Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Przeniewiercą jest, kto porzuca towarzyszy, gdy ciemności zastępują drogę." Gimli, Władca Pierścieni

Temat: Jadło ze Śródziemia na współczesnym stole (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Thomas Tealeaf
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 16

Wysłany: 28-03-2005 19:52    Temat wpisu: Jadło ze Śródziemia na współczesnym stole Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czytając Hobbita po raz drugi zwróciłem uwagę na to co jadła kompania. U Beorna Gandalf i Bilbo spałaszowali kilka bochenków chleba Zdziwienie z twarogiem i miodem. To sobie pomyślałem trzeba zajrzeć do spiżarni Z przymrużeniem oka , przygotowałem sobie owy przysmak i musze wam powiedzieć, że Chłopaki więdzą co dobre Uśmiech Polecam szczególnie po męczącej wędrówce i popijać piwem Z przymrużeniem oka

Więc do kuchni:
Na chleb położyć twaróg(nie słony) taki do krojenia,
polać ciekłym miodem, zapalić świeczki w pokoju, zaparzyć herbatę lub piwo w zależności od ochoty, zaproś znajomych tolkienistów(może być jakiś hobbit albo krasnolud ale licz się,że bochenek nie starczy) i czas ucztować. A po jedzonku wiadomo nabijamy fajeczki fajkowym zielem i dyskutujemy Z przymrużeniem oka Pozdrawiam i smacznego
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2725
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 28-03-2005 20:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Szczerze mówiąc, jak miałabym wybierać, to wolę spiżarnię Bilba Język Elfik

J.R.R Tolkien, Hobbit napisał(a):
Co tam masz? Herbatę? Nie, dziękuję. Co do mnie, proszę o kropelkę czerwonego wina.
- Ja też - powiedział Thorin.
- I o konfitury malinowe, i o szarlotkę.
- I o pasztecik z mięsem, i o ser.
- I o gulasz wieprzowy z sałatą.
- Jeszcze ciastek, jeszcze piwa, jeszcze kawy, jeśli łaska - wołały inne krasnoludy zza drzwi jadalni.
- Bądź tak dobry i ugotuj kilka jajek - krzyknął Gandalf w ślad za hobbitem, który już kuśtykał w stronę spiżarni. A przy okazji przynieś na zimno kurczęta pieczone i pomidory.
"On, zdaje się, zna moją spiżarnię równie dobrze jak ja sam" - pomyślał pan Baggins, całkowicie skołowaciały; zaczynał już podejrzewać, czy najokropniejsza przygoda nie spotka go we własnym domu.

Bo kto nie lubi konfitur i herbaty, i szarlotki, szczególnie jak jest jeszcze ciepła Język Tort
Choć nie pogardziłabym i pieczystym Elfów Elfik

Dość długo musieli czołgać się i skradać, nim wreszcie, wyglądając zza pni, zobaczyli polanę, na której wycięto drzewa, a grunt porządnie wyrównano. Sporo osób, jak gdyby elfów w zielonych i brunatnych ubraniach, siedziało w krąg na pieńkach pozostałych po ściętych dębach. Pośrodku paliło się ognisko, a dookoła płonęły łuczywa zatknięte na kilku drzewach. Lecz najpiękniejsze w tej scenie było to, że wszyscy jedli, pili i śmiali się wesoło.
Zapach pieczeni taki miał urok, że cała kompania, nie tracąc czasu na narady, ruszyła naprzód i wbiegła na polanę, zgodnie chcąc prosić o jedzenie.

Trudno jednak w domu robić grilla Jestem rozwalony Więc pieczyste najlepiej siobie zostawić na piękne majowe, czerwcowe, lipcowe, sierpnowe i ewentualnie wrześnowe pikniki Pserwa Jestem za

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Thomas Tealeaf
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 28-03-2005 21:01    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Oj tak... jedzonko od elfów i napitek gwarancją wspaniałej zabawy Uśmiech
Ciekawe jaką herbatę i jakie piwo pijano w Shire. Piwo było zapewne ciemne i jasne.
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2725
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 28-03-2005 21:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Thomas Tealeaf napisał(a) (zobacz wpis):
Oj tak... jedzonko od elfów i napitek gwarancją wspaniałej zabawy Uśmiech

Tiaaa Elfik Hobbici jednak mieli naprawdę dobrze zaopatrzone spiżarnie, skoro nawet porter mieli Zdziwienie Super śmiech Nie wspominając o maślanych bułeczkach Uśmiech Saurona ;D Pewnie w Shire była niejedna piekarnia Uśmiech Saurona ;D

Zebrała się tam już spora gromada. Ten wołał o piwo, tamten o porter, ów o kawę, a wszyscy o ciastka, toteż hobbit miał przez pewien czas pełne ręce roboty. Potężny dzban kawy właśnie grzał się na kominku, placki już zniknęły, a krasnoludy zabrały się do maślanych bułeczek - gdy nagle głośne kołatanie dobiegło ich uszu. Nie dzwonek, lecz trach, trach! Ktoś walił laską w piękne zielone drzwi hobbita!

Swoją droga, czy czasem spiżarnia Bilba nie mówi czegoś o upodobaniach samego Tolkiena? Uśmiech Saurona ;D

Ciekawe jaką herbatę i jakie piwo pijano w Shire. Piwo było zapewne ciemne i jasne.

Hm, pewnie takie jak lubił Tolkien Uśmiech Saurona ;D Z przymrużeniem oka Przypuszczam, ze jasne, ale kto wiem, może lubił Guinessa? hmmmm... Może ktoś wie? Z przymrużeniem oka Ja nie pamiętam takiego szczegółu z biografii Nie Nie
A jeśli chodzi o herbatę, to pewnie Hobbici mieli jeden gatunek, taki, który udało się wyhodować na wzgórzach Shire Spox Bo skąd by sprowadzali hmmmm...

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Thomas Tealeaf
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 29-03-2005 09:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Może gdzieś z doliny Anduiny... tak jak fajkowe ziele... Do Shire sprowadził je Tobold Hornblower (Stary Tobby Uśmiech )
Powrót do góry

Annael
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 426

Wysłany: 25-09-2011 10:16    Temat wpisu: Re: Jadło ze Śródziemia na współczesnym stole Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czytając Hobbita po raz drugi zwróciłem uwagę na to co jadła kompania. U Beorna Gandalf i Bilbo spałaszowali kilka bochenków chleba Zdziwienie z twarogiem i miodem. To sobie pomyślałem trzeba zajrzeć do spiżarni Z przymrużeniem oka , przygotowałem sobie owy przysmak i musze wam powiedzieć, że Chłopaki więdzą co dobre Uśmiech Polecam szczególnie po męczącej wędrówce i popijać piwem Z przymrużeniem oka

Więc do kuchni:
polać ciekłym miodem, zapalić świeczki w pokoju, zaparzyć herbatę lub piwo w zależności od ochoty, zaproś znajomych tolkienistów(może być jakiś hobbit albo krasnolud ale licz się,że bochenek nie starczy) i czas ucztować. A po jedzonku wiadomo nabijamy fajeczki fajkowym zielem i dyskutujemy Z przymrużeniem oka Pozdrawiam i smacznego

Masz rację dzisiaj ładny dzionek czas na wyprawę w pobliskie lasy a potem co wyżej Jestem za
Jeśli chodzi o herbatę to w Shire klimat łagodny mogli mieć coś z rodzaju herbacianych krzewów hmmmm... no, na pewno mieli - róże herbaciane - ale też łatwo jest zrobić herbatę z różnych roślinek np liści poziomek, ponoć dobre gdy z lekka podfermentują.
A także proszę, gdyby ktoś miał jakiś przepis nadający się na świąteczny stół gdyby mi tu jaki Eldar zawitał? Mieszkam pod lasem - nigdy nic nie wiadomo, dobrze jest mieć spiżarnie zaopatrzoną .

Powrót do góry

Leadriga
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 297
Nieobecny(a): jak północny wiatr, przelatuję i znikam ;)

Wysłany: 25-09-2011 19:49    Temat wpisu: Re: Jadło ze Śródziemia na współczesnym stole Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Więc do kuchni:
polać ciekłym miodem

A to ciekawe hmmmm... Taka właśnie potrawa jest swego rodzaju tradycją śniadaniową w mojej rodzinie od czterech pokoleń Śmiech Rada dla tych, co nie mają ciekłego miodu- scukrzonym można najpierw posmarować chleb, a potem położyć na to twaróg Z przymrużeniem oka

ludziom ani wiekom.

Historio, historio,
jaka w tobie siła,
żeś ty całe światy
z mapy poznosiła."

-Agnieszka Osiecka "Orszaki, dworaki"
Powrót do góry

Kirdan Angbandu
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 108

Nieobecny(a): tracing a sparrow on snow-crested ground

Wysłany: 26-09-2011 17:28    Temat wpisu: Re: Jadło ze Śródziemia na współczesnym stole Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Annael napisał(a) (zobacz wpis):
Jeśli chodzi o herbatę to w Shire klimat łagodny mogli mieć coś z rodzaju herbacianych krzewów hmmmm... no, na pewno mieli - róże herbaciane - ale też łatwo jest zrobić herbatę z różnych roślinek np liści poziomek, ponoć dobre gdy z lekka podfermentują.

Herbatkę to i z pokrzyw można zrobić Śmiech smak specyficzny ale niezły. Mówiąc z doświadczenia
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Jadło ze Śródziemia na współczesnym stole (Strona 1 z 3)

Skocz do: