Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Współczuje ślimakom i wszelkim stworzeniom, które dźwigają swoje domy na własnych plecach." Frodo, Władca Pierścieni

Temat: Gondor Stronghold - twierdza obrońców Tradycji (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Linki Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Radagast-Gondor
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 6

Wysłany: 14-04-2005 11:06    Temat wpisu: Gondor Stronghold - twierdza obrońców Tradycji Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zapraszam wszystkich zainteresowanych na stronę http://www.republika.pl/gondor-stronghold/ - poświęconą pamięci J.R.R.Tolkiena - twórcy Śródziemia, strażnika Tradycji.

Proponuję jednocześnie współpracę osobom, którym bliska jest idea przyświecająca stronie.

Radagast-Gondor
Powrót do góry

Vainamoinen
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 456

Wysłany: 14-04-2005 14:00    Temat wpisu: Re: Gondor Stronghold - twierdza obrońców Tradycji Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Do dwóch spraw się przyczepię.
1. Sprawdźże gdzieś, np. na tym forum, jak się pisze "Silmarillion" i to zapamiętaj, a jak nie możesz, to kopiuj.
2.
Radagast w artykule Czym jest dla nas Władca Pierścieni napisał(a):
Coraz częściej spotykamy się dzisiaj również z (...) próbami – mniej lub bardziej poważnymi – odtworzenia przedchrześcijańskiej "religii".

Nie "religii", tylko religii. I nie "dzisiaj", tylko od dawna. Neopogaństwo germańskie zaczęło się rozwijać w XIX w., ruch Wicca na przełomie XIX/XX w.
Powrót do góry

Elring

Wpisy: 284

Wysłany: 14-04-2005 15:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Radagast-Gondor we Wprowadzeniu napisał(a):
Świat stworzony przez Tolkiena nie jest jakąś wysnutą z palca bajką, czy też niemającą odniesienia w rzeczywistości fantazją; zbudowany został w oparciu o indoeuropejskie mity, o mającą kilka tysięcy lat indoeuropejską historię, kulturę oraz o wieczną indoeuropejską Tradycję.

Taa. Fajnie, że fińskie mity, z których obficie czerpał
Tolkien, też są "indoeuropejskie". Prawie tak samo jak język fiński.
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1765

Wysłany: 14-04-2005 20:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:

A gdzie w przytoczonym przez ciebie cytacie występuję język fiński?
A może strona nie zajmuje się finskim elementem w twórczości Tolkiena, a tylko indoeuropejską właśnie?

Cytat:

którym bliska jest idea przyświecająca stronie.

Ja bym prosiła o podanie tu szerszego opisu idei przewodniej waszej strony. Bo IMO na razie dość to mgliście wygląda.

Dodaję tu ogólny komentarz na temat tych wszystkich, nowych stron, które na forumach zostały już skrytykowane, a które IMO zbytnio obfitują w podstawowe błędy.
Mam wrażenie, że ludzie, którzy nie zwracają większej uwagi na rzetelność swoich danych i źródeł, z których je czerpią być może nieświadomie bawią się w, taki, jakby głuchy telefon - ktoś wziął coś
z książek i wrzucił do sieci, a ktoś inny od niego pobrał i wrzucił do swej pracy, a potem z tej pracy pobrano materiał do strony www, a potem
stąd do kolejnej strony itd... Na końcu może się pokazać coś całkiem innego, niż powinno. I nie ma w tym innej winy autorów danej strony, poza _niedbałością_ w wybieraniu i weryfikowaniu źródeł. A może po prostu nieumiejętnością tego. Twórcy stron powinni bardziej się orientować w jakości i zawartości źródeł. Często się zdarza, że źródła sieciowe - co często znaczy te, najbardziej dostępne, nie koniecznie są również nabardziej porządnymi. IMO brak takiej, elementarnej rzetelności sprawia wrażenie, że tak naprawdę, panowie i panie, nie dbacie o tematy, którymi się chcecie zajmować. Jeśli ktoś ma zamiar być fanem i pisać o tym, czego fanem się mianuje, to powinien się postarać nie trakotwać tego tematu po łebkach i jak piąte koło u woza.
Wielokrotnie spotykałam się z pogardliwym stosunkiem do fantasy i do
fanów, a wypowiedzi z tego i innych forumów podawały przykłady tej, przykrej sytuacji. Trzeba sobie powiedzieć jasno - fantastów nie kochają ani nauczyciele, ani krytycy, ani dziennikarze. Tu i ówdzie, tak, ale nadal cały nurt się traktuje jako coś, nie ten tego Śmiech Chyba, że jako materiał dla wygłupów. Czy nie wydaje się wam, twórcy stron, że fandomowa rzetelność w przedstawianiu swojego ulubionego tematu jest _konieczna_, aby nie dawać amunicji pogardliwym kpiarzom z terenu szkoły, krytyki i mediów? Pare lat temu w notce o przedstawieniu, które zrobiono na TolkFolku, jakiś nierzetelny dziennikarzyna napisał, że "Beowulf" to poemat _celtycki_ Śmiech Czy wy, twórcy stron przecież branżowych, _tematycznych_, tolkienowskich, chcecie być postrzegni, jak ten wałkoń? Ostatecznie, możemy zrozumieć, że sobie tak napisał, bo dla niego to nie miało znaczenia, czy fiński czy chiński. Śmiech Ale dla brażowych stron chyba ma? Prawda?
poz
tal

Elring

Wpisy: 284

Wysłany: 15-04-2005 07:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

TallisKeeton napisał(a):

W cytacie nigdzie. A czy w komentarzu do cytatu mogą wystąpić wyłącznie
wyrażenia zawarte w cytacie? Uśmiech

Nawiązałam do kwestii lingwistycznych, bo w tym wypadku "indoeuropejskość" bądź jej brak jest z reguły bezpsorna, w odróżnieniu od mitów, tradycji, historii i kultury. Czy w ogóle jest sens mówić o "indoeuropejskiej tradycji"? Przecież w momencie, gdy o jakiejkolwiek tradycji w Europie możemy już cokolwiek powiedzieć - tj. mamy jakieś źródła do jej poznania - była ona już wynikiem nawarstwienia się przeróżnych kultur: napływowych praindoeuropejskich (w kilku falach) na nieindoeuropejskie substraty, a następnie kolejnych napływowych elementów nieindoeuropejskich. Podejście autora strony do tego zagadnienia jest dość, nazwałabym to, przestarzałe. I mocno uproszczone.

Poza tym wyrażenie "wieczna Tradycja indoeuropejska" kojarzy mi się dość paskudnie. Nic na to nie poradzę.

Cytat:
A może strona nie zajmuje się finskim elementem w twórczości Tolkiena, a tylko indoeuropejską właśnie?

No właśnie według mnie takie wydzielanie "elementu indoeuropejskiego" w jakiejkolwiek innej dziedzinie niż lingwistyka jest przedsięwzięciem dość jałowym.
Powrót do góry

Radagast-Gondor
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 6

Wysłany: 15-04-2005 10:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Vainamoinen napisał(a):
Do dwóch spraw się przyczepię.
1. Sprawdźże gdzieś, np. na tym forum, jak się pisze "Silmarillion" i to zapamiętaj, a jak nie możesz, to kopiuj.

Powyższe to zwykła literówka, mógłbyś się "przyczepić" poważniejszych rzeczy.

Vainamoinen napisał(a):
Nie "religii", tylko religii. I nie "dzisiaj", tylko od dawna. Neopogaństwo germańskie zaczęło się rozwijać w XIX w., ruch Wicca na przełomie XIX/XX w.

Zauważ, że napisałem "coraz częściej" - częściej niż w przeszłości, zwłaszcza w Polsce. Zaś nazywanie wiary przodków "religią" to sprawa dyskusyjna...

Elring napisał(a):

Czy ja piszę, że został stworzony w oparciu o wyłącznie indoeuropejskie mity? Wyłącznie to ja się na nich skupiam, nie neguje innych inspiracji. Śmiem twierdzić jednak, że źródła indoeuropejskie są tutaj fundamentem.

TallisKeeton napisał(a):
Ja bym prosiła o podanie tu szerszego opisu idei przewodniej waszej strony. Bo IMO na razie dość to mgliście wygląda.

Z Wprowadzenia: "Strona ta kierowana jest do osób będących pod - rzeczywistym - wpływem „Silmarillionu” i „Władcy Pierścieni”, chcących wcielić wartości ukazane w dziełach tych w życie, niezgadzających się na zastany, materialistyczny obraz świata i postępujący ludzki upadek." - To, oczywiście, niezbyt szeroki opis, jednak w pewnym stopniu teraz wystarczający.

Elring napisał(a):
Poza tym wyrażenie "wieczna Tradycja indoeuropejska" kojarzy mi się dość paskudnie. Nic na to nie poradzę.

Po pierwsze - indoeuropejska dlatego, że określa Tradycję, której cechy można odnaleźć u wszystkich ludów o pochodzeniu indoeuropejskim w starożytności. Można tu wspomnieć o micie "Hyperborei", czy "Atlantydy" - miejscu pierwotnej siedziby wszystkich indoeuropejczyków, (do czego nawiązywał również Tolkien - upadek Numenoru) co tłumaczyłoby wspomniane podobieństwa. Tradycja "wieczna" z punktu widzenia tradycjonalistycznego. Ów "element indoeuropejski", o którym piszesz, z pewnością zaznacza się na płaszczyźnie lingwistycznej, jednak poza tym - zaglądając do różnych zachowanych przekazów z tamtego czasu, można jednak podejrzewać, że razem ze wspólnym językiem szły pewne wspólne cechy fizyczne - to jednak nie jest tu najważniejsze. Co ważne, to właśnie owa Tradycja, która przejawiała się m.in. w (dostrzeżonej przez Dumezila) potrójnej hierarchii społeczeństwa: na władców/kapłanów, wojowników oraz wytwórców. Temat ten można by oczywiście drążyć, jednak zostawię to zainteresowanym.
Powrót do góry

Vainamoinen

Wpisy: 456

Wysłany: 15-04-2005 11:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Radagast-Gondor napisał(a) (zobacz wpis):
Powyższe to zwykła literówka, mógłbyś się "przyczepić" poważniejszych rzeczy.

Literówka byłaby, gdybyś napisał "Silmarillion" z błędem raz. A ty napisałeś z błędem kilka (jeśli nie kilkanaście - nie przeglądałem całości). I błąd za każdym razem był inny.

Cytat:
Zaś nazywanie wiary przodków "religią" to sprawa dyskusyjna...

Myślę, że nazywanie jej "religią" jest nie dyskusyjne, ale błędne i obraźliwe. Poprawnie pisze się bez cudzysłowu.
Polecam encyklopedię, np. PWN-owską. Np. w wersji internetowej. Np. hasło Germanie. Przewinąć w dół do punktu Religia.
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1765

Wysłany: 15-04-2005 18:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
TallisKeeton napisał(a):

W cytacie nigdzie. A czy w komentarzu do cytatu mogą wystąpić wyłącznie wyrażenia zawarte w cytacie? Uśmiech

Powiedziałabym, że tak. Dla jasności wypowiedzi Uśmiech

Cytat:

Podejście autora strony do tego zagadnienia jest dość, nazwałabym to, przestarzałe. I mocno uproszczone.

Być może. Ale dopóki zajmują się tam tolkienistyką, a nie
indoeuropejską etnolingwistyką, można to wybaczyć? Uśmiech

Cytat:

Cóż, chyba nikt z nas, nic na to nie poradzi. To taki nalot obrzydliwy.
Ble Ble ;D Po prostu musimy go zacząć likwidować. Tak samo, jak w przypadku odkręcania powszechnych wyobrażeń związanych ze swastyką. Swastyka została zhańbiona, ale czemu by jej nie przywrócić właściwego kontekstu i miejsca? Jednakże tradycja z dużej litery pisana wzbudza i moje obawy. Złośliwy uśmiech

Cytat:

No właśnie według mnie takie wydzielanie "elementu indoeuropejskiego" w jakiejkolwiek innej dziedzinie niż lingwistyka jest przedsięwzięciem dość jałowym.
[/quote]

Oczywiście, wydaje mi się, że kultura materialna, i kwestia języka to mogły być dwie, różne rzeczy, "poskładane" z dwu różnych elementów, stron. Poczekamy, zobaczymy. Zależy jak się strona rozwnie. Tolkienowskie inspiracje są różnorodne, w tym AFAIK indoeuropejskie są dość poważnym składnikiem.

Cytat:

Myślę, że nazywanie jej "religią" jest nie dyskusyjne, ale błędne i obraźliwe

Zgadzam się. Religia to religia, nie ma żadnego powodu brania jej w cudzysłów. Była religia Słowian i religia Bałtów, i nigdy i nigdzie nie widziałam używania takiej formy wobec jakiejkolwiek religii. Bo wtedy byśmy musieli pisać "religia" hinduistów, "religia" samarytan, "religia" anglikanów, i "religia" judaistów. Ale by się zrobił dym Złośliwy uśmiech

Cytat:

Zaś nazywanie wiary przodków "religią" to sprawa dyskusyjna...

A dlaczego? Podaj jakieś szcegóły tej, toczącej się dyskusji.

Cytat:

"Atlantydy" - miejscu pierwotnej siedziby wszystkich indoeuropejczyków

Piersze słysze. Zdziwienie Nigdy się jakoś sprawą Atlantydy nie interesowałam, wiec nie moge powiedzieć, że sie znam. Skąd informacje, że legenda o Atlantydzie mówi o indoeuropejczykach? Lub wogóle, że mieli coś z nią współnego. Ostatnio słyszałam wykład M.L. o micie Atlantydy u Tolkiena,
i jakoś nie było tam nic o tym. M.L. mówiłeś coś o tym? Zawsze mi się zdawało, że poszukiwacze Atlantydy, to raczej akceptują przodków minojczyków, jako jej potencjalnych mieszkańców, no, wiecie, że inspiracją dla legendy Atlantydy była Tera, Santorini. A Minojczycy nie są ani lingwistycznie, ani nijak spokrewnieni z kulturami indoeuropeskimi. Gdyby byli, już dawno rozpracowano by ich pismo linearne A.

Cytat:

która przejawiała się m.in. w (dostrzeżonej przez Dumezila) potrójnej hierarchii społeczeństwa:

O, Dumezil Uśmiech Pisałam o jego triadzie na maturze z historii. Ta teoria AFAIR nie dotyczy tylko społeczeństwa, ale i obrzędów, symboli, bogów i mitów.
poz
tal

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Linki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Gondor Stronghold - twierdza obrońców Tradycji (Strona 1 z 3)

Skocz do: