Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(2) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Co sądzicie o 'The Tolkien Ensemble'? (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Muzyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 26-12-2004 14:11    Temat wpisu: Co sądzicie o 'The Tolkien Ensemble'? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dorwałem ostatnio kilka empetrójek tego zespołu (przez p2p ofkoz Język ). Przesłuchałem. I wrażenia mam raczej "pod kreską" hmmmm... Ciągnie się toto monotonnie, usypia wręcz. Jedyny kawałek (na 8 przesłuchanych), który naprawdę mi się spodobał to "There is an inn, a merry old inn", do piosenki śpiewanej przez Froda na stole "Pod Rozbrykanym Bal... eeee, ten, Kucykiem" Jestem rozwalony Wesołe, hobbickie - idealnie trafione w klimat. Jestem za
Menthol napisał http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=103#103, że dla niego to jedna z najlepszych muzyczek. Szkoda, że nie sprecyzował, co mu się w niej podobało (no, chyba nie usypiający rytm, skoro obok umieścił Sumoning Pserwa ).
Ktoś ma może inne - niż moje skromne - zdanie? Język

Powrót do góry

MenTh0l
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 63

Wysłany: 03-01-2005 15:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witam po dlugim czasie nieobecności! Jakos sie tak zlozylo ze juz z rok chyba tu nie bywalem (albo lepiej!)...

W kazdym razie odpowiadajac na posta: nie za bardzo potrafie wyjasnic czemu akurat tak lubie te muzyczki. Mnie tam one nie usypiają, nawet kawalek zaspiewany operowo "Song of Beren and Luthien".. Love Uśmiech Ale mysle ze raczej nie sluchalbym tych muzyczek w oderwaniu od WP bo bez niego traca jakos ten klimat, nie ma ich do czego odnieść.

Zreszta nie wiesz ze gustach sie nie dyskutuje? Z przymrużeniem oka

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 03-01-2005 19:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Toteż ja nie chcę dyskutować o czyichkolwiek gustach muzycznych, lecz o zadach i waletach muzyki "The Tolkien Ensemble" Jestem rozwalony
Powrót do góry

MenTh0l
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 63

Wysłany: 04-01-2005 15:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tylko ze to co Ty uznasz za wade moze byc dla mnie zaletą Język

Lomendil
Strażnik Północy

Wpisy: 776

Nieobecny(a): in tenebris

Wysłany: 12-07-2006 08:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W/g mnie - znam tylko jedną, pierwszą ich płytę - mają kilka niezłych kawałków, głównie melodycznie, natomiast szwankuje wykonanie: głosy są jak dla mnie za bardzo operowe, wręcz nienaturalne, np. w obu lamentach Galadrieli, nie tak to sobie wyobrażam... Artyzm Elfów - tak, ale też i naturalność, tak mi się wydaje... Ja bym raczej polecał, chociaż już dawno niedostępne, Starlit Jewel zespołu Avalon Rising - ktoś to kiedyś słyszał? Uśmiech

bonia
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 286

Wysłany: 12-07-2006 22:23    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mam wszystkie płyty "Tolkien Ensemble" (część w mp3), ale często a nawet bardzo często słucham tylko ostatniej, "At Down in Rivendell", nagranej wspólnie z Christopherem Lee. Na temat wcześniejszych mam też mieszane uczucia Uśmiech Są na nich utwory, które ciagnął się niemiłosiernie i nijak mi się z klimatem "WP" nie kojarzą, a powiedziałabym nawet że wogóle rażą formą i melodią w stylu Verdiego. To dotyczy przede wszystkim wszystkich pieśni Rohirrimów, nawet na tej ostatniej płycie pieśń Eomera śpiewana na polach Pelennoru (Po zwątpieniach i mrokach przedświtu pieśnią i nagim mieczem powitałem słońce...) jest dla mnie (podkreślam - dla mnie) zupełnie nie do przyjęcia. Jakoś nie potrafię sobie wyobrazić żeby wódz takich wojowników jak Rohirrimowie na polu bitwy, w bojowym zapale i przekonany o tym, że przed nim ostatnie, śmiertelne starcie, zawodził jak pogrzebowa płaczka - w wersji "Tolkien Ensemble" nie jest to pieśń bojowa niestety.
Rozczarowała mnie też pieśń Entów i entowych żon - moja ulubiona zresztą jeśli chodzi o tekst. I pieśń Aragorna o Gondorze (Gondor między górami a morzem )
Ale na wszystkich płytach są perełki, których mogę słuchać ciągle - to przede wszystkim piosenki Hobbitów.
"At Dawn in Rivendell" jest dużo lepsza niż pozostałe chociażby z tego powodu, że jest bardziej dopracowana. No i udział Sarumana Z przymrużeniem oka dodaje jej bardzo wiele uroku - wszystkie utwory w jego wykonaniu są znakomite a Pieśń Drzewca (Pod wierzbami, łąkami Tasarionu chodziłem wiosną...) jest rewelacyjna.
Powrót do góry

Zair Ugru-nad
Strażnik Północy

Wpisy: 839

Wysłany: 03-06-2007 15:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ostatnio mam okazję słuchać "The Complete Songs and Poems". I ogólnie rzecz biorąc, z wyjątkiem kilku utworów, jestem bardzo rozczarowana. Nie potrafię się przekonać do operowego i miejscami kościelnego wykonania "Hymnu dla Elbereth" i większości innych pieśni - nie pasuje mi to do klimatu Śródziemia. Panom z Tolkien Ensemble najlepiej wychodzą hobbickie kawałki w klimatach folkowych - czego przykładem jest 'There is an Inn, a very Old Inn", gdzie daje się wyłapać rytmy jednego z bardziej znanych tanecznych kawałków irlandzkich Z przymrużeniem oka Również piosenka Sama o trollu wyszła im świetnie Jestem za Niestety cała reszta utworów jest wykonywana w moim odczuciu na siłę, jakoś "sztywno" bez konkretnego pomysłu i idei, których np. nie brakuje w muzyce "The Hobbitons" lub "Lingalad". To jest to coś, co ciężko jest zdefiniować słuchając muzyki - rytm, wplecione dźwięki, wokal, w każdym razie coś, co sprawia, że np. muzycznego wykonania Wersów Pierścienia w języku włoskim przez Lingalad mogę słuchać cały czas.

Dziwi mnie jeszcze jedna rzecz, szczególnie, że "Tolkien Ensemble" ma pełne "błogosławieństwo" TE - że skupiają się wyłącznie na poezji z "Hobbita" i "Władcy Pierścieni". Nie słyszałam ani jednego kawałka poezji z HoME, gdzie są prawdziwe arcydzieła, jak choćby "The Lay of Leithian", czy "The Cottage of Lost Play". Podczas, gdy krytykowany i uznawany często za "sympatyków zła" Summoning sięga po tą poezję (fragmenty "The Cottage of Lost Play" w wykonaniu Austriaków w albumie "Dol Guldur", jak również "The Lay of Leithian" w "Oath Bound" są genialne Jestem za)

W twórczości "Tolkien Ensemble" brakuje mi nie tylko klimatu, ale również uczuć, jakie wypływają z poezji. W pieśniach elfickich nie czuję przebijającej tęsknoty, siły i niezłomnej woli walki, ani bojowego ducha w pieśni o Durinie. Ballada o Berenie i Luthien jest zaśpiewana tak, że usypia Jestem przeciw Można zasnąć...

Brakuje mi również różnorodności tematycznej - przecież poezja Śródziemia to nie tylko wzniosłe pieśni elfów i przyśpiewki hobbickie, ale również zebrane w rymy przepowiednie i zaklęcia, jak choćby przepowiednia Isildura czy zaklęcie z Kurhanów:
Cytat:
Cold be hand and heart and bone
And cold be my sleep under stone

Może się za bardzo rozpieściłam muzyką Summoning czy Davida Arkenstone'a - zdaję sobie sprawę, że gusty są różne i jest wiele osób, dla których "Tolkien Ensemble" byłby wzorcem jeśli idzie o muzykę ze Śródziemia. Ale dla mnie, z kilkoma wyjątkami, nie jest Płacz

Żaden człowiek nie może się bronić bez ryzyka.
- J. Liechtenauer
----
Nasz azyl dla zwierząt
shadow of mind
galeria DA
półka w Bibliotece
Powrót do góry

Folcwine
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 54

Wysłany: 09-04-2009 21:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W większości się zgadzam z Adiemusem, mnie też trochę usypia ich muzyka, chociaż podoba mi się jeden utwór

Link

Dawno nie słuchałem takiej muzyki i mnie zaciekawiła Z przymrużeniem oka A a propos usypiania, mnie właśnie do tego doprowadza Song of the Mounds of Mundburg. Myślałem, że jakoś w połowie muzyka się poderwie, bitwa, te tematy, ale niestety się nie doczekałem. Może jeszcze poszperam głębiej, wynajdę coś bardziej dynamicznego.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Muzyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: Co sądzicie o 'The Tolkien Ensemble'? (Strona 1 z 2)

Skocz do: