Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: Miejsca strategiczne w Śródziemiu. (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Alatar
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 55

Wysłany: 20-09-2004 18:24    Temat wpisu: Miejsca strategiczne w Śródziemiu. Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jakoś nigdzie nie zauważyłem ,żeby mowa była o strategiczności miejsc w Endorë.Więc może tutaj.Oczywiście najwyższym wskażnikiem znaczenia strategicznego wykazuje się Minas Ithil i Minas Anor.Poza ty Osgiliath.Tłumaczyć dlaczego? nie muszę.

Ważną rolę odgrywało także Rivendell(na straży przejścia przez Góry Mgliste)i Wrota Rohanu(ta sama funkcja).

Ale co z innymi miejscami???Jakie były mniej a jakie bardziej ważne pod względem strategicznym i dlaczego???Czekam na propozycje.

Acha należy równierz uwzględnić miejsca ważne dla Saurona.

Ja
Powrót do góry

Vainamoinen
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 456

Wysłany: 20-09-2004 18:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Miejsca strategiczne to wszystkie przełęcze w trudnych do przebycia górach, a więc wszystkie na granicach Mordoru i w Górach Mglistych (a także tunele Morii i przejścia na północy). Poza tym port w Umbarze, pozwalający wyprowadzać ataki na Harad samemu pozostając stosunkowo bezpiecznym. Poza tym Samotna Góra, skąd można było kontrolować Dolinę Dale i okolice.

PS Czemu ma służyć ten temat?
Powrót do góry

Alatar
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 20-09-2004 19:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Temat służy poznaniu zmagań wojennych w Śródziemiu od strony taktyka.

Poza tym jak sądzicie czy Szara Przystań była punktem strategicznym??A co na przykład z Bystrą Rzeką(Celduiną) i Czerwoną Wodą(Karnen)?Czy Sauron mógłby wykorzystać te rzeki do zatrzymania handlu w tamtych rejonach(z tego co wiem to były to bardzo ważne wodne szlaki handlowe)?

Ja
Powrót do góry

Vainamoinen

Wysłany: 20-09-2004 19:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Alatar napisał(a) (zobacz wpis):
Temat służy poznaniu zmagań wojennych w Śródziemiu od strony taktyka.

Sam Tolkien napisał w przedmowie do WP, że wojna legendarna jest inna od prawdziwej i podał parę przykładów, w których jego bohaterowie zachowali się jakby nie znali słowa "taktyka".

Cytat:
Poza tym jak sądzicie czy Szara Przystań była punktem strategicznym?

A dlaczego by miała być?

Cytat:
A co na przykład z Bystrą Rzeką(Celduiną) i Czerwoną Wodą(Karnen)?Czy Sauron mógłby wykorzystać te rzeki do zatrzymania handlu w tamtych rejonach(z tego co wiem to były to bardzo ważne wodne szlaki handlowe)?

W czasie wojny rzeki istotniejsze byłyby jako szlaki zaopatrzeniowe, a nie handlowe. Sauron mógłby je odciąć, ale tego nie zrobił, bo stosował taktykę rosyjsko-radziecką. Orkowie z "Ura!" na mordach gnali do przodu, a tym co za wolno biegli poganiacze strzelali w plecy z kałasznikowów.
Powrót do góry

Alatar
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 20-09-2004 19:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czy ktoś mógłby napisać coś na moją obronę??

A Szara Przystań dlatego ,że według mnie Sauron w ogóle chciał zdobyć wybrzeża ,aby w razie wygranej uniemożliwić(lub utrudnić) pomoc Amanu względem Śródziemia(pamiętał porażkę Melkora).A Szara Przystań to bardzo ważna przystań(zwłaszca dla elfów).

A co sądzisz o Sarumanie i Isengardzie??To niezwykle ważne miejsce.Sauron ,aby uniemożliwić pomoc Rohirrimów dla Gondoru wykorzystał Sarumana do pokonania Rochańczyków.

Ja
Powrót do góry

Misiek_h

Wpisy: 302
Nieobecny(a): duchem

Wysłany: 20-09-2004 20:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Vainamoinen, spokojnie Uśmiech. Moim zdaniem całkiem ciekawy temacik Uśmiech

IMO zdobycie wybrzeży nie miało dla Saurona szczególnego znaczenia. Nawet gdyby podporządkowywał sobie wybrzeża, Szarą Przystań pewnie zostawił by na koniec. Przynajmniej ja bym tak zrobił na jego miejscu. Dlaczego? Ano dlatego, że zmiejsza to koszta pozbycia się Elfów. Niech odpłyną do Amanu i będzie spokój Z przymrużeniem oka. Po co marnować siły i środki na ich eksterminację?
(bo chyba nie bierzemy na poważnie możliwości, że Sauron dopuściłby możliwość egzystowania Elfów pod swoim panowaniem Z przymrużeniem oka )

Możliwości interwencji Valarów jakoś nie mogę wziąć na poważnie. Poza tym coś mi świta, że mieli się już nie wtrącać w sprawy Śródziemia Uśmiech.

Gdyby to ode mnie zależało, rozmieściłbym linię fortów na wybrzeżach Tolfalas, by kontrolować ujście Anduiny. Kilka (2-3) zamków powinno też strzec Wrót Rohanu. Ponadto "opancerzyłbym" zachodnie łańcuchy Ered Nimrais, by uniemożliwić Sauronowi atak na Rohan i Gondor z dwóch stron (np. po przejściu przez południowy Gondor).

Oczywistą sprawą jest duże znaczenie przełęczy w Górach Mglistych.

Poważnie zastanowiłbym się nad wysyłaniem regularnych patroli do Dunlandu i Eregionu. W razie zdobycia przez Saurona Gondoru i Rohanu próbowałbym podjąć obronę na linii Isena - Góry Mgliste. Konieczne do tego byłoby zamknięcie (fortami) przejść np. w okolicach Carn Dum i nad zatoką Forochel.

Gdyby i ta linia padła, cofałbym się do Eriadoru i próbował bronić linii Hoarwell i Greyflood (Szara Woda bodajże, nie mam mapki z polskimi nazwami, a pamięć nie sługa Smutek ). Możliwe, że zainscenizowałbym odwrót na północnym odcinku tej linii i podjął kontratak z okolic Bree i Wichrowego Czuba.

W razie czego ostatnią linią obrony musiałyby być Ered Luin i Wieżowe Wzgórza. Stamtąd próbowałbym wyprowadzić uderzenie w kierunku na Brandywinę.

Myślę, że w tym tekście zawarłem większość, jeśli nie wszystkie ważne strategicznie punkty na mapie Śródziemia Uśmiech. Choć fakt faktem, że to jest tylko gdybanie Uśmiech.

Vainamoinen

Wysłany: 20-09-2004 20:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ping-pongowy temat.

Alatar napisał(a) (zobacz wpis):
A Szara Przystań dlatego ,że według mnie Sauron w ogóle chciał zdobyć wybrzeża ,aby w razie wygranej uniemożliwić(lub utrudnić) pomoc Amanu względem Śródziemia(pamiętał porażkę Melkora).

Proszę kogoś kto lepiej pamięta o przypomnienie, czy wybrzeża Śródziemia na zachodzie (chodzi głównie o Lindon) były na tyle łagodne, że dało się tam lądować.

Cytat:
A Szara Przystań to bardzo ważna przystań(zwłaszca dla elfów).

Raczej: tylko dla elfów. Biorąc pod uwagę ruch panujący w tym porcie, miał on znikome znaczenie dla Śródziemia.

Cytat:
A co sądzisz o Sarumanie i Isengardzie?

Myślę, że Saruman był eleganckim staruszkiem a Isengard gustowną rezydencją dla szwarzcharakteru.

Cytat:
Sauron ,aby uniemożliwić pomoc Rohirrimów dla Gondoru wykorzystał Sarumana do pokonania Rochańczyków.

Anglicy wykorzystali Polaków do zdobycia Monte Cassino. Czy to oznacza, że dla kampanii włoskiej Polska była strategicznie ważna?
Powrót do góry

Beleg
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 157

Wysłany: 21-09-2004 08:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

wendrowycz napisał(a) (zobacz wpis):

Pelargir - bronił ujścia Anduiny;

Ujścia Anduiny broniło raczej Dol Amroth.
Pelargir był w głębi lądu i nadawał się raczej na port handlowy.
Poza tym nie było tam poważniejszych umocnień.
Chyba Uśmiech

Trzeba cieszyć się lotem i podziwiać widoki.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Miejsca strategiczne w Śródziemiu. (Strona 1 z 3)

Skocz do: