Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Avallone zniknęła z ziemi, Aman został zabrany gdzieś daleko i nie można ich znaleźć w świecie dzisiejszych ciemności. Niegdyś wszakże były, a więc ciągle są w swej prawdziwej postaci, będąc częścią takiego świata, jaki został pierwotnie zaplanowany." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Miecze...u Tolkiena i nie tylko (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mellorn
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 590

Wysłany: 15-05-2005 17:45    Temat wpisu: Miecze...u Tolkiena i nie tylko Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Miecz jaki jest każdy wie Elfik . Lecz bez tych wspaniałych broń nie można sobie wyobrazić naszego kochanego fantasy. Jest ich wieli, niezliczeni wiele, od japońskiego katana do szkockiego claymore, od rzymskiego gladiusa po talwar z Indi, od prostych mieczy normańskich, lancknechckich katzbalgów i bidenhanderów- bez miecza nie ma legend ani mitów. Ratują życia(Aragorn), pozbawiaja życia wroga jak i osobe władającą nim (Turin), dzięki nim walki stają się widowiskowe, a światy bogatsze.
Są niezastąpione, zarówno dal wielkich wojowników, jak i dla bohaterów historycznych i mitycznych.
To od ich kling zgineło wiel osub w historii i stworów w mitach. Miecz nie jest tylko zwykłym kawałkiem stali, jest częsci herosa, odzwierciadla jego charakter. Wczoraj oglądałem film pt. Patriota i koncowa bitwa rozczarował mnie jak mało co. Bitwy gdzie miecze zastąpione są bronią palną to już nie te wspaniały bitwy gdzie wojownic tną swymi klingami wrogie wojska. Może i bronie palne są bardziej użyteczne niż miecze lecz miecze są o wiel bardziej efektowne i piękne.
Dzięki nim rodzą się legendy ( np. o ekskaliburze ) fantasy rozkwita, dzieki nim ksiązki są ciekawsze, a film bardziej efektowne, są one jednym z naistotniejszych uroków starożytności i średniowiecza.
Jest ich wiele rodzajów jak wspomniałem już wcześniej, kazdy z nich ( rodzajów) odzwieciedla kulture danych plemion w danym czasie histroii.
W rekach wspaniałego wojownika budziły groze, niczym teraz broń palna, ludzie uczyli się coraz to nawych sztuk walki, aby stawać się coraz lepszymi, aby ich technika wali stawał sie doskonalsza co było końeczne do pokonania wojownika.

Chyba jednym z najsłyniejszych mieczy jest ww. ekskalibur. To on przyniusł chwałe i sławe jednemu z najsławnijszych królów wszechczasów, królowi Arturowi. W społeczności fantastów jednym z najsłyniejszych ( zaraz po ekskaliburze oczywiście ) jest Anduril przekuty ze szczątków Narsila. Kazdy chyba szanujący się fan fantasy zan historie tego miecza, gdyz dzięki niemu Sauron został pokonany, lecz nie do końca. W sumie gdyby nie było Narsila nie było by i Władcy Pierścieni, gdyż tamta bitwa zakończyła by sie klenską, a Sauron zapanował by nad Śródziemiem. Ale to całkiem inna historia...

Miecz jak wszystko zresztą zmienia się, najpierw były prymitywne lecz z czasem stałwały się coraż lepiej wykonane, wykonywano je nowymi technikami co dawało zadziwiajace efekty. Dowodem na to że postać miecza nadal sie rozwija są Gwiezdne Wojny, a dokładnij miecze świetlne bron rycerzy jedi. Zapewne w przeciągu nadciągających lat postać miecza zmieni sie jeszcze niejednokrotnie.

Miecze to nie tylko kawałek metalu jak wspomniałem wyżej, mają własne imiona i "osobowośc". Oto niektóre z najsłyniejszych mieczy w historii, mitach no i oczywiści świecie Mistrza.

-król Artur- Ekskalibur
-Beowulf- Hrunting
-Karol Wielki- Joyeuse
-Roland- Durendal
-Sygurd- Gram
-Zygfryd- Balmung

No i oczywiście coś od Tolkiena Elfik
-Gandalf- Glamdring
-Thorin- Orcrist
-Aragorn- Anduril
-Eomer- Guthwina
-Rudy Dżil- Caudimordax
-Turin Turambar- Gurthang

Moie pytani brzmi jakie jeszcze znaće sławne miecze wprost ze Śródziemia ? I jak bedzie to podajcie krótką ich historie. Uśmiech

-Albert Einstein
Powrót do góry

Niesmiertelna
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 23

Wysłany: 18-05-2005 18:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wymieniłeś chyba wszystkie wazniejsze Tolkienowskie miecze. Bez dokładniejszego i specjalnie na to nastawionego szukania nie mozna chyba wymienić nic więcej. Choc może się myle. od czasu gdy ostatnio czytałam Wladce minęło troche czasu. Oczywiście jest jeszcze Żądło... Język
Mam z resztą wrażenie, że Tolkien nie przykladał większej wagi do mieczy. Owszem wpływały na bieg wydażeń(czasem nawet znacznie), bo jakże inaczej, ale nie ma w jego twórczości wyraźniejszych opisów mieczy.

Jesteśmy niebezpieczni...
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2724
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 18-05-2005 19:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie, Mellon nie wymienił wszystkich "najważniejszych" Nie Nie , choć napisał o prawdopodobnie najbardziej znanych Uśmiech Saurona ;D Jestem za Ale nawet i te miecze niekoniecznie miały zawsze tych samych właścicieli. Uśmiech

Glamdring (Młot na wrogów) był mieczem Turgona z Gondolinu, który wpadł podczas zagłady miasta w ręce armii Morgotha i został przypadkiem znaleziony w jaskini trolli przez Krasnoludów i przysposobiony przez Gandalfa.

Aranrúdh - miecz Thingola - był rzeźbiony w sceny polowania na Carcharotha.

Narsil
(Ognisty Blask) –miecz Elendila- ostrze nadzwyczajnej ostrości; był najprawdopodobniej dziełem Telchara, kowala Krasnoludów. Miecz, w chwili śmierci króla złamał się i wiele lat później przekuty został w Rivendell na

Andurila. Wygrawerowane były na nim runy i rysunki Siedmiu Gwiazd (znak Elendila) oraz promieniste Słońce (znak Anariona) a także Półksiężyc (znak Isildura) „w słońcu rozbłyskiwał szkarłatem, w poświacie księżyca zimną bielą, a klingę miał ostrą i hartowną.”

Anglachel (Żelazny Płomień) - Miecz Eola – i jego bliźniacze ostrze

Anguirel
-skradziony przez Maeglina- były całe czarne beż żadnych refleksów światła ponieważ zostały wykute z czarnego żelaza meteorytu i charakteryzowały się wyjątkową twardością. Anguirel został przekuty na :

Gurthanga
(Żelazo Śmierci) i lśnił bladym płomieniem. Przez długi czas miecz ten był własnością Belega, po czym, po przekuciu w Nargothrondzie używał go Turin (przyjmując miano Mormegil-Czarny Miecz).

i jeszcze :

Herugrim
- miecz Theodena. Uśmiech

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië

Ostatnio zmieniony przez Nifrodel dnia 18-05-2005 21:02, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 18-05-2005 20:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nifrodel napisał(a) (zobacz wpis):

Aranrúdh - miecz Thingola - był rzeźbiony w sceny polowania na Carcharotha.
Herugrim [/b]- miecz Thingola. Uśmiech

Skoro A. był rzeźbiony w sceny polowania, to czy to znaczy, ze wykuto go równiez dopiero po plowaniu? Czy tez raczej dopiero po tym, ozdobiono na nowo? i oczywiscie chodzi o rekojesc, bo jakos nie wyobrazam sobie
rzeźbienia klingi. hmmmm...
Czy było tak, że Herugrim był starszym mieczem, a Aranrudh młodszym? Czy bylo to dwa, czy tez, było, jak w przypadku Narsila - Andurila?
W wielu legendach bohaterowie mają po dwa miecze - tak jest z Rolandem, El Cydem i Karolem Wielkim. Czy było tak, że najwieksi władcy Ardy, jak Ingwe, Finwe, Feanor, Thingol, GilGalad, Finrod, takze mieli po dwa miecze?
poz
tal

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2724
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 18-05-2005 21:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tallis- jak się Elf spieszy to się Morgoth cieszy Uśmiech Saurona ;D Zamiast Theodena wpisałam Thingola, ech co za niefart, przepraszam oops, zawstydzenie

TallisKeeton napisał(a) (zobacz wpis):

Skoro A. był rzeźbiony w sceny polowania, to czy to znaczy, ze wykuto go równiez dopiero po plowaniu? Czy tez raczej dopiero po tym, ozdobiono na nowo? i oczywiscie chodzi o rekojesc, bo jakos nie wyobrazam sobie
rzeźbienia klingi. hmmmm...

Został wykuty dla Thingola przez Krasnoludów z Nogrodu, prawdopodobnie po tym wydarzeniu, był to najpiękniejszy miecz, jaki Thingol widział. Być może został wykuty w tym samym czasie co naszyjnik Nauglamir? hmmmm...

Cytat:

Czy było tak, że Herugrim był starszym mieczem, a Aranrudh młodszym?

Nie, Aranrúdh był starszy. Przetrwał nawet Wojnę Gniewu, zaginął dopiero wraz z Upadkiem Númenoru. A Herugim należał do Theodena oczywiście. Uśmiech

Cytat:
Czy bylo to dwa, czy tez, było, jak w przypadku Narsila - Andurila?
W wielu legendach bohaterowie mają po dwa miecze - tak jest z Rolandem, El Cydem i Karolem Wielkim. Czy było tak, że najwieksi władcy Ardy, jak Ingwe, Finwe, Feanor, Thingol, GilGalad, Finrod, takze mieli po dwa miecze?
poz
tal

W tym przypadku to tylko moja pomyłka, za którą cię bardzo przepraszam oops, zawstydzenie
A Narsil - Anduril jest własciwie jeden miecz, i bohaterowie nie posiadają oprócz niego innego hmmmm... Trudno zatem mówić o dwóch mieczach, chyba, ze masz na myśli własnie przekucie na nowo? Uśmiech Saurona ;D

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 18-05-2005 22:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cały moj post z pytaniami wzial sie z tego, ze wzielam Herugrima za miecz Thingola. Śmiech Teraz juz wiem wsio. Jestem za
poz
tal

Beleg
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 157

Wysłany: 19-05-2005 08:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Anglachel (Żelazny Płomień) = Gurthang (Żelazo Śmierci)
Jako Gurthang miecz ten miał klingę czarną i matową która po przekuciu lśniła jasnym blaskiem lecz pozostała czarna.
Uśmiech

Trzeba cieszyć się lotem i podziwiać widoki.
Powrót do góry

Mellorn
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 590

Wysłany: 22-05-2005 22:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No jak mogliśmy zapomnieć o Fingolfinie Jestem rozwalony , królu Noldorów, przeciez to właśnie jego oręż zadal obrażenia Morgothowi, które zapamiętał do końca życia Elfik

Cytat:

Cytat:
Morgoth odtąd zawsze kulał na jedną nogę; rany, które wówczas odniósł, nie przestawały go nigdy boleć, a na twarzy została mu szrama od szponów Thorondora.

więc tak dla formalności

Ringil- Miecz Fingolfina

Pozdrowienia Uśmiech

-Albert Einstein
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Miecze...u Tolkiena i nie tylko (Strona 1 z 3)

Skocz do: