Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Jakich tekstów Tolkiena wiemy, że nie znamy! (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5901

Wysłany: 18-06-2010 18:35    Temat wpisu: Jakich tekstów Tolkiena wiemy, że nie znamy! Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Właśnie, o jakich tekstach wiemy, że są, ale ich nie znamy.

Mi w tej chwili przychodzą na myśl tylko dwa:

Pierwszym jest prozatorska wersja "Lay of Leithian", którą Tolkien (w wersji niedokończonej) przygotował w latach 50-tych.

Drugim jest tekst o reinkarnacji elfów, którego drobny fragment dotyczący Krasnoludow został zamieszczony w tekście o Glorfindelu.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Túrin Dagnir
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 327

Wysłany: 18-06-2010 20:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Właściwie to Christopher co i rusz wspomina w HoMe o jakiejś wersji jakiegoś tekstu, którego nie chce mu się zawierać w danym tomie, ponieważ nie różni się on wiele od poprzedniego rękopisu/maszynopisu dot. tej samej materii. I choć na pewno nie wniosłyby one zbyt wiele do naszej wiedzy na temat Legendarium, to strasznie jestem ciekaw, co kryje się pod tym "wersja B niemal nie różni się od A". Wszak kiedy dzielą dwie wersje jedynie dobór słów i szyk zdania, Christopher o tym wspomina...
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 18-06-2010 22:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tylko mi nie chodzi o kolejne wersje tekstów które znamy, tylko o teksty nowe, albo jeżeli już wersje to zasadniczo formą lub treścią odróżniające się od znanych.
W HoME i innych tekstach jest troche poszlak wskazujących na to co jeszcze może być w archiwach Tolkiena. Uśmiech

For the home of the holy
Powrót do góry

Geirve

Wpisy: 459

Wysłany: 18-06-2010 23:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja bym osobiście chciała zobaczyć ostatnią wersję legendy o stworzeniu krasnoludów, z której C. Tolkien podaje jedynie ostatnie zdanie: "But Eru did not give them the immortality of the Elves, but lives longer than Men. "They shall be the third children and more like Men, the second." Bardzo mnie frapuje, czego dotyczy to "but". I wiem z pewnego źródła (Carl Hostetter), że jest więcej słów w Khuzdul, nigdy nie publikowanych.
Powrót do góry

Nerya
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 107

Wysłany: 19-06-2010 14:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Pierwszym tekstem, który przychodzi mi do głowy, jest niedokończony, nieopublikowany poemat "The Fall of Arthur", o którym Profesor wspomina m.in. w liście do wydawnictwa Houghton Mifflin Co.
Cytat:
Wciąż mam nadzieję na ukończenie długiego poematu The Fall of Arthur napisanego w tym samym metrum3.

Wiemy, że utwór istnieje, znamy jakieś pojedyncze wyrwane wersy (bodajże pojawiły się w Biografii), ale całość nie została jeszcze opublikowana.
I kilka innych na podstawie A Chronological Bibliography of the Writings of J.R.R. Tolkien compiled by Åke Bertenstam
Essay on dragons
Narqelion
notes on Elvish heraldry
note "Elvish time"
Postaram się później poszukać czegoś więcej na temat tych tekstów
Powrót do góry

Túrin Dagnir

Wpisy: 327

Wysłany: 19-06-2010 19:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Tylko mi nie chodzi o kolejne wersje tekstów które znamy, tylko o teksty nowe, albo jeżeli już wersje to zasadniczo formą lub treścią odróżniające się od znanych.

Jak uważasz. Chciałem tylko poruszyć kwestię, którymi dotąd mniej się zajmowaliśmy (tj. tym, czy i co nowego mogą zawierać owe 'prawie identyczne wersje') - miast po raz piąty wyliczać nieznane nam bliżej teksty, pozastanawiać się nad ich zawartością i ew. wyrazić żal, że nie mamy do nich dostępu Uśmiech.
Cytat:
Essay on dragons

O, ciekawa rzecz. Myślę, że Tolkien zajmował się w nim raczej smokami jako takimi, niż 'swoimi', ale i tak z pewnością opisując wizerunek smoka w legendach itp. musiał coś wspomnieć o tych śródziemnych.
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 20-06-2010 00:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Túrin Dagnir napisał(a) (zobacz wpis):
Jak uważasz. Chciałem tylko poruszyć kwestię, którymi dotąd mniej się zajmowaliśmy (tj. tym, czy i co nowego mogą zawierać owe 'prawie identyczne wersje') - miast po raz piąty wyliczać nieznane nam bliżej teksty, pozastanawiać się nad ich zawartością i ew. wyrazić żal, że nie mamy do nich dostępu Uśmiech.

Oczywiście, że można zastanowić się, co mogą zawierać owe 'prawie identyczne wersje'. Tylko, ze jesteśmy tutaj w takiej samej sytuacji, jak mi się wydaje, jak w przypadku nieznanych nam bliżej tekstów. Tak samo mozemy się pozastanawiać nad ich zawartością i wyrazić żal, że nie mamy do nich dostępu.
Problem polega właśnie na tym, że nie mamy dostępu, czy to w postaci dostępu do materiałów archiwalnych,. czy to w postaci oficjalnych publikacji tekstów. Tyle, ze wydaje mi się bardziej prawdopodobne, iż opublikowane zostaną teksty oryginalne i niepublikowane, niż kolejne wersje tego co znamy.

For the home of the holy
Powrót do góry

klemenko

Wpisy: 370

Wysłany: 28-06-2010 00:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Túrin Dagnir napisał(a) (zobacz wpis):
Cytat:
Essay on dragons

O, ciekawa rzecz. Myślę, że Tolkien zajmował się w nim raczej smokami jako takimi, niż 'swoimi', ale i tak z pewnością opisując wizerunek smoka w legendach itp. musiał coś wspomnieć o tych śródziemnych.

Coś tam wspomina o tym tekście (prezentacji?) Rateliff w The History of The Hobbit, s. 540-541. Chyba, że mowa o innym tekście.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)

Temat: Jakich tekstów Tolkiena wiemy, że nie znamy! (Strona 1 z 1)

Skocz do: