Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Nadeszły srogie czasy a z nienawiści zawsze się rodzi nienawiść." , Niedokończone Opowieści

Temat: Skąd bierze się niechęć do Władcy Pierścieni? (Strona 3 z 23)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4 ... 21, 22, 23  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3851

Wysłany: 06-08-2004 16:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mithrandir, chcesz mnie spod prawa wyjac? Co prawda nie jestem nauczycielem, ale czytalm po 95! Spazmy

FR to sa "harelequiny fantasy", ale opowiadaja o kultowym dla wielu swiecie i bohaterach. Poza tym - ponoc wiele traca przez tlumaczenie, w oryginale pani Elain Cuningham ponoc brzmi o wiele lepiej. Jednak glowny zarzut od mlodych, inteligentnych osob, jaki uslyszalam na temat Tolkiena, to.... "nudzi mnie" hę? Fakt, pierwsze kartki kazdego tomu Władcy (no, moze poza 2) mnie rowniez nudzliy te 6 lat temu (+-) jak czytalam, a dolkadniej - nie moglam sie wciagnac, ale calosc?
Inna sprawa, ze to akurat sieciowe "rodzenstwo" tak sie nudzi, byc moze jak jedno nie lubi, to z symatii drugie tez nie Z przymrużeniem oka

Mozliwe, ze tworczosc Tolkiena, jak stare filmy i inne dziela kultury jest obliczona na ludzi zyjacych nieco wolniej, nie na spoleczenstwo informatyczne, gdzie ilosc bodzcow docierajacych w jednym czasie jest znacznie wieksza. Uklad nerwowy przyzwyczajony do takiego natloku wrazen usypia, jak ich nie ma Z przymrużeniem oka Ot, hipoteza. Jesli juz tu padla to wybaczcie, ale przyznaje bez bicia - lektura watku jest nadal przede mna.

IMO tezy o braku wyobrazni, leku przed nieznanym, niezrozumieniu i uprzedzeniach bez powodu wsrod niechetnych literaturze fantasy/SF sa jak najbardziej prawdziwe.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Mithrandir_RotN
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 184

Wysłany: 06-08-2004 17:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie zgadzam sie - jezeli ja zyje wolniej to chyba świat zwariował. Właśnie chodzi o coś wręcz przeciwnego. Dzisiejsi czytelnicy wolą prozę prostą, gdzie wszystko podane jest na tależu. Nie dla nich delikatne podtesty u Tolkiena, wolą krasnoludzkie dowcipy na temat rzyci u Sapkowskiego.

Powiedzmy sobie szczerze. Tolkien był intelektualistą z rodzyny z tradycjami. Nie pisał dla plebsu.

Duzo osób mających wyższe ambicje literackie nie sięga do Tolkiena, ponieważ (jak zostało to już kilkakrotnie tutaj powiedziane) zrazili się do fantastyki właśnie dzięki FR i innym takim "śmieciowym" produktom (Mogę pokazać kilka książek sprzed '89 traktujących o fantasy, ale w taki sposob, ze nawet największy miłośnik byłby zniesmaczony)

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1765

Wysłany: 06-08-2004 18:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:

Mithrandir, chcesz mnie spod prawa wyjac? Co prawda nie jestem nauczycielem, ale czytalm po 95! Spazmy

ufff, łapie się, przeczytalam w 93 Uśmiech

Cytat:

glowny zarzut od mlodych, inteligentnych osob, jaki uslyszalam na temat Tolkiena, to.... "nudzi mnie" hę?

fakt, że mnie też pierwsze strony WP mocno znudziły, ale mimo to nie rzuciłam książka o ściane tylko dlatego, ze pierwsze zdania byly koszmarnie nudne, bo zapowiadaly jakas bajkowa wersje Jane Astin Uśmiech
i po pierwszym skrzywieniu pt "łeee, jakies dziwne bajki", sprobowalam poczytac wiecej, (byla zima, i jakos nie mialam nic do roboty) i im
dalej tym bardziej zaczelo mi sie podobac. Tak cąłkiem to sie wciągnęłam dopiero w scenie gdy Frodo postanowil wyjechac.

Cytat:

Mozliwe, ze tworczosc Tolkiena, jak stare filmy i inne dziela kultury jest obliczona na ludzi zyjacych nieco wolniej, nie na spoleczenstwo informatyczne, gdzie ilosc bodzcow docierajacych w jednym czasie jest znacznie wieksza. Uklad nerwowy przyzwyczajony do takiego natloku wrazen usypia, jak ich nie ma Z przymrużeniem oka Ot, hipoteza
.

i IMHO całkiem dobra hipoteza. Gracz w gry kompowe być może tak by to odbieral. Te wszystkie opisy i tło historyczne, te przysiegi i przepowiednie, i te dlugie, cokolwiek nie dzisiejsze obyczaje przy powitaniach i pozegnaniach. Piosenki, piesni, opowiesci, dygresje. Koszmar dla kogos kto przywykl, żeby mu historie opowiadac w tempie w jakim klika joistikiem. W tempie wideoklipu albo reklamy.
poz
tal

Mithrandir_RotN
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 184

Wysłany: 06-08-2004 18:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A ja uwielbiam jak ludzie rzucają tanimi hasłami - "społeczeństwo oglądające historie w tempie klikania joystickiem"!!

Cytat:
Wszyscy czytają Tolkiena!
Czytam i ja!
Tolkiena by Łoziński, każdy z nas ma!

Przykro mi, że nie wszyscy rozumieją, dlaczego czepiam się polonistów, którzy przez 30 lat istnienia "Władcy" na polskim rynku wydawniczym nie mieli czasu się z nim zapoznać.

I jak już rzucacie tanimi hasłami - dlaczego tylu ludzi, którzy przecież grają w gry, żyją "szybkim życiem" początku XXIw, dlaczego tylu z nich czytało Tolkiena?

Za pierwszym czytaniem przerzuciłem kartki chyba do Wichrowego Czubu, albo nawet do spotkania z Glorfindelem... Teraz jednak, podbnie jak duża część osób, które czytają Tolkiena od dłuższego czasu, bardzo lubię ten początkowy fragment.

Zawsze tak było, i zawsze tak będzie, że ludzie mają różne tempo rozwoju intelektualnego. I nikt mi nie wmówi, że w latach 60-tych, kiedy życie toczyło się całkiem leniwie do przodu, nie było komputeró i telewizji, wszyscy ludzie po wioskach i miastach czytali Tolkiena! Więc na Eru! Nie wyciągajcie wniosków powodowanych przyzwyczajeniem do popularnych haseł sprzedawanych w nadobfitości przez media!

Pytanie, które zapoczątkowało tą dyskusję odnosiło się do osób, które czytają Fantastykę (czy też Fanasy) a twierdzą, że nie przepadają za Tolkienem. Odpowiedź według mnie jest taka sama, jak na pytanie, dlaczego jedni czytają "Playboya" a inni "Twój weekend".

Fingolfin
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 11

Wysłany: 06-08-2004 18:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mithrandir_RotN napisał(a) (zobacz wpis):
Fingolfinie, sugerujesz, ze ksiazki z FR maja niebanalne dialogi? To chyba w różnych światach żyjemy Z przymrużeniem oka

Rzeczywiście można tak wywnioskować z mojego postu Uśmiech , ale w tym wypadku miałem na myśli tylko Sapkowskiego.

AKA GilGalad
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wysłany: 06-08-2004 19:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mithrandir --> Moj poglad to nie wynik oddzialywania mediow, sam sie przyjrzyj, jak dlugo akcja sie rozwija w starszych filmach i ksiazkach, a jak leci do przodu teraz... Na tyle, szybko, ze jestesmy w stanie wysiedziec 3 godziny w kinie, podczas gdy nascie lat temu 80 to bylo duzo. (Pomijam kino zwane ambitnym czy autorskim, czasem tylko tak sie zwa Ratujcie bo go pobiję )
Boom na Włdace zaczal sie od wydania kieszonkowego i amerykanskich studentow (chyba, ze mi sie myli, nie jestem tolkienistką).

Nie wszyscy gracze znaja i cenia Tolkiena. Ba, wielu z nich w ogole nie ceni fantastyki, ani nawet nie czyta ksiazek. Wola CDAction wściekły Zainteresowanych wysylam na forum CDProjeklt czy Gry Online - najwieksze spolecznosci graczy w sieci, pierwsze z nich znam znacznie lepiej. Jest tam ciekawy watek Literatura SF, w ktorym udziela sie zaledwie kilka osob na cale forum. Co prawda czytaja za 10, ale...

Co do Wladcy - ja wiedzialam co czytam, choc po okladkach spodziewalam sie czegos mroczniejszego (grafiki podobne jak w wydaniu Baśni Braci Grimm), a zaczynalam od Hobbita. W przypadku Wladcy nie myslalam, ze to bajeczka bedzie, ale nuzyly mnie piosenki i przydlugie opisy. Hmmm, ale ja tez zyje szybciej i pewnie dlatego wole Silmarillion wszystko mi się pomieszało Choc nie ejstem "hardcorowcem", Mithrandir.
Ktoregos dnia przeczytam Władcę na nowo, teraz bardziej od akcji zainteresuje mnie to, co wczesniej pomijalam lub czytalam z musu Elfik

OK, dlaczego wielbiciele fantasy nie lubia Tolkiena? Bo statystyczny produkcyjniak fantasy to panna z duzym biustem w opalach i my, ktorzy ja ratujemy Złośliwy uśmiech SF niby sie do tego nie zniza, ale tez nieraz ten schemat znajdziemy, jednak fantasy w tym przoduje. Jest wiecej tandety, niz dziel dobrych, ktos kto trafil na barachlo oceni tak caly gatunek, bo malo kto zadaje sobie trud poznac cos lepiej. Ktos, kto lubi wcielac sie w Conana Barbarzynce, nie znajdzie nic ciekawego u Tolkiena.

Wielbiciele SF - jak wyzej napisala Falmawen - magia to bajki, technika to jest to. Byle zgoidne z prawami fizyki, inaczerj wytkniemy wszelkie bledy i nie zostawimy na autorze suchej nitki. Nie ma Nibylandii, sa tylko rozne wizje przyszlosci Złośliwy uśmiech

Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2725
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 07-08-2004 11:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hathor napisał(a) (zobacz wpis):
Ktos, kto lubi wcielac sie w Conana Barbarzynce, nie znajdzie nic ciekawego u Tolkiena.

Nio niekoniecznie Nie Nie Ja bardzo lubię Conana Elfik (ofkoz nie tak bardzo jak Tolkiena Uśmiech Saurona ;D )
Nio i jak czytam tiorzecz jasna wcielam się w Conana Złośliwy uśmiech Rycerz Spox a nie w te eteryczne, mdłe dziewice Ble Ble ;D Królowa Jestem przeciw

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wysłany: 08-08-2004 00:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

IMHO Conan w swiecie Tolkiena bylby orkiem albo barbarzynca ze wschodu Z przymrużeniem oka Heh, zaczytywalam sie w ostatnich klasach podstawowki i oczywiscie identyfikowalam z Cymmeryjczykiem, a nie neiwiastami Z przymrużeniem oka

Ale przymiotow z ksiazek Conan/Kane itp nie ma w Tolkienie, bo Śródziemie to swiat dostojniejszy, bogatszy i wymagajacy zadumy, roznica jak miedzy harlekinem i poezja... Choc poezja to nie najwlasciwsze slowo.

Ale komu ja to tlumacze, hehehe wszystko mi się pomieszało

Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4 ... 21, 22, 23  Następna

Temat: Skąd bierze się niechęć do Władcy Pierścieni? (Strona 3 z 23)

Skocz do: