Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

" `Dzień dobry` powiedział Bilbo i powiedział to z całym przekonaniem, bo słońce świeciło, a trawa zieleniła się pięknie. Gandalf jednak spojrzał na niego spod bujnych, krzaczastych brwi, które sterczały aż poza szerokie rondo kapelusza. `Co chcesz przez to powiedzieć?` - spytał. `Czy życzysz mi dobrego dnia, czy oznajmiasz, że dzień jest dobry, niezależnie od tego, co ja o nim myślę; czy sam dobrze się tego ranka czujesz, czy może uważasz, że dzisiaj należy być dobrym?` `Wszystko naraz` rzekł Bilbo. `A na dodatek, że w taki piękny dzień dobrze jest wypalić fajkę na świeżym powietrzu.`" Bilbo i Gandalf, Hobbit

Temat: Mit czy historia? (Strona 3 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GRATIAN
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 43

Wysłany: 08-09-2008 23:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ostatni post w tym temacie został napisany juz dosyć dawno temu, ale nie mogę powstrzymać się przed dorzuceniem swoich trzech groszy - kiedy czytałem WP, wspominki w tekście o czasach minionych i różnych ciekawych epizodach traktowałem jako fakty historyczne i tresci legendarne-mityczne. Niekoniecznie idące z sobą w parze, aczkolwiek w niektórych przypadkach tak - zupełnie tak jak zostało to powiedziane wcześniej na przykładzie Króla Leonidasa.

Początkowo Silmarillion i WP to były dla mniej dwie różne bajki. Wydawało mi się że Sil... jest częścią mitów tolkienowskiego Midgardu, która zupełnie jak opis oblężenia Ilionu ślepego Greka zniekształca i wyolbrzymia pewne fakty, a niektóre wręcz kreuje. Przykładowo za taką kreację miałem historie bogów Ardy - i na myśl mi by swego czasu nie przyszło że dla mieszkańców Śródziemia są to wydarzenia namacalne, będące częścią ich historii.

I myślałem tak długo dopóki nie zacząłem zastanawiać się nad naturą Mithrandira - bo jeżeli on jest starożytnym bytem pamiętającym tak odległe czasy i osoby - i funkcjonuje w czasach walki o pierścień to tamta nieprawdopodobna przeszłość musi być prawdziwa... I wtedy świat Tolkiena "ubajkowił mi się" i wydał jeszcze bardziej przepełniony magią i duchowością. Wtedy też uzmysłowiłem sobie że Frodo faktycznie odpłynął do "Kraju Bogów" a nie na inne ziemie - podobne swemu ojczystemu kontynentowi.

Mniej więcej tak uswiadomiłem sobie jak żywa jest przeszłość Silmarillionu, i że nie jest to jedynie zbiór klechd plemion Ardy. Było to dla mniej niezwykle zaskakujące i po dziś dzień zastanawiam się gdzie można by postawić granicę pomiędzy faktem i imaginacją.

Podsumówując - S zlał mi się z WP w całość - a raczej WP stał się częścią historii - którą też można ująć w takiej stylistyce.
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5804

Wysłany: 24-09-2008 10:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Myślę, że ostatnie zdanie Twojej wypowiedzi strasznie ucieszyłoby Tolkiena. Nie przypadkiem tak bardzo chciał wydać wszystko na poczatku lat 50-tych, jako jedna całość. To wyraźnie była dla niego jedna, przewijająca się przez epoki, niekończąca się opowieść (używając słów Endego). W tekście zresztą kilka razy przewija się to, a przynajmniej raz zostało powiedziane wprost. Wspomniałeś o Mithrandirze, innym miejscem jest wspomnienie Elronda w Rivendell o wojnie Ostatniego Sojuszu i jego odniesienia do Wojny Gniewu. Ale jeszcze wyraźniej to widać w rozmowie Sama i Froda na schodach w Cirith Ungol.

Ale żeby było śmiesznie, podobnie jak dla Ciebie, dla mnie Dawne Dni długo funkcjonowały w tle wydarzeń opisanych w WP, jako element scenografii. Ważny, ale tylko element. Takie właśnie pomieszanie mitów, legenda i historii, z dawnych dziejów.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3

Temat: Mit czy historia? (Strona 3 z 3)

Skocz do: