Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"(...)ale nie kocham lśniącego miecza za ostrość jego stali, nie kocham strzały za jej chyżość ani żołnierza za wojenną sławę. Kocham tylko to, czego bronią miecze, strzały i żołnierze(...)" Faramir, Władca Pierścieni

Temat: Mit czy historia? (Strona 3 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GRATIAN
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 43

Wysłany: 08-09-2008 23:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ostatni post w tym temacie został napisany juz dosyć dawno temu, ale nie mogę powstrzymać się przed dorzuceniem swoich trzech groszy - kiedy czytałem WP, wspominki w tekście o czasach minionych i różnych ciekawych epizodach traktowałem jako fakty historyczne i tresci legendarne-mityczne. Niekoniecznie idące z sobą w parze, aczkolwiek w niektórych przypadkach tak - zupełnie tak jak zostało to powiedziane wcześniej na przykładzie Króla Leonidasa.

Początkowo Silmarillion i WP to były dla mniej dwie różne bajki. Wydawało mi się że Sil... jest częścią mitów tolkienowskiego Midgardu, która zupełnie jak opis oblężenia Ilionu ślepego Greka zniekształca i wyolbrzymia pewne fakty, a niektóre wręcz kreuje. Przykładowo za taką kreację miałem historie bogów Ardy - i na myśl mi by swego czasu nie przyszło że dla mieszkańców Śródziemia są to wydarzenia namacalne, będące częścią ich historii.

I myślałem tak długo dopóki nie zacząłem zastanawiać się nad naturą Mithrandira - bo jeżeli on jest starożytnym bytem pamiętającym tak odległe czasy i osoby - i funkcjonuje w czasach walki o pierścień to tamta nieprawdopodobna przeszłość musi być prawdziwa... I wtedy świat Tolkiena "ubajkowił mi się" i wydał jeszcze bardziej przepełniony magią i duchowością. Wtedy też uzmysłowiłem sobie że Frodo faktycznie odpłynął do "Kraju Bogów" a nie na inne ziemie - podobne swemu ojczystemu kontynentowi.

Mniej więcej tak uswiadomiłem sobie jak żywa jest przeszłość Silmarillionu, i że nie jest to jedynie zbiór klechd plemion Ardy. Było to dla mniej niezwykle zaskakujące i po dziś dzień zastanawiam się gdzie można by postawić granicę pomiędzy faktem i imaginacją.

Podsumówując - S zlał mi się z WP w całość - a raczej WP stał się częścią historii - którą też można ująć w takiej stylistyce.
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5816

Wysłany: 24-09-2008 10:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Myślę, że ostatnie zdanie Twojej wypowiedzi strasznie ucieszyłoby Tolkiena. Nie przypadkiem tak bardzo chciał wydać wszystko na poczatku lat 50-tych, jako jedna całość. To wyraźnie była dla niego jedna, przewijająca się przez epoki, niekończąca się opowieść (używając słów Endego). W tekście zresztą kilka razy przewija się to, a przynajmniej raz zostało powiedziane wprost. Wspomniałeś o Mithrandirze, innym miejscem jest wspomnienie Elronda w Rivendell o wojnie Ostatniego Sojuszu i jego odniesienia do Wojny Gniewu. Ale jeszcze wyraźniej to widać w rozmowie Sama i Froda na schodach w Cirith Ungol.

Ale żeby było śmiesznie, podobnie jak dla Ciebie, dla mnie Dawne Dni długo funkcjonowały w tle wydarzeń opisanych w WP, jako element scenografii. Ważny, ale tylko element. Takie właśnie pomieszanie mitów, legenda i historii, z dawnych dziejów.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3

Temat: Mit czy historia? (Strona 3 z 3)

Skocz do: