Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Tolkien Studies. An Annual Scholarly Review (Strona 2 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5673

Wysłany: 14-06-2005 20:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Własnie dotarł do mnie drugi tom Tolkien Studies. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
Ten tom liczy 323 strony (pierwszy liczył 189 stron).

Na gorąco mogę uzupełnić listę recenzowanych publikacji, a jest ona obszerna i ciekawa. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

s.249-287 - Book Reviews:
1) s. 249-253 - The Alphabet of Rumil and Early Noldorin Fragments, "Parma Eldalamberon", vol.XIII, oraz Early Qenya and Valmaric, "Parma Eldalamberon", vol.XIV

2) s.253-256 - Matthew T.Dickerson, Following Gandalf: Epic Battles and Moral Victory in "The Lord of the Rings", Grand Rapids, MI, 2003

3) s.256-257 - Brian Bates, The Real Middle-earth: Exploring the Magic and and Mystery of the Middle Ages, J.R.R.Tolkien and "The Lord of the Rings", London 2002
Tę książkę zrecenzowała w "Aiglosie" nr 2, s.103-104 Agnieszka Sylwanowicz 'Evermind Took'

4) s.258-261 - Tom Shippey, The Road to Middle-earth: Revised and Expanded Edition, Boston 2003

5) s.261-262 - Tales Before Tolkien: The Roots of Modern Fantasy, (ed.) Douglas A. Anderson, New York 2003

6) s.262-265 - Brian Rosebury, Tolkien: A Cultural Phenomenon, Basingstoke 2003

7) s.266-267 - Colin Duriez, J.R.R.Tolkien and C.S.Lewis: The Gift of Friendship, Stroud: Sutton 2003

8) s.268-271 - John Garth, Tolkien and the Great War: The Treshold of Middle-earth, London 2003

9) s.271-273 - The Tolkien Fan's Medieval Reader, (ed.) David E.Smith, Cold Springs Harbor, NY, 2004

10) s.273-277 - Anne C.Petty, Tolkien in the Land of Heroes: Discovering the Human Spirit, Cold Springs Harbor, NY, 2003

11) s.277-285 - Tolkien the Mediavalist, (ed.) Jane Chance, New York, London 2003

12) s.285-287 - Mark T.Hooker, Tolkien through Russian Eyes, Zurich, Bern 2003
Recenzja tej książki, autorstwa Tadeusza A.Olszańskiego znajdzie się w "Aiglosie" nr 4

Tak więc dostajemy za jednym zamachem solidną porcje recenzji bardzo różnych pozycji, a przy okazji możemy zauważyć jak wiele się dzieje na rynku wydawnictw tolkienowskich. Śmiech

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Mellorn
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 590

Wysłany: 30-10-2005 18:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Vol. 2 podobnie jak 1 jest już zamieszczony w internecie, lecz niestety nie można go jeszcze ściągać. Może ktoś posiada informację kiedy, a przede wszystkim czy będzie można go pobrać?

PS: Oto i link: http://muse.jhu.edu/journals/tolkien_studies/toc/tks2.1.html
Powrót do góry

Nellelórë

Wpisy: 450

Wysłany: 30-10-2005 19:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Niestety dla zwykłych tolkienistów wersja elektroniczna tego i następnych tomów nie będzie nigdy dostępna. Mogą je subskrybować tylko biblioteki i instytucje naukowe. Numer 1-szy zamieszczono w całości jako przykład, podobnie jak pojedyncze przykładowe numery wielu innych czasopism na tej stronie.

Trochę więcej o tym tutaj:

http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=2507

Jestem przeciw nie mam zielonego pojęcia, naprawdę nie wiem, mnie się nie pytaj
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 26-04-2006 15:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

15 maja 2006 roku ma się ukazac kolejny, już trzeci numer Tolkien Studies. Publikacja numeru trzeciego jest sygnałem, że liczba zainteresowanych studiami nad Tolkienam i jego dzielami, jest na tyle duża, że publikowanie tak profesjonalnego i kosztownego czasopisma, jest na razie niezagrożone. Oczywiście, jak ktoś kiedyś powiedział, dopiero publikacja nr 5 będzie wyraźnym znakiem trwałości, ale na to musimy poczekac jeszcze dwa lata.
W tym numerze znajdziemy między innymi następujące teksty:
Ross Smith, "Fitting Sense to Sound: Linguistic Aesthetics and Phonosemantics in the Work of J.R.R. Tolkien";
Maria Prozesky, "The Text Tale of Frodo the Nine-fingered: Residual Oral Patterning in The Lord of the Rings";
Gergely Nagy, "The ‘Lost’ Subject of Middle-earth: The Constitution of the Subject in the Figure of Gollum in The Lord of the Rings";
Richard W. Fehrenbacher, "Beowulf as Fairy-story: Enchanting the Elegiac in The Two Towers";
James Obertino, "Barbarians and Imperialism in Tacitus and The Lord of the Rings";

W załączniku okładka tego numeru.

For the home of the holy
Powrót do góry

Mellorn

Wysłany: 28-04-2006 20:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Oto pełen (chyba) spis esejów z vol. 3

Ross Smith, "Fitting Sense to Sound: Linguistic Aesthetics and Phonosemantics in the Work of J.R.R. Tolkien"
Maria Prozesky, "The Text Tale of Frodo the Nine-fingered: Residual Oral Patterning in The Lord of the Rings"
Amy M. Amendt-Raduege, "Dream Visions in J.R.R. Tolkien's The Lord of the Rings"
Gergely Nagy, "The ‘Lost’ Subject of Middle-earth: The Constitution of the Subject in the Figure of Gollum in The Lord of the Rings"
Martin Simonson, "Three is Company: Novel, Fairy Tale, and Romance on the Journey through the Shire"
Richard W. Fehrenbacher, "Beowulf as Fairy-story: Enchanting the Elegiac in The Two Towers"
James Obertino, "Barbarians and Imperialism in Tacitus and The Lord of the Rings" Notes and Documents: Karen Wynn Fonstad, "Writing 'TO' the Map"
Douglas A. Anderson, "R. W. Chambers and The Hobbit"
Michael D. C. Drout, "A Spliced Old English Quotation in "Beowulf: The Monsters and the Critics"
James I. McNelis III, ""The tree took me up from the ground and carried me off": A Source for Tolkien's Ents in Ludvig Holberg's Journey of Niels Klim to the World Underground"
Book Reviews, compiled by Douglas A. Anderson
David Bratman, The Year's Work in Tolkien Studies
Marcel R. Bülles, Michael D. C. Drout, and Rebecca Epstein. Bibliography for 2004

-Albert Einstein
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 19-05-2006 23:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Na stronie wydawnictwa West Virginia University Press, można już kupowac Tolkien Studies, po zabójczej cenie 60 USD, niestety, ten tom jeszcze nie pojawil się na Amazonie. Ten tom liczy 278 stron, czyli nieco mniej niż tom 2 (325 stron).
For the home of the holy
Powrót do góry

Lomendil
Strażnik Północy

Wpisy: 776

Nieobecny(a): in tenebris

Wysłany: 15-08-2006 08:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W 3. tomie The Tolkien Studies jest kilka ciekawych tekstów, m. in. D. A. Anderson pisze o R. W. Chambersie i "Hobbicie", odsłaniając kilka szczegółów z biografii Tolkiena; także artykuł M. Simonsona - o powiązaniach między baśnią i powieścią w LOTR. Reszty na razie nie przeczytałem Uśmiech

Mellorn

Wysłany: 15-08-2006 09:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Lomendil napisał(a) (zobacz wpis):

W 3. tomie The Tolkien Studies jest kilka ciekawych tekstów, m. in. D. A. Anderson pisze o R. W. Chambersie i "Hobbicie", odsłaniając kilka szczegółów z biografii Tolkiena; także artykuł M. Simonsona - o powiązaniach między baśnią i powieścią w LOTR. Reszty na razie nie przeczytałem Uśmiech

Więc po skończeniu całości mógłbyś recenzję małą napisać? Z przymrużeniem oka Bądź Ty, M.L-u, bo wiem, że oboje kupujecie numery tego periodyku. Z przymrużeniem oka Tak w ramach przedstawienia treści tego niezmiernie ważnego czasopisma tolkienistycznego szerszemu gronu czytelników. Język
Pozdrawiam
Uśmiech

-Albert Einstein
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Temat: Tolkien Studies. An Annual Scholarly Review (Strona 2 z 4)

Skocz do: