samo, jak Anglowie a nie Angli czy Anglianie?
poz Uśmiech
tal

OK. Powinno być Fryzowie, Juci, mogłoby od biedy być, ale lepiej Jutowie.
Tylko dlaczego piszesz o ty, w tym temacie?

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: Michael Martinez, Parma Endorion (Strona 1 z 2)

Skocz do: