Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Głupcem jest ten, kto wchodzi w układy z Morgothem." Hurin, Silmarillion

Temat: Błędy w tłumaczeniu Władcy Pierścieni (Strona 12 z 12)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 10, 11, 12
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gehadia
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 9

Wysłany: 17-08-2010 10:42    Temat wpisu: Podczas czytania... Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Podczas czytania WP wydawnictwa ZYSK I-SKA (czy jakoś tak) strasznie irytowało mnie to, że zamiast np.:"Bilbo Baggins" było "Bilbo Bagosz", a Hobbiton został przetłumaczony jako Hobbitowo itp.

Kaile
Strażnik Północy

Wpisy: 766

Wysłany: 17-08-2010 16:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Gehadia: To nie blad, to Lozinski Uśmiech
'Here once was light, that the Valar begrudged to Middle-earth, but now dark levels all. Shall we mourn here deedless for ever, a shadow-folk, mist-haunting, dropping vain tears in the salt thankless Sea?'
Powrót do góry

Gehadia
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 9

Wysłany: 28-09-2010 09:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Gehadia: To nie blad, to Lozinski Uśmiech
- Hmm... Coś w tym jest hmmmm... Uśmiech , ale podczas czytania w tłumaczeniu Łozińskiego aż chciało się wyć (np.: Merry w książce został przedstawiony jako "Radostek" albo "Rady"). I czytaj tu coś takiego...

Frangern
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 366

Wysłany: 20-07-2011 14:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Takie drobne znalezisko, które, jak mi się wydaje, nie było jeszcze przytaczan. Efekt przesiadywania Z przymrużeniem oka nad Kroniką Lat (białe wydanie Muzy z 2002, oczywiście w przekładzie M. Skibniewskiej, s. 491):
Cytat:

1 lipca. Arwena przybywa do grodu.

Dzień Środka Roku. Gody Elessara i Arweny.

O co chodzi? Otóż, w polskim wydaniu błąd zawiera data przyjazdu Arweny. To nie ma być 1 lipca, ale 1 Lithe, czyli wigilia Dnia Środka Roku, nie należąca do żadnego z miesięcy.

W zasadzie ten "błąd" jest zrozumiały w przypadku pierwszego wydania Władcy Pierścieni, czy szerzej tych wydań, które pozbawione zostały dodatku dotyczącego kalendarzy. W takiej sytuacji tłumacz, czy osoba redagująca, może postanowiła nie wprowadzać pojęcia Lithe. Tak przynajmniej mi się wydaje, choć to czyste przypuszczenie hmmmm....
Powrót do góry

konjel
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 16

Wysłany: 26-07-2016 17:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Kremowe wydanie MUZA SA, elfowie mają podbite zaawansowanie techniczne Język

Cytat:
"Wstali wszyscy, a jeden z trzech odsłonił latarkę; podniósł ją, wąska srebrna smuga światła padła na twarz Froda i oświetliła również Sama. Elf zakrył latarkę i powitał gości w swoim języku."

"Rozglądając się z niepokojem wkoło, Pippin ujrzał dużą sklepioną komnatę, ozdobioną jak gdyby draperiami ogromnych cieni, które mała latarka rzucała na obite kirem ściany."

Tymczasem w oryginale czytamy

Cytat:
"They stood up, and one of them uncovered a small lamp that gave out a slender silver beam. He held it up, looking at Frodo's face, and Sam's. Then he shut off the light again, and spoke words of welcome in his elven-tongue. Frodo spoke haltingly in return."

"There Pippin, staring uneasily about him, saw that he was in a wide vaulted chamber, draped as it were with the great shadows that the little lantern threw upon its shrouded walls."

Mocno się zdziwiłem, że nikt tutaj tego nie przytoczył. Błąd dość rzucający się w oczy.

ErienTulcawende
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 133
Nieobecny(a): pochłonięta robotą....

Wysłany: 27-07-2016 23:23    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

konjel napisał(a) (zobacz wpis):
Kremowe wydanie MUZA SA, elfowie mają podbite zaawansowanie techniczne Język

Cytat:
"Wstali wszyscy, a jeden z trzech odsłonił latarkę; podniósł ją, wąska srebrna smuga światła padła na twarz Froda i oświetliła również Sama. Elf zakrył latarkę i powitał gości w swoim języku."

"Rozglądając się z niepokojem wkoło, Pippin ujrzał dużą sklepioną komnatę, ozdobioną jak gdyby draperiami ogromnych cieni, które mała latarka rzucała na obite kirem ściany."

Tymczasem w oryginale czytamy

Cytat:
"They stood up, and one of them uncovered a small lamp that gave out a slender silver beam. He held it up, looking at Frodo's face, and Sam's. Then he shut off the light again, and spoke words of welcome in his elven-tongue. Frodo spoke haltingly in return."

"There Pippin, staring uneasily about him, saw that he was in a wide vaulted chamber, draped as it were with the great shadows that the little lantern threw upon its shrouded walls."

Mocno się zdziwiłem, że nikt tutaj tego nie przytoczył. Błąd dość rzucający się w oczy.

Nie tylko Elfowie, ale i Gondorczycy Język.
Ja pamiętam ten "kwiatek" z pierwszego wydania jakie czytałam i mnie rozśmieszył, bo strasznie się to gryzło z klimatem Język Było to bardzo stare i wyświechtane wydanie (mały format, takie kieszonkowe) z biblioteki szkolnej w którym pierwsza część nie miała tytułu "Drużyna pierścienia" tylko "Wyprawa" (pierwsza wersja tłumaczenia Marii Skibniewskiej jeśli się nie mylę). Ta zmiana tytułu też chyba kwalifikuje się do tego tematu, bo nie mam pojęcia skąd się wzięła.

MUP - frakcja umiarkowanie krytyczna.

.....
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Temat: Błędy w tłumaczeniu Władcy Pierścieni (Strona 12 z 12)

Skocz do: