Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: Tolkien Studies. An Annual Scholarly Review (Strona 1 z 4)

Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5709

Wysłany: 25-07-2004 21:24    Temat wpisu: Tolkien Studies. An Annual Scholarly Review Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ważnym wydarzeniem w światku tolkienologicznym jest niewątpliwie pojawienie się nowego czasopisma tolkienologicznego (rocznika), wydawanego przez West Virginia University Press

Tolkien Studies. An Annual Scholarly Review , (red.) Michael Drout (Editor), Douglas A. Anderson (Editor), Verlyn Flieger (Editor)

Obok wyżej wymienionych, w radzie redkacyjnej tego czasopisma znajdziemy innych utytułowanych tolkienologów: Davida Bratmana, Carla Hostettera i Toma Shippeya.

Jak sugeruje podtytuł, ma to być wydawnictwo poświęcone poważnym, naukowym analizom rozmaitych wątków i zagadnień związanych z Tolkienem i jego dziełem.

W pierwszym tomie zamieszczono następujące artykuły i eseje:

The articles are as follows:
- Tom Shippey, Light-elves, Dark-elves, and Others: Tolkien's Elvish Problem,
- Douglas A.Anderson, Tom Shippey on J.R.R. Tolkien: A Checklist
- Gergely Nagy, The Adapted Text: The Lost Poetry of Beleriand,
- Verlyn Flieger, 'Do the Atlantis story and abandon Eriol-Saga',
- Anne Perry, Identifying England's Lonnrot,
- Carl F.Hostetter, Sir Orfeo: A Middle Enlgish Version by J.R.R. Tolkien,
- Mark Hooker, Frodo's Batman,
- Michael Drout, Tolkien's Prose Style and its Literary and Rhetorical Effects,
- Olga Markova, When Philology Becomes Ideology: The Russian Perspective of J.R.R.Tolkien,.

Poza tym opublikowano w tym numerze trzy krotsze teksty:
- Thomas Honegger, A Note on Beren and Luthien's Disguise as Werewolf and Vampire-bat,
- Dale Nelson, Possible Echoes of Blackwood and Dunsany in Tolkien's Fantasy,
- Michael Drout, Laura Kalaforski, Stefanie Olsen, Bibliography for 2001-2002,

Niestety czasopismo, to ma jedna, acz zasadnicza wadę, tj. cenę "jedyne" 60USD. Wiele wskazuje, że jest jej warte, tym niemniej, cena jest jak na warunki polskie zaporowa, tym bardziej, że ten rok, a zwlaszcza jesień ma obfitować w liczne i ciekawe pozycje tolkienologiczne.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2725
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 25-07-2004 21:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Ważnym wydarzeniem w światku tolkienologicznym jest niewątpliwie pojawienie się nowego czasopisma tolkienologicznego (rocznika), wydawanego przez West Virginia University Press

Tolkien Studies. An Annual Scholarly Review ,

To niewątpliwa rewelacja Uśmiech Jestem za Jestem za Jestem za
Dobrze, że i za oceanem coś się wreszcie ruszyło victory brawo tak, tak, zgadzam się

Cytat:

(red.) Michael Drout (Editor), Douglas A. Anderson (Editor), Verlyn Flieger (Editor)Obok wyżej wymienonych, w radzie redkacyjnej tego czasopisma znajdziemy innych utytułowanych tolkienologów: Davida Bratmana, Carla Hostettera i Toma Shippeya.

Redakcja także robi wielkie wrażenie chwała wam, chylę czoła, dzięki Oko Oko Same tolkienologiczne sławy Książka Rządzę Królowa kompletny szok! zemdlałem z wrażenia

Cytat:
The articles are as follows:
- Tom Shippey, Light-elves, Dark-elves, and Others: Tolkien's Elvish Problem,
- Douglas A.Anderson, Tom Shippey on J.R.R. Tolkien: A Checklist
- Gergely Nagy, The Adapted Text: The Lost Poetry of Beleriand,
- Verlyn Flieger, 'Do the Atlantis story and abandon Eriol-Saga',
- Anne Perry, Identifying England's Lonnrot,
- Mark Hooker, Frodo's Batman,
- Olga Markova, When Philology Becomes Ideology: The Russian Perspective of J.R.R.Tolkien,.

Poza tym opublikowano w tym numerze trzy krotsze teksty:
- Thomas Honegger, A Note on Beren and Luthien's Disguise as Werewolf and Vampire-bat,
- Michael Drout, Laura Kalaforski, Stefanie Olsen, Bibliography for 2001-2002,

Artykuły także ciekawe Książka . Jest kilka baaardzo interesujących. to takie wspaniale że nie moge powstrzymac ślinienia na klawiaturę

Zastanawiam się ile stron ma to pismo? hmmmm...

Cytat:
Niestety czasopismo, to ma jedna, acz zasadnicza wadę, tj. cenę "jedyne" 60USD. Wiele wskazuje, że jest jej warte, tym niemniej, cena jest jak na warunki polskie zaporowa, tym bardziej, że ten rok, a zwlaszcza jesień ma obfitować w liczne i ciekawe pozycje tolkienologiczne.

240 zł to kupa kasy Ratujcie bo go pobiję Ratujcie bo go pobiję Nie wątpię, ze jest tego warte Uśmiech Saurona ;D Ale nawet jak na warunki zachodnie to cena dość wygórowana nio nie wiem (dla porównania -najtańszy tom HoMe kosztuje 8 USD, a edycja lepiej wydana 9, 99 GBP - co daje 18, 34 USD co daje około 67 zł Uśmiech Saurona ;D
Nie zmienia to faktu, że przeciętnego tolkienistę rodem z USA stac spokojnie na taki wydatek Uśmiech

Wygląda więc na to, że redakcja postanowiła czerpać zyski ze swojej pracy, co akurat nie jest niczym dziwnym biorąc pod uwagę nazwiska redaktorów. Tom Bombadil
Nie pozostaje nic innego, jak życzyć pismu wielu udanych publikacji kwiatek dla ciebie, dziękuję i wielu, wielu lat działalności Ku Chwale Śródziemia Love

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 25-07-2004 23:51    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nifrodel napisał(a) (zobacz wpis):
Dobrze, że i za oceanem cioś się wreszcie ruszyło victory brawo tak, tak, zgadzam się

Nio, ruszyło się juz jakiś czas temu, o czym świadczy chociażby cykl konferencji Tolkien at Kalamazoo. Ważne jednak, że zdecydowano się na wydawanie w pełni profesjonalnego, w zalożeniu i od samego poczatku czasopisma sensu stricto naukowego. Do tej pory czegoś takiego brakowało. Owszem Mythlore od pewnego czasu stalo się takim czasopismem, ale tez przestało zajmowac się tylko Tolkienem, stając się raczej czasopismem zajmującym się całym zjawiskiem określanym jako fantasy, choć niewątpliwie z naciskiem na Inklingach, a zwłaszcza Tolkienie.
Jest wreszcie Vinyar Tengwar, ktoremu nie można odmowić profesjonalizmu, ale jest wąsko wyspecjalizowane i koncentruje się zasadniczo na językach tolkienowskich, a ostatnio głównie zajmuje się publikowaniem, wcześniej nie publikowanych tekstow Tolkiena (i chwala im za to).
Tymczasem Tolkien Studies, zdaje się koncentrowac na innych aspektach tolkienologii (szeroko pojętych kwestiach krytyczno literackich).

Cytat:
Redakcja także robi wielkie wrażenie chwała wam, chylę czoła, dzięki Oko Oko Same tolkienologiczne sławy Książka Rządzę Królowa kompletny szok! zemdlałem z wrażenia

Nie da się ukryć.

Cytat:
Artykuły także ciekawe Książka . Jest kilka baaardzo interesujących. to takie wspaniale że nie moge powstrzymac ślinienia na klawiaturę

A przynajmniej na takowe wyglądają. Język

Cytat:
Zastanawiam się ile stron ma to pismo? hmmmm...

188 stron samych tekstów.

Cytat:
Nie wątpię, ze jest tego warte Uśmiech Saurona ;D Ale nawet jak na warunki zachodnie tio cena dość wygórowana nio nie wiem

Ale wysoko wyspecjalizowane czasopisma naukowe tyle właśnie kosztują.

For the home of the holy
Powrót do góry

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 26-07-2004 07:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No to nie mamy innego wyboru, tylko życzyć sobie, żeby w Polsce było takie wydawnictwo. Oczywiście, za jakąś ludzką (czytaj: przystępną) cenę. Może Aiglos wyewoluuje? Uśmiech (W każdym razie życzę tego Redakcji. I sobie mam pomysł!!! )
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 08-09-2004 11:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No (Nio cio ty M.L., nie zaczyna sie zadnia od "no") Tp fakt, ale tym razem to wyjątkowa sytuacja) Język
Tak więc raz jeszcze. Śmiech
No i mnie pogieło. I to bardzo pogieło. Kupiłem Tolkien Studies Jestem rozwalony
(Wszelkie wyraz współczucia z okazji pomieszania zwysłów przyjmuje na PW) Super śmiech

Z braku czasu nie przeczytałem jeszcze calego, zaledwie dwa najbardiej mnie interesujące teksty.

Toma Shippey'a, Light-elves, Dark-elves, and Others: Tolkien's Elvish Problem,

Verlyn Flieger, "Do the Atlantis story and abandon Eriol-Saga",

Oba niewąpliwie ciekawe, a w przypadku tekstu Vlieger także kontrowersyjny.

Shippey zastanawia się nad geneza tolkienowskich elfow, oraz ewolucja samej koncepcji. Wiążąc ja nie tylko z mitologicznymi korzeniami zawartymi głównie w Eddach, ale wiążąc je także z cąłą dyskusją nad metodologia krytyki tekstu mitologicznego. Zastanawia się, na ile teksty Tolkiena były odpowiedzią na dyskusje krytyków, i na ile nalezy je postrzegać, jaoo swoista propozycje rozwiązania "problemu elfow" w literaturze mitoloogicznej.

Wywód V.Flieger, koncetruje się wokół jednego zdanie z ósmego tomu HoME, Sauron Defeated, s.281- "Do the Atlantis story and abandon Eriol-Saga, with Loudham, Jeremy Guilford, and Ramer taking part."
Flieger zastanawia się, czy to zdanie dotyczy jedynie samego tekstu Notion Club Papers i związanego z nim starszego tekstu The Lost Road ? Czy może to zdanie ma szersze znaczenie i odnosi się do calego legendarium? Sugerując nie tylko zmianę ramy narracyjnej The Lost Road na tą znaną z Notion Club Papers, ale w ogóle całego legendarium.

Powiem krótko jej wywody nie przekonały mnie do końca, ale niewątpliwe są warte przeczytania.

Resztę na razie tylko przejżalem i wiele ciekawego spodziewam sie po tekstach:
Anne Perry, Identifying England's Lonnrot, i
Olgi Markovej, When Philology Becomes Ideology: The Russian Perspective of J.R.R.Tolkien,.

I ostatnia kwestia, czy pozycja ta jest warta wydanych na nią pieniędzy. I tak i nie.

Te teksty, ktore przeczytalem sa bardzo interesujące i nieewątpliwie warte zapoznania się z nimi. Z zalożenie jednak są przygotowane dla wąskiego grona odbiorców (niestety). To jeden powod ustalenia tak wyśrubowanej ceny. Drugi, to niewątpliwie hiperelegancka oprawa edytorska. Niewątpliwie jest piekna, choć ja osobiście bym wolal, skromniejszą, a przy tym cene niż powiedzmy o 50%. Wtedy mógłbym bez mrugnięcia okiem powiedzieć, że to jest cena ktorą warto zaplacić. 60 USD, to jednak zbyt dużo, choć samego zakupu nie żałuje. Śmiech

For the home of the holy
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 22-09-2004 00:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Skończylem czytac Tolkien Studies. Wiem troche to zajeło, ale latka juz nie te i w ogole.
Ogolnie potwierdzm dotychczasową ocena. To bardzo dobre czasopismo, ale jednak zbyt drogie. prawda to wydatek raz na rok, ale jednak.

Co można powioedziec o pozostałych tekstach? Sa dobre i interewsujące, choć..., no wlaśnie, ale o tym zaraz.
Na pewno warto zwrocić uwage, poza juz wymienionymi, na cztery teksty.

Pierwszym jest tekst Gergelyego Nagy, The Adapted Text. The Lost Poetry of Beleriand. Skądinąd to juz trzeci jego tekst jaki czytam i trzeci na prawde interesujący. Ten mlody Wegier wyrasta niewatpliwie na wybitnego znawce tematyki. Ma ciekawe i inspirujace pomysły. Tym razem zajmuje sie odtwarzenim poetyckich korzeni, prozatorskich tekstow zamieszczonych w opublikowanym Silmarillionie. Czemu to ma słuzyć, ano wykazaniu, jak konsekwentnie i skrupulantnie buduje Tolkien zludzenie autentycznosci, poprzezt tworzenie fickyjnej tradycji literacko-dziejopisarskiej. Nie tylko na poziomie widocznych przekazow i tradycji, ktore wymienia, ale także na poziomie struktury tekstu, ktory choć prozatorski, wykazuje miejscami cechy poetyckości, co ma jegozdaniem wskazywać na istnienie, starszej, zaginionej tradycji poetyckiej.
Kolejny tekst to artykul Anne C.Petty, Identyfying England's Lonnort, sam tytuł wskazuje, że jego tematem jest wskazanie podobieństw pracy i celow obu autorow. Temat nimby ograny, ale ciagle pozostawiający wiele mozliwosci do badań i analiz.
Kolejnym jest tekst Marka T.Hookera, Frodo's Batman . Nie bynajmniej autor nie dowodzi, że Frodo był osobistym przyjacielam, czy tym bardziej sponsorem Batmana. Super śmiech To tekst o tradycji związkow między brytyjskimi oficerami a ich ordynansami. I wpływie tej tradycji, na przedstawieni przez Tolkiena relacji między Frodem i Samem. tekst ciekawy i bardzo potrzebny, zwlaszcza w czasach, gdy, do "kanonu" wchodzi insytuowanie Tolkienowi, umieszczania w tekście związkow o wyraźnym podtekście homoseksualnym.
I wreszcie tekst Olgi Makarowej, When Philology becomes Ideology. Russian Perspectives on J.R.R.Tolkien Kolejny po ksiązce Hookera tekst o recepcji Tolkiena i jego dziela w Rosji, aż żal, ze nie ma nic podobnego o recepcji w Polsce. Szczegolna uwagę zwraca proba zastanowienia się, dlaczego wladze radziecki, tak niechętnie patrzyly na książkę, a jeszcze bardziej niechętnie, na aktywność młodych ludzi wywołana ta ksiązką.

Z pozostałych tekstow, dwa są wyraźnie słabsze, mysle tu o:
Ktore sa nie przekonywujące i jakby nie na miejscu.

Pozostałe dwa to inna sprawa:
To edycja doknonaej przez Tolkiena redakcji średniangielskiego poematy Sir Orfeo. rzecz niewątplwie interesująca, ale dla osob o konkretnych zainteresowaniach
Ten tekst, jest, przynajmniej, jak dal mnie bardzo hermetyczny, skoncentrowany na litercakich efektach zastosowanego przez Tolkiena stylu.

I tu dochodzimy do drugiego "problemu", nadmiernej hermetycznosci tekstow. Nie mam nic przeciw tekstom sensu stricto naukowym, ale tu mamy do czynienia z tekstami dla bardzo waskiej grup specjalistow i odbiorcow, to pewnie, jakos tlumaczy tak wysoką cenę, ale jej, w mojej opinii nie usprawiedliwia. wieeeeeeeeeelgachny uśmiechD

For the home of the holy
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 12-03-2005 22:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Na 15 kwietnia 2005 roku zapowiadana jest publikacja drugiego tomu Tolkien Studies

Nie udało mi się jeszcze dotrzec do spisu treści nowego numeru, ale wiadomo, że numer będzie większy i ma liczyć 200 stron, czyli ponad 20 więcej niż nr 1. Wyśrobowana cena i szata graficzna jak widac powyżej pozostaje bez większych zmian. [/img]

For the home of the holy
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 19-03-2005 16:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Nie udało mi się jeszcze dotrzec do spisu treści nowego numeru, ale wiadomo, że numer będzie większy i ma liczyć 200 stron, czyli ponad 20 więcej niż nr 1. Wyśrobowana cena i szata graficzna jak widac powyżej pozostaje bez większych zmian.

To niedociągnięcie zostalo już naprawione. Oto spis treści Tolkien Studies t.II

s. 1 - Richard C. West, “And She Named Her Own Name”: Being True To One’s Word in Tolkien’s Middle-earth
s.11 - Douglas A.Anderson, Richard C. West: A Checklist
s.15 - Miryam Librán-Moreno, Parallel Lives: The Sons of Denethor and the Sons of Telamon
s.53 - Judy Ann Ford, The White City: The Lord of the Rings as an Early Medieval Myth of the Restoration of the Roman Empire
s.75 - Elizabeth Massa Hoeim, World Creation as Colonization: British Imperialism in “Aldarion and Erendis”
s. 93 - Margareth Sinex, “Tricksy Lights”: Literary and Folkloric Elements in Tolkien’s Passage of the Dead Marshes
s.113 - Patchen Mortimer, Tolkien and Modernism
s.131 - John Wm. Houghton and Neal K.Keesee, Tolkien, King Alfred, and Boethius
s.161 - Kristine Larsen, A Definitive Identification of Tolkien’s “Borgil”: An Astronomical and Literary Approach
s.171 - Linda Greenwood, Love: “The Gift of Death”
s.197 - Michael J. Brisbois, Tolkien’s Imaginary Nature: An Analysis of the Structure of Middle-earth
s.217 – Douglas A.Anderson, Obituary: Humphrey Carpenter (1946 – 2005)

Notes and Documents
s.225 - Beth Russell, The Birthplace of J. R. R. Tolkien
s.230 - Douglas A.Anderson, J. R. R. Tolkien and W. Rhys Roberts’s “Gerald of Wales on the Survival of Welsh”
s.235 - Sandra Ballif Strubhaar, Gilraen’s Linnod: Function, Genre, Prototype
s. 245 - Dale Nelson, Little Nell and Frodo the Halfling

s.249 - Book Reviews
s.288 - Addenda and Corrigenda to the 2001-2002 Tolkien Studies Bibliography
s.289 - David Bratman, The Year’s Work in Tolkien Studies 2001-2002
s.317 - Bibliography (in English) for 2003, Compiled by Michael D.C. Drout with Melissa Smith-MacDonald
s.323 - Notes on Contributors

Według posiadanych przeze mnie wiadomości, możliwe są drobne zmiany w treści i układzie tekstów, ale nie powinno być zaswadniczych zmian Jak widać t.II Tolkien Studies, w zamierzeniach redakcji ma być niemal 2x obszerniejszy od t.I, co czyni wysoką cenę, nieco łatwiejszą do przełknięcia.

For the home of the holy
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Temat: Tolkien Studies. An Annual Scholarly Review (Strona 1 z 4)

Skocz do: