Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Avallone zniknęła z ziemi, Aman został zabrany gdzieś daleko i nie można ich znaleźć w świecie dzisiejszych ciemności. Niegdyś wszakże były, a więc ciągle są w swej prawdziwej postaci, będąc częścią takiego świata, jaki został pierwotnie zaplanowany." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Czy czytaliście HoME? (Strona 2 z 2)

Idź do strony Poprzednia  1, 2
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

czytałeś/aś HoME ?
tak
20%
 20%  [ 12 ]
nie
79%
 79%  [ 47 ]
Oddano głosów : 59

Autor Wiadomość
Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2724
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 21-01-2007 20:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Seregon napisał(a) (zobacz wpis):
Na pewno nie ma żadnych przekładów HoME?

HoME nie tylko dla orłów.

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Heliniel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 163

Wysłany: 26-03-2007 22:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Niestety, jestem zbyt leniwa Uśmiech Saurona ;D jeśli chodzi o język angielski. A może po prostu winą jest brak czasu - na czytanie w obcym języku musiałabym poświęcić go bardzo dużo, a przecież przez ten czas można przeczytać dziesiątki innych książek. Ale, po cóż ja to piszę... ? Powodem najważniejszym jest brak dostępu do HoMe. Jakbym miała, to może bym się skusiła, kto wie... Dostępne w tłumaczeniach fragmenty przeczytałam Książka , ale też nie wszystko.

Avalonne
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 153
Nieobecny(a): Niech łaska Valarów cię prowadzi!

Wysłany: 27-03-2007 22:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Próbowałam czytac HoMe Śmiech Zmobilizował mnie do tego konkurs Uśmiech Amicja wzięła górę nad lenistwem... Śmiech Mój angielski jest taki sobie, trochę rozumiem czytając bez słownika, ale muszę się bardzo natrudzić, żeby ogarnąć całość Uśmiech Odpowiadając na pytania konkursowe, sięgałam do HoMe w oryginale i często udawało mi się znaleźć odpowiedź. Elfik Kosztowało mnie to jednak masę czasu i wiele trudu. Przeczytałam tylko małe fragmenciki, urywki. Z całej mojej lektury HoMe jest taki pożytek, że mniej więcej wiem, o czym ogólnie traktują poszczególne tomy Z przymrużeniem oka natomiast przed konkursem, nie wiedziałam, co to w ogóle jest HoMe Jestem rozwalony Elfik Jestem rozwalony Więc mogę powiedzieć, że osiągnęłam malutki sukcesik Złośliwy uśmiech Super śmiech Język
cierpi wraz z Tobą, lecz jego granie
Płynące ponad czasem i światów granicą
Powtórzą fale o brzeg bijące... płakaniem...
Powrót do góry

Nutriasobolowa
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 254

Wysłany: 19-01-2013 23:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Po polsku owszem, nawet na forum trafiłam w celu upolowania brakującego mi tomu Z przymrużeniem oka . Najlepsze Zaginione Opowieści Jestem za .
Po angielsku mogę się pochwalić znajomością jednego tomu, z którego tyle co zrozumiałam to już zdążyłam zapomnieć Jestem rozwalony oraz wyrywków z reszty. Jak już inicjatywa tłumaczenia HoME zostanie zakończona, to mam nadzieję je sobie odświeżyć Uśmiech .

Drift as the chocolate sea's ablaze
Will the moon return my gaze?
The snow makes him quiver, shake and fall
But it's magic traps us all

Thingol żyje!
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5673

Wysłany: 20-01-2013 11:47    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dlatego tak bardzo się dziwię, że po ukończeniu prac nad HoME, Christopher Tolkien nie zdecydował się na przygotowanie zupełnie nowej edycji "Silmarilionu". HoME jest jednak hermetyczne i nie chodzi tylko o barierę języka, ale nawet dla native speakerów jest inna bariera, psychologiczna, jak czytać coś co jest skrzyżowaniem krytycznej edycji tekstu z tekstem literackim. W przypadku NO, mamy jeszcze ciągłe, mniej lub bardziej zwarte opowieści nie poszatkowane przypisami, notami i adnotacjami.

A tak na marginesie fakt, że ok. 25% biorących udział w ankiecie, czytało HoME jest godny podziwu. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3807

Wysłany: 20-01-2013 20:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ankieta zadaje pytanie, czy się "czytało się", a "przeczytało" Z przymrużeniem oka Ja nic nie wybrałam, bo nadal jestem na etapie zaglądania do fragmentów.

Małe uzupełnienie odnośnie dawnej dyskusji na poprzedniej stronie - fragmenty NO na bank wchodzą w skład HoME, np. informacje o Galadrieli z NO i z HoME pokrywają się.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Caranthir.
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 143

Wysłany: 09-03-2013 14:47    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Oczywiście, że... nie. Przecież jestem ciemnym chomikiem Śmiech . Bardzo chętnie bym przeczytała, ale nie wiem za bardzo jak HoME zdobyć. Po za tym jeśli bym czytała, to chyba nie wszystkie części, bo chyba nie jestem aż tak dobra z angielskiego. Czasami zaglądam na gatewaya, lub przeczytałam jakieś fragmenty, które znalazłam na forum, wiec coś tam wiem. Całego HoME pewnie nie przeczytam (chcę nadal być w Morihome, bo Calahome to zuuuo Super śmiech ), ale chętnie zapoznałabym się z przynajmniej jedną częścią.
---
Thingol umarł.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2

Temat: Czy czytaliście HoME? (Strona 2 z 2)

Skocz do: