Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Lepiej nawet najgorszej prawdzie patrzeć w oczy." Sam Gamgee, Władca Pierścieni

Temat: Slash w fanfikach tolkienowskich (Strona 4 z 13)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 11, 12, 13  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Twórczość fanowska Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dagnerie
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 38

Wysłany: 13-04-2006 18:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie wiem za bardzo gdzie to wpisać, więc chyba najbardziej by pasowało tu. Nie wiem jakie są oznaczenia tzw ostrzeżeń na anglojęzycznych stronach, ale na włoskich w temacie "slash" istnieje tzw rozgraniczenie na wątki miłosne heteroseksualne i te homoseksualne [dla których istnieją osobne kategorie: yaoi (m/m) i yuri (f/f)]. A "slash" sam w sobie, jak ktoś wyżej wspomniał oznacza "/" oddzielający imiona bohaterów, których związek jest opisywany. Nie wskazuje to jednak jednoznacznie na związek między osobami tej samej płci.
Czy w takim razie polskie pojmowanie kategorii "slash" jest błędne?
Bo już nie wiem w co wierzyć Śmiech
Powrót do góry

Elenwe
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 213

Wysłany: 13-04-2006 20:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Teoretycznie termin "slash" powinien dotyczyć wszelkich wątków miłosnych (w końcu jest to tylko rozdzielenie imion głównych bohaterów). Jednak na stronach anglojęzycznych na 100% oznacza on tematykę homoseksualną - zarówno męsko-męską, jak i kobieco-kobiecą. Termin "yaoi" pojawia się już rzadziej, a z określeniem "yuri" jeszcze się nie spotkałam (choć to pewnie dlatego, że fanfików o związkach jednopłciowych unikam jak diabeł święconej wody).
Jeśli chodzi o romanse heteroseksualne, to zwykle określa się je skrótem "het".
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3877

Wysłany: 19-04-2006 16:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zgadza sie, w terminologii angielskiej slash to m/m, aczkolwiek wiem tez o wydzieleniu femme slash dla f/f, okreslenie pary heteroseksualnej to het. Mysle, ze nie ma co cudowac i latwiej przejac angielskie terminy, niz importowac je z Japonii, jak najwyrazniej uczynili to Wlosi. Japonskie terminy moga byc bliskie osobom czytujacym mange, dla innych beda mniej niezrozumiale.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Dagnerie
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 38

Wysłany: 19-04-2006 19:23    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Slash, przynajmniej na stronach, na które ja wchodzę, jest definiowany jako "para nieprzewidziana przez autora oryginalnej powieści" (w naszym wypadku, Tolkiena) (jako przykład zostało podane Legolas/Arwena, Melkor/Varda). A tymczasem w terminologii (i tekstach.. Skrzywienie ) anglojęzycznych jest to sprowadzane do kwestii seksu i do tego wyłącznie homoseksualnego. IMO jest to błędne, bo czytając niektóre włoskie czy francuskie ff można znaleźć bardzo ładne opowieści, w których seksu nie ma, tymbardziej homoseksualnego. A więc "slash" to nic innego jak "romance", który nie został oryginalnie opisany/zaznaczony w książce Z przymrużeniem oka
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wysłany: 19-04-2006 20:47    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie zawezajmy, slash to nie tylko i wyalcznie seks, slash to zwiazek - w tym wypadku mesko meski. Romance to osobna kategoria, ktora mozna okreslic dodatkowo jako slash, gdy jest taka potrzeba (domyslnie jest to het romance); watki kanoniczne i neikanoniczne. Wlosi widac nakomplikowali Z przymrużeniem oka
Romance moze zawierac watki erotyczne lub nie. Slash moze wystepowac w zupelnie neutralnej opowiesci, wystarczy, ze bedzie dotyczyc pary meskiej, a ze akurat panowie jada na wojene i tylko o tym jest mowa...

Na Live Journal w grupie Fanthropology, ktora sie zajmuje badaniem fandomu mowiac ogolnie byla raz dyskusja czy slash to tylko wymysly autora fan fika, czy kazdy zwiazek m/m - odnosnie fandomow, gdzie takie zwiazki wystepuja w kanonie. Ogolnie mowiac slash w kazdym fandomie anglojezycznym mamy na mysli zwiazek m/m.

[FANTHROPOLOGY - The Study of fandom. Because having fun can be serious business.]

Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1765

Wysłany: 01-04-2008 22:01    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):

Na Live Journal w grupie Fanthropology, ktora sie zajmuje badaniem fandomu
[FANTHROPOLOGY - The Study of fandom. Because having fun can be serious business.]

Fantropologia - brzmi cudnie Love Uśmiech A czy poza tym blogiem (to blog jest?) znasz jeszcze jakieś miejsca, gdzie można się więcej dowiedzieć o jakichkolwiek badaniach nad fandomem - chodzi mi raczej o coś bardziej naukowego a nie rozrywkowego? Ostatnie zdanie jest imo genialnym opisem w ogóle samego fandomu - jakigokolwiek fandomu. Śmiech Jestem za
Co to jest fandom? To fachowe, kolektywne i organizacyjne podejście do tworzenia sobie okazji do zabawy Śmiech
poz Uśmiech
tal

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wysłany: 02-04-2008 02:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To grupa na Live Journal - czyli zbiorowy blog Z przymrużeniem oka

Innego takiego forum nie znam, ale na pewno są - prześledź opis grupy i wpisy, sporo linków jest po lewej na stronie bloga:
http://community.livejournal.com/fanthropology/
Może znajdziesz też coś we wspomnieniach:
http://www.livejournal.com/tools/memories.bml?user=fanthropology

Ja niestety przestałam śledzić co się dzieje na LJ (i w wielu innych miejscach, nie nadążam za siecią, za dużo tego, aaaaaaa!), więc nawet nie wiem co ostatnio działo się na Fanthropology.

Powrót do góry

Mornen
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 5

Wysłany: 14-04-2008 18:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cóż ja nic nie mam do yaoi czy yuri. Sama coś takiego piszę. Kiedy na fortum yaoi zrobiłam temat pojedynkowy, gdzie tematek miałbyć pairing Morgoth/Sauron miło męsko męska, ale niestwty to forum umarło :/
Cóż, ale i tak to napiszę, bo mam na takie coś wenę i się nie zdziwcie jak potem pojawi się to na Forum XD

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Twórczość fanowska Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 11, 12, 13  Następna

Temat: Slash w fanfikach tolkienowskich (Strona 4 z 13)

Skocz do: