Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Cokolwiek się zdarzy, wielkich czynów nic nie umniejszy. Przejście Ścieżki Umarłych było wielkim czynem i wielkim czynem zostanie, choćby w Gondorze zabrakło kiedyś ludzi, aby o nim wyśpiewali pieśń." Legolas, Władca Pierścieni

Temat: Manga i Tolkien (Strona 2 z 26)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, ... 24, 25, 26  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Twórczość fanowska Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1765

Wysłany: 22-11-2004 15:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mink_dragon napisał(a) (zobacz wpis):

O ile styl mangowy zniekształa sposób rysowania twarzy, o tyle sylwettka ogółem pozostaje niezmnieniona.

I to ta niekonsekwencja mnie najbardziej dziwi w mandze. Skoro rysownicy komiksów robią twarz zniekształconą, a resztę postaci prawie, że realistycznie, o naturalnych proporcjach, to znaczy, że potrafią narysować "normalnie". Więc czemu wiążą oba style? Wygląda to tak, jakby postaci ogólnie rysowanej w typowym, realistycznym stylu Rosinskiego, dodać głowe z komiksów z Asteriksem. To naprawdę razi. Skrzywienie

Cytat:

A nie uważasz, ze jesteś trochę nie fair wobec tych, co to rysowali lub rysują w tym stylu

Nie uważam. Kazdy ma prawo do krytyki. Jeśli się coś tworzy to jest oczywiste, że jednemu się podoba innemu nie. Młodzi autorzy, najwyraźniej często zapominają, że odbiór polega na różnych opiniach,
i że nie rysuje się tylko po to, by się wszystkim podobało. Dobrze
jest jeśli się podoba wielu, ale nigdy nie można zadowolić każdego
Wyjaśniłam co mi się tam nie podoba. Nie sam styl ale jego _powiązanie_z_tematyką, która do niego nie pasuje.

Cytat:

Niektórzy naprawdę wkładają w taie rysunki całe serce, połączyli w jedno to, co kochają i/lub lubią.

I wszystkiego dobrego, w dalszej twórczości, Jestem za Uśmiech ale ja wole, by manga pozostała japonska a Tolkien europejski. To czasem jest zdrowsze podejście.

Cytat:

Amerykanie robia komiks zLotR'a - wszystko ok, wychowalismy sie przecież na Supermanie i innych herosach, znamy ich styl; Japonczycy zrobia komks z LotR'a - jak oni śmia to profanowac ?! A oni takze chcą pokazać, że kochają swiat Mistrza Tolkiena, ja przynajmniej tak to odbieram.

I ok, niech kochają co chca. Uśmiech Japończykom np podoba się Chopin
a mnie nie i tez fajnie Uśmiech Fajnie, że lubią Tolkiena, choć róznice miedzy
ich tradycja a tradycją, z której on korzystał są IMHO na tyle znaczące, że nie bardzo rozumiem co oni moga w tym lubić, albo co oni w tym widzą
- bo mozliwe, że cos całkiem innego, niż my.
Porównaj style komiksów - amerykański i japoński, a potem powiedz co
tu nie pasuje. Byc moze usański bylby zbyt opatrzony, ale bardziej zgodny
jesli idzie o powiązanie treści i formy, podczas gdy japonski nie pasuje
do komiksu z LOTRa. To nie jest kwestia pochodzenia autora rysunku,
i książki, to nie jest kwestia odległego kraju, ale stylu rysowania.
poz
tal

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3872

Wysłany: 06-12-2004 17:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mink_Dragon --> O, mozesz np. sprawdzic, o co Maedhros i Fingon sie kloca? Lub co myslal Finrod na temat pierwszych ludzi...
Kilka komiksow mialo angielskie tluamczenia, jak sie najechalo kursorem nad japonski tekst, ale zanim sie zorientowalam, to juz pozamykalam okna...

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Mink_dragon
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 25

Wysłany: 10-12-2004 18:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Spróbuje to rozszyfrowac, Hathor, ale cudów nie obiecuje.
Tallis - nie wiesz, że te wielki japońskie oczy wzięły się z oczu europejskich? W porównaniu do Japonczyków mamy duże i głeboko osadzone oczy... To wszystko dlatego, że są oni zafascynowani naszą kulturą...

Aldarien
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 16

Wysłany: 13-12-2004 11:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mi tam wcale nie przeszkadzają postacie Tolkiena rysowane w stylu mangi - pamiętam, że gdy byłam trochę młodsza sama rysowałam w ten sposób, a i teraz mam koleżankę, która ciągle to robi (i ona raczej szybko nie przestanie Z przymrużeniem oka ... ).
Widocznie każda kultura w trochę inny sposób odbiera to, co stworzył Tolkien - a co w tym złego, że u Japończyków ujawnia się to w taki właśnie sposób?
Choć tak szczerze mówiąc to bardziej mi się podobają realistycznie przedstawione postacie zWP Z przymrużeniem oka ...

na pustym niebie
jasny jest lot sokoła...
Powrót do góry

Elenai
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 535

Wysłany: 26-12-2004 14:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ciekawy temat Uśmiech

Właściwie jeśli chodzi o mangę, to mogę się podpisać pod tym, co napisała Tallis - tzn. mnie też razi jej schematyzm, niewolnicze trzymanie się pewnej narzuconej z góry formy... Np. po 50-tym z kolei obejrzanym fanarcie w stylu manga mam dość wszystko mi się pomieszało Ratujcie bo go pobiję Dlaczego większość ilustratorow fanartów decyduje sie na ten styl? Bo na pewno nie zyskuje się dzięki temu na oryginalności..

Ale z drugiej strony, ja mam tak dziwnie Język, że podoba mi się prawie każdy styl plastyczny Język - a więc i niektore rysunki w stylu manga - jeśli tylko zaakceptować jego reguły. Tak więc jeśli pogodzić się z konwencją mangi, pominąć 'nieprzystawalność' Język azjatyckiego stylu do bardzo europejskiego Tolkiena.. To można mieć z oglądania rysunkow mangowych niemałą frajdę..

Ja np. lubie kilka prac niejakiego (niejakiej?) Darkmage: (są jakby nawet trochę secesyjne Język)

Finrod and Amarie
http://www.nightrunner.com/cgi-bin/show_image.rb?id=3013&pn=0
Gil-galad
http://www.nightrunner.com/cgi-bin/show_image.rb?id=3015&pn=1
Aredhel in Nan Elmoth
http://www.nightrunner.com/cgi-bin/show_image.rb?id=3025&pn=0

(cała galeria tutaj: http://www.nightrunner.com/gallery/html/artists/Darkmage_165_0.html)

Tzn. te prace nie są dokładnym odbiciem moich wyobrażeń o elfach, czy o sposobie ilustrowania Tolkiena, ale przyjemnie się je ogląda Uśmiech

Najpewniejszym dowodem na istnienie inteligentnego życia we wszechświecie jest to, że nigdy nie próbowało się z nami skontaktować
- Calvin and Hobbes

~TLOTR comics~ ~Moi na DA~
Powrót do góry

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 26-12-2004 14:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Faktycznie, mangowa secesja Jestem rozwalony Jestem rozwalony Jestem rozwalony
Feanor jest fajny -jakby nastolatek miał zamiar pawia puścić Pserwa Super śmiech Jestem rozwalony Złośliwy uśmiech
Thingol i Meliana -miodzik Mam coś dla ciebie -szkoda, że nie umiem rysować (wstawiam tylko teksty do obrazków, cóż, każdy wykorzystuje takie talenta, jakie dostał Pserwa ), zrobiłbym komiks pt. "sen Kapitana o mango" Złośliwy uśmiech

W ogóle ta cała manga mnie śmieszy -wszyscy bohaterowie wyglądają, jakby mieli po 12 lat, nawet stare dziadki Super śmiech -to chyba jest profil docelowego odbiorcy takich filmów, nie?

Powrót do góry

Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 26-12-2004 17:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mi też jakoś manga nie pasuje Pserwa do Tolkiena. Chociaż imho trzeba tu rozróżnić rysunek komiksowy często przejaskrawiony (patrz załączniki), dla nas śmieszny od takich z powyższego wpisu Elenai.
Najczęściej trafiamy na magę w komiksach, która jest bardzo specyficzna i może dlatego większość jej nie trawi.

Rysunki Darkimage podobają mi się, twarz Finroda jest Jestem za . Świetny jest też Frodo (imho mało kto powiedziałby że to manga)
Są też gnioty jak "Feanor 3" lub "Summer Day" chociaż de gustibus.

W załącznikach próbka japońskiego komiksu na podstawie LotrPJa.

Elenai
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 535

Wysłany: 26-12-2004 19:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Co do mangi w wersji humorystycznej... Sama nie wiem.. hmmmm... Niektóre są strasznie przebajerowane, a niektóre podobają mi się... W sumie mozna popatrzec, ale to nie jest ten typ humoru, ktory odpowiada mi najbardziej.. Przykład: komiksy mangowe autorstwa bri-chan znalezione na DeviantArt:
http://www.deviantart.com/view/9558217/
http://www.deviantart.com/view/5652243/

Zapomniałam o jeszcze jednej pracy a'la manga (no właśnie - to już manga czy jeszcze nie? Inne prace tej autorki mangi nie przypominają...) która mi się podoba:

'Arwen' autorstwa Miny Rho http://www.nightrunner.com/cgi-bin/show_image.rb?id=3118&pn=0

(OT: ta pani narysowała też świetnego Aragorna http://www.nightrunner.com/cgi-bin/show_image.rb?id=3105&pn=0 Love )

Najpewniejszym dowodem na istnienie inteligentnego życia we wszechświecie jest to, że nigdy nie próbowało się z nami skontaktować
- Calvin and Hobbes

~TLOTR comics~ ~Moi na DA~
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Twórczość fanowska Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, ... 24, 25, 26  Następna

Temat: Manga i Tolkien (Strona 2 z 26)

Skocz do: