Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(2) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Od czasu wzejścia słońca, czas w Śródziemiu zaczął biegnąć szybciej, a wszystkie rzeczy zmieniały się i starzały w niezwykle przyśpieszonym tempie." , Silmarillion

Temat: Czy sa powiazania miedzy religia a tym ze lubisz Tolkiena ? (Strona 10 z 11)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Jakiego jestes wyznania/religii ?
katolik
66%
 66%  [ 162 ]
buddysta
0%
 0%  [ 2 ]
muzulmanin
0%
 0%  [ 1 ]
poganin
2%
 2%  [ 7 ]
ateista
19%
 19%  [ 48 ]
inne wierzenie (napisz jakie!)
9%
 9%  [ 24 ]
Oddano głosów : 244

Autor Wiadomość
Istimor
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 5
Nieobecny(a): Gdzieś w Śródziemiu

Wysłany: 23-08-2013 22:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja jestem agnostykiem, jednak jak bm miał wybierać to bliżej i do ateizmu niż jakiejś wiary.
Długo nie wiedziałem o tym, że Tolkien był gorliwym katolikiem i tym bardziej go podziwiam za to, że potrafił pisać w sposób niepsujący wrażeń komuś o nieco innym światopoglądzie.
Oczywiście pewne nawiązania da się znaleźć, ale żyjemy w kulturze o w znacznej mierze chrześcijańskich korzeniach i takie nawiązania są obecne w prawie całej literaturze, chodzi tylko o to, by nie były zbyt nachalne, jak np. u pewnego Tolkiena przyjaciela...

KacperP
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 108

Wysłany: 30-06-2014 16:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dzięki Tolkienowi jestem bardziej religijnym katolikiem.

AranelElbereth
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 35

Wysłany: 02-01-2015 22:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Brak wyznania,brak wiary w cokolwiek.Brak określonego światopoglądu.
Chociaż kiedyś ktoś mnie nazwał,ale mi wyleciało.

Nie jest miarą zdrowia być dobrze przystosowanym
do głęboko chorego społeczeństwa.
Powrót do góry

Galadhorn
Strażnik Północy

Wpisy: 873

Wysłany: 03-01-2015 10:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja też uważam i przykład życia Tolkiena, i jego podejście do wiary chrześcijańskiej widoczne w listach, poezji i książkach jako bardzo inspirujące w moim katolickim życiu. Zawdzięczam temu pisarzowi sporo tego, co ewentualnie jest dobre we mnie. Wtedy, gdy młody człowiek kształtuje się na całe życie (u mnie były to lata 90.), miałem szczęście poznać biografię Tolkiena (w wydaniu klubowym ŚKF-u w opracowaniu Michała Błażejewskiego). Tam poznałem trochę religijność Tolkiena i bardzo mi to zaimponowało...

J.R.R. Tolkien, Zapiski Klubu Mniemań
Powrót do góry

cieplutki
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 10

Wysłany: 12-12-2016 01:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jestem praktykującym katolikiem, ale twórczością Tolkiena zainteresowałem się za młodu, gdy jeszcze nie analizowałem jego dzieł. Na początku dalem się porwać wspaniałej przygodzie, a dopiero później zacząłem doszukiwać się głębszego sensu w jego powieściach, dowiedziałem się, że również był katolikiem i że dużo elementów z jego dzieł wzięło się z chrześcijaństwa. Bardzo mi się to spodobało i stanowiło dodatkowy z niezliczonych zalet książek Mistrza. Sądzę, że gdyby Tolkien był ateistą, to "Hobbit" i "Włada Pierścieni" mogłyby nigdy nie powstać.
Czarodziejskie wydrzeć złoto!".
Powrót do góry

Elbereth
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 330

Wysłany: 12-12-2016 21:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wręcz przeciwnie. Generalnie religia wyznawana przez autorów książek mnie ani ziębi ani parzy, nie jestem również pewna, czy ja w ogóle lubię Tolkiena, lubię ten wykreowany świat, ale głównie dzięki filmom. Natomiast ilość napotkanych religijnych fanatyków wycierających sobie Tolkienem gęby i usiłujących przypisać mu swoje własne uprzedzenia spowodowała spory uraz i wszelkie forumowe dyskusje nad katolickością LOTRa itp. omijam z daleka. Z wyznań/systemow wierzeń natomiast chyba najbliżej mi do współczesnego taoizmu.
Powrót do góry

Saundarya
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 60

Wysłany: 12-12-2016 21:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Osobiście jestem ateistką. W kwestii powiązań treści książek z religią, wyznawaną przez ich twórców, mam podobne podejście podobne do tego reprezentowanego przez Elbereth:
Cytat:
Generalnie religia wyznawana przez autorów książek mnie ani ziębi ani parzy(...)

Ponadto tutaj:

Cytat:
Natomiast ilość napotkanych religijnych fanatyków wycierających sobie Tolkienem gęby i usiłujących przypisać mu swoje własne uprzedzenia spowodowała spory uraz i wszelkie forumowe dyskusje nad katolickością LOTRa itp. omijam z daleka.

także doskonale Cię rozumiem, Elbereth. Choć ja osobiście z czystej przekory owych dyskusji raczej nie omijam; Uderza mnie osobiście również co innego: katoliccy fani Tolkiena mają niekiedy nieprzyjemny zwyczaj wmawiania ateistom i innowiercom, że z racji ich niewiary/innej wiary, nie mają oni prawa interpretować dzieł Tolkiena lub też robią to (jedynie z tego tytułu), źle.

Everything a wish for the night"

Nightwish - Dead Boy's Poem
Powrót do góry

cieplutki
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 10

Wysłany: 15-12-2016 00:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Saundarya napisał(a) (zobacz wpis):
katoliccy fani Tolkiena mają niekiedy nieprzyjemny zwyczaj wmawiania ateistom i innowiercom, że z racji ich niewiary/innej wiary, nie mają oni prawa interpretować dzieł Tolkiena lub też robią to (jedynie z tego tytułu), źle.

Mnie smuci najbardziej podział na chrześcijańskich (szczególnie katolickich) fanów twórczości Tolkiena i takich, którzy nie wierzą/wyznają inną religię. Oczywistym jest, że Tolkien często nawiązywał w swych działach do Biblii i czynił to z wrażliwością osoby szczerze wierzącej. Natomiast dla mnie każdy może snuć refleksje nt jego twórczości niezależnie od wyznania (lub jego braku) oraz dojść do podobnych wniosków, gdyż legendarium Śródziemia zawiera przesłania uniwersalne dla każdego, choć według mnie katolicy łatwiej wychwycą pewne przesłania.

Czarodziejskie wydrzeć złoto!".
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Następna

Temat: Czy sa powiazania miedzy religia a tym ze lubisz Tolkiena ? (Strona 10 z 11)

Skocz do: