Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poza kręgami świata nie dosięgniesz tych, co Cię odrzucili." Hurin do Morgotha, Silmarillion

Temat: Miejsca strategiczne w Śródziemiu. (Strona 2 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Vainamoinen
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 456

Wysłany: 21-09-2004 20:47    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Myślę, że do kontynuowania rozmowy potrzebna byłaby mapa z rozmieszczeniem bogactw naturalnych Śródziemia. Przełęcze, twierdze, porty - fajnie, są dobrymi miejscami do obrony. Ale żeby wygrać wojnę, zwłaszcza taką trwającą z przerwami przez setki lat, trzeba mieć poza przewagą taktycznę także przewagę w uzbrojeniu i wyszkoleniu żołnierzy. Z tym drugim Zachód nie miał problemu, bo w pojedynku ork miał marné chansé z dobrym wojem Gondoru czy Rohanu (że o krasnoludzie nie wspomnę). Ale żeby mieć dobrą broń, trzeba ją mieć z czego wytwarzać - trzeba kontrolować złoża rudy żelaza.

Stawiam obiad, że najbogatszy w surowce potrzebne do prowadzenia wojny był Mordor. Swoją drogą ten kraik był niezłym bastionem - z trzech stron góry, z czwartej pustkowie (? step, pustynia?), położenie w samym środku Śródziemia i wulkan pod ręką (na wypadek gdyby trzeba było zniszczyć jakiś pierścień).
Powrót do góry

Alatar
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 55

Wysłany: 21-09-2004 21:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ponadto strategicznie ważnym miejscem było też Khazad-dum.Dlaczego?
Dlatego,że tylko tam znajdowały się złoża mithrilu ,a poza tym było to przejście przez Gory Mgliste,nie ważne,że pod ziemią(tylko czy krasnoludowie pozwoliliby przechodzić przez swoje królestwo? może podczas ich przyjażni z Gwaith-in-Mirdain)
Gdyby nie Balrog to sądzę ,że toczyłyby się ciężkie boje o to miejsce.

Ponadto (chyba) ważne znaczenie dla kampanii wojennych Saurona miał Angmar i Carn Dum.Bo przecież Czrnoksiężnik dążył do pokonania i zniszczenia Arnoru(co osiągnął).A jakie znaczenie dla Wolnych Plemion stanowił Arnor.Czy miał stanowić drugą linię obrony??

A czy Rhovanion miał jakieś zalety mogące pomóc w konfliktach wojennych??

Ja
Powrót do góry

Vainamoinen

Wpisy: 456

Wysłany: 23-09-2004 17:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zakładam że rozmawiamy o czasach Wojny o Pierścień?

Alatar napisał(a) (zobacz wpis):
Gdyby nie Balrog to sądzę ,że toczyłyby się ciężkie boje o to miejsce.

Gdyby nie było Balroga, Moria należałaby do krasnoludów. A Moria obsadzona krasnoludami była praktycznie nie do zdobycia.
Czy Balrog był w stanie sam wygonić krasnoludów z Morii

Cytat:
A jakie znaczenie dla Wolnych Plemion stanowił Arnor.Czy miał stanowić drugą linię obrony??

Gdyby wojska Saurona pokonały Gondor i Rohan, zdobycie Eriadoru byłoby formalnością. Chyba tylko Rivendell mogłoby się bronić w pełnym tego słowa znaczeniu. Bree, Shire i inne wiochy zmieniłyby stan skupienia na lotny, a rozwalone fortyfikacje Amon Sul, Fornostu itd mogłyby służyć co najwyżej służyć za schronienie jakimś ostatnim mohikanom.

Cytat:
A czy Rhovanion miał jakieś zalety mogące pomóc w konfliktach wojennych??

Mroczna Puszcza nie nadawała się nawet do prowadzenia partyzantki, bo roiło się w niej od pająków. A pustkowie na południe od niej całkiem pominę.
Powrót do góry

Alatar
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 23-09-2004 18:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Vainamoinen napisał(a) (zobacz wpis):

Gdyby wojska Saurona pokonały Gondor i Rohan, zdobycie Eriadoru byłoby formalnością.

Ale sytuacja w Eriadorze byłaby zupełnie inna jakby Arnor przetrwał.Ponadto Arnor (gdyby nie Angmar)stanowiłby skuteczną linie obrony.
Sauron wysłał przecież Czarnoksiężnika na północ ,aby ten osłabił lub zniszcył potencjalną przeszodę i sojusznika Gondoru.Więc obawiał się Północnego królestwa,a co za tym idzie było to dla taktyki podboju Śródziemia miejsce ważne strategicznie.

Vainamoinen napisał(a):
Mroczna Puszcza nie nadawała się nawet do prowadzenia partyzantki, bo roiło się w niej od pająków.

Nie dysponuję teraz materiałami ,ale wydaje mi się ,że nie zawsze taka była(Wielki Zielony Las).I nie wiem kiedy została splugawiona.

Vainamoinen napisał(a):
Sam Tolkien napisał w przedmowie do WP, że wojna legendarna jest inna od prawdziwej i podał parę przykładów, w których jego bohaterowie zachowali się jakby nie znali słowa "taktyka".

Ale to nie pasuje.Gandalf używa taktyki(inicjuje Wyprawę pod Górę jak myślisz po co??).Ponadto Dlaczego Gondor buduje Cirith Ungol i Minas Morgul??Jaką rolę spełniało Henneth Annûn??A co miały na celu Morannon i Zęby Mordoru??A niby po co Saruman osiadł w Orthanku??

Ja
Powrót do góry

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 23-09-2004 18:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Alatar napisał(a):
Ponadto Dlaczego Gondor buduje Cirith Ungol i Minas Morgul??
Zdziwienie wszystko mi się pomieszało widzę gwiazdy kompletny szok! zemdlałem z wrażenia
Hummmmhummm... nie bądźmy tacy pochopni.... w zacietrzewieniu dyskusją często przestaje się myśleć o tym, co się pisze...

Powrót do góry

Alatar
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 23-09-2004 19:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Ponadto Dlaczego Gondor buduje Cirith Ungol i Minas Morgul??

Miałem na myśli cel.Ajeśli nie zbudowali tych wież dla obrony przed Mordorem oraz do jego pilnowania,to wyprowadzcie mnie z błędu.Bo Jeśli zbudowali je dlatego to świadczy chyba o ich rozumowaniu taktycznym.

Ja
Powrót do góry

Sarnond

Wpisy: 495

Wysłany: 23-09-2004 20:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie bardzo wiem co jest właściwie celem tej dyskusji. Z przymrużeniem oka Gdyby się uprzeć, to dokładnie, absolutnie, dosłownie każde nazwane z imienia większe skupisko ludzkie (/elfie/krasnoludzkie/encie/orcze/orle/hobbickie) w znanym nam obszarze Śródziemia mogło w mniejszym lub większym stopniu spełniać jakąś strategiczną funkcję. Tyle (!), że nie znamy niestety strategii Spox, więc nie wiemy jakie miejsca będą w niej najbardziej strategiczne. wszystko mi się pomieszało A dorabianie ideologii tam gdzie jest niepotrzebna mija się z celem, prawda? Z przymrużeniem oka

Adan
Homo sapiens mediterralis

Wpisy: 727

Wysłany: 23-09-2004 20:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Alatar napisał(a) (zobacz wpis):
(tylko czy krasnoludowie pozwoliliby przechodzić przez swoje królestwo?

Pozwalali. Poczytaj sobie Niedokończone Opowieści - cześć 2, rozdział IV. Historia Galadrieli i Celeborna i Amrotha, Władcy Lorien. Jest tam opisane przejście Galadrieli przez Kaza-Dum i zdaje się nie jeden raz Język.

Odnośnie jeszcze strategi, Rohan ( i sprowadzenie tam Eotheodów) był strategicznym miejscem dla Gondoru.
Patrz NO część 3 rozdział II. No ale to chyba oczywiste.

Night of fears.
Finding my way through the dark black forest,
Where the sun never shines,
Dew is the sweat of the nightingales,
Toiling all night, singing.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Temat: Miejsca strategiczne w Śródziemiu. (Strona 2 z 3)

Skocz do: