Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Gdy świat się rozszczepił, stare drogi i ścieżki pamięci Zachodu pozostały i biegną jak potężny, niewidzialny most przez strefę powietrzną oddechów i lotu (także zakrzywioną odkąd świat się zakrzywił) a dalej przez strefę Ilmen, gdzie żadna istota cielesna nie może bez pomocy przetrwać, aż do Samotnej Wyspy, Tol Eressea, a może poza nią, do Valinoru gdzie w dalszym ciągu Valarowie przebywają i obserwują jak rozwija się historia świata." , Silmarillion

Temat: Tolkien rasistą??? (Strona 1 z 7)

Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dimi_aa
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 27

Wysłany: 08-02-2002 21:23    Temat wpisu: Tolkien rasistą??? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Niedawno w Angorze przeczytałam artykuł Chris'a Henning'a "Rasista Harry Potter", który tyczy się również Tolkiena. Nie wiem czy powinnam, ale przepiszę spory kawał tego artykułu. (choć to stek bzdur):

Tajemnica i powab "Władcy Pierścieni" tkwi w fakcie, że jest to "dzieło" głęboko rasistowskie. Ziemia Środka jest zaludniona przez istoty, które odróżniają się od siebieokreślonym zespołem cech: językiem, postawą, wyglądem fizycznym. To wizja, której nie wyparłby się Hitler: Mieczniki, wszystkie bez wyjątku są brzydkie, odrażające, brutalne; Elfy-urocze i pełne wdzięku, należą do arystokracji. Jednostki nie mogą się wymknąć swojej rasowej klasyfikacji. Żaden hobbit nigdy nie zostanie przyjacielem Miecznika. To nie przypadek, że świat Tolkiena od dawna jest bardzo popularny w środowiskach skrajnej prawicy. Jeśli ktoś ma wątpliwości, może rzucić okiem na kilka witryn internetowych zachwalających supremację rasy białej. (...) Bo to rasistowska wizja świata' i jeżli jesteśmy zafascynowani Harrym Potterem (lub Tolkienem) to dlatego, że budzi on rasizm, który gdzieś w nas drzemie. "Harry" i "Władca" mogą być interpretowani jako produkty rasistowskie, ale absurdem byłoby je cenzurować. Należy raczej uważnie przypatrzyć się ich właściwym znaczeniom i dowiedzieć się dlaczego je tak lubimy, dlaczego one nas aż tak fascynują. (...) dalej o amerykańskiej polityce, nie rozumiem powiązania... Ale... przecież sympatyczny Harry i Hobbity, z ich ciętym rasizmem, ofiarują światu ten sam rodzaj pociechy: Dołączcie do naszego klanu, bądźcie wielcy i pogardzajcie niższymi istotami ludzkimi.

Na pocieszenie w następnym numerze Angory przeczytałam odpowiedź jakiegoś czytelnika o wiele bardziej przemyślaną... (znaczy się, zbluzgał tego jak mu tam.. Chrisa Henninga)

Lastiel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 69

Wysłany: 08-02-2002 21:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To ja dziwne bo przecież Tolkien przeżył 2 wone świtową i wiedział jakie są skutki ideologi razistowkich więc ten artykól jest troche dziwny.
Powrót do góry

nameless
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 256

Wysłany: 08-02-2002 21:47    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ponoć jak mieli wydawać Hobbita w niemczech, nie wydano go dlatego, że tolkien ie chciał się zodzić na to, żeby umieścić informację, że jest rasy nordyckiej... to ja nie wiem... ale z drugiej strony weźmy takich nieszczęsnych orków.. nawet nikt im nie współczuje w książce, są tylko uważani za gorszych, żadnego poszanowania godności...
albo tacy umbarczycy - czyli murzyni - są przedstawieni jako zupełnie źli, żden nie jest w porządku... może miał uraz z RPA? żeby już nie było wątpliwości że to murzyni, a nie np jakieś inne dziwne plemię, dodane są słonie i charakterystyczne cechy wyglądu... to jest wg mnie akurat rasistowskie - trochę wściekły się wkurzałam czytając te fragmenty WP

Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 08-02-2002 22:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

moim zdaniem gościu wypisuje głupoty podciągając wszystko pod swoje polityczne hipotezy...polityka syfmuzyka Gniew

nameless napisał(a):
ale z drugiej strony weźmy takich nieszczęsnych orków.. nawet nikt im nie współczuje w książce, są tylko uważani za gorszych, żadnego poszanowania godności...

nameless przestań ściemniać z tą litością i współczuciem dla tych złych, wstrętnych, bezlitosnych, okrutnych, sadystycznych i obrzydliwych orków bo jeszcze któregoś spotkasz na ulicy i przestaniesz być taka friendly (odpukać). Żałować orków to tak jakby żałować bezlitosnych morderców pastwiących się nad swoimi ofiarami dla zabawy wściekły

Cytat:
albo tacy umbarczycy - czyli murzyni - są przedstawieni jako zupełnie źli, żden nie jest w porządku... może miał uraz z RPA? żeby już nie było wątpliwości że to murzyni, a nie np jakieś inne dziwne plemię, dodane są słonie i charakterystyczne cechy wyglądu... to jest wg mnie akurat rasistowskie - trochę wściekły się wkurzałam czytając te fragmenty WP

ja uwielbiam Tolkiena między innymi za to że nie poddał się żadnym ogólnospołecznym trendom (przynajmniej tego nie zauważyłem). Zarzucając Tolkienowi, że nie umieścił murzynów w WP zbliżamy się do popierania szmirowatych klimatów jak np. hollywoodzki niepisany układ, że w filmie który ma odnieść sukces musi być: "murzyn,kobieta i dziecko"

sorry boss, ale Tolkien był wolnym człowiekiem i mógł sobie napisać powieść jak chciał a posądzanie człowieka miłującego Dobro o rasizm to po prostu przegięcie nad którym trzeba przejść do porządku dziennego a gdy szczęśliwym przypadkiem spotka się autora takich wypocin zakończyć wszystko jedną małą KA-ME-HA-ME-HA Pserwa

nameless

Wpisy: 256

Wysłany: 08-02-2002 22:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
nameless przestań ściemniać z tą litością i współczuciem dla tych złych, wstrętnych, bezlitosnych, okrutnych, sadystycznych i obrzydliwych orków bo jeszcze któregoś spotkasz na ulicy i przestaniesz być taka friendly (odpukać).

a ja i tak uwazam ze to bylo niesprawiedliwe... a wizerunek umbarczyków mógł negatywnie wpłynąć na postrzeganie murzynów przez białych czytelników Tolkiena... a orka zadnego nie spotkalam, bo ich niedobrzy ludzie wytłukli Super śmiech

meledhel
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 36

Wysłany: 08-02-2002 23:49    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czy ktoś tutaj nie zwariował??? Czytam i nie wierze własnym oczom! Co za bzdury!!!! wściekły
Nigdy mi do głowy nie przyszło, że Haradrimów można utożsamiać z Murzynami! Przecież to totalny absurd! Ktoś, kto zna dzieła Mistrza (i jego poglądy) powiniem byc na tyle zorientowany, że tam nie ma mowy o jakichkolwiek podtekstach rasistowskich! To,że Haradrimowie są czarni wynika jedynie z dążenia do zachowania spojności świata. Pochodzili z południa, gdzie słonko na niebie mocniej praży, a więc logiczne, że mieli ciemną skórę. A może Tolkien powinien ich zrobić np. zielonymi? - ale wtedy obraziliby się Marsjanie! A barwą Saurona i Ciemności nie powinien być czarny, tylko np. różowy(przepraszam za sarkazm, ale juz nie mogę!). Jeśli Tolkien był totalnym rasistą to dlaczego tacy Easterlingowie nie są czarni?

Cytat:
Mieczniki, wszystkie bez wyjątku są brzydkie, odrażające, brutalne. Elfy-urocze i pełne wdzięku, należą do arystokracji. Jednostki nie mogą się wymknąć swojej rasowej klasyfikacji. Żaden hobbit nigdy nie zostanie przyjacielem Miecznika.

BTW. Czy 'Miecznik' to jakiś kolejny 'łozin'??? Zakładam, że chodzi o orka....

A więc tak:
Hobbici może rzeczywiści nie mieli szans tego zrobić - ale to dlatego, że mieli ograniczoną styczność.
Niby to pozostałe rasy są wspaniałe i wykreowane na takie krystaliczne???!!! A co z 'czarnymi' (znowu!) Numenorejczykami, walkami bratobójczymi w Gondorze, co z Maeglinem, buntem Feanora i mnóstwem innych historii? A krasnoludy, które też są wysoko w domniemanej hierarchii Tolkiena, nie są przecież aż tak urocze i pełne wdzięku.
A biedne orki są brzydkie i nikt nie chce się z nimi bawić... buuuu... Smutek
Cytat:
To wizja, której nie wyparłby się Hitler
Hitler powoływał się nawet na Biblię. A wg. Henninga to 'Hobbit' był pewnie obowiązkową lekturą dzieciaków z Hitlerjugend....
Zirytowałem się! wściekły
Powrót do góry

Watcher

Wpisy: 643

Wysłany: 09-02-2002 00:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

meledhel napisał(a):

A wg. Henninga to 'Hobbit' był pewnie obowiązkową lekturą dzieciaków z Hitlerjugend....
Zirytowałem się! wściekły

Hobbit był czytany pewnie w JungVolku Śmiech Hitlerjugend rozczytywało się pewnie w Nibelungach, bo aryjskiego Władcy jeszcze nie mieli, biedacy Uśmiech

Co za bełkot. Tak to jest, gdy polityczna poprawność idzie kursem zbliżeniowym z literaturą. Żadna rasa u Tolkiena nie jest zła sama z siebie - przypomnijmy sobie choćby Easterlingów do końca walczących po stronie Maedhrosa w Nirnaeth Arnoediad. Wszyscy ludzie są Dziećmi Iluvatara. Tyle w kwestii rasizmu.
Kwestii orków poruszać nie będę. To tak, jakby chrześcijaństwo oskarżać o rasizm bo potępia w czambuł zastępy piekielne...

Rycerz -=|MUP - Frakcja Ekstremistyczna|=- Rycerz
Powrót do góry

WiZard
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 14

Wysłany: 09-02-2002 14:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

RASISTA?????
No nie, tego jeszcze nie było. Przykro mi, ale ja w ogóle nie zgadzam się z tym. Bo co? Bo źli ludzie byli murzynami? Zgadzam się z twierdzeniem, że skoro pochodzili z południa to przecież nie mogli być szarzy. Taka jest natura, nawet w takim magicznm świecie obowiązują pewne logiczne prawa. LUDZIE!!! CO to za pomysł??? Szczerze powiem, że nawet patrząc na jego książki jako literature a nie jako arcydzieło to ten poroniony pomysł, że JRRT jest rasistą bo czarni są tam źli jakoś mi nie pasuje. Dla mnie jest to po prostu szukanie dziury w całym dziele. Na siłe szukacie wad tej książki.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Temat: Tolkien rasistą??? (Strona 1 z 7)

Skocz do: