Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"-Pozdrowiony bądź, Gurthangu, śmierci żelazna! Ty jeden mi pozostałeś! Ale czy znasz innego pana, niż ten, który tobą włada? Komu jesteś posłuszny, prócz dłoni, która cię ściska? Nie wzdragasz się przed żadną krwią! Czy zabierzesz Túrina Turambara? Czy szybką śmierć mi zadasz?" Turin Turambar, Silmarillion

Temat: Jak Balrog mógł dostać się do Morii (Strona 1 z 5)

Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Alatar
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 55

Wysłany: 17-11-2004 15:47    Temat wpisu: Jak Balrog mógł dostać się do Morii Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zastanawiam się jak Balrog mógł dostać się do Morii.
Możnaby myśleć ,że podczas Wojny Gniewu.Ale przecież Khazad-dum istniało już wtedy od dawna.Wiec jeśli Balrog dostałby się tam w trakcie "zniekształcania" Ardy to królestwo krasnoludów uległoby zniszczeniu a przynajmniej ogromnemu uszkodzeniu.Co wy na to??

Ja
Powrót do góry

Nenya
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 146

Wysłany: 17-11-2004 18:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Przecież Balrog niekoniecznie musiał zapukać do Ennyn Durin. W Górach Mglistych z pewnością było pełno grot, tuneli, jaskiń i parowów. Mógł schronić się w jednym takim, który gdzieś łączyłby się z Morią.

Dopiero później został "wykopany" (czytaj - "obudzony") przez krasnoludy.
Powrót do góry

Alatar
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 55

Wysłany: 17-11-2004 19:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mnie się wydaje ,że takich wylotów nie było ,gdyż krasnoludom byłoby wiadomo o tym i jakoś by się starali je znaleść a następnie zamknąć.Ponadto nie ceniliby tak swojego Khazad-dum(mowa o bezpieczeństwie) gdyby istniało jakieś przejście(dziura).Z tego co pamiętam to podczas Ciemnych Lat kranoludowie schronili(zamknęli) się w Morii.A raczej nie chowaliby się w podziemiach dla nich niezbadanych a co za tym idzie nie całkowicie bezpiecznych.

Ja
Powrót do góry

mata
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 109

Wysłany: 17-11-2004 21:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A o ile ja pamiętam relację Gandalfa z walki a balrogiem, to wspominał on o korytarzach położonych bardzo , bardzo głęboko pod Morią. Mowił o nich , że nie zostały wykonane przez krasnoludów i chyba nie wiedzieli oni o ich istnieniu. To stwierdzenie mogłoby sugierować, iż barlog dostał się do Morii którymś z tych korytarzy w odległych czasach. Może była jakś sieć tych korytarzy... Ale to tylko domysły. Uśmiech Uśmiech Uśmiech
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3820

Wysłany: 17-11-2004 23:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

IMHO mata idziesz w dobrym kierunku. Gdzies Gandalf wspomina, ze Naugrimowie obudzili w Morii zlo, ktore schronilo sie w podziemiach. Podejrzewam ze tam, gdzie zyja owe bezimienne istoty, ktore Gandalf spotkal walczac z balrogiem u korzeni swiata. Balrog nie wszedl przez szczeline w scianie, on trwal gdzies w czelusciach swiata i droge w gore otworzyl mu ped za mithrilem, ktorego krasnoludowie szukali coraz glebiej.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

mata
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 109

Wysłany: 18-11-2004 17:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dla dokładności Gandalf mówił , iż walcząc z balrogiem spadł w otchlań , której dna nie sięga ani światło, ani wiedza." walczyliśmy tam, w podziemiu życia, gdzie nie liczy się czas.On mnie trzymał w uścisku, a ja wciąż odpychałem go aż w końcu uciekł w tunel ciemności. Tych korytarzy nie budowało plemię Durina /../. Głęboko, głęboko pod najgłębszymi pieczarami krasnoludów drążą ziemię bezimienne stwory. Nawet Saruman ich nie zna. Starsze są niż ja." To tyle cytatu. I to jest chyba odpowiedz skąd w Morii znalazł się balrog. Jako stwór z przedwiecznego czasu bez wątpienia znał owe drogi, o ktorych wspomina Gandalf. Uśmiech Uśmiech Uśmiech
Powrót do góry

Riand
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 62

Wysłany: 19-11-2004 19:23    Temat wpisu: Balrog Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie zapominajcie, że Balrog to nie jakiś tam potworek, który przyszedł sobie do Morii:

O "ludziach" Melkora(niech jego imię przeklęte będzie wściekły )

"Najstraszliwsze duchy pośród jego sług, Valaraukarowie, plagi ognia, znani byli w Śródziemiu pod imieniem Balrogów, demonów grozy."
Silmarillion

Cóż po tym opisie Balrogów można dojść do takich wniosków:
-Balrog to naprawdę potężny demon-mógł sam sobie wyżłobić siedzibe w pod Morią...
-Bardzo stary-może nawet kiedy wprowadził się do jaskiń pod Morią nie było jescze na świecie krasnoludów,
-Jak go zobaczycie to nie zastanawiajcie się jakim cudem znalazł się w Morii tylko bierzcie nogi za pas Z przymrużeniem oka

Riand
Studnia cytatów
Rządzę
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2725
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 19-11-2004 20:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Balrog dostał się do Morii podczas Wojny Gniewu:

J.R.R Tolkien, Silmarillion napisał(a):
Starcie armii Zachodu z armią Północy nazwano Wielką Bitwą albo Wojną Gniewu. Mocarstwo Morgotha zgromadziło wszystkie swoje siły, a były one tak liczne, że równina Anfauglith nie mogła ich pomieścić i cała Północ gorzała ogniem wojny.
Lecz nic to Morgothowi nie pomogło. Wytępieni zostali Balrogowie, tak że ledwie kilku uciekło i skryło się w niedostępnych jaskiniach u korzeni ziemi. Niezliczone szeregi orków ginęły niczym trawa w wielkim pożarze lub też jak suche liście zmiatane podmuchem ognistego wiatru. Niewielu ich ocalało, by przez długie wieki potem nękać świat

Riand napisał(a):

Cóż po tym opisie Balrogów można dojść do takich wniosków:
-Balrog to naprawdę potężny demon-mógł sam sobie wyżłobić siedzibe w pod Morią...
-Bardzo stary-może nawet kiedy wprowadził się do jaskiń pod Morią nie było jescze na świecie krasnoludów,
-Jak go zobaczycie to nie zastanawiajcie się jakim cudem znalazł się w Morii tylko bierzcie nogi za pas

Nic sobie nie żłobił Jestem rozwalony od tego miał Krasnoludy Z przymrużeniem oka które notabene już od dawna były na świecie, gdy wybuchła Wojna Gniewu. Być może jeszcze kilku takich Balrogów gdzieś sobie w korzeniach gór siedzi Z przymrużeniem oka (niekoniecznie w Morii Uśmiech Saurona ;D ) ale Krasnoludy przestały kopać Z przymrużeniem oka , więc pewnie się nie wydostaną Ble Ble ;D Z przymrużeniem oka

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Temat: Jak Balrog mógł dostać się do Morii (Strona 1 z 5)

Skocz do: